Instalacja - partycje i inne drobiazgi.

Tutaj można rozmawiać o propozycjach dla Dużego Brata (a następnie je zgłaszać)
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3977
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Instalacja - partycje i inne drobiazgi.

Post autor: jacekalex » 26 mar 2009, 20:06

WItam

Kiedyś testując SUSE zauważyłem trzy - bardzo (moim zdaniem) dobre rozwiązania - które nie wymagają niewiarygodnie trudnego programowania.

Po pierwsze - przy domyślnym podziale dysku - instalator sam (domyślnie) tworzy osobną partycję dla home - to dobry pomysł dla ludzi - którzy po raz pierwszy (lub drugi) instalowali Ubuntu - i stracili wszystkie pliki użytkownika po pomyłce w czasie wykonania komendy w terminalu z uprawnieniamo roota.

Druga ciekawa rzecz - po instalacji Suse w partycji boot znajduje się taki mały plik - o nazwie mbr_backup - drobna rzecz - a jaka przydatna - dla kłopotów z grubem.

I jeszcze jedno: w Ubuntu przy instalacji systemu , i również po pierwszym uruchomieniu - firewall jest nieaktywny. Jak ktoś ( z dowolnej przyczyny) nie zdaje sobie z tego sprawy ( brawo akcja Ubuntu dla szkół) - to może mieć niezły pasztet - jeśli jakiś robot sieciowy prześle nie wirusa windowsowego - lecz exploita - który pozwoli na "upolowanie" systemu.
Natomiast Suse ma już przy pierwszym uruchomieniu aktywny pełnostanowy firewall - który np. wpuszcza max 3 pingi o rozmiarze max xxx bitów, i jest skonfigurowany w sposób optymalny i wystarczający dla stacji roboczej - która nie udostępnia usług internetowych.

Taki skrypt - w folderze /etc/network/if-up.d lub /etc/init.d zajmuje około 2-5 kilobajtów - natomiast zabezpiecza przed kilkoma kłopotami - mam na myśli doświadczenia niezbyt zaawansowanych użytkowników.

Uważam - że nic nie stoi na przeszkodzie - aby Ubu uczył się dobych rozwiązań nie tylko od Debiana - ale również innych dystrybucji - które kształtują jakość linuxa.

Pozdrawiam
;-)
Awatar użytkownika
Dude Meister
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 17 sty 2009, 22:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Instalacja - partycje i inne drobiazgi.

Post autor: Dude Meister » 02 kwie 2009, 16:54

Myślę, że możemy ten pomysł zamieścić na Brainstormie. Tylko w jakiś bardziej estetyczny sposób :)
Zablokowany

Wróć do „brainstorm.ubuntu.pl”