zawieszający się bios w dell vostro 3550 po instalaci ubuntu 20lts

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
freezzxx88
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2020, 10:00
Wersja Ubuntu: 20.04
Architektura: x86_64

zawieszający się bios w dell vostro 3550 po instalaci ubuntu 20lts

Post autor: freezzxx88 »

Witam dotych czasz używałem na laptopi win 7 nie było poroblemu. po instalaci ubuntu na nowym dysku twardym. bios zaczoł żle pracować zawiesza sie czyli pływa nie pracuje płynnie. po wsadzeniu dysku twardego z win7 proble nie ustepuje najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ bios czy moge prośić o pomoc jak z pozycii ubuntu 20lts naprawić bios w laptopie dell vostro 3550. jakieś wskazówki bede wdzieczny.
-fixfan-
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 13 cze 2016, 23:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: zawieszający się bios w dell vostro 3550 po instalaci ubuntu 20lts

Post autor: -fixfan- »

1.Uruchom Bios.
2.Korzystając z klawiszy strzałek, zaznacz opcję menu Boot (Rozruch) i naciśnij klawisz Enter.
3.Korzystając z klawiszy strzałek, zaznacz opcję Boot Mode (Tryb rozruchu) lub Boot List Option (Opcja listy rozruchu) i naciśnij klawisz Enter.
Wybierz pozycję UEFI i naciśnij klawisz Enter. Zapisz i uruchom ponownie kompa. Jeśli masz już UEFI włączone to ciężko powiedzieć co to może być, prawdopodobieństwo że BIOS się zepsuł jest bardzo nikłe. Na chwilę obecną tylko to mi przychodzi do głowy.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: zawieszający się bios w dell vostro 3550 po instalaci ubuntu 20lts

Post autor: mario_7 »

Ubuntu samo z siebie z BIOS-em ma niewiele do czynienia. Po czym stwierdzasz, że to w ogóle z nim jest problem? Jakie są objawy?
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: zawieszający się bios w dell vostro 3550 po instalaci ubuntu 20lts

Post autor: linuxozaurus »

W przypadku Della zdarzały się błędy powiązane z przerwaniami procesora wykrywane przez jądro systemu problem zależny od wersji biosu. ( wiem to bo sama mam starego Della ( dotyczy to starszych niż rok 2012 ) ) Mam Dell Vostro 3500 z 2011

Ja bym Wyłączyła security boot w UEFI a jeśli to nie pomoże to próba aktualizacji UEFI spod Windows lub spod Linuxa jeśli zdołasz znaleźć odpowiednie rozwiązanie. znależć

Jaką ma specyfikację ten laptop?
a może coś lżejszego np Lubuntu Xubuntu? MateUbuntu?
Uszkodzenie biosu jest mało prawdopodobne z powodu instalacji Ubuntu.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości