Znikające menu aplikacji w wine

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Znikające menu aplikacji w wine

Post autor: tuxcnc »

Temat musi być znany, ale za żadną cholerę nie mogę niczego na ten temat znaleźć...
Instaluję windowsowy program pod wine i zasadniczo wszystko działa, z jednym wyjątkiem - rozwijalne menu "same" się zwijają...
Znaczy się otwierają się normalnie i wszystko widać, ale wystarczy na ułamek sekundy zatrzymać kursor myszy na jakiejś pozycji, żeby menu się zwinęło zanim zdążę kliknąć.
Używam Xubuntu 22.04, co może mieć znaczenie, a program z którym mam problem to Estlcam, co zapewne jest bez znaczenia.
Mam takie skojarzenia, że chodzi o Gnome.
Znaczy się w Gnome jest takie kretyńskie ustawienie, że "samo się klika jak się najedzie myszą", ale nie wiem gdzie tego w Xfce4 szukać..
Problem występuje wyłącznie w wine, poza tym wszędzie menu działa jak trzeba.
Ktoś coś?
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu w wine

Post autor: tuxcnc »

Znalazłem pewien półśrodek, który może też naprowadzić na właściwy trop
Otóż uruchamiając winecfg, w oknie "Grafika" można odznaczyć "Pozwól menedżerowi okien zarządzać oknami Wine".
Po tej operacji menu działa prawidłowo.
Niestety skutkuje to także tym, że program otwiera się w trybie pełnoekranowym i nie ma dostępu do pulpitu, menu systemowego i innych programów... Na to z kolei receptą jest uruchomienie programu w innym obszarze roboczym, ale to za dużo kombinacji...
Ale powyższe potwierdza, że problem jest po stronie menadżera okien i ogólniej Linuksa, a nie wine i uruchamianego w nim windowsowego programu...
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8614
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu w wine

Post autor: mario_7 »

To na szybko może jeszcze inne potencjalne obejście - spróbuj w winecfg włączyć emulację wirtualnego pulpitu wine - wtedy pełnoekranowa aplikacja powinna być ograniczona do okna z pulpitem wine.
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu w wine

Post autor: tuxcnc »

mario_7 pisze: 21 lis 2022, 08:52 To na szybko może jeszcze inne potencjalne obejście - spróbuj w winecfg włączyć emulację wirtualnego pulpitu wine - wtedy pełnoekranowa aplikacja powinna być ograniczona do okna z pulpitem wine.
Ciekawa sprawa, bo próbowałem i nie działało.
Teraz jednak pomyślałem że zanim odpisze sprawdzę jeszcze raz ... i działa...
Nie podoba mi się to wcale, bo okna programu dziwnie się zachowują, ale jednak działa i od biedy da się używać.
Tylko trzeba wielkość okna wine ustawić na trochę mniej niż rozmiar ekranu, bo jak się ustawi tyle samo, to się otwiera w trybie pełnoekranowym i znowu lipa...
Natomiast pytanie co psuje linuksowego menadżera okien nadal pozostaje aktualne...
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8614
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu aplikacji w wine

Post autor: mario_7 »

Może masz coś w prefiksie wine? Spróbuj z czystym prefiksem.
Czy inne aplikacje przez wine też mają takie problemy?
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu aplikacji w wine

Post autor: tuxcnc »

mario_7 pisze: 25 lis 2022, 09:44 Może masz coś w prefiksie wine? Spróbuj z czystym prefiksem.
Czy inne aplikacje przez wine też mają takie problemy?
To jest "czysty" prefiks.
Sprawa polega zapewne na tym, że to jest Xubuntu, czyli ni pies ni wydra.
Formalnie to jest xfce4, ale jest też nainstalowane bibliotek od Gnome, jedno z drugim się gryzie i nigdy nie wiadomo co i jak zadziała...
Robiłem taki numer, że do Debiana w trybie graficznym doinstalowałem xfce4 (apt install xfce4), wygląda zupełnie inaczej i działa zupełnie inaczej.
Niestety nie mogę znaleźć obrazu instalacyjnego Ubuntu bez "iksów". Kiedyś był Ubuntu Minimal Iso, ale teraz chyba ten i podobne projekty porzucono.
Ja jestem starej daty, zaczynałem od DOS i Win95, i najzwyczajniej szlag mnie trafia kiedy jadę myszą a okna same się otwierają i zamykają. Nie wiem po cholerę ktoś to wymyślił i chciałbym się tego raz na zawsze pozbyć. Mam w myszy trzy przyciski, jak sobie będę chciał coś zobaczyć, to sobie kliknę...
Wracając do Wine, to tylko tam mam te problemy z myszą, W jednym programie to już w ogóle jest cyrk, czasem trzeba w element menu dwukrotnie kliknąć, czasem można klikać do oporu i nic się nie dzieje, a czasem tak samo jak w temacie, menu się same rozwijają i same znikają... No totalna masakra, tylko tamtego programu na szczęście nie muszę używać.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8614
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu aplikacji w wine

Post autor: mario_7 »

To jeszcze napisz jakiej wersji Wine używasz.
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu aplikacji w wine

Post autor: tuxcnc »

mario_7 pisze: 28 lis 2022, 09:36 To jeszcze napisz jakiej wersji Wine używasz.
wine-6.0.3 (Ubuntu 6.0.3~repack-1)
Ale z tego co pamiętam, na 18.04 miałem to samo, a tam na pewno była starsza wersja wine.
Zresztą to nie powinno mieć znaczenia, bo jak się nie używa linuksowego menadżera okien, to wine działa prawidłowo.
Raczej problemu bym szukał w Xubuntu, a konkretnie w dziwnych powiązaniach xfce4 z bibliotekami Gnome, choć to tylko moja teoria.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8614
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Znikające menu aplikacji w wine

Post autor: mario_7 »

Z ciekawości, jeśli masz czas, możesz sprawdzić na Ubuntu w trybie live (albo na maszynie wirtualnej) czy zachowuje się tak samo i czy faktycznie przyczyna to jakieś konflikty z xfce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości