Partycjonowanie dysków USB - 2 różne problemy

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
fvz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 24 paź 2011, 23:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 24.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Partycjonowanie dysków USB - 2 różne problemy

Post autor: fvz »

Ostatnio repartycjonowałem za pomocą GParted 4 zewnętrzne dyski USB i nadziałem się na 2 różne problemy.

Na dwóch założyłem bez problemu partycje rozszerzone i dyski logiczne, na pozostałych mogłem założyć tylko partycję podstawową- opcja "rozszerzona" była wyszarzona i nieaktywna.
Czy ktoś wie, o co chodzi? To zależy od dysku czy przeoczyłem jakąś ukrytą opcję.

I druga sprawa. GParted ustawiał z automatu jako właściciela roota bez uprawnień zmian w plikach dla pozostałych. Musiałem zmieniać uprawnienia przez chmod, żeby mieć dostęp do dysków z poziomu zwykłego usera.
I znów- o co u chodzi. Wydaje mi się, że do tej pory program wpisywał jako właściciela uzytkownika, nie roota.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2061
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Partycjonowanie dysków USB - 2 różne problemy

Post autor: kobrawerde »

Ja pamiętam że musiałem nadawać uprawnienia po partycjonowaniu. A co do partycji rozszerzonych (z których można tworzyć chyba dowolną liczbę dysków logicznych ) .... może masz niektóre dyski w msdos a niektóre w gpt ? bo np po co takiemu dyskowi ( w gpt ) partycja rozszerzona skoro można utworzyć chyba ponad 100 partycji podstawowych :-) ...a w msdos tylko cztery lub trzy i jw wspomniałem rozszerzona + dyski logiczne ...z niej. Możesz prze-konwertować msdos do gpt.... i na odwrót tylko po co to przestarzały system msdos ?
Serwer: LinuxMint/ubuntu 22.04/HWE kernel(baremetal)-/FTP-Vsftpd/Kodi/Jellyfin/iptv-dvb-t2/etc.
CPU: Intel N100 / RAM: 32GB DDR5
Storage: Lexar NM620 2TB M.2 - X2
Mobo: MiniPC (Topton X6C )
Laptop: Lenovo Legion 5 Pro 16ITH6H /Ram32GB/ssd500GB/ssd1TB
fvz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 24 paź 2011, 23:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 24.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie dysków USB - 2 różne problemy

Post autor: fvz »

Masz rację.
Sprawdziłem i faktycznie te, które pozwalały na partycję rozszerzoną były msdos (odzyski ze zezłomowanych komputerów z jeszcze sprawnymi dyskami, więc szkoda było wyrzucać)), a te, które nie - były gpt. Ale tu zawinił mój brak wykształcenia informatycznego. Trochę po Twojej odpowiedzi doczytałem i wszystko jasne.
Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 3 gości