[SOLVED] Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Awatar użytkownika
gawryl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 22 maja 2010, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

[SOLVED] Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: gawryl »

witam

na początku nie mogłem zmienić Efektów wizualnych w swoim Ubuntu 10.04 (stery nVidii 195.36.15 k, graf. Ion). Problem polegał na tym, że wszystkie opcje wyboru były szare, nieaktywne. Poszukałem na forum i okazało się, że instalacja simple-ccsm
wraz z innymi, potrzebnymi paczkami okazała się rozwiązaniem - opcje wyboru się pojawiły.

Skoro opcje już są, to je sprawdzam i.. zong: nie działają. Niby mogę wybierać pomiędzy nimi, ale następuje ,,błysk okienek'' (taki, jak podczas zmiany menadzera okien) i... brak tych efektów!

Poczytałem dalej, doinstalowałem fusion-icon i teraz widzę te efekty (np. galaretowate okna) ale paski tytułow w okienkach poznikały, przełączanie pulpitów w Gnomie nie działa i podobne problemy - pewnie brakuje jakiejś odpowiedniej paczki. . /var/log/Xorg.0.log nic nie pisze, nie wiem gdzie mam szukać.

Co mam doinstalować, aby działały te efekty?
Awatar użytkownika
Tomasz Dratewka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 02 lip 2007, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: Tomasz Dratewka »

PPM na ikonkę Fusion-icon -> Settings Manager -> Efekty -> Dekoracja okna
W miejscu "Polecenie" wpisz metacity --replace
"The box said that I needed to have Windows 98 or better...
so I installed Linux."
Awatar użytkownika
gawryl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 22 maja 2010, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: gawryl »

Tomasz Dratewka pisze:PPM na ikonkę Fusion-icon -> Settings Manager -> Efekty -> Dekoracja okna
W miejscu "Polecenie" wpisz metacity --replace
mimo zamiany wartości "Polecenie" z kde4-window-decorator --replace (o kurde - dlaczego kde? używam Gnoma!) na zaproponowane przez Ciebie metacity -replace i Reload Window Manager efektów brak (za to belki tytułowe wróciły!).

Dodatkowo: widzę, że PPM na FusionIcon -> Select Window Decoration mam tylko wybór w postaci KDE4 Window Decorator. Jak doinstalować metacity? lub inaczej - co trzeba zainstalować, by działały efekty BEZ FusionIcon a te z Gnomowego Efekty Pulpitu?
Awatar użytkownika
Tomasz Dratewka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 02 lip 2007, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: Tomasz Dratewka »

Zrobiłem błąd w poprzednim poście, uniżenie błagam o wybaczenie :D Zamiast

Kod: Zaznacz cały

metacity --replace
powinno być

Kod: Zaznacz cały

gtk-window-decorator --replace
metacity --replace powoduje wyłączenie compiza i powrót do standardowego menadżera okien.
Skoro opcje już są, to je sprawdzam i.. zong: nie działają. Niby mogę wybierać pomiędzy nimi, ale następuje ,,błysk okienek'' (taki, jak podczas zmiany menadzera okien) i... brak tych efektów!
Włącz

Kod: Zaznacz cały

gnome-appearance-properties
przez konsolę. W momencie wybrania jakiegoś efektu pulpitu w konsoli powinien wyskoczyć jakiś błąd. Podaj na forum co dokładnie Ci wyskoczy.
"The box said that I needed to have Windows 98 or better...
so I installed Linux."
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: e X t 7 3 »

Moim zdaniem najłatwiej włączyć dodatkowe elementy przez Ubuntu Tweak. Następnie doinstalować emeralda. Natomiast dla mnie fusion-icon to podstawa, Absolutna konieczność ! Zawsze możesz kontrolować działanie, zarówno compiza, jak i emeralda. Ponadto w przypadku np. gier nie wyobrażam sobie zostawianie włączonego compiza ;) Jednakże, w przypadku gdy dysponujesz kartą - i to mocną Ati - to nie dość, że wyłączenie compiza nie pomaga, to obniża wydajność. Natomiast, w przypadku grafiki Intela oraz Nvidi, wyłączenie copiza jest koniecznością, dla komfortowej zabawy. W takiej właśnie sytuacji Fusion-icon sprawdza się doskonale.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
gawryl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 22 maja 2010, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: gawryl »

@Tomasz Dratewka

Kod: Zaznacz cały

gawryl@eee1201n:/media$ gnome-appearance-properties

(gnome-appearance-properties:3260): Gdk-CRITICAL **: gdk_display_sync: assertion `GDK_IS_DISPLAY (display)' failed

(gnome-appearance-properties:3260): GConf-CRITICAL **: gconf_value_get_list: assertion `value != NULL' failed

(gnome-appearance-properties:3260): GConf-CRITICAL **: gconf_value_get_list: assertion `value != NULL' failed

(gnome-appearance-properties:3260): Gdk-CRITICAL **: gdk_display_sync: assertion `GDK_IS_DISPLAY (display)' failed

(gnome-appearance-properties:3261): Gtk-WARNING **: Nie można odnaleźć modułu obsługującego motyw w module_path: "ubuntulooks",
/usr/share/themes/HumanME/gtk-2.0/gtkrc:89: Murrine configuration option "gradients" is no longer supported and will be ignored.
dodatkowo: zmieniłem na gtk-window-decorator --replace i dalej nie mam belek tytułowych
ALE za to efekty działają ;)

@eXt73
Ubuntu Tweak? co masz na myśli? klikam w Synapteca Szybkie wyszukiwanie i wpisuję Ubuntu tewak -> znajduję tylko ltsp-menager - to masz na myśli? dopytuję, bo nie chcę instalować (niepotrzebnyego) badziewia ;)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: e X t 7 3 »

Dla mnie to podstawowa aplikacja, jaką instaluje po postawieniu Ubuntu. Znacznie upraszcza wstępną konfiguracje ... wręcz, jest jak nóż szwajcarski ;). Kolejne fazy konfiguracji i optymalizacji, już wymagają większej wiedzy, ale to co daje Ubuntu Tweak jest, jak dla mnie nieocenioną pomocą:

Ubuntu-Tweak - strona Projektu

Link do ostatniej wersji - 0.5.4.1

Ps. ta aplikacja, jest moim zadaniem podstawowym pakietem, jaki powinien ściągnąć każdy nowy użytkownik Ubuntu !

Pozdrawiam

EDIT:
gawryl pisze: dodatkowo: zmieniłem na gtk-window-decorator --replace i dalej nie mam belek tytułowych
ALE za to efekty działają ;)
Aby Compiz pracował, jak należy powinieneś mieć zainstalowane pakiety, jak na poniższych screenach:

compiz-pakiety-1

compiz-pakiety-2

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Celt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2010, 21:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: Celt »

Program ma faktycznie niesamowite możliwości, ale nie wszystko pod Ubuntu 10.04 działa. Kiedy chciałem otworzyć Pupit - >Ustawienia otrzymuję taki komunikat błędu:
raceback (most recent call last):
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/ubuntutweak/mainwindow.py", line 401, in setup_notebook
page = module()
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/ubuntutweak/modules/compiz.py", line 229, in __init__
self.create_interface()
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/ubuntutweak/modules/compiz.py", line 251, in create_interface
self.snap = SnapWindow(_("Enable snapping windows"), self)
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/ubuntutweak/modules/compiz.py", line 198, in __init__
self.plugin = self.context.Plugins['snap']
KeyError: 'snap'
Przyznam, że jeśli chodzi o Ubuntu jestem całkiem nowy i dopiero się go uczę. Do tej pory pracowałem na innych Linuxach.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: e X t 7 3 »

Chodzi o ten etap konfiguracji, jak na screenie poniżej ?

UBuntu Tweak - Pulpit

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Celt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2010, 21:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: Celt »

Niezupełnie. Chodzi o pozycję Ustawienia Compiza.

Edit:
Właśnie zauważyłem, że był już na tym forum zgłoszony taki problem w tym dziale:
viewtopic.php?t=126801&highlight=ubuntu+tweak
Proszę zatem moderatora o przeniesienie tych postów i może dyskusję na temat Tweaka tam będziemy kontynuować
Awatar użytkownika
gawryl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 22 maja 2010, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: gawryl »

e X t 7 3 pisze:
Ubuntu-Tweak - strona Projektu

Link do ostatniej wersji - 0.5.4.1

Ps. ta aplikacja, jest moim zadaniem podstawowym pakietem, jaki powinien ściągnąć każdy nowy użytkownik Ubuntu !
ok, sprawdzę. Ale może warto to wrzucić jako Przyklejony gdzieś na forum? coby się nie powtarzać i ułatwić życie ubunto-npwicjuszom ? ;)
e X t 7 3 pisze: Aby Compiz pracował, jak należy powinieneś mieć zainstalowane pakiety, jak na poniższych screenach:

compiz-pakiety-1

compiz-pakiety-2

Pozdrawiam
tak, dzięki - zadziałało. Paru pakietów nie miałem (w tym compiz-gnome !!) i były problemy... trochę nie rozumiem, dlaczego ich nie było podczas standartowej instalacji - ale cóż, nieważne. Dzięki za screeny ;)

Edit:
dodaję swoją listę pakietów związanych z compizem, dzięki którym wszystko jest ok (typu screeny eXt73 ale w trybie tekstowym)

Kod: Zaznacz cały

gawryl@eee1201n:~$ dpkg-query -l|grep -i compiz
ii  compiz                                       1:0.8.4-0ubuntu15                               OpenGL window and compositing manager
ii  compiz-core                                  1:0.8.4-0ubuntu15                               OpenGL window and compositing manager
ii  compiz-fusion-bcop                           0.8.2-0ubuntu2                                  Compiz option code generator
ii  compiz-fusion-plugins-extra                  0.8.4-0ubuntu2                                  Collection of extra plugins from OpenComposi
ii  compiz-fusion-plugins-main                   0.8.4-0ubuntu3                                  Collection of plugins from OpenCompositing f
ii  compiz-gnome                                 1:0.8.4-0ubuntu15                               OpenGL window and compositing manager - GNOM
ii  compiz-kde                                   1:0.8.4-0ubuntu15                               OpenGL window and compositing manager - KDE 
ii  compiz-plugins                               1:0.8.4-0ubuntu15                               OpenGL window and compositing manager - plug
ii  compizconfig-backend-gconf                   0.8.4-0ubuntu2                                  Settings library for plugins - OpenCompositi
ii  compizconfig-backend-kconfig                 0.8.2-0ubuntu1                                  KConfig Settings library for plugins - OpenC
ii  compizconfig-settings-manager                0.8.2-0ubuntu1                                  Compiz configuration settings manager
ii  emerald                                      0.7.2-0ubuntu4                                  Decorator for compiz-fusion
ii  fusion-icon                                  0.1.0-2                                         tray icon to launch and manage Compiz Fusion
ii  libcompizconfig0                             0.8.4-0ubuntu2                                  Settings library for plugins - OpenCompositi
ii  libdecoration0                               1:0.8.4-0ubuntu15                               Compiz window decoration library
ii  libemeraldengine0                            0.7.2-0ubuntu4                                  Decoration engines for compiz-fusion
ii  python-compizconfig                          0.8.2-0ubuntu1                                  Compiz configuration system bindings
ii  simple-ccsm                                  0.8.2-0ubuntu1                                  Simple Compizconfig settings manager
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: e X t 7 3 »

Celt pisze:Program ma faktycznie niesamowite możliwości, ale nie wszystko pod Ubuntu 10.04 działa.
Jakie pakiety python`a masz zainstalowane ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Celt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2010, 21:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: [SOLVED] Efekty wizualne - nie działają - U 10.04

Post autor: Celt »

Ok. Sytuacja już się rozwiązała. Nie zauważyłem, że nie mam pobranego jednego z pakietów, które wskazałeś. Teraz już jest ok. Dzięki za pomoc. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości