Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: jacekalex »

Co do Nvidia - Optimus, podobno w xorgu 1.10 ma być możliwość płynnej zmiany sterownika i konfiguracji.
Ale w tej chwili do opieki nad xorgiem dopchało się Apple, dlatego szybkość wdrożenia tego rozwiązania zależy w dużej mierze od tego, czy MacBooki na tym skorzystają.

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Toshio1988
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 26 paź 2009, 17:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Toshio1988 »

Ja wole NVIDIA bo nigdy mnie nie zawiodla ;). A kupowalem kilka kart od nich i do dzis bardzo fajnie sie sprawują .

Takze wybierz NVIDIA pod linuxem dziala bajecznie ;). Obsluguje bardzo ladnie gierki.

@ UP
Jacku jestem pewien, ze Apple cos wymysli z XORG ;). Zawsze mieli innowacyjne pomysly i czasem im to na dobre wychodzi :)
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: anemus »

@mat, z tego co wiem to wsparcie nvidii opiera się na ich modelu tworzenia sterowników - stary moduł od hardware łączy się z nowym interface. W wypadku AMD przejście na nowy model nastąpiło z serią HD więc łatwe i tanie wsparcie dla starszych kart jest po prostu niemożliwe. W związku z tym trudno mi osobiście uznać to za argument przeciw kartom AMD.
Co do xorg to miejmy nadzieję na pozytywny wpływ Apple. Szkoda by porządny standard umożliwiający tworzenie uniwersalnych sterowników umarł w morzu chaosu po wciśnięciu się paru innych serwerów wyświetlania.
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

anemus pisze:Dlatego pytam o zamknięte stery AMD- Nvidia zraziła mnie zmianą podejścia i stwierdzeniami zaczerpniętymi z forum nv:
Mało tego. Oficjalnie nie zamierzają wspierać ani Waylanda, ani KMS. Za to od lat mówią, że pracują nad wsparciem dla RandR, a wsparcia jak nie było, tak i nie ma...
mat pisze:Proponuję kupić notebooka z kartą Nvidia, który nie wspiera technlogi Optimusa.
Jasne. To teraz użytkownik Nvidia musi być na bieżąco z tym, które grafiki są wspierane na Linuksa, a które nie, żeby nie kupić bubla. AMD wspiera wszystkie sprzedawane grafiki i w obecnej chwili to tutaj jest większa pewność, że nie kupi się czegoś, co po prostu nie będzie działać.
mat pisze:Producenci gier oraz programów dla Linuksa większa uwagę zwracają na poprawnę działanie aplikacji ze strownikami Nvidia.
Jakieś konkrety? Bo u mnie nawet najnowsze gry na Linuksa (Amnesia The Dark Descent) na starym AMD HD3000 działają idealnie płynnie.
mat pisze:AMD ma poważny problem w przypadku tworzenia sterowników dla Linuksa z uwagi ignorowanie tej grupy użytkowników. W efekcie Nvidia
uzyskała pewną przewagę:
Odwiedź forum Nvidia, to zobaczysz jak można ignorować użytkowników Linuksa...
jacekalex pisze:Na razie do barana od przodu, do konia od tylu a do grafy ATI nie podchodź z żadnej strony.:craz:

Choć podobno coś się zmienia w otwartych sterach: http://www.heise-online.pl/open/feature ... 85724.html
http://www.heise-online.pl/open/feature ... 77013.html

To by było na tyle
:craz:
Ciekawe, czy osoby wygłaszające takie stwierdzenia kiedykolwiek używały wspieranej grafiki AMD z najnowszymi Catalystami 11.2, czy żyją ciągle w świecie sprzed lat...
anemus pisze:Dlatego pytamy o rzeczywiste doświadczenia, a nie marketingowy bełkot.
1. Jak szybkie są karty AMD na najlepszych dostępnych sterownikach.
2. Jak responsywne jest akcelerowane środowisko graficzne.
3. Jak bezproblemowe jest współdziałanie różnych aplikacji korzystających sprzętowo z karty, w szczególności:
3.a jak bezproblemowo realizowane są zawłaszczanie zasobów, skalowanie okien akceleracja wideo w tym przypadku itd
3.b jak stabilna jest konfiguracje (rozjeżdżanie się ustawień itd)
3.c jak ma się sprawa z wydajnością przy wspólnym korzystaniu z zasobów przez różne aplikacje.
4. Łatwość instalacji i konfiguracji oraz współdziałanie z mechanizmami aktualizacji i nowymi wersjami X-ów i jądra
Myślę, że zarówno mnie jak i macer-owi zależy na aktualnych faktach, a nie "urban legends"
Za tę samą cenę (o ile nie kupujesz najnowszej grafiki na rynku) zawsze kupisz szybszą grafikę AMD, niż Nvidia. W obu przypadkach zamknięte sterowniki są stabilne i wspierają podobne technologie.
Admc pisze:Co do optimusa to słyszałem, że Nvidia wprowadzi jego wsparcie kiedy xserver zacznie wspierać dynamiczne przełączenie się między kartami.
Tak ci na ucho powiedział prezes Nvidia? Czemu z nikim innym nie chce podzielić się tą informacją?
mat pisze:Okres tego wsparcia w przypadku kart AMD trwa kilka lat, potem sterowniki dla Linuksa są porzucane. Posiadam kartę graficzną GeForce FX 5200, która została wydana 8 lat temu, a jednak sterowniki nadal działają z nowszymi dystybucjami Linuksa, BSD oraz systemem Solaris:

http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Co ciekawe sterowniki dla Windows do tej karty graficznej są znacznie starsze.
AMD niestety nie potrafi tego dokonać, a wiec po co kupować kartę graficzną na okres kilku lat?
Raz w swojej historii ATI przeniosła część starszych kart graficznych do linii legacy i przestali dla nich rozwijać sterowniki.
Czemu więc piszesz jakby to była jakaś reguła, która się cyklicznie powtarza?
jacekalex pisze:Co do Nvidia - Optimus, podobno w xorgu 1.10 ma być możliwość płynnej zmiany sterownika i konfiguracji.
xorg 1.10 jest już wydany, a wsparcia od Nvidia - Optimus jak nie było, tak i nie ma.
jacekalex pisze:Ale w tej chwili do opieki nad xorgiem dopchało się Apple, dlatego szybkość wdrożenia tego rozwiązania zależy w dużej mierze od tego, czy MacBooki na tym skorzystają.
Mac OS X 10.7 będzie najprawdopodobniej na xorg server 1.9, a wsparcia od Nvidia - Optimus ni ma...

P.S. Ten temat zaczyna powoli schodzić na to.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: anemus »

makson pisze:...
Mac OS X 10.7 będzie najprawdopodobniej na xorg server 1.9, a wsparcia od Nvidia - Optimus ni ma...
Notabene nowe Mac-i Pro będą z kartami AMD...
makson pisze: P.S. Ten temat zaczyna powoli schodzić na to.
Ponieważ za dużo hipotez, legend i upodobań oraz braku zrozumienia dla AMD odnośnie jednorazowego porzucenia rozwoju sterów do starych kart, a za mało opinii użytkowników o które pytano.
Dziwne, bo ze względu na cenę pełno kart AMD w tańszych laptopach.
Dalej chciałbym wiedzieć jak radzą sobie z compitz+flash, compitz+pełnoekranowy flash i inne wideo oraz ogólnie skalowanie obrazu w takim wypadku, compitz+gry w tym w trybie pełnoekranowym. Wydajność w programach 3d i wideo (wspomaganie odtwarzania) w odniesieniu do Windows 7. W sumie to najprostszy test jakości sterowników.

ps.
Czy na Linux działa odpowiednik technologii Optimus made by AMD?
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Jusko »

anemus pisze: Dalej chciałbym wiedzieć jak radzą sobie z compitz+flash, compitz+pełnoekranowy flash i inne wideo oraz ogólnie skalowanie obrazu w takim wypadku, compitz+gry w tym w trybie pełnoekranowym. Wydajność w programach 3d i wideo (wspomaganie odtwarzania) w odniesieniu do Windows 7. W sumie to najprostszy test jakości sterowników.
Moje doświadczenia z otwartymi driverami ATi:

- Compiz + Flash = działa (choć flash tradycyjnie klatkuje fullscreen).
- Compiz + Gry = działa.
- Wydajność w programach 3D i wideo = nie miałem jakiś większych problemów.

Krótko mówiąc - jak wspomniałem jest lepiej. Otwarte drivery ATi (już AMD) nadają się do codziennego użytku, choć z niektórymi grami nadal jest problem.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: anemus »

@Jusko a drivery własnościowe?
Zdaję się cały czas rozmawiamy o nich, o ile oczywiście są lepsze od wolnych
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Savpether »

@makson

Masz rację, jeszcze do nie dawna byłem negatywnie nastawiony do ati, jednak od kiedy catalyst 11.2 drastycznie poprawił sytuację mojego brata na ati hd 2600pro również zmieniłem podgląd, poza tym zachęca mnie mała różnica w wydajności na jego karcie między otwartymi i zamkniętymi sterownikami, zupełnie otwarte dobrze działające sterowniki byłyby duży osiągnięciem dla linuksa.

Jakbym dzisiaj miał kupić nowego laptopa to bym poczytał jakie karty są bezproblemowe i kupiłbym laptop z jedną z nich. A za parę lat nawet jeśliby wycofali do niej wsparcie - co z tego? Do tego czasu otwarte sterowniki będę równie lub bardziej wydajne, niż zamknięte.
Open your mind for mental revolution. It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. This is your world. This is our world. The revolution is now.
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: anemus »

Zastanawiam się nad HP PAVILION G62-a40 lub b30 z Redeonem HD5470.
Nie mam dużych wymagań odnośnie grafiki, choć jestem sceptyczny wobec integr ( obecny laptop ma Intela GMA3100 czy coś takiego)
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)
A co do optimusa, mam netbooka z optimusem i działa jak każda karta nvidii, tylko nie przełącza się automatycznie na intela(w sumie ręcznie też nie można) przez co skraca czas na baterii...na windowsie powinien dłużej trzymać na baterii(nie wiem dokładnie ile bo odrazy go wywaliłem :craz: )
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Admc »

Ja już napisałem, albo ktoś kto tak zrażacie propaguje karty od AMD sprawi (napisze jak to zrobić), że na mojej karcie gry będą chodzić tak jak na sterownikach legacy albo dalej będę każdemu odradzał karty AMD.

Dla przykładu, prosta gra VirtualBus, na legacy miałem spokojnie nieco ponad 30 fps. Na otwartych jeszcze do niedawna miałem 1 fps (mam screeny), na szczęście ostatnio coś ruszyło i teraz mam 15 fps. Chociaż nie wiem czy to przez optymalizację Vbusa (gra ma kod spaghetti, bo jest pisana przez amatorów) czy przez sterowniki do kart.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Savpether »

Admc u mojego brata sytuacja się poprawiła jak dodał repu xorg-update, jeśli nie próbowałeś tego to możesz spróbować.
Open your mind for mental revolution. It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. This is your world. This is our world. The revolution is now.
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Admc »

@Savpether
Jakiś czas temu używałem niestabilnego serwera x z xorg-edgers. Różnicy w wydajności nie uświadczyłem a wróciłem do wersji stabilnej kiedy któregoś dnia przestał działać compiz (zgłosiłem błąd i okazało się, że coś tam przepisują od nowa).
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
chester69
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 22 paź 2010, 22:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: chester69 »

Mam ATI Radeon Gigabyte 5450HD - działa dobrze, można pograć w Warsow:)
"My name is Linus Torvalds and I am your god."
"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect."
wujtruj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 12 lis 2010, 00:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: wujtruj »

posiadam ATI 5650HD, aktualne sterowniki ze strony ATI. Compiz działa dobrze, 2 monitory ładnie współpracują ze sobą, gram w M.A.R.S i w WoG, filmy 1080p puszczam przez HDMI na telewizorze i bez problemu działa. Stabilność wysoka, nic mi się nie rozjeżdża itp. Łatwość instalacji wysoka - ściągasz ze strony, klikasz "next" parę razy, reboot i gotowe. ATI Catalyst Control Center wygląda podobnie jak na Windowsie - sporo opcji, w tym zarządzanie wydajnością.
Jak macie jakieś konkretne pytania, to piszcie, postaram się pomóc jak tylko mogę.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

wujtruj, to świetnie :)
To mam kilka pytań:
Podrzucisz pare screenów z Catalyst control center?
Czy masz dzwięk 5.1/7.1 przez HDMI?
Sterowniki otwarte czy własnościowe?
Masz może Windowsa żeby porównać wyniki?
Pewnie nie, ale...czy stery ati na linuksa obsługują telewizory 3D? Narazie takiego nie mam, ale jak kiedyś$będę miał, nie chcę zmieniać sprzętu. Stery nvidii chyba obsługują.
wujtruj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 12 lis 2010, 00:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: wujtruj »

Screeny:
http://img6.imagebanana.com/img/ropjhxs ... er_004.png
http://img6.imagebanana.com/img/bhnp6ms ... er_003.png
http://img6.imagebanana.com/img/4zyvn0k ... er_002.png
http://img6.imagebanana.com/img/i4nqzb5 ... er_001.png

Z dźwiękiem są jaja... zarówno pod Windowsem 7 jak i Ubuntu. Długo się naszukałem i w rezultacie oglądając film przez HDMI w Windowsie jestem w stanie przekazać dźwięk 7.1, jednak działa to tylko przy użyciu programu SplashPlayer. W żadnym innym mi się nie udało (w sumie 2 dni siedziałem i próbowałem...). W Ubuntu już nie chciało mi się szukać i mieszać, także nie umiem wycisnąć z niego więcej niż stereo. A że nieczęsto podpinam się pod kino domowe, to póki co mi to nie przeszkadza. Znalazłem 2 rozwiązania problemu:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1571579
http://www.mediaboxblog.co.uk/blog1.php ... -hd3200-rs
Jednak tymczasowo nie mam dostępu do kina domowego, więc i tak tego nie przetestuję.
Z drugiej strony smutne to że rozwiązanie tak stare jak dźwięk 5.1, a trzeba się sporo namęczyć żeby zaczęło działać.

Sterowniki, jak już pisałem - aktualne, pobrane ze strony ATI.

Mam Windowsa, mogę zrobić porównanie. Tylko jakie byś chciał?

Co do 3D, to nie mam pojęcia ;)
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

Dzięki za odpowiedź :)
Poszukam jakiegoś programu do benchmarków jednocześnie na linuksa i windowsa...

I jeszcze jedno ważne pytanie: czy działa plymouth bez problemów? Z nvidią są z tym problemy...

(chodz o napis kubuntu/ubuntu przy starcie)
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Admc »

Nie, na własnościówkach od ATI też są z tym problemy. Problemy te zarówno na ATI i Nvidii można rozwiązać w 5 minut (poradnik jest na forum).
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

A da się zrobić tak żeby automatycznie też wykrywało rozdzielczość? Jak na otwartych. O, albo jakby przez HDMI było...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości