Ubuntu Developers Center

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Wpadłem ostatnio na pomysł, że takie IDE mogłoby skusić wielu programistów do pisania pod ubuntu i na ubuntu. Gdyby tylko społeczność lub canonical stworzyło coś takiego jak Ubuntu Developers Center, który byłby centrum dla deweloperów powiązane z launchpad z preferowanym językiem python i dostępnymi innymi popularnymi językami to moim zdaniem ubuntu zyskałoby wielu nowych programistów i niejako ujednoliciło ich pracę, bo tak naprawdę, MS teraz posiada Visual Studio z preferowanym C# i dostępnymi innymi językami to niejako konkretyzuje pracę informatyków i skupia ich dookoła tego IDE. Myślę, że w Ubuntu podobna rzecz miała by sens, np. z możliwością bezpośredniego eksportu na launchpad, mogło by być w jakiś sposób powiązane z Ubuntu One, to by zdecydowanie ułatwiło początkującym informatyką zadanie. Według mnie Unity jest dobre, ale canonical powinno stworzyć konkretną platformę dla deweloperów co by zwiększyło ilość i jakość programów pod ubuntu i linuksa. Co Wy na to?
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: pioruns »

Chodzi Ci o stworzenie strony internetowej, skupiającej społeczność? A mało to jest for o Ubuntu?
Zresztą, prawie wszystko w Ubuntu to jest upstream. Każdy projekt ma swoją społeczność, fora, strony, programistów, kanały IRC i tam się sprawy dzieją. A Ubuntu tylko zasysa aktualny obraz Debian Sid co pół roku, wrzuca swoje poprawki i tyle.
Programiści z upstream, piszący aplikacje dla Linuksa, także te, które się w Ubuntu za ich sprawą znajdują, mogą wcale nie zechcieć współpracować ze społecznością Ubuntu, tylko ze swoimi kolegami od projektu, albo ze swoją firmą.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2011, 00:00 przez pioruns, łącznie zmieniany 2 razy.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Nie o stronę, o IDE. Zintegrowane środowisko programistyczne, przecież podałem na przykład Visual Studio od MS, można by było zrobić coś podobnego tylko jak to zazwyczaj bywa w linuksie - lepszego i na większą skalę.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: pioruns »

Po co nowe IDE? W jakim języku chciałbyś tam pisać, w jakimś nowym?;)
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Wszystko napisałem w pierwszym poście :) Ponieważ nie ma sensownego IDE pod gnome, pod ubuntu. Brak IDE integrującego się z wyglądem, lekkiego, posiadającego wszystkie potrzebne funkcje. Eclipse nie integruje się, poza tym jest strasznie ciężkie, geany nie posiada nawet kontroli wersji, Anjuta w ogóle nie wiem skąd to wzieli... Po prostu moim zdaniem to co opisałem w pierwszym poście miałoby rację bytu i stworzyło realną konkurencję dla VS jako IDE, z naciskiem na C i Python.
Awatar użytkownika
Mirogod
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Mirogod »

Bzdura z tym środowiskiem. Jest przecież kilka potężnych IDE do pisania w Pythonie, C, C++, czy innym języku. Do tego pod Gnome zostały stworzone jeszcze dwa specjalne języki programowania - Vala oraz Genie. Pierwszy z nich oparty jest o składnię C i C#, a drugi o Pythona :)
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Konkrety poproszę odnośnie "wielu" IDE, programowałeś w którymś? Może jak skończysz "Kurs C++" na wikipedii to Twoje wymagania odnośnie IDE będą większe.
kklimonda
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 20 kwie 2008, 04:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: kklimonda »

Eclipse nie musi się integrować (choć faktycznie jest okropne) a Anjuta w wersji 3.0 dostanie odświerzony interfejs - zobaczymy co z tego wyjdzie. Canonical nie dałby rady napisać własnego IDE klasy VS (a nawet klasy Eclipse) więc, jeżeli zaczną coś rozwijać (a faktycznie warto by było) to raczej w ramach jednego z wymienionych projektów.
Nie warto pisać o tym na forum, jeżeli chcesz coś takiego współtworzyć to najlepiej porozmawiać na IRCu, z innymi deweloperami, i spróbować zebrać grupę ludzi zainteresowanych projektem. Tutaj tych deweloperów jak na lekarstwo. :)
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Szkoda, chyba nawiąże dialog z deweloperami Anjuty, w każdym razie dzięki :)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: mario_7 »

Eclipse jest na prawdę dobry. Stawiają na niego najwięksi gracze na rynku. Eclipse ukrywa się w wielu często niezwiązanych z pisaniem kodu projektach, co tylko potwierdza jego uniwersalność. Fakt, czasem jego konfiguracja, to mordęga, ale coś za coś. W Pythonie w Eclipsie z PyDev pisze się całkiem przyjemnie.
IDE w Javie jest jeszcze kilka, wszystkie mają podobne możliwości, ale zazwyczaj ustępują nieco Eclipse.

Jeśli chodzi o środowisko w czymś mniej zasobożernym, niż Java, to jest KDevelop - ten to dopiero ma poukrywane niektóre funkcje, ale szczerze powiedziawszy sam edytor jest niemal idealny. Kolorowanie składni - miodzio, podpowiadanie - dobre, różne bonusy (jak np. dodawanie deklaracji do .hpp, gdy w .cpp się zdefiniuje klasę i odwrotnie, podobne triki przy modyfikowaniu deklaracji lub definicji - automatycznie zmienia w drugim miejscu, żeby pasowało).
Tylko jedna rzecz - gdy odpaliłem KDevelop z motywem integrującym z GNOME, to mało nie padłem na zawał - takie to było brzydkie. Koniecznie trzeba mieć ten domyślny motyw KDE - wtedy wygląda cudnie.

Z bardziej znanych IDE napisanych w C++, to jeszcze Code::Blocks i Qt Creator, przy czym one również na C++ są nakierowane.

Padło wcześniej słówko Geany. To nie jest IDE, to jedynie rozbudowany edytor tekstu. Trzeba jednak przyznać, że na tyle dobry, że to w nim zawsze wszystko robię. :P
Podstawową integrację z systemami kontroli wersji ma - za pomocą wtyczek (pakiet geany-plugins). Są też tam inne rzeczy, jak np. integracja z gdb, czy zestaw narzędzi dla webmasterów.

Ja przyznam, że Visual Studio nie trawię. Masa nikomu niepotrzebnych opcji, a edytor do bani (zwłaszcza w wersji 2010). Niby takie świetne podpowiadanie składni, a jakoś na mnie wrażenia nigdy nie zrobiło. Za to zawsze tabulacja mnie dobijała - chyba nigdzie nie jest tak trudno utrzymać równe wcięcia, jak w VS.

Aby jakoś podsumować. Wydaje mi się, że wybór wśród IDE (i to tych open source) jest na tyle duży, że pisanie nowego IDE zupełnie od podstaw to marnowanie czasu i środków. Lepiej dopracować lub zaadoptować jakiś istniejący projekt.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Na razie korzystam do C, pythona, assmeblera i C++ QtCreator, dziwne jakie możliwości zaczyna pokazywać mi to IDE...Myślałem, że podpięcie C to maksimum jakie z niego wyciągnę, a tu proszę.. Ciekawe, czy wbrew logice w QtCreator będę mógł napisać aplikację GTK+ :P
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Eh, pomimo wielkiej woli walki i poszukiwania, przymykania oka i cierpliwości, wróciłem do KDE4. KDevelop4 jednak nie ma sobie równych, tam podpinam wszystko co chce, gnome nie spełnia niestety moich wymagań odnośnie tego, a kdevelop4 pod gnome to łamanie kolana by kopać się w twarz.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: mario_7 »

A co ma piernik do wiatraka?
KDevelop4 uruchomiony pod GNOME to dokładnie taki sam program, jak uruchomiony pod KDE.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

@mario_7 używając KDevelop4 pod gnome to trochę nie porozumienie, dociąganie połowy KDE by używać 1 program? Tym bardziej, że targało mną mała konfigurowalność gnome, trochę marny zbiór programów gtk w porównaniu z odpowiednikami pod KDE prezentują naprawdę małe możliwości, ociężałość gnome w porównaniu do KDE i od lat nie poprawione błędy, ale kdevelop4 był gwoździem do trumny dla gnome jako desktopu dla mnie :) Dlatego wolałem zainstalować KDE.
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2011, 14:27 przez Savpether, łącznie zmieniany 1 raz.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: pioruns »

Jak ktoś już ma VLC czy VirtualBox, to i tak ma biblioteki KDE4. A te dwa są bardzo popularne. Więc zainstalowanie kolejnego programu niewiele zmieni;p
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Ma biblioteki QT, ale nie KDE, QT != KDE


Prosty przykład: ściągasz VLC/Virtualbox, nie masz dostępnego do wyboru w gdm KDE4.

Ściągnij chociażby Amaroka, czy właśnie KDevelop, masz już w gdm do wyboru KDE, bo to są programy i QT i korzystają też z bibliotek KDE, VLC i Vbox korzystają tylko z dobrodziejstw QT.

KDE jest pisane w QT, gnome w GTK+, ale są programy korzystające z mechanizmów GTK+/QT, ale nie z mechanizmów środowiska, to jest subtelna różnica :)

Poza tym, nie widzę w ogóle sensu trzymania programów KDE4 pod gnomem, raz, że działają trochę wolniej, dwa gorzej wyglądają, no i sam sens, po co korzystać z gnome skoro ma niekompletne oprogramowanie? Jeszcze QT pod gnomem zrozumiem, ale aplikacje KDE4 pod gnomem tego nie rozumiem. Trochę się flame z moich wypowiedzi robi, dlatego nie będę już mówił co myślę o gnome :P
Awatar użytkownika
misiek1928
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2006, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: misiek1928 »

Przyznam, że pomysł na zachęcanie programistów do pisania na Ubuntu, jest zacny i ciekawy. Szczególnie, jeśli mówimy o młodych programistach (w sensie doświadczenia,a nie metryki), albo tych, którzy jeszcze nie programują, ale by chcieli. Może nie do razu IDE, bo to spore przedsięwzięcie i lepiej, żeby Canonical skupił się na systemie, ale jakieś mechanizmy edukacyjne i zachęcające... to i owszem - jestem za. Jakieś pomysły? Bo gadać, to potrafi każdy ;)

Ja mam 26 lat i dopiero zaczynam się uczyć Pythona - właściwie tylko dlatego, ze chcę sobie napisać narzędzie, które pomoże mi zarządzać kolekcją muzyki (płyty i pliki). Gdybym w swoim systemie mógł znaleźć informacje, IDE, przewodniki etc., to pewnie byłoby mi łatwiej - przynajmniej na początku. :) (pomijam fakt, że odpowiednią bazę wiedzy już sobie skompletowałem, ale to nie o to chodzi...)
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Problemem tu są książki które nie są aktualne, a także kursy internetowe, trudno znaleźć kurs dobrej jakości, a jeszcze, żeby był aktualny to już marzenie, np. do NASM nie ma dobrego kursu.. Do C++/C/C# pełno tego na necie, ale już do javy mniej, do pythona jeszcze mniej, do qt, gtk+ bardzo mało, a do NASM prawie wcale. Tu się ujawnia bardzo ważny problem.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: mario_7 »

Czy szukając kursu assemblera dotarłeś do tej strony? http://rudy.mif.pg.gda.pl/~bogdro/

Ponadto nie widzę jakiegoś specjalnego problemu w posiadaniu bibliotek KDE i GNOME na raz. Uważam, że to raczej normalne i złe nie jest. Nie zauważyłem też, żeby wpływało negatywnie na prędkość działania systemu czy programów.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu Developers Center

Post autor: Savpether »

Chodzi mi o to, że skoro zamiast Brasero mam instalować K3b, zamiast pitivi kdenlive, zamiast ? Kdevelop4, a za miast Rhythmbox Amaroka, do tego virtualbox i VLC to już lepiej na KDE pracować niż na GNOME skoro GNOME/GTK+ ma takie braki w oprogramowaniu.

Dotarłem, ba ten kurs został mi polecony przez mojego profesora, jest to jeden z nielicznych wartościowych i pełnych kursów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości