Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Ozon995
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2008, 04:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity

Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: Ozon995 »

Mam pytanie czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Mam w domu dwa laptopy,jeden z Ubuntu,drugi z Windows 7 i zewnętrzny dysk twardy na którym umieszczam wszystkie ściągnięte pliki.

Niedawno po dłuższym czasie wydobyłem z zakamarków biurka laptopa z Windows 7 i po podłączeniu do zewnętrznego dysku okazało się,że w w prywatnych zdjęciach i dokumentach mam istny Sajgon. :cry:
Część do niczego się na nadaje.Program antywirusowy niczego nie wykrył,ale kiedy przez ostatnie kilka miesięcy używałem laptopa z Ubuntu wszystko było w porządku.

Nic z tego nie rozumiem i pytanie kieruję do osób bardziej zorientowanych w temacie :-D
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: Funnykris »

Jaki system plików na tym zewnętrznym dysku?
I w zasadzie tak, pliki które pobierasz na ten dysk mogą zawierać wirusy przeznaczone dla Windows jednak dla Linux są one nieaktywne i z racji nieobecności skanera antywirusowego niewidoczne. Widziałem Avasta na Linux ale czy wykrywa wirusy z Windows... nie wiem :P Właściwie nie wiem po co ktoś to tworzył :D
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: Dwimenor »

Wyobraź sobie, że ściągasz z torrentów jakieś archiwum: film + napisy + jakieś śmiecie + bonus.
Bonus to wirus rozpowszechniający się na zasadzie wykorzystywania Windowsowego autoruna.
Używasz Linuksa, rozpakowujesz takie archiwum na zewnętrznym dysku twardym. Tobie nic się nie dzieje. Podłączasz ten dysk pod Windowsem - Bum! Headshot!
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Ozon995
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2008, 04:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: Ozon995 »

Jestem teraz w pracy :-D i nie mam jak sprawdzić,ale chyba ntfs.
I w takim razie mam następne pytanie-jak można temu w przyszłości zapobiec?

Wiem,wiem nie ściągać byle czego :razz: ale pytam tak bardziej profesjonalnie.

Jak żyć w takim razie :???:
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: Dwimenor »

Pod windowsem - wyłączyć autoruna, skanować nośniki przy podłączaniu (dobry antywirus to ma
Pod Linuksem - ręcznie przejrzeć pliki włączając pokazywanie ukrytych (ctrl+h przełącza widok), wywalić wszystko podejrzane, skanować jakimś antywirusem stworzonym do tego celu (clamav, avast)
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
soulreaver1
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 409
Rejestracja: 13 mar 2009, 10:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: soulreaver1 »

Zainstaluj sobie jeden z wielu skanerów antywirusowych na Linuxa. Jest całkiem spory wybór. Są komercyjne jak i darmowe z tym że te drugie głównie w wersji 32-bit. Ja polecam ClamAV.
caViator
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 06 lut 2012, 21:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: caViator »

Ozon995 pisze:Niedawno po dłuższym czasie wydobyłem z zakamarków biurka laptopa z Windows 7 i po podłączeniu do zewnętrznego dysku okazało się,że w w prywatnych zdjęciach i dokumentach mam istny Sajgon
Ozon995 pisze:Jestem teraz w pracy :-D i nie mam jak sprawdzić,ale chyba ntfs.
I w takim razie mam następne pytanie-jak można temu w przyszłości zapobiec?
To już prawdopodobnie masz przyczynę, mam na myśli używanie NTFS spod Linuksa. 1000 razy będzię okay a 1001 rozwali NTFS.

Jest szansa na ogarnięcie tego. Pod Windowsem zapuść windowsowego chkdsk [dysk:] [/r]
Czyli np. jeśli Windows wykrywa Twój dysk jako D to odpal cmd i wklep:

Kod: Zaznacz cały

chkdsk D: /r
w zależności od stanu systemu plików proces może potrwać nawet kilkanaście godz.
Awatar użytkownika
x86
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 10 lut 2012, 19:20
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: x86 »

Mam dwa komputery i często przenoszę dane między nimi na dysku zewnętrznym,często też w katalogu $RECYCLER znajdują się pliki .exe które wykrywa jako wirusy/trojany.. radziłbym zajrzeć tam czy coś nie próbuje się przedostać :) ale podejrzewam, że wirusy przeszły z Windowsa na dysk podłączony do USB i teraz czekają na kolejną ofiarę :) Niektóre się przenoszą pocztą elektroniczną a niektóre przez pendrajwy i inne podobne urządzenia.
Cyr4x
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 03 gru 2005, 20:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: Cyr4x »

Polecam Bit Defender Console. Taki konsolowy skaner, który wykrywa wirusy dla Windows. Jak mamy jakieś exeki odpalane pod Wine, czy w ogóle inne często wirusowane pliki typu doc, jpg, itp. to można tym przeskanować. Bardzo prosty w użyciu.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Czy komputer z zainstalowanym Ubuntu może stać się siedliskiem wirusów na Windowsa?

Post autor: Dominbik »

proste, że może się stać siedliskiem wirusów na Windowsa.
Tyle, że dla tworu typu Windows7 + antywirus i rozgarnięty użytkownik to żadne zagrożenie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość