Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
MrNooName
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2012, 15:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Architektura: x86_64

Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: MrNooName »

Z góry przepraszam za laicki charakter tego tekstu. Jestem początkującym użytkownikiem Ubuntu, nie znam jeszcze waszej terminologii.
Moim problemem jest wygląd mojego systemu (UBUNTU 11.10). Bardziej przypomina mi oprogramowanie tabletu niż komputera :( . Chciałbym to zmienić, ale nie bardzo wiem jak. Czytałem troche w internecie o GNOMIE i KDE ale nie bardzo rozumiem o co w tym chodzi. Kiedyś miałem UBUNTU i wyglądał on mniej więcej tak: http://jakilinux.org/reviews/ubuntu-8-04/default.png i takiego wyglądu się spodziewam teraz (mniej więcej :!: ). Proszę o pomoc i jak najprostsze wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
shani
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2010, 08:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: shani »

To co tutaj masz w linku to nic innego jak starsza wersja Ubuntu. Jak juz czytales o Gnome i KDE to tutaj masz zastosowane srodowisko graficzne gnome ale w wersji 2. To co zainstalowales to pewnie Unity, czyli takie gnome tylko ze w duzo nowszej wersji ;) Nie jestem pewien czy w wersji 12.04 bedzie mozliwosc zainstalowania gnome 2 na Ubuntu, jednakze mozna zainstalowac gnome-shell i dodatek zwany fallback. Poszukaj informacji na forum jak to zaoinstalowac, na pewne tu na forum znajdziesz co trzeba.
Acha, jest jeszcze cos takiego jak cinnamon. Rowniez rozszerzenie, ktore po instalacji sprawi ze pulpit bedzie wygladal identycznie jak w tej wersji Ubuntu co masz w linku. Oczywiscie mozesz sprobowac skozystac z Kubuntu, takie Ubu tylko ze srodowiskiem KDE.
Naprawde warto posprawdzac rozne dystrybucje, rozne srodowiska. Przy tym mozna sie wiele nauczyc :)
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: bear7 »

... jest jeszcze projekt MATE: http://mate-desktop.org/
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
MrNooName
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2012, 15:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Architektura: x86_64

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: MrNooName »

:-D Ok, wielkie dzięki.

Temat zamknięty
Awatar użytkownika
shani
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2010, 08:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: shani »

Ja ze swojej strony moge jeszcze dodac link do konfiguracji gnome-shell aby wygladalo "inaczej". Niedawno wlasnie sie na to natknalem i naprawde ciekawie jest napisane:
http://www.linuxone.pl/konfigurowanie-s ... ne-sposoby
Awatar użytkownika
moons
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2011, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: moons »

Zaktualizowałem sobie Ubuntu do 11.10 i powiem że te całe unity jest ogromnym krokiem wstecz. Jak dla mnie system przestał być prawie że funkcjonalny. Nieraz sobie trudno poradzić z dwoma otwartymi oknami a co dopiero jak ktoś lubi dużo okien po otwierać.
Ale jakoś dzięki forum wróciłem przynajmniej częściowo do Gnome. Ale tu też ogromne schody pod górę. Czy ktoś wie jak konfigurować Frippery Panel Favorites? Mogę go tylko włączyć/wyłączyć a dalej nic.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
shani
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2010, 08:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: shani »

Tutaj jest dosc ciekawy aktykul ogolnie o gnome-shell i z tego co widzialem cos o frippery jest. Moze jakies informacje sie znajda co i jak.
http://www.linuxone.pl/konfigurowanie-s ... ne-sposoby
http://intgat.tigress.co.uk/rmy/extensions/index.html
Awatar użytkownika
andres88pl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 215
Rejestracja: 27 wrz 2009, 10:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: andres88pl »

Sprawdź stronkę www.gnome-look.org znajdziesz tam prawie wszystko w razie problemów sprawdź na forum czy jest już taki post a jak nie to pisz a na pewno Ci ktoś pomoże
Awatar użytkownika
moons
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2011, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: moons »

@shani, widziałem te linki wcześniej i chyba tam nie ma o konfiguracji tego czego szukam, albo nie potrafię tego wyczytać.
Zainstalowałem kilka "ulepszaczy" ale dalej to nie to. Najbardziej odpowiadał mi Mate ale niestety wysypał się ostatnio i nie chce się już uruchamiać po ostatnich aktualizacjach systemu.
Zobaczymy jeszcze co będzie w 12.04 ale pewnie poprawy tego czego szukam nie będzie. Ubuntu 10.04 to był system, zainstalowałem i kompletnie nic przy nim nie robiłem, od razu odpalałem film, muzykę, wszystko co chciałem było pod ręka i tak jak trzeba. Do dobrego bardzo łatwo się przyzwyczaić.
Pozdrawiam
Malgatan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: Inna

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: Malgatan »

hmm przecież unity bardzo łatwo przystosować do własnych potrzeb za pomocą ubuntu tweak ,niekiedy otwieram kilkanaście okien w różnych obszarach roboczych i bezproblemowo za pomocą ruchów myszy je obsługuję/wystarczy,że najadę myszą na lewy róg ekranu i widzę wszystkie ,,pulpity,, i otwarte okna lub na prawy i widzę wszystkie okna, i wiele innych udogodnień / klasyczne ubuntu nie dawało takich możliwości,owszem w unity utrudniony jest dostęp do górnego panelu i tacki systemowej ale i z tym można sobie poradzić, myślę,że to tylko kwestia przyzwyczajenia i nawyków uprzedza wielu użytkowników do unity

-- 21 kwi 2012, o 09:10 --

dodam tylko ,że w ustawieniach systemu w opcji ekran logowania można wybrać klasyczne ubuntu bez efektów i mamy klasyczny pulpit bez żadnych dodatkowych ,,przeróbek,, panele etc
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: Funnykris »

sudo apt-get install xubuntu-deskop i ciesz sie systemem w stylu ubuntu z gnome2. Jeśli chcesz to pisz na priv to pokażę Ci jak zrobić zeby theme wyglądał jak w ubuntu :-)
Awatar użytkownika
moons
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2011, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: moons »

No nie wiem, niby faktycznie jak ten panel boczny się pokaże to tam te strzałki pokazują co jest otwarte ale jest to strasznie mało widoczne i dosyć uciążliwe. Ja od razu chce widzieć co mam otwarte a nie jeszcze ruszać gdzieś myszą. Zaciekawiłeś mnie tym prawym rogiem, jak to skonfigurowałeś? Ja już coś tak naknociłem że nawet nie mogę zmienić kiedy ma się panel pokazywać i zawsze się pokazuje jak przesunę kursor na lewą stronę ekranu.
Pozdrawiam
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: Funnykris »

moons pisze:No nie wiem, niby faktycznie jak ten panel boczny się pokaże to tam te strzałki pokazują co jest otwarte ale jest to strasznie mało widoczne i dosyć uciążliwe. Ja od razu chce widzieć co mam otwarte a nie jeszcze ruszać gdzieś myszą. Zaciekawiłeś mnie tym prawym rogiem, jak to skonfigurowałeś? Ja już coś tak naknociłem że nawet nie mogę zmienić kiedy ma się panel pokazywać i zawsze się pokazuje jak przesunę kursor na lewą stronę ekranu.
Pozdrawiam
Chyba w Myunity jest taka opcja żeby włączyć tą funkcję znaną z Gnome shell :)
Awatar użytkownika
moons
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2011, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: moons »

W tej chwili czekam na 12.04 zainstaluje na czysto jeszcze raz i wtedy znowu podejmę walkę z tymi panelami :) Bo w tej chwili to już tak naśmieciłem w systemie że aż wstyd.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bgsz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2012, 04:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: bgsz »

Zaciekawiłeś mnie tym prawym rogiem, jak to skonfigurowałeś?
Menedżer ustawień CompizConfig > Szybki wybór (Zarządzanie oknami) > zakładka Przyporządkowanie klawiszy > Rozpocznij przeglądanie okien.

A aktywator do przeglądania wszystkich pulpitów można ustawić na górny róg:
Menedżer ustawień CompizConfig > Expo > Expo edge.

Przyznam, że jeszcze nie trafiłem na lepszą opcję przeglądania wszystkich okien, czy to w Linuxie, czy też w Windowsie... niesamowicie komfortowa i świetnie działająca. Nie trzeba pamiętać skrótów, wystarczy mychę w róg i wszystkie okna, jak na dłoni.

ps.
A jak sobie wybierzesz Emblemat w zakładce Wygląd, to zobaczysz ikony symbolizujące każde okno - taki bajer, a cieszy ;-)
Awatar użytkownika
moons
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2011, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Zmiana wygląd Ubuntu 11.10

Post autor: moons »

W sumie to powiem tak, teraz w 12.04 cały ten pasek się nie chowa i jest elegancko. Pewnie w poprzedniej wersji to można było ustawić ale ze mnie taka lama:) Ale Twoja podpowiedź jest bardzo fajna. Faktycznie bardzo łatwo się tak obsługuje okna.
Przydałby się jakiś dokładny opis jak to całe unity się konfiguruje.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość