TrueCrypt; Szyfrowanie kilku partycji systemowych a GRUB.

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
MiodUs
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

TrueCrypt; Szyfrowanie kilku partycji systemowych a GRUB.

Post autor: MiodUs »

Witam,

moja sytuacja wygląda następująco:
Dysk pierwszy: Ubuntu, na nim znajduje się GRUB
Dysk drugi: Vista, Win7 i wolna partycja na pliki

Chciałbym zaszyfrować partycję, na której siedzi Win7, Vista oraz ową wolną partycję programem TrueCrypt, jednak czy wtedy GRUB wykryje Windowsy? Chciałbym by sytuacja wyglądała tak (biorąc pod uwagę, że nie jestem jedynym użytkownikiem komputera, a chciałbym być jedynym, który zna hasło do odszyfrowania):
Ładował się grub, pozwalał wybrać każdy z dostępnych systemów, jednak tylko zbootowanie Win7 lub Visty wymagałoby podania hasła, tak samo zamontowanie partycji z plikami (ale to już pod każdym z systemów...).
Czyli:
Ubuntu (wolny dostęp)
Vista (należy odszyfrować)
Win7 (należy odszyfrować)

Czy coś takiego z GRUBem jest w ogóle możliwe...?
Rozumiem, że odszyfrowanie partycji na pliki to już nie problem, wystarczy to zrobić samym programem z dowolnego systemu?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: TrueCrypt; Szyfrowanie kilku partycji systemowych a GRUB.

Post autor: infort »

Ogólna odpowiedź jest taka, że to mozliwe (teoretycznie, a czy w praktyce też, zależy od umiejętności i odrobinki szczęścia).

Swego czasu korzystałem z takiej konfiguracji na Ubuntu i Windows XP, kiedy jeszcze wogóle uzywałem windowsów. Kluczem jest tzw. chainloading.

1. Instalujemy Windows
2. Szyfrujemy Windows Truecryptem - full disk encryption
3. Robimy kopię MBR (z loaderem truecrypta) za pomocą np dd do pliku.
4. Instalujemy Ubuntu
5. Modyfikujemy Gruba ręcznie aby wczytywał rekord startowy z pliku

Stosowne polecenia znajdziesz w sieci pod hasłem chainloading gruba - nie jest to jednak wiedza dla początkujących. Jeśli będziesz eksperymentował z szyfrowaniem to na gołym systemie, lub przynajmniej zrób wcześniej kopię danych bo o błąd łatwo i już Windowsa nie odszyfrujesz :razz:
W przypadku dwóch windowsów powtarzasz punkty 1-3 dla drugiego systemu przed wykonaniem punktu 4. Powinno działać. Niemniej nie znam nikogo, kto by szyfrował dwa windowsy, więc to tylko teoria.

Niestety od czasu pojawienia się Visty/Windows 7 i Grub2 nie jest tak różowo. Grub2 swego czasu nie potrafił załadować rekordów startowych Windowsa 7 przez chainloading i trzeba było wracać do Gruba 1 (legacy). Niestety nie wiem jak jest obecnie, bo wywaliłem system z Redmont w cholerę i nie interesuje mnie już to.

Dużo prościej jest zrobić odwrotnie - używać do wyboru systemu menu Truecrypta - wybierasz Windows i wpisujesz hasło, lub wciskasz Esc i pokaże się właściwe menu Gruba z pozostałymi systemami.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości