Zmiana rozdzielczości pulpitu na niestandartową

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
mjbialas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2012, 23:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Zmiana rozdzielczości pulpitu na niestandartową

Post autor: mjbialas »

Dzień dobry!
Po pierwsze chciałbym się przywitać jestem świeżym użytkownikiem Linux a jeszcze świeższym użytkownikiem Linux Ubuntu 12.04 Przyjazny Puchacz
Mam w domu taki mini komputerek Asus Eee Box PC EB1501 oparty na procesorze Intel Atom z grafiką zintegrowaną Lidia ION. Podłączone to to jest do TV Panasonic
42' poprzez kabel HDMI. Komputerek ten służy jako centrum multimedialne ( video, internet, itp) ponieważ pod Win7 muliło się przy odtwarzaniu plików HD czytałem że pod linux będzie lepiej.
Na początku jako całkowity w tym temacie zainstalowalem Sabayon ze względu na zintegrowana platformę XMBC. Chodziło jak złoto pojawił się tylko jeden problem zainstalowane sterowniki nie dawały mozliwosci ręcznego ustawienia rozdzielczości pulpitu co powodowało że część była niewidoczna(ok. 1 cm dokoła ekranu) ponieważ system był nie do końca spolszczony a ja z angielskiego jestem "niemiec" znalazłem się tutaj z zainstalowanym Przyjaznym Puchaczem.
Niestety tu też mam ten sam problem zainstalowane własnościowe sterowniki Nvidi dają tylko standartowe rozdzielczości pulpitu.
Gdzie znajdę możliwość ręcznego dostosowania wielkości pulpitu do ekranu TV, ewentualnie jak to zrobić tekstowo poprzez konsolę
Awatar użytkownika
Mirogod
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiana rozdzielczości pulpitu na niestandartową

Post autor: Mirogod »

Zamiast się bawić w jakieś cudawianki, zainstaluj sobie Xubuntu 12.10, najnowsze sterowniki nVidia z repozytorium Ubuntu oraz XBMC też z repo. Powinno ci śmigać bez problemów wszystko. Przydadzą się także biblioteki VDPAU, aby móc obsłużyć sprzętowe dekodowanie wideo przez kartę graficzną.
mjbialas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2012, 23:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Zmiana rozdzielczości pulpitu na niestandartową

Post autor: mjbialas »

Dzięki za odpowiedź!
Czyli jak wezmę to
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... x-12-10pl/
To będzie dobrze obsługa w języku polskim zawsze mile widziana:)
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana rozdzielczości pulpitu na niestandartową

Post autor: marcin1982 »

I co to da, że przetestujesz kolejną wersję dystrybucji, a rozdzielczość pozostanie na takim samym poziomie?
Szukaj raczej pod takim kątem:
https://wiki.ubuntu.com/X/Config/Resolution .
Trzeba ustawić odpowiednie parametry dla zewnętrznego monitora (w tym wypadku telewizora - musisz poznać jego dokładną specyfikację ==> instrukcja obsługi).
PS
Nie rób nic na pałę - grozi uszkodzeniem sprzętu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości