Linux, warto się go uczyć?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
snav12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2008, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Linux, warto się go uczyć?

Post autor: snav12 »

Witam, jestem w technikum informatycznym, zajmuje się grafiką ale chciałbym również zająć się czymś innym, czy dobrze zrobie jeżeli zaczne zajmować się linuxem?
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Admc »

Oczywiście, że warto. Nie widzę żadnych przeciwwskazań.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
snav12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2008, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: snav12 »

A od czego byś zaczął?
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: pioruns »

snav12 pisze:Witam, jestem w technikum informatycznym, zajmuje się grafiką ale chciałbym również zająć się czymś innym, czy dobrze zrobie jeżeli zaczne zajmować się linuxem?
Nie ma bardziej pasjonującego zajęcia dla młodego informatyka, niż programowanie i Linux:teeh:
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Dwimenor »

A od czego byś zaczął?
Od zainstalowania i używania na co dzień. Problemy same się pojawią, a rozwiązując je nauczysz używać się systemu. Przy czym pod pojęciem problemy rozumiem nie tylko "OŻESZLAG, system się wysypał!" ale też "jak zrobić to i tamto, jakiego programu użyć"
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
snav12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2008, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: snav12 »

pioruns, nie chcę być jak koledzy, przyjdą do domu i naparzają w gierki non-stop, chcę się czegoś nauczyć, dlatego zająłem się photoshopem oraz flashem które mniej więcej ogarniam, chce poszerzać horyzonty i uczyć się nowych rzeczy i tutaj natknąłem się na linuxa
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Heos »

Pytanie trochę nie na miejscy, na forum o Linuksie nie sądzisz? To tak jakby pytać w browarze czy ich piwo jest dobre. Odpowiedź jest oczywista.

A zacznij od jakiegoś kursu, których jest w necie wiele. Podstawowe polecenie, struktura, zestawienie różnych dystrybucji abyś z czymś zaczynał i nie skończył przekonany, że Linux to "zUo i mHrOk".
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Jusko »

Jako informatyk MUSISZ znać GNU\Linux, może nie jako geek, lecz po prostu znać w sensie umieć go choćby używać na co dzień. Może to troszkę brutalne, ale chcesz nazywać siebie informatykiem, musisz wyjść poza Windows. Nikt nie każe Ci już obcykiwać *BSD, Solarisa czy Maka (choć OSX też warto poznać jeśli masz jak). Przykład z życia? W firmie informatycznej w której pracuję, nie dostałbyś pracy znając tylko Windows i nie dostanie nikt, kto tylko umie obsługiwać Okna.

EDIT:
Widzisz - sprawa wygląda tak że Windows rządzi na dekstopie za sprawą maniakalnego uporu domowych userów, którzy MUSZĄ mieć ten Windows bo inaczej ich komputer to szmelc (tak im się zdaje). W informatyce jako zawodzie Windows również będziesz spotykał, lecz Linux tu też może stać się codziennością - serwery, umiejętność poruszania się w systemie, konsola. Windows najczęściej w domu, w zawodzie od Linuksa nie uciekniesz.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
marek63
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 20 lut 2007, 22:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: marek63 »

Jusko pisze:Jako informatyk MUSISZ znać GNU\Linux, może nie jako geek, lecz po prostu znać w sensie umieć go choćby używać na co dzień. Może to troszkę brutalne, ale chcesz nazywać siebie informatykiem, musisz wyjść poza Windows. ...
Podoba mi się ten tok rozumowania więc dodam parę zdań od siebie.
Dobry informatyk pomagając laikowi w używaniu komputera powinien być w stanie używać nazw:
- system operacyjny,
- edytor tekstu,
- arkusz kalkulacyjny,
- przeglądarka internetowa,
- program pocztowy.
Powinien za to być w stanie nie używać nazw:
- Windows,
- Word,
- Excel,
- Internet explorer,
- Otlock Expres.
marek
Awatar użytkownika
ville_666
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: ville_666 »

Linuks jest świetny, pod warunkiem, że nie ma się uprzedzeń. Sam poznałem go dosłownie sam. Usłyszałem o nim, pytałem nauczycieli informatyki. Ci jednak znali tylko windows. Wgrałem mandrive. Intuicyjnie pokazała mi wszystko bez forum. Śmieszne ze stery też wgrała. Potem ubuntu i przyznaje, wiele programów uzywam w pracy na windowsie z linuksa. Inkscape, blender, gimp, avidemux. darmowe, potężne. Nie zamięnię go na windows juz.

EDIT:
Choć do pełni szczęścia brakje mi obsługi CMYKa w gimpie i inkscapie i gimpie. Bo to sa narzędzia potężne. To nie jakies darmowe programy na windows dla zwykłych userów. Mankament jedynie ich to brak możliwości eksportu natywnego do rozbarwienia w CMYKu. Tu najlepiej i najwygodniej go widać w Corelu. Gdzie nawet w projekcie można podejrzeć podgląd płyt
snav12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2008, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: snav12 »

wiem że linux nadaje się do budowania sieci i wszystko co jest z tym związane, myślałem żeby właśnie zająć się czymś w tym kierunku. Skoro wypowiedzieli się już tutaj z zawodu informatycy używający Linux'a to co dokładnie robicie przy użyciu linuxa?
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: pioruns »

@snav12:
Wszystko, co się robi na komputerze...
Wielu ludzi nie ma wogóle Windowsa zainstalowanego i wszystkie codzienne zadania robią na Linuksie. Proste.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4680
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: jacekalex »

Znacznie bardziej warto się go nauczyć, niż z niego oblać.
Bo będzie z niego conieco na teoretycznym.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: marcin1982 »

Zdecydowanie warto. NIe znam systemu bardziej logicznego niż uniksopodobne. Z rasowym uniksem nie miałem jeszcze do czynienia (ważne słowo - jeszcze :) ). Wystarczy poznać strukturę katalogów i wiadomo gdzie czego szukać i jak to skonfigurować edytując plik tekstowy zamiast masy graficznych konfiguratorów.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Hwiparam »

snav12 pisze:Witam, jestem w technikum informatycznym, zajmuje się grafiką ale chciałbym również zająć się czymś innym, czy dobrze zrobie jeżeli zaczne zajmować się linuxem?
To dobrze, że chcesz się uczyć i poszerzać swoje horyzonty, takie postawy są dzisiaj w cenie ;)
snav12 pisze:A od czego byś zaczął?
Na początek proponowałbym zapoznanie się z systemem ''na sucho'' - czyli przejrzenie paru tutoriali z :goog: , zorientowanie się w podstawach obsługi i funkcjonowania systemu, komendach, strukturze katalogów, zamiennikach programów itp. Potem myślę, że śmiało możesz się zabierać za instalację wybranego distro (wcale nie musi to być Ubuntu).
Pewnie teraz złapiesz się za głowę, ale uwierz mi na słowo, że wcale nie jest to coś strasznego.
snav12 pisze:wiem że linux nadaje się do budowania sieci i wszystko co jest z tym związane, myślałem żeby właśnie zająć się czymś w tym kierunku. Skoro wypowiedzieli się już tutaj z zawodu informatycy używający Linux'a to co dokładnie robicie przy użyciu linuxa?
Do sieci, do webmasterki, do programowania, do grafiki, do biura,do firmy i wreszcie do typowych zadań domowych typu filmy, muzyka, internet, poczta, jakiś komunikator. Do gier też się od biedy nadaje ;)
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Awatar użytkownika
abix_adamj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 05 sie 2007, 18:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: abix_adamj »

snav12 pisze:Witam, jestem w technikum informatycznym,
Super!

1. Poszukaj lokalnej grupy użytkowników Linuksa - na pewno też chętnie pomogą.
2. Zainstaluj i używaj - ja np. w ogóle nie korzystam z Windows - po prostu wszystko, co robię w pracy, mogę i robię pod Linuksem.
3. Popatrz na stronę http://wioowszkole.org - i przyłącz się do nas.

Adam
Awatar użytkownika
Krbor
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2010, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Krbor »

Również jestem za nauką linuxa ;) Z doświadczenia wiem, że Ci się to przyda jeżeli wiążesz swoja przyszła pracę z informatyką :) Na wielu uczelniach wprowadzane są przedmioty z zakresu systemów operacyjnych, których treść bazuje na linuxie bądź na unixie (u mnie było to na podstawie debiana i solarisa). Znajomość choć jednego z nich na pewno Ci pomoże :) Poza tym tak jak wiele osób (między innymi ja ;) )być może przekonasz się do używania go na co dzień i nie będziesz widział potrzeby instalowania innego systemu :p
Nawet najmądrzejsi nie wiedzą wszystkiego.
snav12
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2008, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: snav12 »

czyli wszyscy doszli do tego samego wniosku co i ja :P Dziękuje wszystkim za odzew w tym temacie, teraz musiałbym poruszyć nie co inną kwestie, a dokładnie chodzi o wersje, która byłaby najlepsza dla mnie? (tzn początkującego z wiedzą 0, oczywiście odnośnie linuxa ;p)
Awatar użytkownika
Krbor
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2010, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Krbor »

Ubuntu lub debian :) ewentualnie Mint. Poczytaj o każdej z tych dystrybucji i sam wybierz :)
Nawet najmądrzejsi nie wiedzą wszystkiego.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Linux, warto się go uczyć?

Post autor: Jusko »

Wersja nie ma wielkiego znaczenia - jeśli chcesz długoterminową i Ubuntu akurat, to wersja LTS. Jeśli jednak chcesz być z Ubu na topie i najnowsza wersja nie krzaczy Ci się jakoś szczególnie, bierz najnowszą.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości