GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
adolek17
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: adolek17 »

Zainstalowałem sobie Ubuntu 11.04 Beta 2 + doinstalowałem GNOME 3.0 i mogę napisać troszkę o nim.

Ogólnie nawet fajne te GNOME, już powoli je ogarnąłem, ale zauważyłem pewne wady, mianowicie:
-nie można dodawać skrótów na pulpit, ani tworzyć na nim folderów.
-brakuje przycisku maksymalizacji i minimalizacji w oknach (jest na to rada, prawy przycisk myszki na pasek tytułu i są te opcje).
-żeby wyłączyć komputer najpierw trzeba wylogować się do logowania i stamtąd dopiero jest opcja wyłącz.

Jak wyszukacie jakieś wady, możecie pisać w tym temacie ;-)
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: witek »

Aby można było od razu wyłączyć kompa bez wylogowywania należy przy rozwiniętym menu wcisnąć klawisz ATL - wtedy pojawi się odpowiednia opcja - intuicyjne, że hej :(
adolek17
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: adolek17 »

Rzeczywiście, dzięki za informację.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: igotit4free »

adolek17 pisze: -nie można dodawać skrótów na pulpit, ani tworzyć na nim folderów.
Można, jeśli wybierze się stosowną opcję konfiguracyjną
Obrazek

-brakuje przycisku maksymalizacji i minimalizacji w oknach (jest na to rada, prawy przycisk myszki na pasek tytułu i są te opcje).
Maksymalizujesz klikając w "pasek tytułowy" lub dociągając do panelu, minimalizacja jest automatyczna przy właściwej GNOME3 filozofii działania, a w zasadzie ma się do wyboru kilka opcji, łącznie ze "starą" minimalizuj-maksymalizuj-zamknij.

-żeby wyłączyć komputer najpierw trzeba wylogować się do logowania i stamtąd dopiero jest opcja wyłącz.
To bzdura i już Ci to powiedziano. Wygląda na to, że te "wady" to jak na razie jedynie wynik niewiedzy.;)
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: pioruns »

Dla nowych użytkowników, GNOME 3 to nie jest najlepsze rozwiązanie. Ja na pewno nie będę ludziom instalować Ubuntu 11.04, tak jak do tej pory robiłem kolegom, rodzinie (instalowałem głównie Ubuntu LTS). Wątpię, czy osoby nieobeznane z komputerem od razu się połapią z tymi bajerami w nowym GNOME. Tak samo w Unity oczywiście, które jest własnie w Ubuntu 11.04.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: igotit4free »

Jakoś nie łapię związku między 11.04 a GNOME3 ... nie wiem o czym piszesz.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
adolek17
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: adolek17 »

igotit4free pisze:
adolek17 pisze: -nie można dodawać skrótów na pulpit, ani tworzyć na nim folderów.
Można, jeśli wybierze się stosowną opcję konfiguracyjną
Obrazek

-brakuje przycisku maksymalizacji i minimalizacji w oknach (jest na to rada, prawy przycisk myszki na pasek tytułu i są te opcje).
Maksymalizujesz klikając w "pasek tytułowy" lub dociągając do panelu, minimalizacja jest automatyczna przy właściwej GNOME3 filozofii działania, a w zasadzie ma się do wyboru kilka opcji, łącznie ze "starą" minimalizuj-maksymalizuj-zamknij.

-żeby wyłączyć komputer najpierw trzeba wylogować się do logowania i stamtąd dopiero jest opcja wyłącz.
To bzdura i już Ci to powiedziano. Wygląda na to, że te "wady" to jak na razie jedynie wynik niewiedzy.;)
W Ubuntu raczkuję :razz:

Możesz ujawnić jak odblokować pulpit, żeby wrzucać tam różne rzeczy?
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: zibiboniek1 »

ja używałem tylko gnome3 live,i błędów nie zauważyłem.Mi osobiście podoba się,tylko że nie można go zainstalować na 10.04 :(
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: Dwimenor »

Jak sobie zbudujesz, to i zainstalujesz na 10.04 (taaa, właśnie próbuję)
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: igotit4free »

adolek17 pisze: W Ubuntu raczkuję :razz:

Możesz ujawnić jak odblokować pulpit, żeby wrzucać tam różne rzeczy?
Alt+F2 i

Kod: Zaznacz cały

dconf-editor
tam szukasz org -> gnome -> desktop ->background i ptaszek ...
Ale z rozsądkiem;)

Warto zajrzeć:
http://www.webupd8.org/2011/04/gnome-sh ... ional.html
https://live.gnome.org/GnomeShell/CheatSheet
http://blog.fpmurphy.com/2011/03/custom ... shell.html
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: Savpether »

Ja już na screenie widzę błąd, dlaczego sześcioletni wiele razy zgłaszany bug nie jest poprawiony? Mianowicie dlaczego wciąż nie ma siatki pulpitu? Nie dość, że mało intuicyjny(alt gnome), nielogiczny, o złej koncepcji to jeszcze bugi nie poprawione, ani w statusbar, ani siatki pulpitu, co oni robili 3 lata?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: igotit4free »

No dobra, mam coś ... telepathy/empathy jest trwale powiązana z gnome-shell i gnome-panel zależnościami.Obrazek
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: pioruns »

@Savpather:
A że tak zapytam - jakie środowisko graficzne w Linuksie ma taką siatkę?
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: Savpether »

KDE4 ma taką siatkę, a oto dowody:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

EDIT:
@ignotit4free

też mam coś - klikam na panelu prawy i nic się nie wyświetla.. usunęli prawy przycisk myszy? Ok to gdzie jest menu appletów panelu bym mógł sobie dodać monitor systemu na panel? Zapytasz po co Ci? Hmm taka jest moja potrzeba, nie zbyt wydumana z resztą jeśli obracamy się w świecie linuksa.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2011, 01:41 przez Savpether, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: igotit4free »

Hmm, nie od razu Rzym zbudowano ... GNOME3 jest bardzo młode, konfiguratorów graficznych jest co prawda kilka, ale nadal są na etapie dopieszczania i na razie brak jednego, kompletnego, który pozwalałby "na wszystko". Sporo można z konsoli, ale też nie wszystko ... głupia edycja właściwości aktywatora wymaga obecnie zejścia do poziomu Nautilusa, no ale cóż, wszystko przyjdzie z czasem.

Co do panelu i apletów ... nie wszystko jest wymienne GNOME2 <=> GNOME3, w tej chwili na ile się orientuję w gnome-shell nie da się dodać apletu starą metodą, można zejść do "fallback" i wtedy postępować jak przy starym GNOME, (np. dodać aplet pogodowy) ale po powrocie do gnome-shell tenże aplet się gubi ... czyli nie jest kompatybilny?

Brak czy też niedoskonałość siatki mi nie przeszkadza, nie jestem "śmieciarzem" który na pulpicie trzyma wszystko, ale rozumiem że może to być drażniące.
Na razie GNOME3 bardzo mi się podoba, od dawna miałem potrzebę zmiany interfejsu, jedyny zgrzyt to to "uszczęśliwienie na siłę", wrzucili to empathy i strzel se w łeb, nie chcę tego, nie używam i nie będę używał ale mam.;> Ehh ... kroi się coś jak zależności Evolution w starym GNOME, ciekawe ilu świeżaków położy system usuwając Empathy. :twisted:
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - Wady

Post autor: pioruns »

Pamiętacie, jak KDE 4 wchodziło? Nic tam nie było, a co to było, to nie działało albo się wieszało:D A teraz, na poziomie KDE 4.6, jest to dopieszczone i w pełni funkcjonalne środowisko. GNOME 3 się cieszymy dopiero od kilku dni, wszelkie krytycyzmy, że nic tam nie ma, nie są na miejscu. Poczekajcie trochę na pierwsze bugfixy;)
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
adolek17
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: adolek17 »

Jak wpisuje "dconf-editor" w oknie po wciśnięciu ALT+F2 wyskakuje że nie ma takiego polecenia...

Trzeba coś doinstalować? A jeśli tak prosiłbym o komendę do terminala.

Ten rejestr działa (gconf-editor), ale tutaj jednak chodzi o dconf-editor...

Kod: Zaznacz cały

adolek17@ubuntu:~$ apt-get install dconf
E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy jesteś rootem?
//
Udało się za pomocą GNOME Tweak Tool, przechodzimy do "File Manager" i tam zmieniamy na ON opcje "Have file manager handle the desktop" ;-)
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: Savpether »

Pamiętacie, jak KDE 4 wchodziło? Nic tam nie było, a co to było, to nie działało albo się wieszało:D A teraz, na poziomie KDE 4.6, jest to dopieszczone i w pełni funkcjonalne środowisko. GNOME 3 się cieszymy dopiero od kilku dni, wszelkie krytycyzmy, że nic tam nie ma, nie są na miejscu.
Pamiętam, wersja 4.0 została ogłoszona jako wersja dla deweloperów, wersja 4.1 również. Wersja 4.2 została ogłoszona jako stabilna i co? Każdy mówił, że zbugowane, ale uszło i można było pracować tak samo jak teraz na gnome shell. Różnica? Kolosalna, wersja zarówno 4.0, 4.1, 4.2 miały od zawsze graficzne konfiguratory do wszystkiego, można było usuwać z panelu i dodawać, można było mieć ikony na pulpicie, nikt nie zablokował prawego przyciski i było można minimalizować okno, było normalne menu, było można dodawać widgety, a co najważniejsze było widać skok konfigurowalności i użyteczności, czego w gnome3 nie widać, więc o co chodzi? KDE 4.2 drogą graficzną miało większe możliwości niż gnome2, gnome3, razem z ich możliwościami konfiguracje przez konsole razem wziętymi, a to jest różnica. Nikt nikomu nie odbierał konfigurowalności, poza tym szybkość zmian, kde zawsze rozwijało się dynamiczniej od gnome i rozwija się. Poprawa błędów zachodziła szybciej niż w gnome3. GTK3 praktycznie nic nowego nie wprowadza, nie mówcie mi o zmianach mało istotnych, bo zanim wyszło gtk3, to wydano kilkanaście wersji QT. GTK3 wciąż nie ma czego zaoferować w zamian za QT Quick. @piorunus mówisz a pamiętacie kde? Pamiętamy, tylko, że kde ma daleko to za sobą, a gnome dopiero co wpadło w ten wir, gdzie będzie kde, gdy gnome3 osiągnie jego obecny poziom? I kiedy go osiągnie skoro między gnome2, a gnome3 minęło 9 lat? Inne pytanie kto go będzie rozwijał, bo gnome już teraz nie ma za dużo mocy przerobowych co z resztą po nim widać, a jak jeszcze dewowie zaczną odchodzić? KDE 4 wprowadzało zdecydowanie więcej niż gnome 3, więc porównanie jest nie na miejscu, a nawet jeśli porównywać - wolę pracować w środowisku zbugowanym w którym da się pracować i dostosować go do siebie, niż w środowisku w którym tak na prawdę nie ma co być zbugowanym.

Na marginesie KDE 3.5 było wspierane aż do KDE 4.3, gnome2 już nie ma wsparcia, chociaż kolejne gnome jest dopiero w wersji 3.0. O trybie fallback nie wspominaj, bo nie może się niczym równać z gnome2, a jest po to by "nie mówili, że nie ma".

@igotit4free

To, że trzymam coś na pulpicie nie świadczy o tym, że jestem śmieciarzem, łatwiej mi się pracuje i tworzy mając do tego bezpośredni dostęp z pulpitu.
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2011, 16:49 przez Savpether, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tiszot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2011, 10:02
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: tiszot »

A jak w Gnome3 wygląda czcionka w przeglądarce, czy ciągle taka duża i gruba?
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: karmelek »

Poużywałem unity i gnome 3. Jedyne co zauważyłem to fakt, że oba środowiska sprawiają wrażenie dostosowanych do userów, dla których używanie OS ogranicza się do maila, fb i www.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości