Flash - wirusy, czy da sie "przeskanować" flashówkę?

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Flash - wirusy, czy da sie "przeskanować" flashówkę?

Post autor: Lapsio »

Witam. Jakiś czas temu na jednym z portali znalazlem flashowkę (gierka) ale zauważyłem, że została ona usunięta kilka dni po wstawieniu (2 dni? jakoś tak krótko). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że została wrzucona na stronę z której rzeczy nie znikają tak PO PROSTU. Zaczyna mi to wyglądać podejrzanie bo flashówka zniknęła ogólnie z wielu stron i udało mi się ją pobrać dopiero z czyjegoś dropboxa, bo nie zrobiłem tego wcześniej. Zaczynam się zastanawiać, czy może została usunięta właśnie z kwestii bezpieczenstwa i jak moznaby to sprawdzić, czy tak jest / jak mogłoby to wpłynąć na zachowanie linuxa jesli bylby tam syf w stylu windowsowym bo jakos wczesniej w ogole nie interesowałem sie kwestia bezpieczenstwa. Uzywam standalone flashplayera ze strony adobe do przegladania swjej kolekcji flashowek.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Flash - wirusy, czy da sie "przeskanować" flashówkę?

Post autor: Knopper90 »

Nie panikuj mogło być 1000 i jeden powód, że skasowali flashówkę. A jeśli miała syf dla windowsa to dla Windowsa :D Pod linuxem nic się nie stanie.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Flash - wirusy, czy da sie "przeskanować" flashówkę?

Post autor: [r4] »

Ten "syf" o którym piszesz mógł być równie dobrze wieloplatformowy, podobnie jak wieloplatformowy jest Adobe Flash Player / Shockwave.

Wbrew pozorom, takie "flashówki" mają, pomimo koniecznej warstwy abstrakcji, całkiem spore pole manewru jeśli idzie o dostęp do zasobów komputera.

Niektóre zestawy antywirusowe pod Windows są w stanie zaklasyfikować takie aplikacje jako niechciane; spróbować nie zawadzi.
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Flash - wirusy, czy da sie "przeskanować" flashówkę?

Post autor: Lapsio »

Właśnie znając możliwości kontroli pod linuxem myśle, że to jest na pewno możliwe zeby odpalić takiego flasha nie wiem w czyms jak gdb albo innym debuggerze czy cos i zobaczyc jaka jest aktywnosc procesu w kwestii dostepu do dysku itd. No gdb akurat nie wiem czy umozliwia podglad aktywnosci procesu, ale cos napewno jest. Ta flashowka akurat chyba nic nie ma bo dalem ja kilku osobom z windowsem i roznymi antywiruasmi i nic nie zareagowalo, ale tak z ciekawosci. No bo jednak cykliczne grepowanie lsofa przez proces flashplayer to chyba slaby plan :-D
piotrek_ra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:16
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Flash - wirusy, czy da sie "przeskanować" flashówkę?

Post autor: piotrek_ra »

Sprawdź plik flash na stronie virustotal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość