niespełnione zależności podczas instalacji Firebird v2.5.x

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
masakryczny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2013, 09:21

niespełnione zależności podczas instalacji Firebird v2.5.x

Post autor: masakryczny »

Witam,
Na poczatek napisze, ze jestem laikiem w tym temacie, wiec proszę o wyrozumiałość.

Mam wersje Ubuntu 12.04.2 LTS (nie mam systemu - wszystkie działania robiłem w konsoli) na niej zainstalowany firebird2.1 na którym jest program do zarządzania firmom. Program wymagał aktualizacji, ale aby działał musiałem zaktualizować do nowszej wersji firebirda ( 2.5.2) i właśnie tutaj się zaczynają schody.

Najpierw odinstalowałem starego firebirda komenda remove ( wyskakiwały komunikaty, że niektóre elementy nie zostaną usunięte, bo nie są zainstalowane), następnie chcąc zainstalować nowszego firebirda wpisałem komende sudo apt-get install firebird2.5, dostałem komunikat Następujące pakiety mają niespełnione zależności.....E: Niespełnione zależności. Proszę spróbować wykonać "apt-get -f install" bez pakietów (lub podać rozwiązanie).
Wpisałem tą komende, która nic nie dała.

Poszedłem z tym problemem do firmy u ktorej kupilismy program do zarzadzania. Napisali, zeby nie instalowac z pakietow linuxa tylko bezposrednio ze strony. Za pomoca programy FTP wrzucilem sciagniety plik na dysk do katalogu /home. Plik byl spakowany z rozszerzeniem .rpm, wiec chcialem go skonwertowac do rozszerzenia .deb programem alien, ale znow problem z instalacja programu tego samego typu: Następujące pakiety mają niespełnione zależności...

Proszę o pomoc, generalnie ciezko mi bedzie wrzucac zrzuty ekranu, bo jak pisalem wczesniej: dzialam tylko na konsoli...
Ostatnio zmieniony 23 maja 2013, 10:57 przez bear7, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: doprecyzowanie tytułu wątku
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Problem z instalacją programów, niespełnione zależności

Post autor: ethanak »

generalnie to:
a. naucz się może polskiego, bo ten bełkot który z siebie wydzieliłeś jest mało że słabo czytelny to jeszcze nieco traumatyczny
b. skontaktuj się z supportem firmy który ma zas..ny obowiązek udzielić ci satysfakcjonującej odpowiedzi - to forum to nie zbieranina jeleni.
masakryczny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2013, 09:21

Re: Problem z instalacją programów, niespełnione zależności

Post autor: masakryczny »

jak ja kocham ludzi którzy zamiast udzielić pomocnej, merytorycznej wypowiedzi krytykują... przeczytałem jeszcze raz swój wpis i nie widze tam nic niezrozumiałego. Może to jednak problem z czytaniem ze zrozumieniem. Skoro nie masz nic wartościowego do napisania, nie udzielaj się. Obrażać możesz kolegów w piaskownicy...

-- 21 maja 2013, o 14:38 --

Nadal proszę o pomoc, w przypadku gdy coś jest niezrozumiałe, chętnie wytłumaczę. Kolegi ethanak proszę o nie udzielanie się z powodu niskiej kultury osobistej. Co do supportu odsyłają nas do informatyka i koło się zamyka.
Czy jest ktoś, kto jest w stanie mi pomóc?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Problem z instalacją programów, niespełnione zależności

Post autor: bear7 »

masakryczny pisze:jak ja kocham ludzi którzy zamiast udzielić pomocnej, merytorycznej wypowiedzi krytykują... przeczytałem jeszcze raz swój wpis i nie widze tam nic niezrozumiałego. Może to jednak problem z czytaniem ze zrozumieniem. Skoro nie masz nic wartościowego do napisania, nie udzielaj się. Obrażać możesz kolegów w piaskownicy...
Na tym forum, najlepszą obroną nie jest atak, tylko zastosowanie opcji raportuj post - proponuję się z nią zapoznać i stosować o ile jest taka potrzeba. Co do uwagi ethanaka, to w twojej wypowedzi brakuje kilku kropek, przecinów i niepotrzebnie jest wtącona wielka litera. Na dodatek trafił się kwiatek, który rzuca się w oczy.

Co do uwagi na temat kontaktu z firmą, która udziela wsparcia... Płacicie im za coś? Bo jak dla mnie - tu zgadzam się z przedmówcą - wyciągają z was kasę bez powodu.

Wracając do tematu...
Zaglądnij tutaj:
https://help.ubuntu.com/community/Firebird2.5

Ewentualnie, jak nie chesz bawić się w ręczną instalację, to zainstaluj z repozytorium:

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:mapopa/ppa

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update && sudo apt-get install firebird
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
adammaj1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 25 gru 2011, 12:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Problem z instalacją programów, niespełnione zależności

Post autor: adammaj1 »

masakryczny pisze: ...
generalnie ciezko mi bedzie wrzucac zrzuty ekranu, bo jak pisalem wczesniej: dzialam tylko na konsoli...
Możesz przekierować wyjście do pliku , np. dla komendy ls rezultat będzie w pliku e.txt
ls > e.txt

Masz wtedy informacje co się działo i możesz ją tu podać. Ciężko jest analizować sytuację bez danych.
masakryczny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2013, 09:21

Re: Problem z instalacją programów, niespełnione zależności

Post autor: masakryczny »

teraz to już system mam w totalnej rozsypce, nie mogę wykonać prawie żadnego polecenia. Do każdego polecenia wyskakuje komunikat "command not found". Nie jestem w stanie nic zrobić. Informatyk polecił przeinstalowanie Ubuntu na nowszą wersję. Boję się, że strace dane, bez nich moge zamykać firme... POMOCY
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Problem z instalacją programów, niespełnione zależności

Post autor: infort »

Pierwsza sprawa to firebird - instalujemy go w zależności od wersji poleceniem:
dla wersji superserver:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install firebird2.5-super
a dla wersji classic:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install firebird2.5-classic
Te wersje wzajemnie się wykluczają i dlatego komunikat o niespełnionych zależnościach jak użyjesz tylko samego firebird2.5

Inna sprawa to to, że Ci się system rozsypał. Jak prowadzisz firmę, to korzystanie z usług informatyka powinno być tak samo naturalne jak z hydraulika czy prawnika - albo zatrudniamy swojego albo zlecamy usługi. Nikt ci zdalnie nie pomoże w naprawie systemu jeśli nie umiesz nawet zrobić kopii istotnych danych - ryzyko jest za duże.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Problem z instalacją programów, niespełnione zależności

Post autor: ethanak »

miałem się nie odzywać ale nie mogę patrzeć na próby popełnienia samobójstwa.
1. wyłącz tę maszynę i nic nie próbuj sam zrobić
2. na innej maszynie ściągnij sobie pld rescue i wypal
3. weź drugi identyczny dysk, podepnij do komputera i uruchom z tej płytki
4. za pomocą dd_rescue zrób kopię dysku. nie pomyl dysków bo w takim przypadku możesz się powiesić
5. oryginalny dysk schowaj do sejfu, włóż do kompa kopię i zgłoś się do najbliższej firmy zajmującej się odzyskiem danych. oczywiście możes próbować sam, bo jeśli spieprzysz to tylko kopię
6. jak już wszystko odzyskasz, naucz się robić backupy albo zatrudnij kogoś kto to potrafi

tyle od wujka ethanaka.
masakryczny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2013, 09:21

Re: niespełnione zależności

Post autor: masakryczny »

Ok, wrzuciłem dane na dysk zewnętrzny, zainstalowałem nowszego ubuntu 13.04. Przerzuciłem dane do tego samego folderu, w którym się znajdował we wcześniejszym systemie. Zainstalowałem Firebirda. Problem jest natomiast z portem 3050. Serwer mi go blokuje i nie mogę się połączyć z bazą danych. Pomoże mi ktoś z odblokowaniem tego portu? Myślałem, żeby to zrobić za pomocą webmina, ale mam problem z jego instalacją...

-- 23 maja 2013, o 09:50 --

Polecenia:
sudo iptables -A INPUT -s 0/0 -p tcp --dport 3050 -j ACCEPT
sudo iptables -A INPUT -s 0/0 -p udp --dport 3050 -j ACCEPT

Nie pomogły, wciąż nie mogę się połączyć z bazą danych

//bear7: Tym razem tytuł wątku poprawiłem. Sugeruję jednak, abyś zapoznał się z regulaminem forum oraz tym poradnikiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości