błąd podczas instalacji Lubuntu obok windowsa

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
martin_guide
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 03 sty 2013, 16:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

błąd podczas instalacji Lubuntu obok windowsa

Post autor: martin_guide »

Witam!

Problem jest taki, że podczas instalacji instalacji Lubuntu 12.10 obok windowsa instalacja zostaje przerwana (zaraz po kroku Naprzód gdy wybiera się sposób instalacji - właśnie przy opcji 'instaluj obok') i po restarcie normalnie bootuje się Windows XP. Niestety błędy w podobnej instalacji omówione na forum nie rozwiązują mojego problemu.

Nie da rady zrobić tego partycjonowania manualnie gdyż aby zmienć system plików na dysku, trzebaby go sformatować, a tego zrobić nie mogę. Jakie może być rozwiąznie a jaka przyczyna takiego problemu?

Nie jest to problem z pendrive'm ponieważ gdzie indziej działa on poprawnie - używam UNetbootin'a.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: błąd podczas instalacji Lubuntu obok windowsa

Post autor: namok »

martin_guide pisze:Witam!

Problem jest taki, że podczas instalacji instalacji Lubuntu 12.10 obok windowsa instalacja zostaje przerwana (zaraz po kroku Naprzód gdy wybiera się sposób instalacji - właśnie przy opcji 'instaluj obok') i po restarcie normalnie bootuje się Windows XP. Niestety błędy w podobnej instalacji omówione na forum nie rozwiązują mojego problemu.
Instalacja sama się przerywa? Jest jakiś komunikat?
Nie da rady zrobić tego partycjonowania manualnie gdyż aby zmienć system plików na dysku, trzebaby go sformatować, a tego zrobić nie mogę. Jakie może być rozwiąznie a jaka przyczyna takiego problemu?
Jak wyobrażasz sobie utworzenie nowych partycji bez formatowania? Masz wolne miejsce na dysku czy chcesz "przyciąć" istniejące partycje?
Nie jest to problem z pendrive'm ponieważ gdzie indziej działa on poprawnie - używam UNetbootin'a.
Generalnie informacje które podajesz są jasne ale chyba tylko dla Ciebie.
martin_guide
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 03 sty 2013, 16:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: błąd podczas instalacji Lubuntu obok windowsa

Post autor: martin_guide »

Instalacja sama się przerywa? Jest jakiś komunikat?
Tak, przerywa się sama, zero komunikatów. Po prostu wygląda to jakby po kliknięciu 'Naprzód' (do tej właściwej fazy instalacji) komputer się reserował.
Jak wyobrażasz sobie utworzenie nowych partycji bez formatowania? Masz wolne miejsce na dysku czy chcesz "przyciąć" istniejące partycje?

Chciałbym po prostu przyciąć jedną patrycję z windowsem i na niej zainstalować lubuntu (ale tylko w przypadku instalacji z ręcznym ustalaniem rozmiarów partycji). Nie wiem czy da się w ogóle tak 'przycinać dyski - dlatego pytam. Na tej partycji jest 80 GB a ponad 60 jest wolne, więc można śmiało zagospodarować miejsce na Linuxa.
Nie jest to problem z pendrive'm ponieważ gdzie indziej działa on poprawnie - używam UNetbootin'a.
Sorry za niejasność - to oznacza, że bootowalny linux z pendrive'a działa dobrze (i wgrałem go na pamięć USB za pomocą UNetBootIna). Zatem kwestia instalki odpada jako możliwe źródło błędów w instalacji - więc musi być coś nie tak z samym komputerem.
Awatar użytkownika
adam1360
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2014, 10:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Grudziądz, PL

Re: błąd podczas instalacji Lubuntu obok windowsa

Post autor: adam1360 »

Ja przed wgraniem linuksa wykorzystałem program Windowsa do podzielenia dysku, jednak miałem wcześniej dwie partycje. Nie ruszałem partycji systemowej, tylko z danymi. jednak wcześniej zrobiłem jej kopię i zmniejszyłem tę partycję. Resztę pozostawiłem jako wolne miejsce , bez przydziału. Przy instalacji wskazałem tę część dysku jako miejsce do instalacji. jednak trzeba ją sformatować pod potrzeby linuksa. Wszystko odbywa się pod informacje instalatora systemu. Przy dysku tylko z jedną partycją w razie błędu może dojść do utraty systemu również Windows.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: błąd podczas instalacji Lubuntu obok windowsa

Post autor: bear7 »

martin_guide pisze: Chciałbym po prostu przyciąć jedną patrycję z windowsem i na niej zainstalować lubuntu (ale tylko w przypadku instalacji z ręcznym ustalaniem rozmiarów partycji). Nie wiem czy da się w ogóle tak 'przycinać dyski - dlatego pytam. Na tej partycji jest 80 GB a ponad 60 jest wolne, więc można śmiało zagospodarować miejsce na Linuxa.
Odpal w trybie "Wypróbuj Lubuntu" z nośnika instalacyjnego, odpal terminal i klepnij:

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l

Kod: Zaznacz cały

sudo parted -l
Wyniki poleceń skopiuj i wrzuć na forum pomiędzy znacznikami CODE.
Możesz również odpalić program GParted i zrobić zrzut ekranu - umieść ten zrzut na jakimś portalu z fotkami i podziel się linkiem na forum.
martin_guide pisze:Nie jest to problem z pendrive'm ponieważ gdzie indziej działa on poprawnie - używam UNetbootin'a.
martin_guide pisze:Sorry za niejasność - to oznacza, że bootowalny linux z pendrive'a działa dobrze (i wgrałem go na pamięć USB za pomocą UNetBootIna). Zatem kwestia instalki odpada jako możliwe źródło błędów w instalacji
Co rozumiesz, przez używanie? Bo "używanie" i "instalowanie", to nie to samo. Zatem, instalowałeś już system na innym komputerze z tego pendrajwa, czy tylko uruchamiałeś z niego system?
martin_guide pisze:więc musi być coś nie tak z samym komputerem.
A my dalej nie wiemy, co to za komputer i co w nim siedzi... Oprócz wyników powyższych poleceń, dołącz w swoim następnym poście wyniki poniższych poleceń:

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/cpuinfo

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/meminfo

Kod: Zaznacz cały

lspci -k
Pamiętaj o umieszczeniu wyników pomiędzy znacznikami CODE.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], fabians, Google [Bot] i 1 gość