Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
marks-maks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2014, 18:42
Wersja Ubuntu: 14.04

Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: marks-maks »

Podczas instalacji systemu nie utworzyłem partycji, a przydałaby mi się jedna systemowa, a druga na pliki. Zainstalowałem na komputerze GParted, ale nie mogę zmniejszyć partycji, ani nic innego. Po kliknięciu w ikonkę programu otwiera się, zaznaczam dysk, klikam w "Zmień rozmiar/Przenieś wybraną partycję" i w polu "Nowy rozmiar (MiB)" wpisuję nowy rozmiar, ale po przejściu do drugiej pozycji rozmiar, który ustawiłem wraca do pierwotnego stanu (zaraz po odznaczeniu pola w którym wpisywałem nowy rozmiar jego wartość wraca do tej co była na początku).
DeJoker
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 05 lip 2011, 00:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: DeJoker »

Nie przeprowadzisz takkiej operacji na zamontowanych partychach. Wypal na plytce gparted live, zbootuj i wtedy dzialaj
Awatar użytkownika
perzan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 135
Rejestracja: 03 sie 2007, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: /dev/urandom
Kontakt:

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: perzan »

Dla swojego dobra jeszcze kopię najważniejszych danych zrób. Poza tym jak to zrobisz z LiveCD to najpewniej nie uruchomisz systemu normalnie. Po zmianie rozmiaru partycji i stworzeniu nowej zmienią się ich uuid-y i ich nazwy, więc nastaw się na edytowanie fstab w trybie ratnukowym.
Eat, sleep, play hockey.
http://www.marcinperzanowski.wordpress.com
Ubuntu 12.04 Gnome Shell
Debian 7.4 KDE
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: enedil »

perzan pisze:Dla swojego dobra jeszcze kopię najważniejszych danych zrób. Poza tym jak to zrobisz z LiveCD to najpewniej nie uruchomisz systemu normalnie. Po zmianie rozmiaru partycji i stworzeniu nowej zmienią się ich uuid-y i ich nazwy, więc nastaw się na edytowanie fstab w trybie ratnukowym.
Po zmianie rozmiaru UUID pozostaje, więc jeżeli partycje nie zostaną usunięte i na nowo stworzone, to żadnych problemów nie będzie.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
marks-maks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2014, 18:42
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: marks-maks »

Coś tam zrobiłem... Teraz jak otwieram ikonkę "Pliki" to w "Urządzenia" mam Wolumin o rozmiarze 667 GB i Komputer. Raczej źle zrobiłem, bo na ten utworzony dysk nic nie mogę wkleić. Po kliknięciu w tym utworzonym dysku mam możliwość "Odmontuj" i "Właściwości", a przy napisie "Wolumin o rozmiarze 667 GB" jest taka strzałka do góry jak przy podłączonym pendrive. Co muszę zrobić by to działało?

System plików ma duże znaczenie? Ustawiłem na ext2, bo partycja systemowa też miała taki system. W Windowsie ustawiałem zawsze ntfs.
//Chyba nie mogę zapisać, bo uprawnień nie mam. Jak zmienić uprawnienia?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: bear7 »

marks-maks pisze:System plików ma duże znaczenie? Ustawiłem na ext2, bo partycja systemowa też miała taki system.
A dlaczego na systemową ustawiłeś ext2? Gdzieś to wyczytał?

Pokaż, co zwracają polecenia:

Kod: Zaznacz cały

sudo parted -l

Kod: Zaznacz cały

sudo gparted -l

Kod: Zaznacz cały

sudo blkid

Kod: Zaznacz cały

mount

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/fstab
Idea jest taka, że podczas instalacji tworzy się 3 partycje: swap (partycja wymiany), / oraz /home. Jeżeli chodzi o system plików, to raczej z naciskiem na ext4.

Masz dużo danych na tym dysku? Masz gdzie je przenieść i czy masz czas, aby zacząć od nowa, tyle że tym razem poprawnie?
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
marks-maks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2014, 18:42
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: marks-maks »

W sumie to nic nie przestawiałem, a zostawiałem na domyślnych. Jak patrzę na poniższe wyniki to widzę ext4, a w ustawieniach zdawało mi się, że ext2 ustawiałem, ale może coś pomieszałem... Jak trzeba to mogę zacząć od nowa.

Kod: Zaznacz cały

Model: ATA WDC WD10EZEX-00U (scsi)
Dysk /dev/sda: 1000GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/4096B
Tablica partycji: msdos

Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  Typ       System plików   Flaga
 1     1049kB    315GB   315GB    primary   ext4            ładowalna
 3     315GB     992GB   677GB    primary   ext4
 2     992GB     1000GB  8543MB   extended
 5     992GB     1000GB  8543MB   logical   linux-swap(v1)

Kod: Zaznacz cały

desktop:~$ sudo blkid
/dev/sda1: UUID="f5c5dd20-d6a4-4a95-ad43-b667312a7bca" TYPE="ext4" 
/dev/sda3: UUID="4faadecc-dbcd-4d66-ae03-3cd23cad2bea" TYPE="ext4" 
/dev/sda5: UUID="47e4a1cd-9e85-4da6-ad81-f00a5a490255" TYPE="swap" 

Kod: Zaznacz cały

desktop:~$ mount
/dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)
none on /sys/fs/pstore type pstore (rw)
systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd)
gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=jonsnow)

Kod: Zaznacz cały

-desktop:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=f5c5dd20-d6a4-4a95-ad43-b667312a7bca /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=47e4a1cd-9e85-4da6-ad81-f00a5a490255 none            swap    sw              0       0
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: bear7 »

marks-maks pisze:W sumie to nic nie przestawiałem, a zostawiałem na domyślnych. Jak patrzę na poniższe wyniki to widzę ext4, a w ustawieniach zdawało mi się, że ext2 ustawiałem, ale może coś pomieszałem... Jak trzeba to mogę zacząć od nowa.
Masz ext4 i od nowa zaczynać nie trzeba. Pytanie jakie się teraz nasuwa, to co chcesz dokładnie osiągnąć? Musisz doprecyzować poniższe zadnie:
marks-maks pisze:Podczas instalacji systemu nie utworzyłem partycji, a przydałaby mi się jedna systemowa, a druga na pliki.
Chcesz przenieść /home na oddzielną partycję (takie rozwiązanie jest zalecane; w przypadku potrzeby przeinstalowania systemu, ustawienia aplikacji i twoje dane zostawiasz nienaruszone), czy chcesz zwyczajnie przechowywać cześć jakiś plików na osobnej partycji?
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
marks-maks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2014, 18:42
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: marks-maks »

Gdy zaistnieje potrzeba ponownego zainstalowania systemu to chcę mieć na osobnym dysku pliki by nie przepadły. Tak jak na Windowsie na dysku C miałem system, a na innych pliki to tylko na dysk C wgrywałem świeżą kopię Windowsa, a na pozostałych dyskach pliki zostawały. Na Ubuntu chciałbym podobnie żeby w razie potrzeby zainstalowania ponownego systemu ważne dokumenty mi nie przepadły.
Chcesz przenieść /home na oddzielną partycję (takie rozwiązanie jest zalecane; w przypadku potrzeby przeinstalowania systemu, ustawienia aplikacji i twoje dane zostawiasz nienaruszone)
Czyli programy, które instalowałem też pozostaną i nie będzie trzeba od nowa instalować?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: bear7 »

marks-maks pisze: Czyli programy, które instalowałem też pozostaną i nie będzie trzeba od nowa instalować?
Nie, tylko ustawienia programów pozostaną. Programy w takiej konfiguracji są zainstalowane na /. Ponowna instalacja systemu będzie wymagała ponownej instalacji programów.
marks-maks pisze:Gdy zaistnieje potrzeba ponownego zainstalowania systemu to chcę mieć na osobnym dysku pliki by nie przepadły.
W takim wypadku, najlepiej będzie przenieść zawartość katalogu /home na osobną partycję, a następnie ustawić w /etc/fstab, aby nowa partycja montowała się w /home. Zamontuj nowo utworzoną partycję. Wykorzystaj do tego okno Nautilusa (aka Pliki w Ubuntu 14.04) - partycja powinna być widoczna w lewym panelu w sekcji Urządzenia.
Teraz, odpal terminal i klepnij polecenie:

Kod: Zaznacz cały

cd /media/$(whoami)
Następnie, klepnij poniższe dwa polecenia: w rezultacie pierwszego z dwóch powyższych poleceń otrzymasz informację, gdzie obecnie się znajdujesz. Drugie polecenie zwróci nam nazwę katalogu, w którym zamontowana jest twoja dodatkowa partycja. Obie informacje będą potrzebne w następnym kroku.

Pora skopiować zwartość katalogu /home na oddzielną partycję. Zrobisz to poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo cp -Rp /home/* /wynik_pwd/wynik_ls
Jak nie jesteś pewien co i jak, a chcesz mieć pewność, to pokaż wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

ls /media/$(whoami)
Jak pliki się skopiują, to następny krok, to edycja pliku /etc/fstab. Przed edycją, zrób jego kopię:

Kod: Zaznacz cały

sudo cp /etc/fstab /etc/fstab_BAK
Jak coś pójdzie nie tak, to będzie można przywrócić jego zawartość z poziomu trybu ratunkowego.
Aby edytować plik, klepnij w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/fstab
Dopisz na końcu pliku linię:

Kod: Zaznacz cały

UUID=4faadecc-dbcd-4d66-ae03-3cd23cad2bea /home               ext4    nodev,nosuid 0       2
Tak, aby twój plik miał taką zawartość:

Kod: Zaznacz cały

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=f5c5dd20-d6a4-4a95-ad43-b667312a7bca /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=47e4a1cd-9e85-4da6-ad81-f00a5a490255 none            swap    sw              0       0
UUID=4faadecc-dbcd-4d66-ae03-3cd23cad2bea /home               ext4    nodev,nosuid 0       2
Zapisz plik i zamknij.

Na koniec, trzeba przenieść gdzieś zawartość obecnego katalogu home i przygotować go jako punkt montowania dla dodatkowej partycji. Klepnij w terminalu poniższe polecenia:

Kod: Zaznacz cały

cd /

Kod: Zaznacz cały

sudo mv /home /home_BAK && sudo mkdir /home 
Na koniec uruchom ponownie komputer:

Kod: Zaznacz cały

sudo reboot
Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to stary home możesz usunąć:

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -rf /home_BAK
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
marks-maks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2014, 18:42
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: marks-maks »

A o co chodzi z tą partycją, którą utworzyłem za pomocą gparted live? Jest, ale nic nie mogę na niej zapisać. Jak sprawić bym mógł na niej zapisywać pliki? Widać tę partycję w urządzeniach. Jak ustawić uprawnienia bym mógł na niej zapisywać itp? Teraz są prawa dla root.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: bear7 »

Naciśnij PPM na zamontowanej partycji i z menu wybierz Właściwości. W nowym oknie przejdź na uprawnienia i ustaw aby wszyscy (użytkownik, grupa, inni) mieli opcję zapisu i odczytu.

Poczytaj o uprawnieniach:
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... rawnienia/
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... a-dostepu/
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... -linuksie/

Poszukaj i poczytaj również informacji o montowaniu dodatkowych nośników danych i edycji pliku fstab.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
marks-maks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2014, 18:42
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: marks-maks »

Naciśnij PPM na zamontowanej partycji i z menu wybierz Właściwości. W nowym oknie przejdź na uprawnienia i ustaw aby wszyscy (użytkownik, grupa, inni) mieli opcję zapisu i odczytu.
Będąc w zakładce uprawnienia nie mam możliwości dokonania żadnych zmian. O uprawnieniach już też czytałem i próbowałem to otrzymywałem komunikat, że nie ma takiego folderu. Użyję gparted live i ustawię tak jak było na początku. Raczej nie ma sensu dalej z tym kombinować, bo szkoda czasu. Tak czy siak dziękuję za to, że chciałeś pomóc.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 14,04 lts - Partycjonowanie

Post autor: bear7 »

marks-maks pisze: Będąc w zakładce uprawnienia nie mam możliwości dokonania żadnych zmian. O uprawnieniach już też czytałem i próbowałem to otrzymywałem komunikat, że nie ma takiego folderu.
W terminalu klepnij:

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
I wówczas zmień uprawnienia.
marks-maks pisze: Użyję gparted live i ustawię tak jak było na początku. Raczej nie ma sensu dalej z tym kombinować, bo szkoda czasu.
We wcześniejszym poście rozpisałem Ci krok po kroku, co musisz zrobić, jeżeli chcesz mieć dane użytkownika na osobnej partycji. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli konfigurowałeś jakieś dodatkowe usługi, przez które nie możesz pozwolić sobie na ponowną instalację systemu. A jeszcze wcześniej napisałem:
bear7 pisze: Masz dużo danych na tym dysku? Masz gdzie je przenieść i czy masz czas, aby zacząć od nowa, tyle że tym razem poprawnie?
Ponownie instalując i konfigurując system - jak dużo nie zmieniałeś - IMHO, zaoszczędzisz na czasie, jeżeli jest on dla ciebie cenny. Pamiętaj tylko o wcześniejszym przeniesieniu ważnych dla Ciebie danych na jakiś zewnętrzny nośnik.
marks-maks pisze:Tak czy siak dziękuję za to, że chciałeś pomóc.
Nie ma za co.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość