Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

Witam, chcę zainstalować drukarko-skaner w systemie Ubuntu, próbowałem wielu możliwości w tym rozpakowanie w archiwum, instalacja z płyty dołączonej do drukarko-skanera (komunikat nie można otworzyć archiwum, ale pliki z archiwum rozpakowane do katalogu dokumenty) a także ściągnięcie sterowników z strony epson żaden sposób nie pomógł. System wykrywa drukarkę, wyszukałem ją kilka razy jednak gdy chcę drukować sprzęt nie reaguje. Dodam, że jest ona podłączona portem USB. Kilka miesięcy jej nie używałem, nie wiem teraz czy to może mieć jakieś znaczenie?

Szukałem tutaj rozwiązań na forum poprzez opcję "szukaj" jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o sam system Linuxowy mimo iż komputer mam kilka lat, nigdy nie miałem problemów z instalacją sprzętu.
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: igotit4free »

MarcinnM pisze:Witam, chcę zainstalować drukarko-skaner w systemie Ubuntu, próbowałem wielu możliwości w tym rozpakowanie w archiwum
Jakie to archiwum, podaj jego pełną nazwę i pochodzenie, opisz jak je rozpakowujesz.
instalacja z płyty dołączonej do drukarko-skanera (komunikat nie można otworzyć archiwum, ale pliki z archiwum rozpakowane do katalogu dokumenty)
To samo, co tam jest na tej płycie, czy jest to oprogramowanie dla Linuksa?
a także ściągnięcie sterowników z strony epson żaden sposób nie pomógł.
Podaj linka do tej strony, wskaż co ściągasz.
System wykrywa drukarkę, wyszukałem ją kilka razy jednak gdy chcę drukować sprzęt nie reaguje. Dodam, że jest ona podłączona portem USB. Kilka miesięcy jej nie używałem, nie wiem teraz czy to może mieć jakieś znaczenie?
Podaj wynik

Kod: Zaznacz cały

lsusb
kiedy urządzenie jest podłączone.

PS. Miło mi, że jednak jesteś w stanie ogarnąć nasz "zasrany regulamin".
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

Chodziło mi o archiwum Linuxa a raczej menedżer archiwów albo też przez Centrum oprogramowania Ubuntu bo tylko tak umiem dotrzeć do programów. Rozpakowanie poprzez menedżer archiwum do odpowiedniego katalogu, w taki sposób udało mi się rozpakować sterowniki które i tak nie zadziałały (możliwe że źle to robię..podobno nie popełnia błędów ten kto nic nie robi).
Na płycie mam sterowniki "Epson Stylus DX4400 series" jednak ich system też nie chce zainstalować..ale to są sterowniki pod Microsoft na Linuxa nie znalazłem nawet na stronie epsona http://esupport.epson-europe.com/Suppor ... K52sUU003D z tej strony próbowałem ściągnąć i się udało, rozpakowałem i nic więcej nie udało mi się zrobić bo "nie można otworzyć archiwum. I tak jest od wczoraj.

Wynik

Kod: Zaznacz cały

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 04b8:083f Seiko Epson Corp. Stylus CX4300/CX4400/CX5500/CX5600/DX4400/DX4450
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2014, 13:36 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodałem Code.
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: infort »

Drukarka ma już swoje lata i niestety epson wspiera linuksa dość marnie w kwestii sterowników. Problem jest taki, że do tej drukarki (do skanera jest) nigdzie nie widać sterowników w formacie paczki .deb akceptowanej przez ubuntu, na stronach epsona są tylko .rpm a tego ubuntu nie obsłuży. Możesz spróbować przekonwertować za pomocą programu alien.
Czyli:
1. wchodzisz na stronę epsona:http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/
2. w pole nazwa wpisujesz cx4300 (to ten sam driver, nie ma osobnego dla dx4450)
3. w polu system wybierasz linux
4. ściągasz pierwszy sterownik z listy - będzie to paczka pips-3.0-1.src.rpm i zapisujesz sobie gdzieś w osobnym katalogu
5. w terminalu kolejno
a. instalujesz alien

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install alien
b. przechodzisz do katalogu ze sciagnietym .rpm

Kod: Zaznacz cały

cd sciezka_do_katalogu
c. konwertujesz sterownik

Kod: Zaznacz cały

sudo alien pips-3.0-1.src.rpm pips-3.0-1.src.deb
6. Gdy otrzymasz już paczkę .deb możesz ją zainstalować za pomocą

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i nazwapaczki.deb
Niestety sterownik jest tylko dla 32bitowych systemów i na 64bit nie przekonwertujesz rpm-a (podesłałbym gotową paczkę ale u mnie alien odmawia konwersji ze względu na 64bitową architekturę).

Sterowniki do skanera iscan (drugi od dołu na liście sterowników z punktu 4) są dostępne jako .deb więc konwersja cię ominie - instalujesz jak w punkcie 6.

I zapamiętaj raz na zawsze - żadne sterowniki do windows na linuksie nie zadziałają, dotyczy to także programów obsługujących sprzęt dostępnych na płytach instalacyjnych drukarek czy skanerów. Dlatego jeśli decydujesz się na używanie linuksa omijaj szerokim łukiem wszystkie wielofunkcyjne urządzenia, które wprost na opakowaniu nie mają napisane, że działają pod linuksem.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

infort pisze:Drukarka ma już swoje lata i niestety epson wspiera linuksa dość marnie w kwestii sterowników. Problem jest taki, że do tej drukarki (do skanera jest) nigdzie nie widać sterowników w formacie paczki .deb akceptowanej przez ubuntu, na stronach epsona są tylko .rpm a tego ubuntu nie obsłuży. Możesz spróbować przekonwertować za pomocą programu alien.
Czyli:
1. wchodzisz na stronę epsona:http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/
2. w pole nazwa wpisujesz cx4300 (to ten sam driver, nie ma osobnego dla dx4450)
3. w polu system wybierasz linux
4. ściągasz pierwszy sterownik z listy - będzie to paczka pips-3.0-1.src.rpm i zapisujesz sobie gdzieś w osobnym katalogu
5. w terminalu kolejno
a. instalujesz alien

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install alien
b. przechodzisz do katalogu ze sciagnietym .rpm

Kod: Zaznacz cały

cd sciezka_do_katalogu
c. konwertujesz sterownik

Kod: Zaznacz cały

sudo alien pips-3.0-1.src.rpm pips-3.0-1.src.deb
6. Gdy otrzymasz już paczkę .deb możesz ją zainstalować za pomocą

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i nazwapaczki.deb
Niestety sterownik jest tylko dla 32bitowych systemów i na 64bit nie przekonwertujesz rpm-a (podesłałbym gotową paczkę ale u mnie alien odmawia konwersji ze względu na 64bitową architekturę).

Sterowniki do skanera iscan (drugi od dołu na liście sterowników z punktu 4) są dostępne jako .deb więc konwersja cię ominie - instalujesz jak w punkcie 6.

I zapamiętaj raz na zawsze - żadne sterowniki do windows na linuksie nie zadziałają, dotyczy to także programów obsługujących sprzęt dostępnych na płytach instalacyjnych drukarek czy skanerów. Dlatego jeśli decydujesz się na używanie linuksa omijaj szerokim łukiem wszystkie wielofunkcyjne urządzenia, które wprost na opakowaniu nie mają napisane, że działają pod linuksem.
Zdaję sobie doskonale sprawę, że to co działało kiedyś nie zadziała tutaj i odwrotnie. Wiele razy radziłem sobie bez najmniejszego problemu, ten system jest dla mnie jednak całkiem nowy i zanim poznam go to minie trochę. Dzięki za jasne i konkretne wyjaśnienie, właśnie o to mi chodziło.

-- 11 wrz 2014, o 14:00 --

Zainstalowało mi alien lecz nie uwzględniło mi gdzie zainstalowano..a oto komunikat:

Kod: Zaznacz cały

alien
You must specify a file to convert.

Usage: alien [options] file [...]
  file [...]                Package file or files to convert.
  -d, --to-deb              Generate a Debian deb package (default).
     Enables these options:
       --patch=<patch>      Specify patch file to use instead of automatically
                            looking for patch in /var/lib/alien.
       --nopatch	    Do not use patches.
       --anypatch           Use even old version os patches.
       -s, --single         Like --generate, but do not create .orig
                            directory.
       --fixperms           Munge/fix permissions and owners.
       --test               Test generated packages with lintian.
  -r, --to-rpm              Generate a Red Hat rpm package.
      --to-slp              Generate a Stampede slp package.
  -l, --to-lsb              Generate a LSB package.
  -t, --to-tgz              Generate a Slackware tgz package.
     Enables these options:
       --description=<desc> Specify package description.
       --version=<version>  Specify package version.
  -p, --to-pkg              Generate a Solaris pkg package.
  -i, --install             Install generated package.
  -g, --generate            Generate build tree, but do not build package.
  -c, --scripts             Include scripts in package.
      --target=<arch>       Set architecture of the generated package.
  -v, --verbose             Display each command alien runs.
      --veryverbose         Be verbose, and also display output of run commands.
  -k, --keep-version        Do not change version of generated package.
      --bump=number         Increment package version by this number.
  -h, --help                Display this help message.
  -V, --version		    Display alien's version number.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2014, 17:52 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodałem Code.
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: infort »

Może się mylę, ale mam wrażenie, że nie bardzo masz pojęcie co robisz. Alien jest programem konsolowym, nie znajdziesz do niego skrótu ani nie otworzy Ci się żadne okienko. Wywołujemy go w terminalu z uprawnieniami roota, wymaga dwóch argumentów:

Kod: Zaznacz cały

sudo alien paczka.rpm paczka.deb
gdzie paczka.rpm to plik który konwertujesz a paczka.deb to plik, który powstanie. Podałem dokładne rozwiązanie w punkcie 5c. Upewnij się, że jesteś w katalogu, w którym masz paczkę.rpm Do przechodzenia pomiędzy katalogami w terminalu masz polecenie cd (punkt 5b). Nie jest moim zadaniem uczyć absolutnych podstaw linuksa (na windows zresztą jest podobnie w terminalu cmd), dałem Ci wskazówki, poczytaj troszkę jak działa ten system, masz przewodnik i tutoriale na forum czy ogólnie w necie.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

Czytałem przewodniki które tutaj były polecane żaden nie odpowiedział na pytanie jak instalować właśnie np drukarki każdy oparł się wyłącznie na początkach systemu i nie rozwinął wątku o instalację sprzętu. Dziękuje wszystkim za pomoc, już próbowałem wszystkich rozwiązań proponowanych tutaj kilkanaście plików, ciągle rozpakuj, a instalacji brak. Sprzęt jak nie działał tak nie działa. Nie mam do tego nerwów, przy najbliższej okazji odinstaluję ten system w serwisie.
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: infort »

Przykro mi to mówić, ale jesli do usunięcia systemu potrzebujesz serwisu, to linux nie jest zdecydowanie systemem dla Ciebie. W rozwiązaniu, które ja podałem ani razu nie ma potrzeby rozpakowywania czegokolwiek . Gdybyś czytał ze zrozumieniem dokumentację, wiedziałbyś, że zarówno pliki exe jak i niektóre inne windowsowe dziwactwa są uznawane w ubuntu za archiwa, ale nimi nie są, po prostu system ich nie obsługuje. Jeśli ktoś próbuje przenosić na linuksa przyzwyczajenia z windowsa zwykle niczego poza kompletną porażką nie osiągnie. Instalacja sterowników na linuksie to troszkę loteria - albo wszystko działa bez instalowania czegokolwiek (większość kart dźwiękowych, modemów, kart sieciowych, graficznych, drukarek laserowych) albo trzeba się nieźle namęczyć (tunery tv, urządzenia wielofunkcyjne, starsze skanery). I na dodatek nie ma gwarancji sukcesu, bo wiele firm produkujących sprzęt linuksa zaczęło zauważać dopiero niedawno, a starsze urządzenia nikogo w tych firmach nie obchodzą. Generalnie nikt nie opisuje instalacji drukarek, bo to jest zadanie dla producenta dostarczenia odpowiedniego sterownika. Jak nie dostarcza, to kupujesz coś innego, łaski nie robią. To sprzęt dobierasz pod system i to co chcesz na nim robić, a nie odwrotnie.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: igotit4free »

MarcinnM pisze:...
Skoczyłeś na głęboką wodę, generalnie dobrym rozwiązaniem jest instalacja dwóch systemów obok siebie w tzw. dual boot. Wtedy cały czas masz działający, sprawny komputer do pracy i możliwość stopniowego poznawania, uczenia się nowego systemu.
Nikt tutaj nie był asem od początku, każdy kiedyś raczkował ... zresztą podobnie jest w twoim przypadku, przecież obsługi Windowsa też musiałeś się krok po kroku nauczyć.
Kolejną istotną kwestią jest sprawa doboru sprzętu. O ile w zasadzie każde urządzenie działa (bo ma odpowiednie sterowniki) na współczesnym sobie Windowsie, o tyle decydując się na użytkowanie Linuksa trzeba się do tego przygotować, sprawdzając czy i jak twoje urządzenia są przez niego obsługiwane. W praktyce sprowadza się to do tego, że albo instalujesz i używasz Linuksa bezproblemowo i jesteś maksymalnie zadowolony, albo od pierwszej chwili toczysz stresującą i czasochłonną walkę z systemem i urządzeniami, bo wiecznie albo nie ma wifi, albo czarny ekran, albo coś innego nie działa.
W ostateczności, jeśli wszystko inne jest bez zarzutu, to rozejrzyj się za inną, wspieraną drukarką ... jakby na to nie patrzeć zaoszczędziłeś już kilkaset złotych, system masz za darmo.;)
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

Zgadzam się system darmowy..jednak system to nie wszystko. Jak zostało tu napisane na współczesnym Windows działa właściwie wszystko, tutaj nie. Ściągnąłem sterowniki tak jak pisał kolega wyżej sprzęt nie zareagował, spróbowałem je zainstalować, rozpakowac też to nic nie dało to ja już nie wiem co mam dalej zrobić. Drukarka była kupowana parę lat temu gdy o Ubuntu nikt pewnie nawet jeszcze nie myślał a Linux miał swoje początki. Rzuciłem się na głęboką wodę zastępując Windę Linuxem i to był błąd. O tyle o ile dotarło do mnie ze programy z Windy mają swoje zamienniki tutaj o tyle przy instalacji drukarki poległem na całej linii. Niestety Linux zastąpił partycje Windy swoimi i teraz żeby zainstalować nowy system muszę skorzystać z serwisu żeby czegoś nie zepsuć. Dopiero później instalować drukarko-skaner Epson DX4450 - w tym systemie wiele nie zdziałam, jedyny jego plus że jest darmowy i chyba tylko tyle.

EDIT: W kwestii sterowników do drukarki pisałem do Epsona, podano mi tą stronę: http://download.ebz.epson.net/dsc/du/02 ... 250053b69e ale ich też nie chce mi zainstalować cały czas ten sam komunikat "nie można otworzyć archiwum"..
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: igotit4free »

Hmm, na tej stronie masz guzik "Accept", po jego wciśnięciu wyskakuje tabelka, w trzecim okienku masz plik "epson-stylus-pro-4450-series_1.0.0-1lsb3.2_i386.deb" dla Debiana/Ubuntu i pokrewnych w architekturze 32 bit, w czwartym wersie tabeli plik "epson-stylus-pro-4450-series_1.0.0-1lsb3.2_amd64.deb" dla tychże, ale z architekturą 64bit.

Wszystko co masz zrobić, to wybrać wersję odpowiednią dla twojego kompa, nacisnąć "Download" po czym uruchomić ściągnięte archiwum dwuklikiem, resztą zajmie się Centrum Oprogramowania Ubuntu. Jak się skończy akcja może być wymagany restart komputera.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

No i właśnie ściągnąłem, potem wymagało zainstalowania więc zainstalowałem poprzez Centrum oprogramowania a drukarka dalej nie reaguje zapisując dokumenty jako oczekujące na wydruk i tak cały czas..trochę to dziwne. Skaner w drukarce w ogóle nie jest wykrywany,także skaner linuxowy nie chce nic skanować (nie wykryto żadnego skanera - brak dostępnych skanerów, proszę podłączyć skaner, xsane szuka dostępnych urządzeń po czym informuje, że nie ma dostępnych urządzeń to samo z drukarką). Czy może to być też wina USB?
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: namok »

@MarcinnM proponuję abyś zajrzał do działu Sąsiedzi i poprosił/odnalazł osobę chętna do pomocy.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: igotit4free »

MarcinnM pisze:No i właśnie ściągnąłem, potem wymagało zainstalowania więc zainstalowałem poprzez Centrum oprogramowania a drukarka dalej nie reaguje zapisując dokumenty jako oczekujące na wydruk i tak cały czas..trochę to dziwne. Skaner w drukarce w ogóle nie jest wykrywany,także skaner linuxowy nie chce nic skanować (nie wykryto żadnego skanera - brak dostępnych skanerów, proszę podłączyć skaner, xsane szuka dostępnych urządzeń po czym informuje, że nie ma dostępnych urządzeń to samo z drukarką). Czy może to być też wina USB?
Winy po stronie USB bym nie szukał, wynik lsusb od początku wątku wskazuje na to, że połączenie jest sprawne a urządzenie jest wykrywane jako skaner:

Kod: Zaznacz cały

Bus 002 Device 002: ID 04b8:083f Seiko Epson Corp. Stylus CX4300/CX4400/CX5500/CX5600/DX4400/DX4450
A powiedz mi, próbowałeś Sposobu Pierwszego? Na drugi na razie nie patrz...
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

Igotit4free...
jeśli chodzi Tobie o pierwszy sposób podany wyżej przez infort..to tak ściągałem sterowniki z tej strony, nie przyniosły efektu, dopiero gdy epson prywatnie podał mi stronę z sterownikami typowo do epson dx 4450 zainstalowałem je bez większego problemu. Jednak dalej nic nie drukuje się, ani scaner nie reaguje.

Wynik z kodu który podałeś jest następujący:

Kod: Zaznacz cały

Bus 002 Device 002: ID 04b8:083f Seiko Epson Corp. Stylus CX4300/CX4400/CX5500/CX5600/DX4400/DX4450
Nie odnaleziono polecenia 'Bus', czy chodziło ci o:
 Polecenie 'bus' z pakietu 'atm-tools' (universe)
Zastanawiam się teraz co dalej zrobić..przecież to nie jest normalne żeby były takie trudności z zainstalowaniem drukarki.
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: igotit4free »

Ekhm, w moim poprzednim poście pod zapisem "Sposobu Pierwszego" kryje się link do strony, na której podano dwa sposoby instalacji/konfiguracji drukarki pod Ubuntu.
Link. Aktywny odnośnik. Jak na ten pomarańczowy napis najedziesz kursorem myszy to go kliknij i przeczytaj co tam napisano. Nie gwarantuję, że w twoim Ubuntu wygląda to identycznie, ale jakaś ścieżka typu "System-> Administracja-> Drukowanie" będzie. To wypróbuj taką koncepcję.

Kod który podałem to jedynie część polecenia lsusb jaki wykonałeś u siebie, z którego wynika że twój system widzi to urządzenie jako skaner. Tego się nie wykonuje w terminalu, to już jest wynik.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

igotit4free pisze:Ekhm, w moim poprzednim poście pod zapisem "Sposobu Pierwszego" kryje się link do strony, na której podano dwa sposoby instalacji/konfiguracji drukarki pod Ubuntu.
Link. Aktywny odnośnik. Jak na ten pomarańczowy napis najedziesz kursorem myszy to go kliknij i przeczytaj co tam napisano. Nie gwarantuję, że w twoim Ubuntu wygląda to identycznie, ale jakaś ścieżka typu "System-> Administracja-> Drukowanie" będzie. To wypróbuj taką koncepcję.
-> tak wiem, tylko że ja skorzystałem z sterowników które przesłał Epson, mogłem je zainstalować, przy tych które są pod linkiem system mi nie przyjmował, bo nie mógł otworzyć archiwum jakkolwiek to wygląda.
igotit4free pisze:Kod który podałem to jedynie część polecenia lsusb jaki wykonałeś u siebie, z którego wynika że twój system widzi to urządzenie jako skaner. Tego się nie wykonuje w terminalu, to już jest wynik.


no właśnie widzi skaner, a to urządzenie wielofunkcyjne i to pierwsza niby dobra wiadomość, że widzi..sterowniki zaproponowane przez Epson są zainstalowane..tylko dlaczego nie chce drukować ani skanować? dlaczego zapisuje dokumenty do drukowania jako oczekujące? to mi nie daje spokoju..
igotit4free pisze:..jakaś ścieżka typu "System-> Administracja-> Drukowanie" będzie. To wypróbuj taką koncepcję.
już chyba wiem co masz tu na myśli..spróbuję taką opcję..
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: igotit4free »

Krótko, byłeś w tym (albo podobnie nazwanym) okienku? Jest tam teraz, po instalacji sterownika z paczki deb widoczne jakieś urządzenie?
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: marcin1982 »

W pasku adresu przeglądarki wpisz adres:

Kod: Zaznacz cały

http://localhost:631
Przejdź pod ten adres - jak tam sprawa wygląda?
MarcinnM
Wygnańcy
Posty: 20
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Psary k. Bedzina
Kontakt:

Re: Błędy podczas instalacji Epson DX4450

Post autor: MarcinnM »

igotit4free pisze:Krótko, byłeś w tym (albo podobnie nazwanym) okienku? Jest tam teraz, po instalacji sterownika z paczki deb widoczne jakieś urządzenie?
Nadal jest sytuacja jak wyżej..widoczy albo tylko skaner albo tylko drukarka. Powtał obecnie konflikt miedzy drukarko-skanerem a komputerem - w momencie podłączenia jej kablem USB do komputera wszystkie inne podzespoły mysz, klawiatura, monitor przechodzą w stan spoczynku lub przestają reagować, musiałem odłączyć ją od komputera aby dostać się do systemu i normalnie pracować z komputerem.. Taka sytuacja już kiedyś się pojawiła, odpowiedzi na jej pojawienie się nie znalazłem być może uszkodzone porty USB (w starym komputerze tak miałem że porty USB były uszkodzone).
marcin1982 pisze:W pasku adresu przeglądarki wpisz adres:

Kod: Zaznacz cały

http://localhost:631
Przejdź pod ten adres - jak tam sprawa wygląda?
Strona jest ale nie mam tłumaczenia na polski.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2014, 09:07 przez MarcinnM, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jestem trudnym człowiekiem
dobrze o tym wiem...
lecz jesli wytrzymasz ze mną,
to wytrzymasz z każdym"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości