Snap czy APT

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
DoBuntu

Snap czy APT

Post autor: DoBuntu »

Moje ostatnie Ubuntu to było 10.04 gdy jeszcze snap nie istniał. Teraz doinstalowałem sobie synaptica bo bardziej znajduje rzeczy, których Centrum oprogramowania nie widzi, ale zacząłem się zastanawiać czy ja mam z tego korzystać? Co będzie jak za Ubuntu przejdzie tylko na snapa, co będzie z tymi momi wszystkimi paczkami .deb w systemie? Póki co

Kod: Zaznacz cały

snap -list
pokazuje niewiele i widać, że dalej z debów korzystają.
Jak duża jest baza oprogramowania snap? I co będzie jak zaczną odchodzić od .deb i te formaty zaczną się mieszać nie będzie syfu w systemie? Może niepotrzebnie Synaptica sobie zainstalowałem. Centrum oprogramowania korzysta z .deb czy snap? Z czego mam sobie dajmy na to VLC instalować? Z APT czy ze Snapa. Jak zainstaluje cos ze snapa to będzie to widoczne w Synapticu? To jakiś chaos chyba.
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Snap czy APT

Post autor: JerryG »

Good Idea :)
Synaptic jest najlepszy :)
U mnie te cale centrum oprogramowania pod KDE dziala ale jak to mowia lepiej uzyc cos co sie zna, instalujac z centrum widze tylko nazwe programu a w Synaptic-u co on potrzebuje doinstalowac.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Snap czy APT

Post autor: Tomfoc »

Synaptic jest tylko graficzną nakładką na apt. Dzięki niemu nie musisz używać konsoli i wpisywać tajemniczych zaklęć typu sudo apt zrób_to_albo_tamto. W synapticu wszystkie te polecenia "aptowe" możesz sobie mychą wyklikać. Na temat paczek snap nie wypowiadam się. Jeśli komuś są potrzebne, to ich używa. Ja nie używam i zaraz po świeżej instalacji systemu wywalam snapa. Do tego, co napisał JerryG dodam, że synaptic pozwala nawet pobrać zrzut ekranu pokazujący jak wygląda dana aplikacja - taki "bajerek".
DoBuntu

Re: Snap czy APT

Post autor: DoBuntu »

WIem o tym. Tylko chodzi co będzie jak wymieszam .deb ze snapami, których staram się nie używać, ale chyba w przyszłości będą jakimś standardem.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Snap czy APT

Post autor: Tomfoc »

Snapy i deby raczej się nie mieszają. Mogą funkcjonować obok siebie. Zaraz po zainstalowaniu systemu masz snapowy kalkulator. Apt nie widzi go i pozwoli zainstalować kalkulator z pakietu .deb. Otrzymujesz wtedy dwa kalkulatory, które działają i nie gryzą się.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Snap czy APT

Post autor: lcoyote »

« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Snap czy APT

Post autor: kjur »

Jesli o mnie chodzi o tylko apt / synaptic. Nawet chromium uzywam z Ubuntu PPA i jest to czysty pakiet deb, nie oficjalny deb, ktory instaluje snapa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości