skaner plustek p12

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Awatar użytkownika
lodovee
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 24 lut 2007, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

skaner plustek p12

Post autor: lodovee »

witam, mam podłączony do kompa szeregowo skaner (jw.), ale XSane twierdzi, że żadne urządzenie nie jest podłączone.. Sprawdziłem na stronie: http://www.sane-project.org/sane-backen ... PLUSTEK-PP , że XSane posiada do niego sterowniki, więc w związku z tym nie mam pojęcia gdzie leży problem. Jak sprawdzić, czy linux w ogóle wie, że ten skaner jest podłączony?? O co może chodzić? Szukałem w systemie jakiegoś manu dla skanerów - takiego jakim zostały obdarzone np. drukarki, ale nie znalazłem. Czy ma ktoś jakieś pomysły?
" Bo wypadek to dziwna rzecz.. nigdy go nie ma dopóki się nie zjawi.. "

!! Jeśli problem jest rozwiązany, to do tematu dodaj [SOLVED]" !!
Tomasz Dominikowski
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2005, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: skaner plustek p12

Post autor: Tomasz Dominikowski »

Mam pomysł.

Aplikacje -> Terminal

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/sane.d/dll.conf
W tym pliku znajdź pozycje:

Kod: Zaznacz cały

...
plustek
#plustek_pp
#pnm
...
Interesuje nas #plustek_pp. Usuń znaczek "#" w tym wierszu, zamknij i zapisz plik. Spróbuj teraz uruchomić XSane. Jeśli nie pomoże to uruchom komputer ponownie (nie mam pojęcia jak działa XSane, może wczytuje plik dll.conf dopiero po ponowym uruchomieniu komputera, aczkolwiek to nie działa jako usługa, więc sam nie wiem, a jest późno i już nie chce mi się dochodzić jak to jest).
Awatar użytkownika
spichrzel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 05 lut 2008, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: skaner plustek p12

Post autor: spichrzel »

Odświeżam temat, nie znalazłem na forum jasnego sposobu jak uruchomic wymieniony wyżej skaner. Powyższa metoda u mnie nie zadziałała. Przećwiczyłem też część porad stąd viewtopic.php?t=37635&highlight=plustek , ale tam wg mnie porady bardziej się tyczą skanerów pod usb mimo że temat jest zdecydowanie inny. Gdyby ktoś mial jakiś sprawdzony sposób to może podzieli sie wiedzą.

edit 04-12-2008
forum milczy , ale nic to - ja dalej szukam i znalazłem takie oto coś http://www.debianusers.pl/articles/27
Skoro ubuntu to system debianopochodny to może z tym dałoby się coś zrobić? wprawdzie strona ze sterownikami podana w arcie już nie działa ale znalazłem tutaj http://www.gjaeger.de/scanner/plustek_pp/ sterownik do swojego skanera (przynajmnie tak mi się wydaje).
Tylko (prosze o wybaczenie) moja "wiedza" raczej sprowadza się do obsługi paczek *.deb - jakieś kompilacje raczej mi nie wychodzą. Może gdyby ktoś światły lekko naprowadzil mnie na dobry trop poradziłbym sobie z tym.

edit 05-12-2008
krok po kroku co robię i jakie dostaję komunikaty, opieram się na tej instrukcji http://www.debianusers.pl/articles/27
pomijam punkt 1. bo rozumiem że skoro xsane już u mnie jest to jest wszystko co trzeba
w katalogu /home utworzylem podkatalog skaner i tam umieścilem wyżej wymienioną paczkę

punkt 2. komenda tar -xvzf plustek-pp-0.43-12.tar.gz daje wynik

Kod: Zaznacz cały

root@spichrzel:/home/skaner# tar -xvzf plustek-pp-0.43-12.tar.gz
./backend/plustek_pp.conf.in
./backend/plustek_pp.c
./backend/plustek-pp.h
./backend/plustek-pp_dac.c
./backend/plustek-pp_detect.c
./backend/plustek-pp_genericio.c
./backend/plustek-pp_image.c
./backend/plustek-pp_io.c
./backend/plustek-pp_map.c
./backend/plustek-pp_misc.c
./backend/plustek-pp_models.c
./backend/plustek-pp_motor.c
./backend/plustek-pp_p12.c
./backend/plustek-pp_p12ccd.c
./backend/plustek-pp_p48xx.c
./backend/plustek-pp_p9636.c
./backend/plustek-pp_procfs.c
./backend/plustek-pp_ptdrv.c
./backend/plustek-pp_scale.c
./backend/plustek-pp_tpa.c
./backend/plustek-pp_wrapper.c
./doc/sane-plustek_pp.man
./doc/descriptions/plustek_pp.desc
./doc/plustek/Plustek-PARPORT-TODO.txt
./doc/plustek/Plustek-PARPORT.txt
./doc/plustek/FAQ
./doc/plustek/Plustek-PARPORT.changes
./doc/plustek/MakeModule.sh
./doc/plustek/Makefile.kernel24
./doc/plustek/Makefile.kernel26
./sanei/sanei_lm983x.c
./sanei/sanei_pp.c
./sanei/sanei_thread.c
./include/sane/sanei_lm983x.h
./include/sane/sanei_pp.h
./include/sane/sanei_thread.h

root@spichrzel:/home/skaner# 

i tworzy w /home/skaner następujące podkatalogi

/backend
/include
/sanei
/doc

i teraz, instrukcja oraz inne znalezione przeze mnie pomoce wujka google na temat posługiwania się pakietami tar.gz mówią, że powinienem wejść do świeżo utworzonego katalogu (w moim przypadku) ze sterownikami plusteka i wykonać make all oraz make install z tym, że nie bardzo wiem który to. Najbardziej na to wygląda /backend ale po wykonaniu komendy make all otrzymuję

Kod: Zaznacz cały

rodzinka@spichrzel:/home/skaner/backend$ make all
make: *** Brak reguł do wykonania obiektu `all'. Stop.
i oczywiście podobnie po wykonaniu komendy make install

podsumowując, wygląda na to że z czymś sobię nie radzę, więc co robię nie tak ?
Awatar użytkownika
lodovee
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 24 lut 2007, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: skaner plustek p12

Post autor: lodovee »

spichrzel Spróbuj z innej beczki: mianowicie wejdź w menu system->administracja->użytkownicy i grupy. Tam we "właściwościach" Twojego usera sprawdź czy masz zaznaczone, że możesz skanować.... Jeśli nie, to 'odhacz' co trza (mnie tak właśnie po aktualizacji do 8.10 zabrało prawa do skanowania :/ ). Poza tym, należy zrobić to, co pisał Tomasz Dominikowski.
" Bo wypadek to dziwna rzecz.. nigdy go nie ma dopóki się nie zjawi.. "

!! Jeśli problem jest rozwiązany, to do tematu dodaj [SOLVED]" !!
Awatar użytkownika
spichrzel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 05 lut 2008, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: skaner plustek p12

Post autor: spichrzel »

No niestety dalej nic. Mimo, że rzeczywiście nie było tych praw ale zrobiłem jak pisałeś i uwzględniłem propozycje Tomasza. Dla pewności funkacja uruchom ponownie komputer i xsane pisze "brak dostępnych urządzeń"
Awatar użytkownika
lodovee
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 24 lut 2007, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: skaner plustek p12

Post autor: lodovee »

hm, szczerze mówiąc, to nie wiem co może być przyczyną ; ) Ja bym spróbował odinstalować xsane przez synaptic ('usuń całkowicie' - czyli wraz z plikami konfiguracyjnymi). Następnie zainstalował jeszcze raz, zrobił to co pisał Tomasz i spróbował uruchomić jeszcze raz.
Jeśli chodzi o kompilacje ze źródeł, to osobiście do tej pory żadnemu programowi w ten sposób nie podołałem, także nie pomogę :] Choć z tego co wiem, to w takich przypadkach najczęściej wykonuje się następującą sekwencję komend:

Kod: Zaznacz cały

./configure

make (buduje program)

make install (instaluje program)
" Bo wypadek to dziwna rzecz.. nigdy go nie ma dopóki się nie zjawi.. "

!! Jeśli problem jest rozwiązany, to do tematu dodaj [SOLVED]" !!
Awatar użytkownika
spichrzel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 05 lut 2008, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: skaner plustek p12

Post autor: spichrzel »

Zrobiłem tak jak pisałeś, niestety nie pomogło. Co robią te komendy to poczytałem wcześniej ale już nie pamiętam ale po ./configure miałem odpowiedź że nie ma czegoś. Nie działało też ./configure --help a podobno powinno
mundi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 27 mar 2007, 17:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: skaner plustek p12

Post autor: mundi »

czy korzystasz z systemu 32 bitowego ? , bo jeśli twoje ubuntu jest 64 bitowe to tego skanera nie uruchomisz
mundi
Awatar użytkownika
spichrzel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 05 lut 2008, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: skaner plustek p12

Post autor: spichrzel »

mundi pisze:czy korzystasz z systemu 32 bitowego ?
tak i co w związku z tym ?
Ethefor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 10 gru 2007, 23:59
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: skaner plustek p12

Post autor: Ethefor »

Ja odświeżam temat. Ja mam skaner Plustek PT12 podłączony do komputera przez LPT, zastosowałem poradę pana Tomasza Dominikowskiego, uruchomiłem ponownie i nic :(
Korzystam z systemu 32 bitowego i mam zaznaczone w uprawnieniach użytkownika, że mogę skanować. Więc rozumiem, że mam spróbować tego co robił spichrzel? A czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, czemu trzeba ściągać te sterowniki, skoro xSane mam zainstalowany, a w tym konfiguracyjnym pliku jest wpisane plustek-pp, czy to nie oznacza, że ja już to mam zainstalowane, a problem lezy gdzie indziej? Ma ktoś jakieś propozycje? Jak narazie to jedynie skaner zmusza mnie do dalszego posiadania Windowsa XP na komputerze :(

EDIT:
Spróbowałem ściągnąć z http://www.gjaeger.de/scanner/plustek_pp/ wersję 0.43-12 po rozpakowaniu wszedłem do katalogu doc/plustek i uruchomiłem plik MakeModule.sh i niestety wyskoczyły mi następujące błędy:

Kod: Zaznacz cały

Check for root - done.

Check for kernelversion:
Using makefile for kernel 2.6.x
Build-directory: 
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build
Removing build-directory - done.
Creating build-directory - done.

Linking source files...ls: nie ma dostępu do /home/piotr/Programy/doc/plustek/../../backend/plustek-pp_*.h: No such file or directory
 - done.
Copying Makefile to build-directory - done.
Making the module...
make: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'
  CC [M]  /home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.o
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:70:29: error: plustek-pp_scan.h: No such file or directory
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:76: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?a_bCorrectTimesTable?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:78: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dwADCPipeLine?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:79: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dwReadyLen?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:85: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:103: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:112: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:142: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP98CalDarkOff?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:170: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP98AdjustDAC?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:204: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP98CheckChannelDarkLevel?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:226: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:261: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:295: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:323: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:335: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:343: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:373: error: expected ?)? before ?pBuffer?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:388: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:411: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:441: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:456: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:489: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:522: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:540: error: expected ?)? before ?pValue?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:561: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:599: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:653: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:681: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:779: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP98WaitForShading?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:858: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:878: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:894: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:920: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:935: error: expected ?)? before ?pb?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:951: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:985: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1001: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1017: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1041: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1110: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1186: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1200: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1215: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1300: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP96003WaitForShading?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1513: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1541: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1555: error: expected ?)? before ?pData?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1573: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP96001FBKReading?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1644: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP96001WaitForShading?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1800: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1816: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1908: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP98003SumDarks?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:1933: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2277: error: expected ?)? before ?ps?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2369: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?dacP98003WaitForShading?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2440: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?int?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2476: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?void?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2489: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?void?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2510: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?void?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2566: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?void?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2590: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?void?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2607: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?void?
/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.c:2637: error: expected ?=?, ?,?, ?;?, ?asm? or ?__attribute__? before ?Byte?
make[1]: *** [/home/piotr/Programy/doc/plustek/build/plustek-pp_dac.o] Błąd 1
make: *** [_module_/home/piotr/Programy/doc/plustek/build] Błąd 2
make: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'
There were some build errors...
Czy ktoś wie co może być przyczyną? Albo może macie jakieś inne pomysły jak uruchomić skaner Plustek PT12 pod Ubuntu 8.10?
JurasC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2009, 15:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: skaner plustek p12

Post autor: JurasC »

mundi pisze:czy korzystasz z systemu 32 bitowego ? , bo jeśli twoje ubuntu jest 64 bitowe to tego skanera nie uruchomisz
Zmartwiłeś mnie. Niedawno przeszedłem z 32bit na 64. Czyżbym musiał wrócić do poprzedniego systemu?
Nie ma żadnego sposobu na skaner pp w systemie 64 bit?
Awatar użytkownika
jankro
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 05 wrz 2009, 17:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64

Odp: skaner plustek p12

Post autor: jankro »

Witam!

Aby zainstalować skaner Plustek P12 podłączany do portu równoległego należy:

1.sudo gedit /etc/sane.d/dll.conf
2.Usunąć znaczek # przy pozycji #plustek_pp i zapisać plik.
3.Dodać siebie i innych użytkowników do grupy lp, gdyż takie uprawnienia są wymagane przez
plik urządzenia /dev/parport0.

W przypadku niektórych wersji Ubuntu może występować problem z klikalnym ustawieniem tej grupy,
gdyż może być grupą ukrytą. W takim przypadku należy dodać ją w taki sposób:

1.sudo gedit /etc/group.
2.Odszukać wpis zaczynający się od lp.
3.Na końcu linii, zaraz po dwukropku, dodać nazwy użytkowników oddzielając je przecinkiem.
4.To samo zrobić z plikiem /etc/gshadow dodając użytkowników za wpisem lp:*::

Zauważyłem też (w Ubuntu 9.04), że programy do skanowania np. Xsane i inne wchodzą w
stan oczekiwania i nie bardzo z niego chcą wyjść. W takim przypadku należy odinstalować
pakiet hplip, gdyż to on niestety przeszkadza w szybkim nawiązaniu połączenia ze skanerem.
Brakujące sterowniki do drukarek można pobrać z http://hplipopensource.com/hplip-web/index.html

Powodzenia!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość