Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: tuxcnc »

Kupiłem sobie laptopa HP 15S Ryzen 5, preinstalowany Windows 10 Home HP (może to ma jakieś znaczenie?).
Zainstalowałem Xubuntu 22.04 (to na pewno nie ma znaczenia).
Robiłem takie rzeczy dziesiątki jeśli nie setki razy, więc wiem jak i nie potrzebuję porad dla początkujących.
Wszystko instaluje się bez problemu, oczywiście w trybie UEFI i działa.
Problem jest taki, że dopóki wybieram z menu GRUB-a Ubuntu, to on się uruchamia, natomiast jeśli wybiorę Windows, to też się uruchomi ale nadpisze GRUB-a i następnym razem startuje Windows i dostępu do GRUB-a już nie ma...
Czyli innymi słowami, wybór jest dopóki wybiera się Linuksa, natomiast po wybraniu Windows można uruchamiać wyłącznie Windows.
Jest opcja przytrzymać ESC przy włączaniu, potem F9 itd. i uruchomić Ubuntu z pliku EFI.
Po takiej operacji można zrobić grub-install /dev/nvme0n1 i oczywiście to zadziała, po następnym uruchomieniu zobaczymy menu GRUB i wszystko będzie cacy dopóki nie będzie potrzeby zrobić czegoś w Windows...
Pamiętam, że taką hecę powodowało "szybkie uruchamianie" Windows, więc je wyłączyłem, ale tym razem to nic nie pomogło.
Tak samo wyłączyłem hibernację i też nic nie pomogło.
Szukałem w Google, ale trafiłem na takie bzdury, że zęby bolą kiedy się je czyta...
Miał ktoś taki problem?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2039
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 10 się rozpycha...

Post autor: kobrawerde »

Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 się rozpycha...

Post autor: tuxcnc »

Chyba się nie rozumiemy...
Wszystko czego potrzebuję działa i nie zamierzam tego zmieniać.
Problem polega na tym, że działa mi też coś czego nie chcę i nie potrzebuję - Windows 10 po każdym uruchomieniu nadpisuje bootloader i zamiast GRUB-a startuje Windows.
Chciałbym problem rozwiązać a nie ominąć, bo omijać umiem, tylko jest to uciążliwe.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2039
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 10 się rozpycha...

Post autor: kobrawerde »

a ten drugi temat / link : ..."How can I prevent Windows from overwriting GRUB when using a dual-boot machine"... ?
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 się rozpycha...

Post autor: tuxcnc »

kobrawerde pisze: 12 kwie 2022, 23:06 a ten drugi temat / link : ..."How can I prevent Windows from overwriting GRUB when using a dual-boot machine"... ?
Lipa na całym froncie, ale przynajmniej wiem co jest grane...
I noticed that the Windows boot loader somehow seems to have the urge to be the first entry in the boot order. When I changed it to grub2 being first, windows overwrites entry 0000 and changes the boot order, even if grub2 was 0000 before, therefore overwriting it.

The solution was setting the Windows boot manager entry inactive but leave it in first position of the boot order:

sudo efibootmgr --bootnum 0000 --inactive
sudo efibootmgr --bootorder 0000,0002,000C,000D

(with 0002 being grub2)
No więc zrobiłem jak napisano, z tym że u mnie to było:

Kod: Zaznacz cały

root@HP15S:~# efibootmgr
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0001,0000,9999
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* ubuntu
Boot9999* USB Drive (UEFI)
root@HP15S:~# efibootmgr --bootnum 0000 --inactive
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0001,0000,9999
Boot0000  Windows Boot Manager
Boot0001* ubuntu
Boot9999* USB Drive (UEFI)
root@HP15S:~# efibootmgr --bootorder 0000,0001,9999
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0000,0001,9999
Boot0000  Windows Boot Manager
Boot0001* ubuntu
Boot9999* USB Drive (UEFI)
root@HP15S:~#
Tyle wygrałem, że BIOS wywalił komunikat, że dysk nie jest bootowalny i żebym sobie zainstalował system operacyjny, albo coś w tym stylu, nie chce mi się tego sprawdzać.
Na szczęście klawisz ESC przy włączaniu zasilania zadziałał i nie musiałem gimnastykować się z pendrajwa.
Cofnąłem zmiany, (efibootmgr --bootnum 0000 --active), GRUB uruchomił się normalnie.
Wszedłem do Windows, później kombinacją z ESC uruchomiłem Linuksa i dostałem takie cudo:

Kod: Zaznacz cały

root@HP15S:~# efibootmgr
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0000,9999
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot9999* USB Drive (UEFI)
root@HP15S:~# 
Jak widać, Windows nie tylko wepchnął się na pierwsze miejsce, ale też usunął wpis GRUB-a...
Nie pozostało nic innego, jak zrobić to co zwykle:

Kod: Zaznacz cały

root@HP15S:~# grub-install /dev/nvme0n1
Instalowanie dla platformy x86_64-efi.
Instalacja zakończona. Nie zgłoszono błędów.
root@HP15S:~# efibootmgr
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0001,0000,9999
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* ubuntu
Boot9999* USB Drive (UEFI)
root@HP15S:~#
Nie mam pomysłu co dalej.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2039
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: kobrawerde »

Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: tuxcnc »

Jeszcze raz:
Wszystko instaluje się i działa jak powinno, nie ma potrzeby cudaczyć i wyłączać funkcji, które niedługo będą jedynymi dostępnymi w nowych komputerach.
Problem jest WYŁĄCZNIE w systemie Windows 10.
Samo uruchomienie (wystarczy wejść i wyjść) Windows powoduje nadpisanie "boot order", po czym Windows startuje automatycznie przy następnych uruchomieniach komputera.
Nic więcej nadpisywane nie jest, ani partycja linuksowa, ani pliki na partycji EFI, można uruchomić Linuksa, ale trzeba kombinować przy włączaniu komputera, co u mnie jest kłopotliwe, bo to wielopoziomowe menu i po jakimkolwiek błędzie trzeba zaczynać od nowa...
Z poziomu Linuksa grub-install naprawia problem, ale żeby to zrobić trzeba najpierw uruchomić Linuksa, a po następnym uruchomieniu Windows problem powróci.
Można zainstalować GRUB na pendrajwie, robiłem takie numery na komputerze który obsługiwał dysk NVME, ale nie umiał się z niego bootować.
Tak dla wiadomości, trzeba pendrajwa odpowiednio spartycjonować, a potem przy instalacji Linuksa wybrać opcję "inne rozwiązanie" i zamontować pendrajwową partycję EFI w /boot a GRUB-a zainstalować na pendrajwie. Po takim numerze GRUB uruchamia się z pendrajwa, ale system bootuje się z twardego dysku komputera. Ale to jest poza tematem.
Można też w Linuksie dopisać grub-install do rc.local, co naprawi GRUB-a po każdym uruchomieniu Linuksa, ale to tylko wyścig zbrojeń, a nie rozwiązanie.
Teoretyczne rozwiązanie jest takie, żeby zablokować nadpisywanie "boot order" w Windows. Może jest gdzieś jakiś ptaszek do zaznaczenia, albo można usunąć czy podmienić jakiś plik systemowy...
Natomiast nie interesuje mnie uruchamianie Linuksa z poziomu menu startowego Windows.
Windowsa używam sporadycznie, a wielopoziomowego uruchamiania Linuksa mieć nie chcę.
Rgl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2006, 08:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: Rgl »

Może tu coś znajdziesz?
https://askubuntu.com/questions/838780/ ... every-time
Temat stary ale może coś z tamtych porad będzie skuteczne.
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: tuxcnc »

Rgl pisze: 17 kwie 2022, 10:20 Może tu coś znajdziesz?
https://askubuntu.com/questions/838780/ ... every-time
Temat stary ale może coś z tamtych porad będzie skuteczne.
Dzięki, zadziałało.

W Windows, na pasku w polu wyszukiwania trzeba wpisać cmd, rozwinie się menu, na "wiersz polecenia" trzeba kliknąć prawym i wybrać "uruchom jako administrator".
Potem wydać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi
Oczywiście odpowiedni plik efi musi się znajdować na podanej ścieżce, co można sprawdzić pod Linuksem (w /boot/efi).

Po tej operacji startuje zawsze GRUB, gdyby nie chciał to zapewne przyczyną będzie hibernacja albo "szybkie uruchamianie" w Windows, ale to temat stary i znany.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2039
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: kobrawerde »

Tak tylko czy nie miałeś już tego w pierwszym moim poście i linku :-) ... lepiej czytać do końca tutki :mrgreen:
temat:
Method 3: Set Linux boot for EFI from Windows (last resort)

Ps. Ja chyba ? zrobiłem to ręcznie w tym tutku: HP 250 G5 ( ale super że jest łatwiejsze rozwiązanie ) tylko lepiej sprawdź czy będzie też OK po aktualizacji systemu czyli kernela w linux i samego Windowsa. Swoją drogą ciekawe czy wszyscy mają taki "dziwny" problem z podwójnym boot-owaniem w uefi ( ja mam mbr i starego lapka) ...czy li tylko chodzi o pewne modele lapków np. przewijający się tu HP :shock:
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: tuxcnc »

kobrawerde pisze: 17 kwie 2022, 11:43 Tak tylko czy nie miałeś już tego w pierwszym moim poście i linku :-) ... lepiej czytać do końca tutki
Na czytanie wszystkich debilnych tutoriali życia by zabrakło, choć faktycznie niektóre mogą mieć gdzieś wśród ton śmieci ukryte właściwe rozwiązanie.
Podobnie nie mam w zwyczaju próbować rozwiązań których nie rozumiem, na zasadzie "może się uda", bo zwykle się nie udaje, a zamiast tego jest bardziej popieprzone niż było przedtem...
Jak pisałem, kupiłem nowego laptopa z preinstalowanym Windows i nie mam zamiaru tego systemu stracić.
Mam złe doświadczenia z firmowymi wersjami Windows.
Po pierwsze, zdarzają się systemy z pokombinowaną aktywacją, które nie aktywują się przez internet, a tylko sprawdzają na jakim komputerze są instalowane. Zwykle w takim przypadku system instalowany ze standardowego nośnika nie daje się aktywować. Raz już błagałem producenta o nośniki instalacyjne, a nie lubię prosić o coś co mi się należy i udowadniać że nie jestem złodziejem...
Po drugie, zdarzały mi się sytuacje, w których nie dawało się naprawić bootowania Windows. Co prawda jak na razie tylko przy próbie przeniesienia systemu na inny dysk, ale mam świadomość że jest coś czego w tym systemie naprawić się nie daje, więc lepiej nie ryzykować.
A jako ciekawostkę mogę podać Windowsa Fujitsu, którego instalator czyści cały dysk i inaczej zainstalować się nie daje. Nie pyta o żadne partycje, tylko który dysk i wypakowuje się na całą przestrzeń. Też mało przyjemna opcja...
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2039
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: kobrawerde »

Na czytanie wszystkich debilnych tutoriali życia by zabrakło, choć faktycznie niektóre mogą mieć gdzieś wśród ton śmieci ukryte właściwe rozwiązanie.

No to osobiście "podziwiam" takiego podejścia do sprawy :razz:
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: tuxcnc »

kobrawerde pisze: 17 kwie 2022, 15:25
Na czytanie wszystkich debilnych tutoriali życia by zabrakło, choć faktycznie niektóre mogą mieć gdzieś wśród ton śmieci ukryte właściwe rozwiązanie.

No to osobiście "podziwiam" takiego podejścia do sprawy :razz:
No niestety, nie każdy się nadaje do pisania poradników.
Szczególnie że coraz częściej są one kręcone a nie pisane.
Sprowadza się to do filmu, który trwa pół godziny zamiast trzech minut, bo autor jąka się do mikrofonu opowiadając anegdoty, a jak przychodzi do tego co istotne, to jest zasłonięte albo zamazane...
Nie da się wszystkiego czytać/oglądać od początku do końca.
Rgl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2006, 08:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: Rgl »

kobrawerde pisze: 17 kwie 2022, 11:43 Swoją drogą ciekawe czy wszyscy mają taki "dziwny" problem z podwójnym boot-owaniem w uefi ( ja mam mbr i starego lapka) ...czy li tylko chodzi o pewne modele lapków np. przewijający się tu HP :shock:
Na UEFI miałem dwa laptopy przy czym jeden HP a drugi Asus. Nigdy takiego problemu nie miałem. Raz tylko aktualizacja windows 7 nie chciała się zrobić dopóki nie ustawiłem że startuje z dysku windowsowego ale to był jescze stary laptop na MBR. Ciekawe z czego się bierze takie zachowanie Windows na niektórych komputerach.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2039
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: kobrawerde »

Pytam tak na przyszłość bo jak wspomniałem mam dość starego lapka i pewnie niedługo "padnie" :razz:
Zatem trzeba szukać coś nowego ... eeech raczej firmę HP sobie odpuszczę :mrgreen:
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: tuxcnc »

Rgl pisze: 17 kwie 2022, 20:07Na UEFI miałem dwa laptopy przy czym jeden HP a drugi Asus. Nigdy takiego problemu nie miałem. Raz tylko aktualizacja windows 7 nie chciała się zrobić
Ewidentnie problem dotyczy wyłącznie zestawu UEFI + Windows10.
Właśnie sobie przypomniałem, że na blaszaku mam taką sytuację.
Blaszak jest całkiem dobry, ale praktycznie go nie włączam, bo wszystko robię na laptopie, więc nie pamiętam co i jak tam było instalowane.
Ale teraz włączyłem i okazało się, że instalowałem tam Grub2Win, więc coś musiało być na rzeczy.
Po odinstalowaniu Grub2Win coś się totalnie pochrzaniło, ale system się uruchamia, tylko przed ekranem GRUB-a wywala jakiś komunikat, że jakiegoś pliku nie może znaleźć. Najprawdopodobniej Grub2Win wepchnął się na pierwszą pozycję, inne wpisy pozmieniał, a po jego usunięciu dzieją się cuda. Tak to przynajmniej wygląda...
W każdym razie bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi nie działa, nie wywala błędu przy wykonaniu, ale też niczego nie zmienia.
W blaszaku mam taką opcję żeby wybrać domyślny wpis EFI do uruchamiania komputera, więc nie muszę przytrzymywać klawiszy przy włączaniu i przechodzić przez kretyńskie menu, poza tym ten komunikat o błędzie tylko wkurza, ale w niczym nie przeszkadza, więc na razie niczego naprawiać nie będę .
W każdym razie problem jest i co gorsza można tak się załatwić, żeby nie dało się go usunąć...
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 nadpisuje GRUB-a po każdym uruchomieniu

Post autor: tuxcnc »

Po aktualizacji Windows do wersji 11 problem powrócił.
Zadziałało to samo rozwiązanie:

Kod: Zaznacz cały

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości