Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
Mofades
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 29 sie 2009, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: Mofades »

Chciałbym dokładniej zapytać , co oznacza wybranie tej opcji i czy jest ona w ogóle potrzebna , lub też przydatna.
Przeszukałem trochę forum lecz nie znalazłem takowej informacji co to dokładniej oznacza.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Na miarę możliwości człowiek szczęśliwy z użytkowania Ubuntu :)
Awatar użytkownika
Echinos
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 237
Rejestracja: 15 maja 2005, 09:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: Echinos »

Zaznaczenie tej opcji spowoduje zaszyfrowanie plików znajdujących się w twoim katalogu domowym. Nie będzie możliwe ich odczytanie przez osoby trzecie bez podania hasła. Opcja jest przydatna jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie i poufności danych.
john_clock
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 214
Rejestracja: 16 lut 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: john_clock »

Chodzi o to, że normalnie ktoś może sobie u Ciebie uruchomić dystrybucję livecd i mając tam prawa administratora panować nad tym, co masz w katalogu domowym. Przy takim zaszyfrowaniu tworzy się takie wirtualne coś, które jest montowane tylko, gdy jesteś zalogowany. Także nawet jak ktoś się zaloguje jako root, to teoretycznie nie ma dostępu do Twojego katalogu.

To tak własnymi słowami. Poszukiwanie fachowych informacji możesz zacząć od tego pliku: /usr/share/ecryptfs-utils/ecryptfs-mount-private.txt
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: grzemach »

ja dodam od siebie jako twórca stron. Również nie masz dostępu do public_html z poziomu apache, więc wnioskuję że żadna aplikacja które nie została uruchomiona przez Ciebie nie ma dostępu do Twojego katalogu domowego (samba i wszelakie inne współdziele plików).

Wg. mnie opcja fajna, jednak trochę są przesadzone te ograniczenia, dla mnie było by lepiej gdyby można było w ten sposób zaszyfrować wybrany katalog a nie całość partycji. Fakt, że jest truecrypt i z niego właśnie korzystam - jestem paranoikiem i się tego nie wstydzę :)
Awatar użytkownika
Rafek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 12 sie 2008, 16:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: Rafek »

A czy opcja ta dostępna jest też po instalacji systemu - pytam o zaszyfrowanie partycji Home ?
Awatar użytkownika
Mofades
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 29 sie 2009, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: Mofades »

Dziękuję WSZYSTKIM bez wyjątku za pomoc , no teraz to wszystko już wiem , czyli rozumiem że warto zaznaczyć tą opcję? Jeśli w niczym to nie przeszkadza :P
Na miarę możliwości człowiek szczęśliwy z użytkowania Ubuntu :)
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: grzemach »

Rafek pisze:A czy opcja ta dostępna jest też po instalacji systemu - pytam o zaszyfrowanie partycji Home ?
Nie znalazłem. Możliwe, że jest gdzieś ukryta, ale nie znalazłem takiej opcji.
Grandalf_
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 130
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: Grandalf_ »

Mofades pisze:Dziękuję WSZYSTKIM bez wyjątku za pomoc , no teraz to wszystko już wiem , czyli rozumiem że warto zaznaczyć tą opcję? Jeśli w niczym to nie przeszkadza :P
A czy po uruchomieniu, trzeba każdorazowo wpisywać hasło? Czy zalogowanie się jako dany użytkownik automatycznie otwiera dostęp?
Awatar użytkownika
Echinos
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 237
Rejestracja: 15 maja 2005, 09:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: Echinos »

Zalogowanie się automatycznie odszyfrowuje pliki. Nie działa automatyczne logowanie.
pawelwwa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 03 cze 2010, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: pawelwwa »

ja ponowie pytanie, czy opcje szyfrowania katalogu domowego można wybrać tylko przy instalacji??
a gdy ktoś zmienił zdanie i chce/nie chce mieć zaszyfrowany home to musi aż cały system reinstalować <mysli> /^?
kklimonda
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 20 kwie 2008, 04:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: kklimonda »

Możesz zaszyfrować/odszyfrować katalog domowy po instalacji korzystając z konsoli - służą do tego narzędzia z paczki ecryptfs-utils
pawelwwa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 03 cze 2010, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: pawelwwa »

dzięki za info..
udało mi się znaleźć blog z instrukcją "krok po kroku" jak zmigrować z nieszyfrowanego katalogu domowego na zaszyfrowany:
http://dustinkirkland.wordpress.com/200 ... directory/

a jak poznać, czy home jest rzeczywiście montowany z szyfrowanego voluminu/kontenera czy może jednak pliki nadal pozostają w "zwykłej" niezaszyfrowanej postaci ?
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: grzemach »

wydaje mi się, że najprościej będzie uruchomić z live CD i zobaczyć czy widać pliki
pawelwwa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 03 cze 2010, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: pawelwwa »

gdy uruchomie ubu z live pena to na dysku w home mam pliki .ecryptfs i .private a ponadto jest jakby normalnie mój katalog domowy z tym, że nie mozna do niego wejść z powodu zgłaszanego błędu braku uprawnień dostępu do pliku.

i tu sie nasuwa pytanie, czy nie mozna wejść w pliki usera w katalogu domowym dlatego że są one zaszyfrowane i montowane z .private i .ecryptfs czy może poprostu nie można tam wejść bo po uruchomieniu z live user ten nie ma uprawnień dostępu do pliku który tak naprawde nie jest zaszyfrowany (że są tam wszystkie pliki katalogu domowego) a jedynie nie można wejść bo sie nie jest ownerem tego.

więc tak jakby nadal nie mam pewnośći czy moj home jest rzeczywiście zaszyfrowany,

próbowałem poleceniem ecryptfs-umount-private aby sprawdzic czy znikną pliki ale otrzymałem komunikat że nie można bo trwa sesja, a gdy robie ecryptfs-mount-private to jakby nic sie nie działo.. to samo na tty1.
sj65

Odp: Szyfrowanie katalogu domowego - Opcja dostepna podczas instalacji

Post autor: sj65 »

Moim zdaniem warto mieć jednego użytkownika z katalogiem domowym bez szyfrowania. O ile coś padnie, a zdarza się, mamy dostęp do trybu graficznego i możemy wykonać większość prac pilnych, a zabawę z naprawą przełożyć na inny termin.
Warto więc po instalacji, bez szyfrowanego konta zainstalować wspomniany w tym wątku pakiet ecryptfs-utils i poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo adduser --encrypt-home nazwa_nowego_użytkownika
stworzyć sobie zaszyfrowane konto.
Teraz po porównaniu wydajności możemy zdecydować którego konta będziemy używać na stałe i do jakich celów.
U mnie na laptopie z core duo 1.7 przy pracy z zaszyfrowanym kontem jest odczuwalna wolniejsza reakcja komputera.

Co do plików: Wszystkie pliki użytkownika z kontem szyfrowanym na dysku są zaszyfrowane. Po wylogowaniu ich nie widać.
Jawne, te które są otwarte, znajdują się w pamięci komputera. To, że widać je i ich nazwy w katalogu domowym nie oznacza, że są zapisane na dysku w postaci jawnej.
Nawet próbując odzyskać skasowane dane za pomocą testdisk'a lub innego narzędzia możemy odzyskać jedynie zaszyfrowaną postać pliku. Jedyną niedogodnością jest możliwość rozpoznania typu pliku po jego rozmiarze.
Warto więc do chowania niektórych danych stosować Truecrypt z długim hasłem i potrójnym algorytmem szyfrowania.

Skoro mówimy o zabezpieczeniu danych warto wspomnieć niewielki program secure-erase, jest w repozytorium.
Zawiera on kilka programów:
sfill -służy do czyszczenia wolnej powierzchni dysku nadpisując wolne miejsca.
srm nadpisuje pliki tak, że żaden wyspecjalizowany programie nie był w stanie go odzyskać i smem, sswap których zastosowanie można odgadnąć.
Jedynie przemieszczonych sektorów nie można usunąć lub oczyścić tym progamem.

Warto też stosować Seahorse wraz z wtyczkami i szyfrować, korzystając z menu podręcznego.

Zwróćmy uwagę, że Gedit tworzy kopie zapasowe plików i po usunięciu ich kopie pozostają na dysku, można te opcję wyłączyć.

No i używajmy szyfrowanej poczty. Aż dziw bierze, że ludzie porządnie zabezpieczają mieszkania, samochody a ważne informacje przekazują emailem bez szyfrowania.

Warto też co jakiś czas kasować logi w /var/log dużo tam można przeczytać o pracy komputera, a także .bash_history folder.cofig z katalogu domowego, a także /root.
Myślę, że warto dopisać w tym miejscu właśnie w Przedszkolu swoje informacje na temat bezpieczeństwa, bo sam szyfrowany katalog to nie wszystko. Może jakieś HowTo? -na właściwym miejscu.

Pozdrawiam
sj65
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości