Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Porady sprzętowo-handlowe
Awatar użytkownika
c'mon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2011, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: c'mon »

Witam!
Mój komputer to staruszek, płyta główna K7....dalej nie pamiętam, procesor AthlonXP 2000, rzeczywista częstotliwość taktowania to 1674 MHz, ram ddr 1 GB, i karta graficzna Radeon 9600 Pro.
I mam pytanie, czy przy takich parametrach jest sens wymienić kartę na inną np. Nvidie? Ponieważ na razie ma wersję Ubuntu 8.04, a w nowszych nie będę miał wsparcia w postaci sterowników własnościowych.
Wiem, że bardziej opłacalna byłaby wymiana płyty głównej z resztą podzespołów, ale w najbliższym czasie taka możliwość nie bardzo wchodzi w grę.
Komputer służy mi głównie do internetu, słuchania muzyki, czasami obejrzę film z dysku, bądź online.
Od czasu do czasu lubię pograć w Quake Online i mniej wymagające gry pod Wine np Neverwinter Nights :)
Dziękuję za każdą sugestię :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: ka_o_3991 »

chyba najmocniejszą kartą na AGP od NVidii jest GF7600. ale nie polecę Ci, drogi jak na swoją wydajność.
wziąłbym coś z serii 6xxx - 6600 albo 6800, da się kupić we w miarę przyzwoitej cenie i sądzę że będziesz z niej zadowolony.
o ile oczywiście masz AGP x8 na płycie głównej - starsze miały AGP x4, wolniejsze - pewnie nie zauważysz wzrostu wydajności.
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: EF »

płyta to zapewne produkcja ECS: K7S5A. Polecam GF 6600GT. Chyba najlepszy kompromis pomiędzy ceną, a wydajnością :)
Chakra Linux user.
Awatar użytkownika
c'mon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2011, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: c'mon »

Tak, to jest właśnie ta płyta i posiada AGP x8

Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
andygem
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: andygem »

Przy Twojej konfiguracji sprzętowej najlepszym wyborem będzie GF 6600 . Miałem ją w blaszaku o podobnej konfiguracji (trochę szybszy procek - Athlon Barton ) i byłem zadowolony . Teraz ten komputer mają moi znajomi , zainstalowałem im Ubuntu 10.10 i chodzi b. dobrze . Zero problemów ze sterami , zainstalowałem stery z serii 173 , w/g mnie najlepiej do niej pasują .
Awatar użytkownika
c'mon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2011, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: c'mon »

Witam! Dziękuję Wszystkim za dobre rady :)
Udało mi się kupić kartę graficzną GF Gainward 6600 GT GS w bardzo rozsądnej cenie - 65 zł.
Chciałem jeszcze zapytać o sterowniki. Dostępne są własnościowe w wersjach 260, 173 i o ile się nie mylę 97. Czym się kierować w wyborze? Czy nowsze znaczy lepsze?

EDIT:
I chciałem zapytać o jeszcze jedno, a mianowicie czy sterowniki instalować zaraz po instalacji Ubuntu, czy lepiej to zrobić po aktualizacji?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
"Nankurunaisa - żyj dniem dzisiejszym dla dobra jutra!"
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: makson »

c'mon pisze: Chciałem jeszcze zapytać o sterowniki. Dostępne są własnościowe w wersjach 260, 173 i o ile się nie mylę 97. Czym się kierować w wyborze? Czy nowsze znaczy lepsze?
Różne wersje sterowników są dla różnych kart graficznych. Te starsze są dla kat, dla których sterowniki nie są już rozwijane (ale są nadal modyfikowane, żeby działały ze współczesnym kernelem i X.orgiem). Dla GeForce 6 sterowniki to te najnowsze. Zresztą, jak będziesz je instalował z System->Administracja->Sterowniki to system sam wskaże właściwe.
c'mon pisze:I chciałem zapytać o jeszcze jedno, a mianowicie czy sterowniki instalować zaraz po instalacji Ubuntu, czy lepiej to zrobić po aktualizacji?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Jeżeli zainstalujesz stery z System->Administracja->Sterowniki, to kolejność nie ma znaczenia.
Jeżeli chcesz ściągnąć stery ze strony producenta, to najpierw aktualizacja, a później instalacja sterowników.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
c'mon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2011, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: c'mon »

Dzięki :)
"Nankurunaisa - żyj dniem dzisiejszym dla dobra jutra!"
Awatar użytkownika
andygem
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: andygem »

Pobaw się ze sterami i zobacz które u ciebie najlepiej pracują . Stery serii 96 możesz sobie darować , są dobre dla starszych kart - GF 4 MX440 na przykład . Jak już pisałem , na moim sprzęcie najlepiej ta karta pracowała na sterach serii 173 . Sprawdź jaki wynik będzie pokazywał test glxgears ( tak wiem , że nie jest to prawdziwy benchmark , jednak pewną orientację zapewnia ) , na moim blaszaku glxgears dawał przy włączonym compizie ~1800 FPS . Pochwal się efektami .8)
Awatar użytkownika
Tomahawk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 03 lip 2008, 11:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: Tomahawk »

andygem pisze:Pobaw się ze sterami i zobacz które u ciebie najlepiej pracują . Stery serii 96 możesz sobie darować , są dobre dla starszych kart - GF 4 MX440 na przykład . Jak już pisałem , na moim sprzęcie najlepiej ta karta pracowała na sterach serii 173 . Sprawdź jaki wynik będzie pokazywał test glxgears ( tak wiem , że nie jest to prawdziwy benchmark , jednak pewną orientację zapewnia ) , na moim blaszaku glxgears dawał przy włączonym compizie ~1800 FPS . Pochwal się efektami .8)
...
Wchodzi się na http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl wybiera jaki ma sprzęt i sprawdza z jakiej serii nvidia poleca sterowniki do naszej karty.

W innym wypadku pomimo działania mogą nie działać jakieś specyficzne funkcje typu zarządzanie energii itd.

Pozdrawiam
i5 2500k@4.4GHz|Ninja 2|AsRock Z68 Pro3-M|8GB Ram|R5850|Dell E228WFP|Arc Mini|M8000X|160GB SATA2
A300-14T|Ubuntu 11.04
Awatar użytkownika
andygem
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: andygem »

Nie do końca mogę się z @Tomahawk zgodzić . Po pierwsze , tej karcie nie przybyły żadne nowe funkcje , nawet specyficzne . Po drugie , działa ona w określonym otoczeniu , starzejącym się podobnie jak i ona , i najnowsze stery wcale nie muszą lepiej zarządzać tym środowiskiem . Im nowsze stery , tym większy nacisk kładziony jest na nowszy hardware . Jak wyżej pisałem , w mojej konfiguracji sprzętowej najlepiej sprawdzały się stery serii 173 - pod względem glxgears jak i temperatury GPU . Dlatego radziłem by wypróbować , które będą lepsze . To chyba nie jest błędem ?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: makson »

andygem pod jednym względem ma rację. Nowsze stery niekoniecznie muszą oznaczać lepszą wydajność. Ostatnio na Phoronixie to badano i wyszło, że w 2010 wraz z nowymi sterownikami wydajność dla GeForce 9800GTX spadała.

Pod innym względem natomiast bardzo się myli. Ocenianie wydajności po glxgears to duży błąd. Nie raz widziałem, że na otwartych sterach od ATI glxgears było wyższe niż na zamkniętych, mimo iż są kilka razy wolniejsze.
Awatar użytkownika
andygem
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: andygem »

W moim drugim poście w tym temacie zaznaczyłem, że nie traktuję glxgears jako benchmark'a - zdaję sobie sprawę z jego ograniczeń . Chodziło mi jedynie o poglądowe potraktowanie tego testu - na jednym sterowniku a potem na drugim . W tym się chyba zgodzimy?
Awatar użytkownika
c'mon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2011, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: c'mon »

Dziękuję za ciekawe sugestie :)
w moim przypadku, najnowsze sterowniki dostępne na nvidia.pl to wersja 260.19.44, ale w Ubuntu wybrałem rekomendowane 260.19.06 i działają bardzo dobrze. Sprawdzałem również wersję 173 i jeśli chodzi o wydajność też są bardzo dobre.
Pozdr! :)
Awatar użytkownika
Tomahawk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 03 lip 2008, 11:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jaka karta graficzna na złącze AGP?

Post autor: Tomahawk »

Pisząc, żebyś sprawdził na stronie Nvidii miałem właśnie na myśli jaką serie zainstalować. Czyli np. 260.x (a nie 173.x lub 96.x). A to, że trochę starsza wersja zazwyczaj nie jest problemem.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość