Ile pojemności dla partycji swap,/ i home?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
skandyn
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 105
Rejestracja: 07 mar 2009, 09:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ile pojemności dla partycji swap,/ i home?

Post autor: skandyn »

Tak jak pisałem wcześniej nie używam partycji wymiany swap, bo po prostu nie używam hibernacji.

Partycje mam podzielone w następujący sposób:
/ - 20 GB
/home - 620 GB

Nie robię reinstalacji systemu, chyba że ukaże się dopiero nowa wersja, ponieważ robię obraz systemu za pomocą http://redobackup.org/. Niedawno właśnie robiłem tymże bardzo dobrym narzędziem obraz partycji / - który zajmował jakieś 4,5 GB i zajęło mi to ok. 4 minuty. Jakiś czas później musiałem zrobić przywracanie, które trwało zaledwie trochę coś ponad 2 minuty. Tak więc, nie mam dużo roboty, jak coś namieszam, a naturalnie partycji home nie ruszam.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Ile pojemności dla partycji swap,/ i home?

Post autor: luk1don »

generalnie pisze:
luk1don pisze:
kasjo pisze:Więc mówisz, że jak będę miał home na tej samej partycji do "/" i będę przeinstalowywał system (z formatowaniem "/") to mi zachowa "home"?
Nie sądzę :)
Myślę, że dla początkującego bezpieczniej by było, żeby home miał na oddzielnej partycji.
Mnie chodzi o to, że Linuksa się nie reinstaluje ani nie formatuje tak często jak Windowsa.
Fakt, większość użytkowników Linuksa reinstaluje CZĘŚCIEJ.
Tyle, że nie z konieczności. ;)
Chyba Ty :-D
Awatar użytkownika
ffatman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 182
Rejestracja: 20 sie 2007, 07:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ile pojemności dla partycji swap,/ i home?

Post autor: ffatman »

"Swap natomiast przy dużej ilości RAMu (3GB styknie) może być w ilości śladowej i nijak tego nie odczujesz, poza hibernacją."

Właśnie, poza hibernacją. Wielu doradzających myli stare, zbyteczne obecnie, funkcje swapu z nowymi (jak wymagania hibernacji) gdzie trochę GB potrzeba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości