Instalacja Ubuntu na dysku thunderbolt

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
Jenot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 01 sty 2008, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Instalacja Ubuntu na dysku thunderbolt

Post autor: Jenot »

Przede wszystkim witam po długiej przerwie.
Linuksów różnej maści używam od 1994 roku, więc nie można powiedzieć, że jestem zielony w temacie. Kilka lat temu rozszerzyłem zainteresowania systemami na Apple OSX i na desktopie do dzisiaj właśnie OSX jest moim podstawowym systemem. Na serwerach jestem wierny linuksowi. Chciałbym jednak zainstalować Linuksa (powiedzmy, że będzie to Ubuntu, skoro piszę na tym forum) jako drugi system na desktopie. Mam jednak przed tą operacją kilka wątpliwości, które mam nadzieję rozwiejecie. Mój system to: nowy Mac Pro (tzw. "śmietniczka" lub "spluwaczka"), 4x3.7GHz Xeon, 16GB RAM, 256GB PCIe SSD, grafika 2xAMD Fire Pro D300 2GB, dysk 1TB LaCie zewnętrzny przez Thunderbolt, dwa monitory - jeden podłączony przez HDMI i drugi przez przejściówkę Thunderbolt->DVI.

Instalacja Ubuntu na Maczkach jest opisana dość szczegółowo (przerabiałem to już kilka razy zarówno na maszynach PPC jak i Intelach) - Refit lub Refind, ewentualnie asystent BootCamp jeśli nie ma Windowsa (a u mnie nie ma) i jazda. Jednak natknąłem się prowadząc wstępne rozpoznanie na wątki opisujące problemy (zwłaszcza z grafiką i zewnętrznymi dyskami). Stąd moje pytania:
1. Czy karty graficzne zostaną poprawnie rozpoznane przez instalator i czy oba monitory będą działać z Ubuntu?
2. Czy instalację można przeprowadzić na dysku Thunderbolt - jest on wystarczająco szybki a niestety wewnętrzny nie jest duży i nie chciałbym go dzielić na partycję.
3. Jeśli nie macie takiego konfigu to może macie laptopy z Thunderboltem i podłączaliście pod to zewnętrzne dyski lub monitory? Teraz już nie tylko Macbooki mają thunderbolta.

Jeśli nie będzie odpowiedzi to cóż, zrobię rozpoznanie walką ;) Backupy mam jakby co.

Z góry dzięki za odpowiedzi lub wskazanie ewentualnych źródeł, gdzie znajdę pomocne informacje (mi google niestety nie pomogło albo nie wiem o co pytać)

-- 09 maja 2014 18:13 --

OK, po głębszym zbadaniu problemu sprawa wygląda tak: nie da się - czarny ekran w trakcie instalacji, thunderbird działa, może już nawet obsługuje hotplug ale nie obsługuje bootowania. Czyli ogólnie - lipa i trzeba czekać. Na szczęście mam jeszcze jednego peceta na którym właśnie stanęła desktopowa wersja Ubuntu 14.04. Jak wyjdzie coś co da się zainstalować i działa na śmietniczce to będę się odzywał.

-- 16 cze 2015 08:14 --

No dobrze, minął ponad rok, kilka dni temu postawiłem Debiana Jessie na Maczku. Jest to jedyny system zainstalowany na dysku SSD - OSX wywalony.
Co działa:
- boot przez EFI (instalowałem normalnie z płyty i napędu podłączonego do USB), nie trzeba korzystać z refinda czy bootcampa,
- grafika - po bojach z fglrx w zasadzie działa (uwagi później), crossfire działa
- dźwięk,
- sieć,
- bluetooth (klawiatura alu i magic mouse po zmianie ustawień),
- kalibrator i1display Pro,
- dysk zewnętrzny na thunderbolcie,

Co nie działa:
- GNOME z fglrx - znany problem i na razie nie ma lekarstwa, poza tym trzeba wprost wpisać w xorg.conf do której karty (urządzenia PCI) jest podpięty monitor bo inaczej zwis,
- thunderbolt hotplug (dysk musi być podłączony przed uruchomieniem komputera), dysk musi być podłączony do odpowiedniego gniazda bo może się żreć z kartą graficzną i wtedy zwis,
- interfejs audio USB Tascam US-322 - brak sterowników, w alsa są do niższych modeli, może się doczekam na aktualizację, jak nie to trzeba będzie wymienić na focusrite'a.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości