Jak sprawic, aby laptop nie korzystal z baterii pomimo jej obecnosci?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Hellbike
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 03 lut 2007, 09:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Jak sprawic, aby laptop nie korzystal z baterii pomimo jej obecnosci?

Post autor: Hellbike »

Uzywam najnowszej wersji Lubuntu i mam nastepujacy problem:

Mam starego laptopa, HP nx9020. Jego bateria zuzyla sie juz jakis czas temu i gdy laptop nie jest podlaczony do pradu, wylacza sie on po kilku minutach uzytkowania (po prostu nagle gasnie).
Gdy laptop podlaczony jest do pradu - system operacyjny wykrywa, ze z bateria jest cos nie tak i wszystko dziala tak, jak nalezy.

Niestety, dzis po wlaczeniu lubuntu - ujrzalem normalna ikona baterii, z normalnym ladowaniem (wczoraj i przez ostatni rok tak nie bylo) - i niestety, tak samo jak w przypadku uzywaniu laptopa na baterii, wylaczyl sie on po kilku minutach.

Probowalem wyciagnac baterie z laptopa, ale niestety wtedy w ogole sie on nie wlacza.

Jedyne rozwiazanie tego problemu jakie dostrzegam - to ustawienie lubuntu tak, aby zupelnie nie korzystal on z baterii, pomimo jej obecnosci. Jak to zrobic?
Ostatnio zmieniony 09 lip 2014, 19:54 przez Hellbike, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
valdi74
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 441
Rejestracja: 01 maja 2007, 12:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak sprawic, aby laptop nie korzystal z baterii pomimo jej obecnosci?

Post autor: valdi74 »

Hellbike pisze:Probowalem wyciagnac baterie z laptopa, ale niestety wtedy w ogole sie on nie wlacza.
Podejrzewam, że masz problem z zasilaniem i nie ma to nic wspólnego z Ubuntu. Może to być uszkodzenie zasilacza (najczęściej padają kondensatory za parę zł), złamany kabelek (chyba najczęstsza usterka) albo uszkodzenie gniazda w laptopie (niestety wymaga to naprawy laptopa). Pierwsze dwie usterki dają się naprawić niskim kosztem, naprawa lapka może być trochę droższa. Ja bym zaczął diagnostykę od podłączenia innego zasilacza. Jeśli zadziała, to masz walnięty zasilacz albo kabelek.
Qui vit sans folie, n'est pas si sage qu'on croit
Hellbike
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 03 lut 2007, 09:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak sprawic, aby laptop nie korzystal z baterii pomimo jej obecnosci?

Post autor: Hellbike »

Gdy uzylem recxovery mode - laptop nie wylacza sie, tzn. ignoruje baterie tak, jak robil to wczesniej - a wiec nie jest to kwestia sprzetu.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jak sprawic, aby laptop nie korzystal z baterii pomimo jej obecnosci?

Post autor: bear7 »

Hellbike pisze: Probowalem wyciagnac baterie z laptopa, ale niestety wtedy w ogole sie on nie wlacza.
To jest poza kontrolą Ubuntu. Jeżeli komputer nie włącza się, gdy bateria jest wyjęta, ale podłączone jest zasilanie, to znaczy, że siedzi to gdzieś zaszyte w Firmwarze/BIOS-ie komputera.
Hellbike pisze: Niestety, dzis po wlaczeniu lubuntu - ujrzalem normalna ikona baterii, z normalnym ladowaniem (wczoraj i przez ostatni rok tak nie bylo) - i niestety, tak samo jak w przypadku uzywaniu laptopa na baterii, wylaczyl sie on po kilku minutach.
Możesz spróbować z dodaniem do opcji startowych GRUB-a noacpi lub acpi=off. Być może rozwiąże to problem, gdy bateria siedzi w laptopie.

Nawiasem pisząc, nie jest zalecane wykorzystywanie zużytej baterii - zalecana jest raczej szybka wymiana. Jak potrzebujesz coś do porównania, to wyobraź sobie jazdę autem na zużytej oponie ewentualnie inną jazdę, na pękniętej gumie. W obu podanych przypadkach, konsekwencje mogą mieć szkodliwy wpływ na twoje życie. ;-)

Podobnie jest z zużytą baterią...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak sprawic, aby laptop nie korzystal z baterii pomimo jej obecnosci?

Post autor: MonaLu »

Hm, ja mam baterię w podobnym stanie i ustawiłam sobie po prostu skrypt viewtopic.php?f=170&t=169571... Tak właściwie to ja jej nie wykorzystuję, tej baterii, powinnam ją wyjąć? 2-3 stówy za baterię do 7-mio letniego lapka w mojej ocenie są lekką przesadą...

PS Jak się wkleja link pod tekst? Znaczy jak by chciała podlinkować mój wątek pod słowo "skrypt"?

### Postępujesz tak samo jak przy dodawaniu Code albo Quote ... zaznaczasz tekst i klikasz URL.
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jak sprawic, aby laptop nie korzystal z baterii pomimo jej obecnosci?

Post autor: bear7 »

MonaLu pisze:Hm, ja mam baterię w podobnym stanie i ustawiłam sobie po prostu skrypt viewtopic.php?f=170&t=169571... Tak właściwie to ja jej nie wykorzystuję, tej baterii, powinnam ją wyjąć? 2-3 stówy za baterię do 7-mio letniego lapka w mojej ocenie są lekką przesadą...
Autor wątku ma nieco inny problem i skrypt IMHO raczej w tym przypadku nie rozwiąże sprawy:
niestety, tak samo jak w przypadku uzywaniu laptopa na baterii, wylaczyl sie on po kilku minutach.
Tu wygląda na to, że zasilanie jest podłączone, czy też nie, komputer wyłącza się tak, czy inaczej.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości