Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Anonym
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 07 kwie 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Anonym »

menthosh
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 424
Rejestracja: 05 gru 2009, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: menthosh »

Czy ten temat ma sens? Skończcie już publikować porównania, zwłaszcza te które są pisane przez fanatyków M$.
Awatar użytkownika
Scorpius3
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 07 paź 2010, 22:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Scorpius3 »

Możecie się ze mną nie zgodzić, ale wg mnie, linux miałby znacznie większa popularność, gdyby nie ludzkie nawyki i przyzwyczajenia. Niestety, ale większość ludzi woli mieć pirackiego windowsa niż - powiedzmy - ubuntu. Uważam, że jest to spowodowane przede wszystkim (głupim) przyzwyczajeniem. Czasami w rozmowach ze znajomymi poruszam temat oprogramowania i nie mogę się nadziwić... Pytani: do czego używają komputera - większość odpowiada coś koło:
- pakiet 'biurowy',
- internet,
- filmy, muzyka,
- edycja zdjęć (zazwyczaj bardzo prosta - typu kadrowanie, korekcja drobnych niedoskonałości na twarzy, "czerwone oczy", itp.),
pytam wtedy:
- i masz windowsa... - kupiłeś go?
odpowiedź:
- nie...
pytam dalej:
- to po co Ci ten piracki windows? wiesz, że to wszystko możesz zrobić korzystając z wolnego oprogramowania? - bez stresu i niejednokrotnie sprawniej niż pod windowsem? [mało kto ma wydajną maszynkę],
i tu pada odpowiedź, którą ja nazywam głupim tłumaczeniem:
- a bo wiesz... tak się jakoś przyzwyczaiłem... nie znam linuxa...
i znów ja:
- a nie chcesz poznać? może warto spróbować i samemu się przekonać? przyniosę Ci płytkę z ubuntu - jest w pełni graficzny, obsługa podobna jak w windowsie i ma wszystko, czego potrzebujesz i będziesz mógł nadal korzystać ze wszystkich swoich plików word, excel itp...
- nie, nie chcę... nie mam czasu/ochoty... - i po takiej odpowiedzi nie mam już sił dalej kogoś namawiać.

Jak na razie udało mi się nakłonić trzy osoby do spróbowania ubuntu (nie licząc żony, która z dani na dzień, patrząc na mnie, sama nabiera ochoty na instalację ubuntu na swoim laptopie), dałem im płytki, zobaczymy co będzie za kilka, kilkanaście dni :)

Podsumowując (i pomijając kwestię uczciwości): głupie przyzwyczajenie i strach przed spróbowaniem czegoś innego, mimo, że nie traci się nic z funkcjonalności (czyt. lenistwo - jak dla mnie, bo aby poznać nowy system trzeba tylko trochę chęci i odrobiny czasu)...
--== Mało wiem o Linuksie, ale powoli się uczę :) ==--
Adamski77
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2010, 19:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Adamski77 »

Scorpius3 masz kompletną rację co do użytkowników windowsa, do tego można dodać mit krążący jakoby linux był bardziej skomplikowany w użytkowaniu niż windows. A wypowiedzi takie jak w artykule że Linux jest gorszy, są pisane przez gości którzy albo próbowali zainstalować i ugrzęźli w partycjonowaniu, lub napotkali drobny problem przy instalowaniu programu i bali się użyć google.pl.
Ubuntu Studio 12.04 amd64 na AMD Phenom II X4 B55|8GB RAM| Nvidia GeForce 650 1GB GDDR5
Awatar użytkownika
Krissfa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 20 sty 2010, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Krissfa »

Niepotrzebne porównania, bo Windows to coś innego niż Linux.
Czy warto porównywać?
Czy warto porównywać Mercedesa z Porsche? Może są i tacy co porównują, ale ja bynajmniej nie widzę takiego sensu. Jedni wolą owoce a inni słodycze i co z tego.
Zarejestrowany użytkownik Linux'a - 506957
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: jacekalex »

U mnie wygrał... :craz:
A resztą świata niech się reszta świata przejmuje :grin:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: marcin1982 »

Hehe, artykuł jak artykuł - każdy ma swoje zdanie. Natomiast czytanie komentarzy ramonesa59 to czysta przyjemność ... ;]
Awatar użytkownika
Sueroski
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2010, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Sueroski »

Eee tam... nie ma co się przejmować
Wojny i wojenki są, są i ludzie, którzy utrwalają stereotypy w komentarzach, a są i tacy co bronią GNU/Linux'a.
Generalnie przestałem się przejmować takimi rzeczami ;] Jak ktoś używa tego nieszczęsnego Windows'a to jego problem... tylko życzyć "przebudzenia się" tych ludzi, bo korzyści będą czerpać oni...
oczywiście nie mówię, że gdyby GNU/Linux czy inny wolny system operacyjny miał 90% rynku to bym się nie cieszył, ale generalnie nie mam co płakać nad sytuacją GNU/Linux'a
Ale właściwie patrząc tak na statystki (ogólnoświatowe... polska to generalnie jeszcze nieco zacofany technologicznie kraj... chociaż i tak wolę być tu niż w USA gdzie wszyscy latają z jabuszkiem na obudowie nie myśląc nad sensem kupowania takowego sprzętu ;]) to z GNU/Linux'em nie jest tak źle. Co miesiąc zyskujemy około 0,1% społeczeństwa czyli na rok średnio 1,2% a to całkiem pokaźna sumka ;] Teraz GNU/Linux dochodzi do 5%

Będzie pewnie flame, albo admin zaraz zamknie wątek ;]


Generalnie gdyby nauczali GNU/Linux'a w szkole i sprzedawali z nim preinstalowane komputery to myślę, że statystyki by się sporo różniły ;]
Inny OS = Trisquel 4.5
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: jacekalex »

A ja pamiętam premierę pierwszego firefoxa, i gdybanie, czy osiągnie w ciągu 15 - 20 lat choćby 10% rynku :grin:
Pamiętam powstanie Androida, i opinie, że Google nie ma doświadczenia w OS'ach, a ten system to będzie chwilowa ciekawostka, bez większej przyszłości, bo przecież Win$hit Mobile czy Symbian....

To by było na tyle
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Admc »

Linux króluje na routerach, serwerach i w nowoczesnych samochodach. Ma stabilną pozycję na komórkach i tabletach więc po co płakać nad słabą pozycją linuxa na desktopach?
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Mark1 »

Linux żeby wyprzeć Windows musiałby się mocno zmienić!!! A tego przecież nie chcecie?

Już o tym pisałem, ale ilość software-u w porównaniu do Windows i łatwość użytkowania jeszcze w Linuxie leży. Ale to że Linux nie jest popularny ma swoje zalety, więc w czym problem?
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
Awatar użytkownika
ffatman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 182
Rejestracja: 20 sie 2007, 07:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: ffatman »

Linux będzie poważną konkurencją na desktopach tylko wtedy, kiedy będzie sprzedawany z desktopami. Mało kto zmienia OS urządzenia, które kupuje.
Ubuntuoptymista w oczekiwaniu na XFCE 4.14.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: marcin1982 »

@ffatman
Moim zdaniem nie masz racji. Ktoś kto nigdy nie miał do czynienia z linuxem, a wybierze się do sklepu, kupi gotowy zestaw z preinstalowanym np. Ubuntu czy OpenSuse zrobi oczy jak 5 złotówki i pójdzie z reklamacją, że chce Windowsa.
Cała metoda moim zdaniem leży w edukacji i propagowaniu alternatywnych systemów wobec produktów MS. Jeśli linux zaistnieje w świadomości szerszej grupy ludzi, dopiero wtedy jest szansa, że zainteresowanie zacznie rosnąć na dobre, a ludzie będą chcieli poznawać te systemy.
Dlatego też jednym z najlepszych wyjść jest zabieg, jaki przeprowadzają np. Indie, Turcja czy ostatnio Rosja, a nawet Korea Północna - czyli narodowy system operacyjny. To zapewnia siłę przebicia.
Awatar użytkownika
pancernik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 234
Rejestracja: 04 wrz 2007, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: pancernik »

Windows będzie nadal dominującą platformą. Nie oszukujmy się. A to dlatego, że przeciętny klikacz uczy się jak coś zrobić na pamięć.Później lekka zmiana w systemie powoduje, że go nie chcą używać. Są tacy ludzie co nie chcą przejść z xp na 7, a co dopiero z Windowsa na Linux. Mam kolegę, który po wypróbowaniu Ubuntu powiedział, ok, ale woli Windowsa bo:
- Nie trzeba podawać jakiegoś głupiego hasła jak się cokolwiek robi. Oczywiście tłumaczyłem mu, że to ze względu na bezpieczeństwo.
- Irytował go fakt, że normalnie nie może sobie czegoś usunąć jako zwykły U z np. /etc
- w ogóle głupie jest to drzewo katalogów jakby nie mogli zrobić normalnie c: d: itd.
- gry nie chodzą w które gra, a jak chodzą to gorzej t trzeba się męczyć winetricks ip.
Zgodnie z zapewnieniem administratorów ranga "Wytworny Kaczor" nie ma podtekstu politycznego.
menthosh
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 424
Rejestracja: 05 gru 2009, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: menthosh »

Mark1 pisze:Linux żeby wyprzeć Windows musiałby się mocno zmienić!!! A tego przecież nie chcecie?

Już o tym pisałem, ale ilość software-u w porównaniu do Windows i łatwość użytkowania jeszcze w Linuxie leży. Ale to że Linux nie jest popularny ma swoje zalety, więc w czym problem?
Kolego nie odzywaj się bo działasz na nerwy. Gdybyś działał kilka lat na Ubuntu i nigdy nie znał MS to po przejściu na ich "jedyny słuszny" system stwierdziłbyś że też jest trudny.

Pamiętaj że inny nie znaczy trudny, tak jak darmowy nie znaczy gorszy. Bez odbioru.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: igotit4free »

Bez emocji panowie, bez emocji.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Jusko »

Cóż - moim zdaniem nie wygra jeszcze dlatego, iż już na szczęście po forum widzę, że coraz mniejszą ilość użytkowników bawi dobre działanie wersji A, by wersja B pół roku później działała od niechcenia. W pewnych kwestiach Linux ciągle jest zbyt "eksperymentalny" - nierówność wydań (nie tyczy się to każdego distra). Na swoim przykładzie: wszystko działało OK, przyszły aktualizacje - od tego czasu Network Manager siadł kompletnie. Pomógł downgrade pakietu, napisanie na bug listę i czekanie na poprawkę. Innym razem było OK, ale przyszły aktualizacje po których siadła przezroczystość paneli (ta gnomowska, nie compizowa) - miesiąc czekania na poprawkę. Ja to przeczekałem, ale ilu userów Windowsa miałoby tak samo, i miałoby na to ochotę? :-)
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: marcin1982 »

@Jusko
To o czym piszesz ma związek stricte z podziałem na dystrybucje ciągle oraz takie, które wraz z upgradem wersji wymagają jej ponownego czystego zainstalowania. No ale cóż, to jest kwestia polityki wydań i filozofii deweloperów.
adrikux

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: adrikux »

Dokładnie tak jest, marcinie. Jeżeli Jusko wypomina wielu dystrybucją "eksperymentalność" to niech nie doprowadza do takiego stanu swojego systemu. Nikt nie każe mu używać najnowszego oprogramowania, a jeśli chce mieć pewność prawidłowo działającego systemu niech wykonuje jedynie aktualizację bezpieczeństwa. Denerwuje mine ciągłe rozpatrywane wszystkiego pod kątem zwykłego użytkownika, ale jeśli tą drogą chcecie podążać, to powiem, że tego typu użytkowników nie interesuje wersja danego pakietu, jeżeli aktualnie posiadana działa, a co za tym nie musi on posiadać najnowszego oprogramowania użytkowego unikając przy tym problemów z jego funkcjonowaniem. Wielu użytkowników myśli, że aktualizując system podniesie jego "jakość" działania, dotyczy to głównie użytkowników windowsa. Jeżeli nie potrafią oni skojarzyć faktów, że świeżo wydana, najnowsza wersja pakietu może nie działać stabilnie to niech siedzą na swoim niezmuszającym do myślenia windowsie. Nawet nie macie pojęcia ile czasu i płyt zużyłem na wprowadzanie Wolnego Oprogramowania w szkole oraz prywatnie wśród użytkowników. Nauczyło mnie to jednego, jeżeli osoba dla której poświecasz czas by zapoznać ją z nowym systemem nie zada żadnych pytań podczas jego instalacji (np.: nie zdziwi ją odmienny sposób nazewnictwa partycji) lub nawet nie będzie patrzeć w monitor, oznacza to, że możesz przerwać instalację wychodząc ponieważ w przyszłości osoba ta przy pierwszym napotkanym problemie wróci do windowsa, a wymienione przeze mnie cechy charakterystyczne takiego osobnika są oznaką braku jakiegokolwiek użycia umysłu podczas korzystania z komputera.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Dlaczego Linux nie wygra z Windows?

Post autor: Jusko »

adrikux - zgadzam się z argumentami, gdyż są bądź co bądź, ale prawdziwe. Niemniej zastanawia mnie wtedy, kto puszcza takie "lewe" łaty do repo - są one "stabilne" i wprowadzane do "stabilnego" wydania dystrybucji. Winę ponoszą wtedy odpowiedzialni za system, nie user bo kliknął "Aktualizuj" w menadżerze, bo ten podsunął mu najnowsze łatki, podobno przetestowane, no bo jak inaczej mogłyby trafić do usera. Kulą u nogi Linuksa jest komercyjny soft. Wszyscy wiemy jak to z nim jest i temat był wałkowany tysiąc razy na forum, szczególnie od technicznej strony tłumaczył to nie raz Wupra. Bez tego - nie wygra. System to tylko system - podstawka i wymóg do używania aplikacji. Bez nich nawet Windows byłby bezużyteczny. O ile jeszcze gry jakoś da się przeboleć, a brak profesjonalnego softu przemilczeć w zaciszu domowym, tak małe pustki blokują przecież niejedną firmę przed przesiadką.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości