Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
ori

Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: ori »

Witam,
mam pytanie jak mozna przyspieszyc uruchamianie systemu. System po 2 tygodniach od instalacji uruchamia sie dluzej, a w programach startowych nic nie przybylo. Bede wdzieczny za porady.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: k2cl »

Skoro w programach startowych nie dodałeś niczego nowego - polecam sprawdzić, czy ureadahead działa poprawnie. Najłatwiej zrobisz to, uruchamiając jeden raz Ubuntu bez Plymoutha (przeedytuj wpisy w menu bootowania grub'a i usuń słowo "splash"). Uruchamianie systemu powinno przebiegać w trybie tekstowym, co pozwoli Ci obserwować komunikaty systemu. Jeśli zobaczysz jakieś informacje dotyczące Ureadahead'a (np. słynne ureadahead-other main process terminated with status 4), będziemy mieć winnego.
Work less, climb more :D
ori

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: ori »

Dzieki za szybka odpowiedz.:)
Z przykroscia musze stwierdzic, ze nie za bardzo zrozumialem co napisales.;) Jestem uzytkownikiem ubuntu od kilku tygodni dlatego pisze zapytania w dziale "przedszkole":))
pozdrawiam
Awatar użytkownika
tommy8482
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 196
Rejestracja: 24 wrz 2008, 18:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: tommy8482 »

Poczytaj o sysv-rc-conf (albo coś takiego, nie wiem na ile w 10.10 to się przydaje, ale jeszcze 10.04 i wcześniejsze wersje Ubuntu to zauważalnie przyspieszał).
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: k2cl »

@ tommy8482
Skoro wcześniej działało szybciej - nie sądzę, żeby konieczne było wyłączanie jakichś usług. Dodatkowo - początkującemu raczej nie polecam zabawy narzędziami takimi jak sysv-rc-conf :P

@ ori
Jeśli podczas odpalania komputera widzisz menu GRUB'a z listą systemów, wybierz kursorami wpis z Ubuntu (normalne, nie recovery mode) i wciśnij "e". Teraz kursorami przenieś się do linii, która na początku ma zapis "linux" - gdzieś na jej końcu powinno być słowo "splash". Tak jak wcześniej pisałem - usuń je, po czym wciśnij ctrl-x, aby uruchomić system z tak zmienionymi parametrami.
Jeżeli przy uruchamianiu systemu w ogóle nie widzisz menu GRUB'a, przytrzymaj przycisk Shift - powinieneś zobaczyć menu. Potem postępuj według powyższej instrukcji.

Opisane powyżej modyfikacje mają charakter jednorazowy - po restarcie system odpali się "normalnie".
Tak jak pisałem - zwróć uwagę na komunikaty, które będzie wypluwał z siebie system. W szczególności interesują mnie wszelkie zapisy o procesie ureadahead-main.
Work less, climb more :D
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: pioruns »

k2cl pisze:Skoro w programach startowych nie dodałeś niczego nowego - polecam sprawdzić, czy ureadahead działa poprawnie. Najłatwiej zrobisz to, uruchamiając jeden raz Ubuntu bez Plymoutha (przeedytuj wpisy w menu bootowania grub'a i zamiast "splash" wpisz "nosplash"). Uruchamianie systemu powinno przebiegać w trybie tekstowym, co pozwoli Ci obserwować komunikaty systemu. Jeśli zobaczysz jakieś informacje dotyczące Ureadahead'a (np. słynne ureadahead-other main process terminated with status 4), będziemy mieć winnego.
Wpisanie "nosplash" nic nie da, wtedy po prostu przez chwilę dłużej widzimy mrugający kursor na pustym ekranie, później i tak się włączy logo plymouth'a.
Zamiast tego polecam przejrzeć po prostu logi systemowe, tam, w pliku boot.log można odnaleźć te wszystkie wpisy:

Kod: Zaznacz cały

init: ureadahead-other main process (1149) terminated with status 4
Przeglądarkę logów włączamy z menu System/Administracja/Przeglądarka dzienników systemowych.
BTW Ten "słynny" komunikat o readhead to nie żaden błąd, polecam przeczytać http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... ostcount=1.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: k2cl »

@ pioruns
Odnośnie "nosplash" - mój błąd. Powinno być w ogóle bez zapisu "splash" - wtedy zadziała tak, jak chciałem (czyli pokaże start w trybie tekstowym).

Jeśli zaś chodzi o komunikat wypluwany przez ureadahead... cóż... Nie zgodzę się ani z tobą, ani z pochodzącymi sprzed niemal roku wyjaśnieniami z ubuntuforums.org. Na trzech różnych maszynach (laptop na podzespołach Intela/Nvidii, desktop z wnętrznościami od Intela, drugi desktop z cpu AMD i gpu Nvidii) ureadhead po aktualizacji ważniejszych elementów systemu zgłasza taki właśnie błąd. System zawsze odpala się wtedy dużo wolniej i z reguły pożera podczas startu o wiele więcej pamięci, niż normalnie.
Dla mnie to błąd.
Work less, climb more :D
Awatar użytkownika
Jonash
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 28 maja 2010, 07:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: Jonash »

Podepnę się.
Mam dokładnie ten sam komunikat tyle, że status 5 (też po aktualizacji).
Jak się tego pozbyć ? (Oczywiście nie chodzi mi o sam komunikat tylko o powód jego wyświetlania)
ori

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: ori »

pioruns pisze:Wpisanie "nosplash" nic nie da, wtedy po prostu przez chwilę dłużej widzimy mrugający kursor na pustym ekranie, później i tak się włączy logo plymouth'a.
Zamiast tego polecam przejrzeć po prostu logi systemowe, tam, w pliku boot.log można odnaleźć te wszystkie wpisy:

Kod: Zaznacz cały

init: ureadahead-other main process (1149) terminated with status 4
Przeglądarkę logów włączamy z menu System/Administracja/Przeglądarka dzienników systemowych.
BTW Ten "słynny" komunikat o readhead to nie żaden błąd, polecam przeczytać http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... ostcount=1.
Ponizej to, co znalazlem w pliku boot.log

Kod: Zaznacz cały

fsck z pakietu util-linux-ng 2.17.2

fsck z pakietu util-linux-ng 2.17.2

/dev/sda7: czysty, 190563/1774192 plików, 1017759/7089920 bloków

/dev/sda6: czysty, 3689/3662848 plików, 968590/14648064 bloków

 * Starting AppArmor profiles       [128G Skipping profile in /etc/apparmor.d/disable: usr.bin.firefox


[122G[ OK ]

 * Setting sensors limits       [128G 
[122G[ OK ]

Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: Foka0111 »

Ja również się podepnę,bo od jakiegoś czasu system uruchamia się ze 2 minuty.
U mnie w pliku jest:

fsck z pakietu util-linux-ng 2.17.2

fsck z pakietu util-linux-ng 2.17.2

/dev/sda6: czysty, 218150/915712 plików, 1326760/3662080 bloków

home: czysty, 20260/610800 plików, 1490578/2441216 bloków

init: ureadahead-other main process (906) terminated with status 4


init: ureadahead-other main process (911) terminated with status 4


* Using startpar-style concurrent boot in runlevel S

* Starting AppArmor profiles [160G Skipping profile in /etc/apparmor.d/disable: usr.bin.firefox


[154G[ OK ]

* Setting sensors limits [160G
[154G[ OK ]

* Starting the Firestarter firewall... [160G
Acer Aspire 6930G - intel P 7450/GF 9600 GS/4GB DDR2/
Awatar użytkownika
lodovee
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 24 lut 2007, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: lodovee »

witam, u mnie wygląda to podobnie (boot.log:

Kod: Zaznacz cały

fsck z pakietu util-linux-ng 2.17.2
fsck z pakietu util-linux-ng 2.17.2
/dev/sda6: czysty, 262352/1138688 plików, 1806152/4546656 bloków
/dev/sda10: czysty, 23798/1916928 plików, 991163/7660288 bloków
init: ureadahead-other main process (1200) terminated with status 4

init: ureadahead-other main process (1205) terminated with status 4

init: ureadahead-other main process (1218) terminated with status 4

 * Starting AppArmor profiles       [170G Skipping profile in /etc/apparmor.d/disable: usr.bin.firefox

[164G[ OK ]
 * Setting sensors limits       [170G 
[164G[ OK ]
Co z tym zrobić?
" Bo wypadek to dziwna rzecz.. nigdy go nie ma dopóki się nie zjawi.. "

!! Jeśli problem jest rozwiązany, to do tematu dodaj [SOLVED]" !!
ori

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: ori »

Witam, czy ktos jest w stanie pomoc w tym temacie?
Awatar użytkownika
kris55
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 560
Rejestracja: 16 mar 2010, 16:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86

Odp: Jak przyspieszyc uruchamiania systemu 10.10

Post autor: kris55 »

Witam, czy ktos jest w stanie pomoc w tym temacie?
Pewnie tak, przeczytałem wątek od początku i brak w nim jest podstawowych informacji.
1. Jaki to jest komputer ? Jaka konfiguracja sprzętowa ?
2. Czy posiada stację dyskietek ? (jeżeli tak, to od razu wyłącz, nawet jak nie ma dyskietki, to system chce odczytać i to trwa... i trwa)
3. Jakie usługi startują z systemem ? (czy masz DropBox-a lub inny zasób zewnętrzny ?)
4. Co według Ciebie oznacza:
System po 2 tygodniach od instalacji uruchamia sie dlużej...
Czy bezpośrednio po instalacji uruchamiał się szybciej ? Czy po 2 tygodniach od instalacji zwolnił ? Czy znaczy to 5 sekund dłużej czy 5 minut dłużej ? napisz konkretnie.
5. Jak była wykonana instalacja systemu ? Czy jako nowa instalacja czy upgrade - jeżeli tak to z której wersji ?
6. Co było robione w systemie po instalacji, czy było coś instalowane ?
Przed przystąpieniem do ewentualnego lokalizowania przyczyny "zwolnienia systemu" koniecznie sprawdź pamięć w komputerze i też podaj wynik testu. Korzystnie byłoby też sprawdzić dysk, być może są bad sektory i problemy z odczytem - sprawdź i też podaj wynik. Są to tylko zawodne elementy elektroniczne, czasem kończą swój żywot.
Aby wyeliminować względy programowe (zainstalowany system) sprawdź system odpalając live cd.
Jak udzielisz nam tych informacji to może ktoś ustali przyczynę, na razie to nie mamy żadnych informacji a wróżyć trudno...
Linux Puppy 5.20 ROX + OpenBox & Ubuntu 10.04 GNOME
Linux Registered User #308993 ---> http://www.counter.li.org
Linux Counter is not an exclusive club. Any Linux user can join and it's free.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości