Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Funnykris »

http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTExNjQ
Natrafiłem na ciekawe porównanie obu systemów. Wynika z tego że nowa Fedora wyprzedziła Ubuntu pod względem wydajności :)
Wczoraj testowałem chwilkę Fedorę 17 z GS i w trybie live USB wywaliłem środowisko graficzne po podłączeniu zewn. monitora :D Potem już nie miałem czasu się bawić ale powiem jedno jest mniej napakowana od Ubuntu.
Może dziś sprawdzę Fedorkę z Xfce i Lxde. Ciekaw jestem różnic między Lubuntu i Xubuntu :P
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Jusko »

Mam Ubuntu w pracy z którego właśnie piszę i Fedorę 17 na domowym lapku. Każdy kto widzi jak prędko moje Ubu pracuje, mówi coś w stylu "kurczę, ale wolno Ci to pracuje" :) W porównaniu do domowej Fedory z co prawda KDE4, to moja Fedora jest rakietą. W Ubuntu klik-->czekam-->czekam-->już, w Fedorze klik-->jest :) Tak dla mnie to wygląda ;) A że Fedora jest mniej napakowana to wiadomo - to nie jest distro cukierek krojone pod Userów Windows, tylko wstęp do poważnego Red Hat Enterprise Linux.
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Funnykris »

Jusko pisze:Mam Ubuntu w pracy z którego właśnie piszę i Fedorę 17 na domowym lapku. Każdy kto widzi jak prędko moje Ubu pracuje, mówi coś w stylu "kurczę, ale wolno Ci to pracuje" :) W porównaniu do domowej Fedory z co prawda KDE4, to moja Fedora jest rakietą. W Ubuntu klik-->czekam-->czekam-->już, w Fedorze klik-->jest :) Tak dla mnie to wygląda ;) A że Fedora jest mniej napakowana to wiadomo - to nie jest distro cukierek krojone pod Userów Windows, tylko wstęp do poważnego Red Hat Enterprise Linux.
Być może przejdę na fedorę stety niestety :idea: Zaczyna mnie drażnić to że w Ubuntu za dużo jest nakombinowane. Standardowe Unity/GS nie lubię, Xubuntu robi się coraz powolniejsze. Zamiast prostoty coraz to nowsze funkcje i niepotrzebne tony pakietów. Przeszedłem na Mint MATE. Po miesiącu MATE nie okazuje się być wcale lepsze od Xfce z Xubuntu. Xubuntu 11.04 śmigało jak rakieta a teraz coś się popsuło. Co chwilę wewnętrzny błąd, zdarzają się ścinki itp. Nie wiem. Nie podoba mi się to co się dzieje. Jako początkujący kompletnie zielony user byłem zachwycony tym ile oprogramowania dostaję na starcie i jak fajnie wszystko wygląda w Unity/Gshell itd. Teraz chcę mieć jak najmniej, jak najwięcej wydajności i jak najbardziej proste wygodne i konfigurowalne środowisko :D Oj chyba wyrastam z zabawek pokrou Compiz :cry:
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Jusko »

Cóż - nie od dziś mówi się, tylko od lat, że Ubuntu jest niczym pas startowy dla zaczynających przygodę z Linuksem. Używasz, jesteś zachwycony, ale mija jakiś czas (u mnie 3 lata), kiedy widzisz, że Ubuntu wcale takie doskonałe nie jest, zaczynasz cenić sobie inne cechy, chciałbyś czegoś więcej, lub po prostu coś w Ubuntu Ci się nie podoba - i zaczynasz szukać alternatywy (u mnie była polityka wydawnicza - chcesz nowego appsa, przejdź na wyższe Ubu, a teraz to już w ogóle Unity i wyłączenie defaultowo OSS w jajku). Ja od 2009 jestem z Fedorą i nie mówię, że jest idealnie, ale...cóż - Fedora posiada parę fajnych ficzerów których nie widziałem JA nigdzie indziej, a i plecy w stylu zasłużonego Red Hat działają lepiej już z nazwy, niż "jakieś tam" Canonical.

ps: ja nigdy nie lubiłem Compiza. Nawet dziś, kiedy mogę pozwolić sobie na efekty KWin, to co z tego że wygląda to ładnie, przezroczyście, no cukierek - ale po co marnować zasoby karty czy czas procesora na coś takiego? Wolę zagrać w dobrą grę i nie przejmować się tym, że mam mniej klatek, bo nawaliłem efekty pulpitu (tak ja sobie rozumuję) :)
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: norvoles »

Oj chyba wyrastam z zabawek pokrou Compiz :cry:
Chyba nigdy tak naprawdę nie używałeś Compiza :P
To jest zdecydowanie coś więcej niż tylko kostka pulpitu (której i tak nie używam :P), a i na szybkość działania oraz zasobożerność narzekać nie można.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: jacekalex »

Pocieszna dyskusja :)

Fedora, Debian, Ubuntu - to nie jest wina systemu, tylko konfiguracji.

I nie wiem, w czym Red-Hat się wyróżnia jakością, robi system gotowy i skrojony dla użytkownika, ale żadnych wielkich rewelacji tam nie widzę.
Nawet Selinux nie powala na kolana, choć RH wiele zrobilo, żeby zachować monopol w tym rozwiązaniu.
Ale Selinux też ie jest jakimś przełomem, pelny ACL (typu strict) można 5 razy prościej zrobić w Grsecurity, niż Selinuxie, w trybie selektywnej ochrony (targeted) Selinuxa "na śniadanie" zjada Apparmor.

Natomiast szybkosć systemu, to jest przede wszystkim konfiguracja.
Sztuczki z kompilatorem, jak ostatnio lto (w GCC) są wdrażane równocześnie we wszystkich dystrybucjach.

Pozdrawiam
:craz:
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Knopper90 »

Fedora czy Ubuntu, Debian vs Archlinux albo Centos. Wszystko jest distro linuxa. A to bardzo możliwe, że Fedora jest szybsza od Ubuntu. Fedora to poligon doświadczalny dla Red Hat ( tak jak Aptosid czy gałąź Sid dla Debiana), a Ubuntu automat uproszczony aż do bólu i przez to z nadwagą. Ustawienia są ważne i mają wpływ na działanie distro ale nie każde distro da się ustawić idealne pod siebie w 100%. Z Ubuntu są z tym problemy, Fedora z tego tytułu, że zawsze stara się być pierwsza z nowościami też pewnie miałaby problemy. Pod tym względem nie mają sobie równych Debian, Aptosid, Gentoo, Archlinux, Slackware (miałem z nimi do czynienia, więc jak o którejś zapomniałem to sorry) reszta są pochodnymi tych co wypisałem.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
andres88pl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 215
Rejestracja: 27 wrz 2009, 10:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: andres88pl »

Ja tam używam starego Ubuntu 10.04 i jest szybsze od fedory. Trochę 12.04 zamula rzeczywiście. Najlepszym wyjściem środowisko Mate ;-)
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Knopper90 »

Zgadzam się. Mate jest bardzo dobry. To stary dobry GNOME 2.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Jusko »

Knopper90 pisze:Fedora czy Ubuntu, Debian vs Archlinux albo Centos. Wszystko jest distro linuxa. A to bardzo możliwe, że Fedora jest szybsza od Ubuntu. Fedora to poligon doświadczalny dla Red Hat ( tak jak Aptosid czy gałąź Sid dla Debiana), a Ubuntu automat uproszczony aż do bólu i przez to z nadwagą. Ustawienia są ważne i mają wpływ na działanie distro ale nie każde distro da się ustawić idealne pod siebie w 100%. Z Ubuntu są z tym problemy, Fedora z tego tytułu, że zawsze stara się być pierwsza z nowościami też pewnie miałaby problemy. Pod tym względem nie mają sobie równych Debian, Aptosid, Gentoo, Archlinux, Slackware (miałem z nimi do czynienia, więc jak o którejś zapomniałem to sorry) reszta są pochodnymi tych co wypisałem.
Mocno przesadzone - określę, że Sid jest bardziej eksperymentalny niż Fedora. To wcale nie jest taki poligon doświadczalny dla nowości. To distro, z którego klaruje się RHEL, więc owszem, są tu pewne mechanizmy aby sprawdzić je w żywym działaniu, jednak nic ponad to - Fedora nie jest distrem do testowania, lecz używania. W Fedorze sporo dzieje się pod maską - np. mała zmiana hierarchii katalogów od wersji 17, aby uprzątnąć nieco bałagan, w Ubuntu ciągle czytamy czego to nie będzie miało Unity i 90% info jest o nowinkach wizualnych, a na samym spodzie, że pakiety programów i jajka zaktualizowane będą do nowszych wersji bo to obowiązek i na odklepanie trzeba - myślę, że to jakiś przykład na to ile dzieje się w Fedorze w ciągu jednego wydania: http://www.h-online.com/open/features/W ... 85254.html. Red Hat dużo pracuje nad GNOME i kernelem jako całość z której czerpią wszyscy (nie tylko modyfikacje dla Fedory i RHEL), Canonical tylko bierze czyjąś pracę i składa w jedną całość - tak powstaje Ubuntu, bo Canonical ma w statystykach baardzo malutki wkład w rozwój GNU\Linux.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Knopper90 »

Ja nie miałem na myśli, że Sid jest mniej eksperymentalny od Fedory. Raczej łatwiej w Aposid ustawić od zera i pod siebie niż w Fedorze. A porównanie chodziło o nieoficjalną funkcję, którą spełniają Fedora w stosunku do RH i gałąź Sid z Aptosidem w stosunku do Debiana. Masz rację Sid jest bardziej eksperymentalny ale dosyć znośny i łatwiej konfiguruje się go pod siebie.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: etmoon »

Ostatnio testowałem Fedorę z KDE4 w kierunku jednej z alternatyw na przesiadkę z Ubuntu. Bardzo mi się spodobała szybkość i stabilność działania Fedory. Niestety od wersji 15 usunięto wiele pakietów, które były przydatne mi do nauki( np. Qtiplot). Gdyby nie to już dawno Fedora by śmigała na moim lapku.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Jusko »

Cóż - Fedora ma to do siebie, że czasem coś, co jest w repo Debiana (postawię na równi tu też repo Ubuntu w kwestii ilości pakietów) - nie ma tego w Fedorze i trzeba skompilować. Nie mówię, że zdarza się to jakoś często. Jak wspomniałem jednak - Fedora nie celuje niczym Ubuntu w użytkowników Windows ani nawet w nowy narybek Linuksowy - stąd nie jest to przećpane kolorami i graficznymi ficzerami distro, z zylionem pakietów (często, jeśli coś przestanie być rozwijane i już ciężko kompatybilne - out). Fedora to nie Ubuntu, więc jeśli coś czasem trzeba będzie skompilować bo nie ma tego w repo to cóż...ostatecznie to nie distro do prowadzenia za rączkę, to wstęp do RHEL, a admin RHEL musi umieć kompilować (takie mi wytłumaczenie dla samego siebie wpadło do głowy) ;-) Ale jeśli tylko da się z repo pobrać builddepem zależności, to i kompilacja nie jest taka zła, choć umiejętność budowania dobrych .spec to dla mnie nieco już szkoła wyższa ;-) Co nie zmienia faktu, że wygodniej zainstalować zwykłą paczkę rpm ;-) Ubuntu gdyby od paru lat nie eksperymentowało aż tak, nie skupiało się na wyglądzie i nie generowało stopniowo coraz większej ilości błędów oraz nie stawało się coraz powolniejsze, to przecież distrem było bardzo fajnym - kiedyś... To tylko oprogramowanie, lecz niemal z łezką w oku wspominam, jak świetnym wydaniem, klasycznym, dopracowanym i po prostu no dobrym, było 8.04 - a teraz...z Ubuntu to została chyba tylko nazwa i logo.


ps: zawsze można zainstalować pakiet ze starszego wydania, jeśli to rozwiązanie satysfakcjonujące.
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Funnykris »

a nie ma możliwości wzbogacić fedory o możliwość obsługi paczek .deb i dorzucić jego repo? Nie są kompatybilne? Tzn w kwestii tego co się dzieje pod maską jestem zielony :D Być może zadałem głupie pytanie :D
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Jusko »

Nie - Fedora używa Red Hat Package Manager, w skrócie paczek rpm i yum miast apta (w świecie Linuksa są tak naprawdę trzy rzeczy - deb, rpm i tar.gz, bo pomniejszych drobnic nie ma co liczyć, jak paczki pet dla puppy linux i podobnych wynalazków) :) Teoretycznie istnieje narzędzie takie jak chyba Alien jeśli pamiętam, które mogło robić konwersję paczek rpm<-->deb. Ale efekty różne mogą po tym być - choć parę lat temu przerobiłem rpm na deb i jakoś system żył :)
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: etmoon »

@Jusko
Dzięki, że zwróciłeś uwagę na to, że można pobrać paczkę ze starszej wersji i zainstalować. Właśnie znalazłem interesujące mnie paczki dla Fedory 15. Może zbyt pochopnie zrezygnowałem z instalacji Fedory.
Też bardzo dobrze wspominam wcześniejsze wydania Ubuntu, zwłaszcza 10.04LTS.
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: witek »

Zainstalowałem Fedorę 17 i rzeczywiście czuć "lekkość" systemu tzn. klik i mam :) Mam tylko pytanie do Jusko o sterownik do grafiki (nvidia). Są dwa kmod i akmod. Ten drugi powinien się sam zainstalować na nowym jajku jeżeli dobrze zrozumiałem. I tu pojawia się pytanie, zainstalowałem akmod, grafika działa bez problemu ale pojawia się ikonka aktualizacji, a tam do zainstalowania kmod. Czyli akmod nie działa bez kmod czy coś schrzaniłem? Co do samej jeszcze Fedory i jej instalacji/administaracji to poradnik z http://www.fedora.pl jest super sprawą :)
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: Jusko »

Kmody to gotowe już sterowniki. Amod to coś podobnego do DKMS, więc jeśli użyłbyś starszego kernela, to akmod to sprawdza i stara się dorobić kmoda do tego jajka (z tego co ja wiem). W praktyce nigdy nie miałem styczności z NVidią i Fedorą, bo albo miałem ATi albo jak teraz Intela (z którego pod Linuksem jestem wniebowzięty). Z różnych względów czytałem, że nie poleca się instalować sterowników NVidia z ich skryptu ze strony, tylko po prostu kmody.
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: witek »

Dzięki Jusko za odpowiedź. Teraz to już wszystko jasne. Sam kmod instaluje się dla danego kernela, przy innym trzeba instalować/szukać samemu odpowiedniego kmod, natomiast akmod sam wyszuka kmod jeżeli taki oczywiście istnieje :)
Awatar użytkownika
soulreaver1
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 409
Rejestracja: 13 mar 2009, 10:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Fedora 17 szybsza od Ubuntu 12.04?

Post autor: soulreaver1 »

Fedora 17 rzeczywiście działa pięknie. Zainstalowałem ją bo chciałem się oswoić z yum-em i lvm, ale zostanę przy tym wyborze na dłużej ze względu na:

- domyślny schemat partycjonowania LVM.
- Włączenie pełnego szyfrowania LUKS, to jeden kilk podczas instlalacji.
- aktualizacje puki co nic nie zepsuły (w ubuntu to nie była norma).
- Gnome3 w standardzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość