Jakiego konta używacie w codziennej pacy z Ubuntu

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Kolos28
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 13 paź 2012, 09:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań

Jakiego konta używacie w codziennej pacy z Ubuntu

Post autor: Kolos28 »

Mam takie może i śmieszne pytanie ale mam nadzieję że warto taki wątek założyć, zwłaszcza dla początkujących użytkowników takich jak ja ;-)
Wiem że podobne wątki pojawiały się już na tym forum ale przeważnie były to tylko wzmianki o tym w jakiś tematach.
Tak więc proszę o nie usuwanie tego wątku - no chyba że na prawdę ten temat nic nie wnosi ;-)

Ja to wygląda u Was i na jakim koncie pracujecie w ubuntu? Na koncie administaratora - tym co tworzy się podczas instalacji systemu czy może tworzycie konto standardowe - tak dla zwiększenia bezpieczeństwa a do spraw administracyjnych takich jak aktualizację itp. po porostu się przełączacie na konto z uprawieniami sudo?

Szczerze to ja z racji że /home jest szyfrowane tylko dla pierwszego konta używam właśnie tego które tworzy się przy instalacji Ubuntu - hasło mam dość mocne więc myślę że wcale nie jestem mniej zabezpieczony niż gdybym pracował na koncie standardowym ;-)

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji na ten temat :)
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jakiego konta używacie w codziennej pacy z Ubuntu

Post autor: etmoon »

Praca na koncie stworzonym po instalacji jest w miarę bezpieczna, ponieważ użytkownik domyślnie nie wykonuje swoich operacji z uprawnieniami administratora, aby to zrobić trzeba zalogować się na konto administratora w terminalu (sudo su), jest to jednak niezalecane dla zwykłego użytkowania komputera.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jakiego konta używacie w codziennej pacy z Ubuntu

Post autor: linuxozaurus »

Konto założone podczas instalacji tak jak napisał przedmówca.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
czif007
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2012, 09:39
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: Jakiego konta używacie w codziennej pacy z Ubuntu

Post autor: czif007 »

pracuje na koncie założonym podczas instlacji, Jak byś postawił serwer wtedy warto zarządzać kontami i uprawnieniami
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości