Zła instalacja Ubuntu.

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Zyga397
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2013, 20:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: Inna

Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: Zyga397 »

Zapewne po tym co napiszę wielu z was uzna mnie za kretyna, ale byłbym wdzięczny za pomoc.

Otóż ostatnio zafascynowałem się Ubuntu 12.04. Zainstalowałem go na swoim laptopie i hulał, aż miło. Postanowiłem zainstalować go również na PC'cie w domu. Miałem wcześniej na tym komputerze Windowsa, więc przy instalacji wybrałem opcję, aby zamienić Windowsa na Ubuntu. Wszystko poszło cacy i tu zaczyna się problem:

- system nie może się załadować, po prostu po włączeniu pojawia mi się czarny ekran i migający kursor
- jeśli włożę pendrive'a z Ubuntu i włączę bootowanie, zamiast programu instalującego włącza mi się samo Ubuntu (przedtem jeszcze na ekranie pojawiają się jakieś brzydkie kolorowe paski, tak jakby komputer się zawiesił)
- zainstalowałem wersję 64-bitową, a powinienem chyba 32-bitową. Ściągnąłem wersję 32-bitową, lecz nie mam jej jak zainstalować, gdyż po włożeniu pendrive'a wciąż włącza mi się Ubuntu.

Czy jest jakiś sposób by to wszystko ponaprawiać? Sprawa nie jest pilna, ale byłbym wdzięczny za pomoc. :)
Awatar użytkownika
BloodyMike
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 05 lut 2013, 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: BloodyMike »

Wywal kompa na złom już się nie przyda... a poważnie. Mnie uczono (a raczej sam się dowiedziałem) że jak się nie ma 100% pewności co do możliwości to lepiej wybrać 32bity natomiast w Twoim przypadku to raczej nie to. Dlaczego cały czas chcesz wgrać ubuntu przez usb? Ja bym próbował przez Cd. Tylko płyta musi być ustawiona jako pierwszy bootowany nośnik. To nie problem bo przy rozruchu masz kilka sekund na przejście do biosa. Ale jak to już uda ci się zrobić to po prostu robisz to co podczas pierwszej instalacji tylko poprawnie ;) oczywiście możesz użyć usb tylko wtedy analogicznie usb musi być na pierwszym miejscu... if you know what i mean
Nie wszys­cy możemy być fi­lozo­fami, bo któż by świ­nie pasał? - S. Żeromski
Zyga397
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2013, 20:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: Inna

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: Zyga397 »

Znam dokładnie cały proces bootowania. Sęk w tym, że jeśli wchodzę w BIOS'a i chcę ustawić pendrive'a na pierwsze miejsce, to komputer mi go nie odnajduje, lecz jak resetuję komputer i wciskam bodajże F10 BIOS pyta się mnie który nośnik ma zbootować. Na liście jest pendrive, więc go wybieram. Logicznie rzecz biorąc teraz powinna zacząć się instalacja systemu, lecz tak nie jest. Na ekranie pojawiają się jakieś dziwne paski jakby zepsuł się monitor i po paru sekundach widzę pulpit Ubuntu.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: bear7 »

BloodyMike pisze:Mnie uczono (a raczej sam się dowiedziałem) że jak się nie ma 100% pewności co do możliwości to lepiej wybrać 32bity natomiast w Twoim przypadku to raczej nie to.
A mnie uczono (a raczej przeczytałem na forum), że jak się nie jest pewnym, to podaje się konfigurację sprzętu na forum, aby inni nie musieli wróżyć z fusów, gdy doradzają, którą wersję wybrać.
BloodyMike pisze:Dlaczego cały czas chcesz wgrać ubuntu przez usb? Ja bym próbował przez Cd.
A czemu miałby instalować z cd, jak może z usb?
BloodyMike pisze:if you know what i mean
Pytanie jest, czy ty wiesz, o co chodzi autorowi wątku...

Zyga397 pisze:Postanowiłem zainstalować go również na PC'cie w domu. Miałem wcześniej na tym komputerze Windowsa, więc przy instalacji wybrałem opcję, aby zamienić Windowsa na Ubuntu. Wszystko poszło cacy
Czyli rozumiem, że instalator się załadował i cała instalacja została ukończona pomyślnie, tak?
Zyga397 pisze:system nie może się załadować, po prostu po włączeniu pojawia mi się czarny ekran i migający kursor
- jeśli włożę pendrive'a z Ubuntu i włączę bootowanie, zamiast programu instalującego włącza mi się samo Ubuntu (przedtem jeszcze na ekranie pojawiają się jakieś brzydkie kolorowe paski, tak jakby komputer się zawiesił)
Ten czarny ekran i migający kursor pojawia się po włączeniu komputera, czy po wybraniu opcji "Ubuntu" z menu GRUB-a? Wygląda to tak, jakbyś zapomniał zainstalować GRUB-a - czyli program rozruchowy.
Zyga397 pisze:zainstalowałem wersję 64-bitową, a powinienem chyba 32-bitową.
Jak system może pociągnąć 64bity, to wybrałeś dobrze - jakby komputer nie byłby w stanie dźwignąć, to raczej dostałbyś stosowny komunikat.
Zyga397 pisze:Ściągnąłem wersję 32-bitową, lecz nie mam jej jak zainstalować, gdyż po włożeniu pendrive'a wciąż włącza mi się Ubuntu.
Jak chcesz wrzucić 32-bitową wersję na tego samego pendrive-a, to najpierw musisz go sformatować. Z tym zaczekaj...
Zyga397 pisze:Czy jest jakiś sposób by to wszystko ponaprawiać? Sprawa nie jest pilna, ale byłbym wdzięczny za pomoc. :)
Być może ponowna instalacja GRUB-a wystarczy. Podaj więcej informacji na temat twojego blaszaka - co w nim drzemie? Procek, RAM, karta graficzna?

EDIT:
Zyga397 pisze:Znam dokładnie cały proces bootowania. Sęk w tym, że jeśli wchodzę w BIOS'a i chcę ustawić pendrive'a na pierwsze miejsce, to komputer mi go nie odnajduje, lecz jak resetuję komputer i wciskam bodajże F10 BIOS pyta się mnie który nośnik ma zbootować. Na liście jest pendrive, więc go wybieram. Logicznie rzecz biorąc teraz powinna zacząć się instalacja systemu, lecz tak nie jest. Na ekranie pojawiają się jakieś dziwne paski jakby zepsuł się monitor i po paru sekundach widzę pulpit Ubuntu.
No to już trochę więcej tłumaczy...
Mimo to, podaj co drzemie w twoim blaszaku.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
mcjg
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 99
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: mcjg »

Wg mnie sprawa jest prozaicznie prosta. Zamiast zainstalować Grub-a na dysku twardym, przypuszczam, że jest to u ciebie sda, to zainstalowałeś go na pendrivie. Uruchom komputer z pendrivem w środku i zainstaluj Grub-a na pierwszym dysku (prawdopodobnie sda).

Kod: Zaznacz cały

sudo grub-install /dev/sda
Aby wiedzieć czy napewno podać sda jako dysk to wpisz najpierw to polecenie w konsoli i podaj wynik:

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: marcin1982 »

mcjg
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 99
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: mcjg »

A po co chroot?
Z tego co opisuje to tylko Grub-a ma na pendrive a system prawidłowo na dysku. Odpala komputer z pendrive-a i ma Ubuntu z dysku.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: marcin1982 »

No to spróbuj zainstalować Gruba w sposób jaki podałeś ...
mcjg
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 99
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: mcjg »

Instalowałem w ten sposób jak miałem zainstalowanego Gruba na dysku z Windowsem, a chciałem na drugim dysku z Linuksem. Przez małą nieuwagę Grub wlazł mi na sda, a miał być na sdb.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: marcin1982 »

Nie zrozumieliśmy się. Nawet gdyby przez przypadek Grub zainstował mi się na zlewozmywaku to mam zastosować obejście problemu i podłączyć na stałe zelwozmywak do PC? Gruba bez chroot nie zainstalujesz poprawnie na /dev/sda, a musi być zainstalowany, żeby komputer normalnie działał.
mcjg
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 99
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: mcjg »

A po co ma się "chrootować" na system na którym już pracuje?
Zyga397 pisze:jeśli włożę pendrive'a z Ubuntu i włączę bootowanie, zamiast programu instalującego włącza mi się samo Ubuntu
Zyga397 pisze:Na liście jest pendrive, więc go wybieram. Logicznie rzecz biorąc teraz powinna zacząć się instalacja systemu, lecz tak nie jest. Na ekranie pojawiają się jakieś dziwne paski jakby zepsuł się monitor i po paru sekundach widzę pulpit Ubuntu.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Zła instalacja Ubuntu.

Post autor: bear7 »

mcjg pisze:Wg mnie sprawa jest prozaicznie prosta. Zamiast zainstalować Grub-a na dysku twardym, przypuszczam, że (...) zainstalowałeś go na pendrivie.
mcjg pisze:Z tego co opisuje to tylko Grub-a ma na pendrive a system prawidłowo na dysku. Odpala komputer z pendrive-a i ma Ubuntu z dysku.
mcjg pisze:A po co ma się "chrootować" na system na którym już pracuje?
mcjg, a wziąłeś pod uwagę, że to co napisał Zyga397 wcale nie musi oznaczać, że system jest już zainstalowany... Wziąłeś pod uwagę, że może jest to tak zwany tryb "wypróbuj Ubuntu":
Zyga397 pisze:Na liście jest pendrive, więc go wybieram. Logicznie rzecz biorąc teraz powinna zacząć się instalacja systemu, lecz tak nie jest. Na ekranie pojawiają się jakieś dziwne paski jakby zepsuł się monitor i po paru sekundach widzę pulpit Ubuntu.
Zyga397 pisze:jeśli włożę pendrive'a z Ubuntu i włączę bootowanie, zamiast programu instalującego włącza mi się samo Ubuntu
Oczywiście jest to możliwe, że na zainstalowanym systemie pojawia się od razu pulpit (ustawione automatyczne logowanie), ale także w trybie "wypróbuj Ubuntu" mamy pulpit Ubuntu...
Mogę się mylić, ale my (bardziej ty i marcin1982 ;-) ) tu prawie skaczemy sobie do gardeł, a autor wątku się zapadł...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość