[ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

[ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

Witam ponownie,

po krótkiej przerwie, związanej z zrywaniem połączenia wi-fi wracam do ubuntu. Wifi działa bez zarzutu, pozostała mi jeszcze tylko jedna sprawa: głośny wentylator i znikająca w szalonym tempie bateria. Podczas pisania tego postu zeszły mi już 2%... pod Win8 bateria trzyma jak szalona.

Od czego zacząć?

PS. Kolejny % w dół... ;)
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: namok »

Przeglądałeś "Podobne tematy" na dole strony?
Sprawdź co się grzeje. W terminalu wpisz

Kod: Zaznacz cały

sensors
i zobacz co bateria tak "ogrzewa".
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

mateoos pisze:Witam ponownie,

po krótkiej przerwie, związanej z zrywaniem połączenia wi-fi wracam do ubuntu. Wifi działa bez zarzutu, pozostała mi jeszcze tylko jedna sprawa: głośny wentylator i znikająca w szalonym tempie bateria. Podczas pisania tego postu zeszły mi już 2%... pod Win8 bateria trzyma jak szalona.

Od czego zacząć?

PS. Kolejny % w dół... ;)
Zatem zapraszam na netext73.pl, albo do mojego działu na forum. Ponadto kwestia Nvidii = instalujemy albo Bumblebee, albo pakiet nvidia-prime - to już z Ubuntu/Kubuntu 14.04.

Tak działa nvidia-prime

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

Kod: Zaznacz cały

mateoos@ASUS-X55VD:~$ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +54.0°C  (crit = +88.0°C)

asus-isa-0000
Adapter: ISA adapter
temp1:        +54.0°C  

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +55.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)
Core 0:         +52.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)
Core 1:         +54.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)

pkg-temp-0-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +55.0°C  

nouveau-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:        +52.0°C  (high = +95.0°C, hyst =  +3.0°C)
                       (crit = +105.0°C, hyst =  +5.0°C)
                       (emerg = +135.0°C, hyst =  +5.0°C)

Zainstalowanie nvidia-prime nie zmieniło pracy wentylatora, za to wyłączyło możliwość przyciemniania ekranu klawiszami funkcyjnymi. Tymczasowo odinstalowałem nvidia-prime - nie da się tak pracować.

W wolnej chwili spróbuję zainstalować NeteXt.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

Co do sterowania podświetlanie - tu bez problemu doi rozwiązania = wpisy w Grub > przygotowane w NeteXt'73.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

Netext na pokładzie. Zaczynam od aktualizacji systemu.

-- 8 mar 2014, o 16:45 --

Mój laptop jest nieuleczalny. Zaktualizowałem system, straciłem znów możliwość regulacji jasności, dopisałem do gruba odpowiedni wpis, odzyskałem możliwość regulacji jasności i nadal kicha, bateria zjada samą siebie. Podczas pisania tego posta straciłem 3%.

APM ustawione na intel-powersave.
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: anemus »

Nie eksperymentuj tylko zainstaluj laptop-mod-tools i upewnij się, że masz pozmieniane np w /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf

Kod: Zaznacz cały

ENABLE_LAPTOP_MODE_ON_BATTERY=1
Do tego bumblebee lub nvidia-prime konieczne (jak działa drugie nie wiem ale pierwsze bardzo dobrze)
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

1. Laptop-mode-conf zainstalowany.
2. ENABLE_LAPTOP_MODE_ON_BATTERY=1 - sprawdzone

3. bumblebee - w moim laptopie podstawową kartą jest intel 3000, a nvidia 610m jest dodatkowa - to nic nie zmienia?

Czy oprócz podstawowego bumblebee mam instalować dodatkowo module-assistant albo bumblebee-nvidia?

-- 9 mar 2014, o 15:01 --

Albo mi się wydaje, albo wentylator zwolnił.

-- 9 mar 2014, o 15:40 --

Nie wydaje mi się. Wentylator zwolnił, pozostały czas pracy na baterii to prawie cztery godziny (nigdy nie miałem takich wskazań), nareszcie da się normalnie pracować. Znów mogę z czystym sumieniem zostawić windows tylko dla ETS2 ;)

Wielkie dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

Używanie laptop-mode-tools to jak wsadzenie sterownika silnika z "Syreny" do Focusa ST ;) To "przedwojenne rozwiązanie". Przykład działania dobrze skonfigurowanych systemów: u mnie zużycie energii [tu bez WiFi] na MSi X370 z AMD APU E-350 [kernel v28.6-brazos + APM 3.3] to 3.97 watta, a u Kolegi NetBit73 to 1.43 Watta - to wyniki w trybie idle - jego maszyna to Lenovo Yoga 2 Pro, Intel Haswell i5-4200U, włączone wifi i BT [kernel v28.6-i7-pro + APM 3.3]. To jest prawidłowo działający Linux w trybie idle = wentylatory nie działają, dyski wyłączone, a komputery są zimne:

APM v3.3

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

U mnie w chwili obecnej jest 12.3W.

Zainstalowanie samego APM nie rozwiązało do końca moich problemów, dopiero doinstalowanie laptop-mode pomogło w 100%. Myślę, że dokładna i przemyślana konfiguracja dałaby lepsze rezultaty, ale na to jestem po prostu za cienki.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

mateoos pisze:U mnie w chwili obecnej jest 12.3W.

Zainstalowanie samego APM nie rozwiązało do końca moich problemów, dopiero doinstalowanie laptop-mode pomogło w 100%. Myślę, że dokładna i przemyślana konfiguracja dałaby lepsze rezultaty, ale na to jestem po prostu za cienki.
Poczytaj - to proste ;) > Zanim zainstalujesz. A lmt to już na tę chwilę zabytek ;).

Pozdarwiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

Po aktualizacji kernela do wersji v27.7_3.12.10 znów straciłem możliwość regulacji jasności ekranu.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

Jaki sterownik Nvidii, czy jeśli jest zbudował prawidłowo moduł, czy wpisy w grub wprowadzone ?

Zanim zainstalujesz

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

Wieczorne odpalenie komputera - regulacja jasności działa. Bumblebee, czy zbudował prawidłowo - nie wiem, jak to się sprawdza?; wpisy w grubie wprowadzone.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

Daj wynik:

Kod: Zaznacz cały

glxinfo | grep OpenGL
Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: anemus »

e X t 7 3 pisze:Używanie laptop-mode-tools to jak wsadzenie sterownika silnika z "Syreny" do Focusa ST ;) To "przedwojenne rozwiązanie". Przykład działania dobrze skonfigurowanych systemów: u mnie zużycie energii [tu bez WiFi] na MSi X370 z AMD APU E-350 [kernel v28.6-brazos + APM 3.3] to 3.97 watta, a u Kolegi NetBit73 to 1.43 Watta - to wyniki w trybie idle - jego maszyna to Lenovo Yoga 2 Pro, Intel Haswell i5-4200U, włączone wifi i BT [kernel v28.6-i7-pro + APM 3.3]. To jest prawidłowo działający Linux w trybie idle = wentylatory nie działają, dyski wyłączone, a komputery są zimne:

APM v3.3

Pozdrawiam
Niestety ale jak napisałem trzeba by to dokładnie przeanalizować bo nie do każdej konfiguracji te ustawienia są dobre np. przy "optimusie" to nie za bardzo zadziała bo acapi wypierdziela moduł w kosmos i wyłącza dodatkową kartę, a włączenie może nie być takie proste (dlatego się w bumblebee nie zaznacza tej opcji). Zresztą wywalane są inne moduły i niekiedy już nie wstają - problemy z niektórymi urządzeniami usb. Problemy są też i innego rodzaju - np modem usb ma fatalny zasięg, a po usunięciu poprawek nagle odżywa. Laptop-mode-tools może i archaiczny ale sprawdzony i niczego nie psuje, a twoje propozycje to jak mecz piłkarski na polu minowym dlatego fajnie by było jakbyś miał chwilę czasu to żebyś wyjaśnił czego dotyczą poszczególne wymuszone opcje acapi. Można by było zlokalizować problematyczne.
Rozumiem, że:

Kod: Zaznacz cały

acpi_enforce_resources=lax
dotyczy poprawnego działania sensorów, a

Kod: Zaznacz cały

 i915.i915_enable_rc6=1 
wącza obsługę stanu rc6, a

Kod: Zaznacz cały

 i915.lvds_downclock=1
włącza "skalowanie" częstotliwości procka ale czego dotyczą opcje:

Kod: Zaznacz cały

i915.i915_enable_fbc=1 i915.semaphores=1
???
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

Nie wiem jakiego kernela używasz - jeśli nie moich ostatnich to nawet nie ma o czym mówić - zgodnie z poniżej przedstawionym linkiem. Wszystko co starsze niż kernel oparte o Linux-3.12.x, a zatem moje stabilne v27.7 to już dla mnie "przedwojna". Opisane przez Ciebie sytuacje to najpewniej kwestia nieodpowiedniej konfiguracji ... poza tym jeśli masz Optimusa od razu proponowałbym przesiadkę na Ubuntu, albo lepiej Kubuntu 14.04. Tu bowiem masz nvidia-prime [oczywiście nie włączasz bumblebee] i używanie Optimusa staje się przyjemnością ;).

Zanim zainstalujesz

Co do bezpieczeństwa jeśli o tym mowa to Ja wprost wskaże, że obecnie stosowanie laptop-mode-tools w szczególności z dyskami SSD jest niebezpieczne. Dlaczego ? Już wyjaśniam, otóż metody zarządzania dyskami standardowo w Ubuntu i tu także lmt, zarządzają tymi zasobami w taki sposób, że np. jeśli dysk SSD przetrwa 2-3 lata to "Pan powinien być zadowolony". Przykładowo pod Windows to około 3-6 lat ... a pod moim APM to ... od 6 do 15 lat. Oczywiście to wyliczenia teoretyczne, ale tak z wyliczeń wynika. Tu dodatkowo stosowanie schedulerów I/O ... pod Ubuntu mamy obecnie jedynie deadline ... cóż to pasuje „ogólnie” do wszelkich rodzajów dysków jak "pięść do oka", ani to "pies, ani wydra". Ja przyjąłem, że nie można stosować jednego schedulera I/O dla różnych dysków ... tu potrzeby są różne. Dla dysków rotacyjnych [HDD] najlepszy jest CFQ, a dla dysków statycznych [SSD] noop ... i przyjąłem, że nie może być tak, że jak mamy dwa różne dyski to musimy iść na jakiś "zgniły kompromis". Przez pewien czas mnie to "męczyło", aż w końcu udało się wprowadzić do APM rozwiązanie "hybrydowe" = jednocześnie w tym samym czasie stosuje dwa schedulery I/O jeśli sytuacja tego wymaga > CFQ dla HDD, a noop dla SSD. To skutkuje zarówno znaczną poprawą wydajności, ale też poprawia bezpieczeństwo dysków [w szczególności SSD]. Przykładowo dla dysków HDD moje rozwiązania > z kernelm K8 i atom to skok wydajności o ok 20-25 % w stosunku do genrica + standardowe rozwiązania PM lub laptop-mode-tools, a już kernel i7 i Brazos to skok od 20 do 40 %. Natomiast kernel i7-pro lub Brazos-pro to skok od 30 do nawet 50 % na + w stosunku do generica ;)

Co do powołanych ustawień są one bezpieczne w połączeniu z moimi kernelami. Co do kwestii:

- acpi_enforce_resources=lax - tak pośrednio – to dosłownie rozkaz dla kernela aby zezwalał na stosowanie oprócz sterowników ACPI także natywnych driverów = nie ma sterownika ACPI, a jest natywny > stosuje natywny. To skutkuje jedynie ostrzeżeniami o takim rozwiązaniu = z „ostrożności procesowej” ;)

- i915.i915_enable_rc6=1 – określa poziom zasilania GPU … jak 0 to wyłączone, 1 to podstawowy tryb oszczędności … bardzo delikatny, ale nowe kernel potrafią od razu zachodzić niżej np. 4 albo nawet 7. Jak by tu była wartość i915.i915_enable_rc6=7 to włączone zostałyby wszelkie oszczędności dla GPU HD Intela … ale na teraz jeszcze tego nie aktywuje w tym trybie – właśnie z „ostrożności”. Bowiem stare biosy i chipy Sandy Bridge są na tyle zbugwoane, że byłby tu od razu „zwis”, ale np. Haswell [na najnowszych kernelach] radzi sobie idealnie w tym trybie – vide wynik na maszynie Kolegi NetBita ;)

- i915.lvds_downclock=1 - tu zmniejsza częstotliwość odświeżania ekranu [w stanie idle] przez złącze LVDS. O ile na starych kernelach przed 3.10.x tu będą problemy = „miganie ekranu” o tyle z moimi najnowszymi v27.7 [Linux-3.12.10] oraz v28.7 [Linux-3.13.6] nie będzie absolutnie problemów [jeśli bios nie jest zbyt stary na danej maszynie z Intelem icore].

- i915.i915_enable_fbc=1 – tu następuje aktywacja FBC (frame-buffer compression), czyli kompresja bufora ramki = rzadsze „przewalanie” ilości danych przez Ram = mniejszy pobór energii. To wpływa także na poprawę wydajności.

- i915.semaphores=1 – ta opcja włącza tzw. bufory pierścieniowe dla sterownika i195, to pozwala na znacznie mniejsze opóźnienia w wyświetlaniu obrazu przez LVDS = mniejsze „lagi” ;). Zatem głównie odbija się na responsywności i wydajności środowiska, ale też sumarycznie na mniejszym zapotrzebowaniu na prąd bo wysyła dane „szerszym strumieniem”.

Na więcej czasu nie mam … ale powiem wprost stosowanie laptope-mode-tools to jak zastosowanie sterownika silnika Ziła z 1977 do np. Subaru Impreza STi z 2014 … delikatnie to ujmując - nie tylko „mało” efektywne, ale wręcz niebezpieczne ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

Nie miałem mesy. Nadrobiłem zaległości i oto wynik:

Kod: Zaznacz cały

mateoos@ASUS-X55VD:~$ glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile 
OpenGL core profile version string: 3.1 (Core Profile) Mesa 9.2.1
OpenGL core profile shading language version string: 1.40
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 9.2.1
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
Dopiero teraz zauważyłem, że oprócz tego, że regulacja podświetlania działa, to na dodatek pamięta moje ustawienia - jeszcze do wczoraj po każdym włączeniu musiałem zmniejszać jasność ręcznie.

Z czego korzystam:
microcode v1.126
Kernel e X t 7 3 v27.7_3.12.10 - ostatni stabilny
APM v3.3
Ostatnia stabilna wersja kernela: 3.13.6
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: e X t 7 3 »

Polecam kernel v28.7 [tu albo K8, albo z serii premium i7] . W twoim przypadku "przesiadłbym się" już na Ubuntu/Kubuntu 14.04, zainstalował sterowniki, tu moje obecnie 334.16, zainstalował z repozytorium nvidia-prinme i cieszyłbym się z działającego prawidłowo Optimusa. Co do instalacji, wszystkie punkty zostały wdrożone z poniższej listy ?

Zanim zainstalujesz

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
mateoos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:22
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: [ASUS R503VD] Głośna praca wentylatora

Post autor: mateoos »

Tak, wszystkie punkty są wdrożone.

Podczas aktualizacji kernela uznałem, że będzie najlepiej, jeśli wybiorę stabilną wersję. Czy testowy również jest stabilny?

EDIT: Zaraz obejrzę 14.04.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, 10:20 przez mateoos, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość