polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Grafika, film, dźwięk.
..::Warrior::..
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2007, 13:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: ..::Warrior::.. »

Odpaliłem dziś testy na prawo jazdy przez wine ale niestety nie mam w nich polskich znaków. Co zrobić aby były polskie znaki ?
Awatar użytkownika
ignacy
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 157
Rejestracja: 05 lut 2007, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: ignacy »

A jakie odpalałeś? :) Ja mam Grupę Image i działają, chociaż np "ł" jakieś takie wytłuszczone. Jakby co to pisz PW...
Gigabyte GA-MA78G-DS3H,Athlon II x2 245@3.5 (Scythe Ninja 2+Tacens Ventus),Geil DDR2 Dual Ultra 800MHz 2GB,Samsung HD642JJ i HD500HI, ModeCom MC350
..::Warrior::..
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2007, 13:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: ..::Warrior::.. »

Czyli to chyba wina czcionek z wine`a , odpaliłem takie testy z gazety wyborczej :], wie ktoś czy da sie w wine zmienić czcionki ?
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: [r4] »

Tez chcialbym sie tego dowiedziec -- uzywam programu nPopUK (minimalistyczny klient poczty) i nie mam polskich znakow diakrytycznych mimo zmiany ustawien kodowania w samej aplikacji.
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: ka_o_3991 »

a macie zainstalowae microsoftowskie fonty? bo to może być problem. pakiet nazywa się "msttcorefonts"
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: [r4] »

ka_o_3991 pisze:a macie zainstalowae microsoftowskie fonty? bo to może być problem. pakiet nazywa się "msttcorefonts"
Mamy, mamy... :)
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
..::Warrior::..
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2007, 13:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: ..::Warrior::.. »

ja też mam zainstalowane ;]
alkamid
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 17 sty 2008, 15:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: alkamid »

Chciałbym odświeżyć temat. Jak wiadomo, wine pobiera locale systemowe. Jak więc zrobić polskie wine na angielskim Ubuntu? Chodzi o to, że o ile w systemie wszystkie polskie czcionki/znaki działają jak należy, to wine odpala wszystkie programy z "krzaczkami". Używam Ubuntu 8.10 i wine 1.1.21.
bart13
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 14 lut 2008, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: bart13 »

Przepraszam, za działalność archeologiczną, ale nie chciałem zakładać nowego tematu, skoro jeden już istnieje. Mam podobny problem. Polskie znaki są, ale... np. zamiast "ś" mam "|" jest na to jakiś sposób? Dodam, że korzystam z angielskiego ubuntu. (9.10)
outslider
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 68
Rejestracja: 03 lis 2007, 23:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: outslider »

Przyłączam się do wykopaliska.

W sieci jest masa pytań na ten temat, ale nie ma rozwiązań konkretnych. Większość wątków urywa się na niczym.
wertjacek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 11 paź 2007, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: wertjacek »

w home/user/.wine dorzućcie recznie windowsowe fonty do folderu Windows/Fonts.Jesli macie system w innym jezyku proponowałbym ustawic czcionke ktora ma znaki polskie i potrafi sie odnaleśc w obcojezycznym systemie.

Ps.
Czasami problemem nie jest problem z spolszczeniem ale samo kodowanie+nieodpowiednie czcionki.Posiadamy UTF-8 albo iso-8852 a uzywamy czcionek które nie wspólgraja z kodowaniem.Zanim ustawiłbym czcionke sprawdziłbym jakie mam kodowanie i czy czcionka jest dostosowana do w/w kodowania.Mi to wisi,jakis krzaczek nie przeszkadza mi w uzywaniu linux,ale jesli chcecie miec cacy spolszczenie to odpalajcie google i szukajcie pod siebie,innej rady nie ma :) plusem jest to ze juz wiecie na czym sie oprzeć i o co pytać.
outslider
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 68
Rejestracja: 03 lis 2007, 23:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: outslider »

Jak już to do: ~/.wine/drive_c/windows/Fonts;p

Nie wiedziałem, że czcionka jest pod konkretne kodowanie ustawiona! To mi teraz rozjaśnia pewne rzeczy... Myślałem, że czcionka swoją drogą a kodowanie swoją;)

Wrzuciłem czcionki z msttcorefonts, które mam w systemie, ale nie pomogło.

edit:

PS. Mi też tam krzaczki jakoś nie przeszkadzają, ale jak już znalazłem wątek a mam krzaczki, to się dopisałem;)
wertjacek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 11 paź 2007, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: wertjacek »

outslider pisze:Jak już to do: ~/.wine/drive_c/windows/Fonts;p
Myślałem, że czcionka swoją drogą a kodowanie swoją;)

Kod: Zaznacz cały

Jak się do tego maja czcionki?

Czcionki są zbiorem definicji symboli, tz. definicjami kształtów poszczególnych znaków.

Kiedy aplikacja rozpoznaje rodzaje znaków, wyszukuje ona ich symbole graficzne aby móc je odpowiednio przedstawić na ekranie lub w druku. 
(Oczywiście, jeśli kodowanie było niewłaściwe, odszuka ona symbole niewłaściwych czcionek.)

Rodzaj czcionki zazwyczaj przedstawia pojedynczy zbiór znaków lub, w przypadku zbioru tak dużego jak Unicode, podzbiór kodów znaków. 
Jeśli rodzaj czcionki nie posiada symbolu dla konkretnego znaku, niektóre aplikacje będą poszukiwać brakującego znaku w innych rodzajach czcionek systemu na którym pracujesz 
(oznacza to, że symbol może byc w innym stylu niż otaczające go symbole). W przeciwnym razie pojawi sie jedynie mały kwadracik lub inny znak.
To jest chyba najprostrzy cytacik,tak by ogolnie był zrozumiały dla każdego.Generalnie nie ma co sobie tym głowy zawracać,trzeba przyjąć ze cos takiego istnieje,ale niekoniecznie ma to miejsce.
GDR!
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2011, 17:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: polskie znaki w programach otwieranych przez wine

Post autor: GDR! »

Czesc,

Przepraszam za odgrzebywanie starego tematu, ale nigdzie nie znalazlem odpowiedzi ktora mi pomogla.

Mam Kubuntu 10.10 w wersji angielskiej i probuje odpalic Mala Ksiegowosc Rzeczpospolitej. Wszystkie sposoby na ubuntu.pl zawiodly. Rozwiazanie okazalo sie dosc proste i nie wymagalo instalacji dodatkowych fontow.

Pierwszy krok to zainstalowanie polskiego locale:
# apt-get install language-support-pl
Mozna go pominac jesli polecenie locale -a pokazuje ze jest dostepne locale pl_PL.utf8. Dalej pozostaje uruchomienie programu:
gdr@gdr-1005PX:~$ LC_ALL=pl_PL.utf8 wine tmp/y/Setup.exe

I uruchomil sie elegancko z polskimi literkami.

W przypadku jesli to nie pomoze, rada: uruchomienie regedita (wine regedit) i sprawdzenie wartosci galezi HKEY-CURRENT-USER\Software\Wine\Fonts\Codepages pomoze stwierdzic gdzie jest problem. Wartosc powinna byc rowna "1250,852", na nieskonfigurowanym systemie jest ona rowna "1252,437". Jej reczna edycja nie pomoze, wine przy kazdym uruchomieniu i tak ja nadpisuje.

Zatem jesli jest zla strona kodowa -> cos nie tak w konfiguracji locales, jesli strona kodowa jest OK a pliterek jak nie bylo tak nie ma -> nalezy probowac trickow z czcionkami.

Zeby nie bylo ze jestem taki madry - dwa URLe ktore pomogly mi rozwiazac problem:
http://bugs.winehq.org/show_bug.cgi?id=7779
http://www.pubbs.net/201006/wine/23440- ... tings.html

Powodzenia!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość