Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Wypuszczono nowe Catalysty 12.8 ... zobaczymy, jak sobie radzą z nowymi kernelami ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: luk1don »

e X t 7 3 pisze:Wypuszczono nowe Catalysty 12.8 ... zobaczymy, jak sobie radzą z nowymi kernelami ;).

Pozdrawiam
Dzięki za info ;-)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Działają idealnie pod v20.1 a zatem pod Linux-3.4.9. Zobaczymy, jak pod v21.0 ... na pewno zapewniają bardziej responsywne i płynne środowisko KDE, co do wydajności nie odnotowałem na te chwilę zarówno jakiś poważnych skoków w górę, czy też spadków. Zbuduje zatem paczki zarówno 64, jak i 32 bit i udostępniał będę wersje 12.4 oraz 12.8.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: luk1don »

Trzeba je patchować pod kernele 3.4 3.5 itd. bo nie wiem czy dkms mi zbuduje moduły??
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

luk1don pisze:Trzeba je patchować pod kernele 3.4 3.5 itd. bo nie wiem czy dkms mi zbuduje moduły??
Witaj, nie trzeba - w przeciwieństwie do 12.6 buduje "od strzała".

Niestety dla kernela 3.5.x nie buduje prawidłowo modułów konieczne jest patch`owanie ... niestety znowu musli coś "spaprać" :P.

Pozdrawiam

-- 16 sie 2012 20:37 --

Jeszcze co do testowego [na razie tylko przeze mnie ;)] kernela v21.0 - a zatem obecnie bazującego na Linux-3.5.2 ... wykryłem kolejny regres - wraz z wersją 3.5.2. Otóż nie wyłącza chipu muzycznego [Intel-HDA] - w przypadku pracy na baterii. Mój skrypt aktywuje oszczędność energii również w tym aspekcie, powertop to potwierdza - wskazując na good ... jednak system nie wyłącza kodeka [gdy nieużywany] = podwyższenie zużycia energii od 0.5 do 1.5 Watta. Musze zaleźć przyczynę i zgłosić błąd. Coś kernel 3.5.x ma pecha do zarządzania energią :P.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: cierzniak »

OK, to może ja opiszę spój przypadek na forum.
MacBook Pro 2011 13"
Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000
Patriot 16GB DDR3 1333MHz
Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache
czyli trochę powiększony zestaw

zainstalowane Kubuntu 12.04, kernel 20.0, APM, cpufreqd + ręcznie ustawiony governor ondemand (cpufreqd-set -g ondemand), wpisy w GRUB odpowiadające procesorowi i grafice Intela, mikroukłady Intela i wygenerowałem Xorg.conf oraz dodatkowo to, co do Maca jest przygotowane przez Mactel, czyli SMC, sterownik do Wifi b43, pommed do sterowania klawiaturą (podświetlenie klawatury, eject DVD itd.), macfanctld do zarządzania wentylatorem.

Zużycie cały czas na poziomie 13-20W (takie same jest na genericu 3.20.29). Ma ktoś pomysł czym jeszcze można próbować zbić energetyczność? Przez cały czas jak piszę posta na forum (włączone Google Chrome, Kadu i terminal z powertopem) mam zużycie 17W, a to sporo za dużo, bo OS X mniej wciąga.
Rozumiem, że mam prądożerne podzespoły, ale mimo wszystko powinno coś się dać z tym zrobić, bateria ma 66Wh, więc więcej niż inne laptopy i na OS X wytrzyma takiej spokojnej pracy około 4-5h, a Kubuntu mi płacze, że 2,5h to max przy podobnych parametrach (w OS X mam 2 aplikacje chmurowe do synchronizacji, growla (odpowienik udev-notify) i parę innych procesów w tle).
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Tak jak rozmawialiśmy ... zobaczymy na v20.1 ... maszyna prądożerna ale powinna zejść do poziomu ok 11-12 watt, a w czasie mocnej pracy niestety może skoczyć do w/w wartości 17-20 watt. Tylko po co xorg. conf ? Obecnie dla intela [grafiki] nie konieczny.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: ethanak »

To ja tak z ciekawości:
Acer Aspire One d170, Xubuntu 12.04, kernel 20.0.
Wyłączone X-y, podświetlenie na minimum (do zera nie wiem jak zejść, zresztą to minimum się przydaje).
Siedzę sobie i przeglądam strony na konsoli (czyli wifi, lynx, speechd-up, milvona, pulseaudio w trybie system).
Zużycie prądu w okolicach 7 W - da się to jeszcze obniżyć?
I przy okazji: czy istnieje polecenie które podaje wyłącznie zużycie prądu? Powertop podaje mnóstwo parametrów które mnie w danym momencie nie interesują... a tak mógłbym pewnie wykorzystać jakąś nieużywaną kombinację klawiszy speakupa aby mi tylko mówił ile prądu ciągnę.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: luk1don »

cierzniak pisze:OK, to może ja opiszę spój przypadek na forum.
MacBook Pro 2011 13"
Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000
Patriot 16GB DDR3 1333MHz
Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache
czyli trochę powiększony zestaw

zainstalowane Kubuntu 12.04, kernel 20.0, APM, cpufreqd + ręcznie ustawiony governor ondemand (cpufreqd-set -g ondemand), wpisy w GRUB odpowiadające procesorowi i grafice Intela, mikroukłady Intela i wygenerowałem Xorg.conf oraz dodatkowo to, co do Maca jest przygotowane przez Mactel, czyli SMC, sterownik do Wifi b43, pommed do sterowania klawiaturą (podświetlenie klawatury, eject DVD itd.), macfanctld do zarządzania wentylatorem.

Zużycie cały czas na poziomie 13-20W (takie same jest na genericu 3.20.29). Ma ktoś pomysł czym jeszcze można próbować zbić energetyczność? Przez cały czas jak piszę posta na forum (włączone Google Chrome, Kadu i terminal z powertopem) mam zużycie 17W, a to sporo za dużo, bo OS X mniej wciąga.
Rozumiem, że mam prądożerne podzespoły, ale mimo wszystko powinno coś się dać z tym zrobić, bateria ma 66Wh, więc więcej niż inne laptopy i na OS X wytrzyma takiej spokojnej pracy około 4-5h, a Kubuntu mi płacze, że 2,5h to max przy podobnych parametrach (w OS X mam 2 aplikacje chmurowe do synchronizacji, growla (odpowienik udev-notify) i parę innych procesów w tle).
Co ciekawego pokazuje Powertop? Co do Powertop lepiej zainstalować nieco starszą wersję, gdyż ta najnowsza zawiera buga.
Do monitorowania zużycia energii można użyć Powerstat. Jest repozytorium do niego.
Sam mam procesor i5. Bardzo dobrze można skonfigurować laptop-mode-tools, a w nim jest wszystko co wpływa na zużycie, może poza cpufreqd, ale tego nie używam do skalowania procesora gdyż na youtube czy innych flashowych aplikacjach filmiki mi "głupiały" działały z przyspieszeniem. Już lepiej zostawić domyślny skrypt /etc/init.d/ondemand i tam dodać ustawienia throttlingu itp.
Pulseaudio + speechup to istna mordęga dla dysku. Powodują bardzo wiele wybudzeń dysku, a co za tym idzie większe zużycie energii. Zatem lepiej ich nie używać jak nie potrzebujesz. Zresztą najlepiej powyłączać jak najwięcej usług systemowych.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: ethanak »

cały pic w tym, że potrzebuję speechdupa do komfortowego przeglądania lynxem np. piekielnych (w sumie mógłbym z PA zrezygnować ale to za dużo kombinacji). Pomyślałem, że można by było przerzucić mbrolę i pl1 do ramdysku i wyłączyć sprawdzanie konfiga przy milvonie... ciekawe czy pomoże? sprawdzę jak się dorwę do netbooka.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: luk1don »

Co do ramdysku przypomniałeś mi jedną rzecz. Logi systemowe produkowane powodują zwiększone zużycie.
Ja mam zainstalowany ramlog:
http://www.tremende.com/ramlog/
W sumie i rsync można też wyłączyć ale bywa przydatny :razz:
Trzymanie cache przeglądarek w ram - przyniosło u mnie efekt placebo, np. Chrome i tak zawsze coś synchronizował na dysku, itd.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: ethanak »

dobrze że przypomniałeś - muszę sprawdzić czy nie mam włączonych logów speechd* :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Co do kwestii standardowego skryptu ondemand ... dla mnie to jest rozwiązanie które jedynie sprawdza się wtedy, gdy wykorzystujemy maszynę, np. do prac biurowych, tzn. gdy moc nie specjalnie dla nas ma takie znaczenie ... a bardziej jej "linearność", a zatem np. nie bardzo liczy się płynność środowiska graficznego w jakim pracujemy. Oczywiście tryb pracy na baterii to już inna „bajka” – tu priorytetem jest maksymalne oszczędzanie energii, przy jednoczesnym zachowaniu fikcjonalności … ale nadal energia ma priorytet. Im słabsza maszyna tym większe straty w przejściu z trybu ondemand na performance = widoczne "zacięcia" w pracy systemu, aplikacji, etc. Oczywiście jeśli priorytetetem jest zużycie energii [nawet na AC] oraz temperatura maszyny, a nie jej moc to, jak najbardziej można korzystać z tego rozwiązania. Jednak już używania ondemand np. na komputerze stacjonarnym, albo na takim, który służy także do grania, czy bardziej zawansowanych działań wymagających mocy to już jest dla mnie śmieszne ... no chyba, że oszczędność energii przede wszytskim ;).

Co do cpufreqd ... tu opisywana sytuacja - rwania/przyspieszania filmików występuje tylko na niektórych procesorach Intela - na 15 maszyn których prace analizuje od czasu do czasu [ w tym 6 w zasadzie na bieżąco] taki przypadek spotkałem właśnie na i5 sandy bridge. Na innych wszystko w porządku [AMD Athlon, APU oraz inne - w tym intele]. Kwestia throttlingu, fakt może przyczynić się do spadku zużycia energii ... jednak tu ostrożnie ;) z moich doświadczeń wynika, ze także do ... spadku wydajności maszyny = "piki", a zatem ograniczenie liniowości "mocy".

Kwestia laptop-mode-tools była poruszana, dla mnie to już przestarzale narzędzie nie nadarzające za zmianami w kernelu i na pewno nie uda się uzyskać - przy takiej samej funkcjonalności, takiego zużycia, jak przy obecnym moim skrypcie APM. Oczywiście, jak powyłączamy, kamerki, bluetooth, wifi to i może tak, ale moim zdaniem taka funkcjonalność to kaleczenie maszyny, a nie dbanie o "zrównoważone" zarządzanie energią ;). Przykładowo lapto-mode-tools wymusza na eth spadek jedynie do 100 Mbitów [z 1 Gbita], co oczywiście w przypadku maszyny mobilnej, która w sytuacji, gdy nie jest podpięta do sieci AC i raczej na pewno nie korzysta z kablowego Internetu ... jest rozwiązaniem trochę pozbawionym sensu ... pod moim APM i kernelm następuje ograniczenie do 10 MBitów, co już praktycznie czyni kartę sieciową, np. eth0 praktycznie "nie pobierającą" prądu.

Kwestia pulsaudio - obecnie nie wyobrażam sobie wyłączenia tego środowiska. natomiast speechup działa jeśli Ktoś tego potrzebuje.

Zatem jeśli mówimy o ograniczenia w zużyciu energii musimy zachować przede wszystkim pewne ramy funkcjonalności ... oczywiście można iść "po bandzie" i wyłączać co się da. Tu przykładowo robiłem takie eksperymenty z MSI X370 i tam minimalne zużycie energii, jakie uzyskałem to ok 3 Watty w spoczynku, ale funkcjonalność takiej maszyny już pozostawała wiele do życzenia ;P.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: luk1don »

Zawartość twojego skryptu APM:
#!/bin/sh
# Niniejszy skrypt jest wynikiem poszukiwań najbardziej optymalnej konfiguracji w zarządzaniu energia pod systemami Linux z rodziny Ubuntu/Debian/Mint
# i stanowi kompilacje już dostępnych (w różnych miejscach sieci internet: fora dyskusyjne, strony www, blogi, tutoriale, podręcznik kernela) rozwiązań oraz wyniki poszukiwań autora.
# Pozdrawiam
# Tomasz `e X t 7 3` Miś, email: ext73@wp.pl

# Lista urządzeń, jakie maja zostać poddane regułom - runtime-pm.
buslist="pci spi i2c"

case "$1" in
true)
# Włączenie ustawień obniżających pobór energii - w czasie pracy na baterii.
# Włączenie trybu oszczędzania energii dla dysku twardego - wyłączenie zasilania po 30 sekundach bezczynności.
/sbin/hdparm -S6 /dev/sda
# Włączenie trybu oszczędzania energii dla dysku twardego - ustawienie parkowania dysku na wartośc 160, zamiast 128.
/sbin/hdparm -B160 /dev/sda
# Włączenie trybu oszczędzania energii dla układów dźwiękowych Intela - oraz innych na nich bazujących.
echo Y > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save_controller
echo 1 > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save
# Włączenie trybu oszczędzania energii dla układów pracujących na szynie USB.
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/autosuspend; do
echo 1 > $i
done
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/level; do
echo auto > $i
done
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/autosuspend_delay_ms; do
echo 180000 > $i
done
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/wakeup; do
echo enabled > $i
done
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/control; do
echo auto > $i
done
# Włączenie trybu oszczędzania energii dla urządzeń pracujących na szynie SATA.
for i in /sys/class/scsi_host/host*/link_power_management_policy; do
echo min_power > $i
done
# Włączenie trybu oszczędzania energii - runtime power managemen.
for bus in $buslist; do
for i in /sys/bus/$bus/devices/*/power/control; do
echo auto > $i
done
done
;;
false)
# Przywrócenie ustawień pierwotnych - praca na zasilaniu sieciowym.
# Włączenie trybu oszczędzania energii dla dysku twardego - wyłączenie zasilania pod 10 minutach bezczynności.
/sbin/hdparm -S120 /dev/sda
# Włączenie trybu oszczędzania energii dla dysku twardego - przywrócenie wartości parkowania dysku do standardowych 254.
/sbin/hdparm -B254 /dev/sda
# Przywrócenie ustawień pierwotnych dla układów dźwiękowych Intela - oraz innych na nich bazujących.
echo N > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save_controller
echo 0 > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save
# Przywrócenie ustawień pierowtnych dla układów pracujących na szynie USB.
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/autosuspend; do
echo 2 > $i
done
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/wakeup; do
echo disabled > $i
done
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/level; do
echo on > $i
done
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/control; do
echo on > $i
done
# Przywrócenie ustawień pierwotnych dla urządzeń pracujących na szynie SATA.
for i in /sys/class/scsi_host/host*/link_power_management_policy
do echo max_performance > $i
done
# Przywrócenie ustawień pierwotnych - runtime power managemen.
for bus in $buslist; do
for i in /sys/bus/$bus/devices/*/power/control; do
echo on > $i
done
done
;;
esac

exit 0
Nie wiem co takiego tam zawarłeś, czego nie ustawię skryptami które zamieszczę w /etc/laptop-mode...
a i eth ustawię sobie na "zero"... i ustawię sobie podświetlenie matrycy i ustawię sobie oszczędzanie procesora echo 1 > /sys/devices/system/cpu/sched_smt_power_savings oraz echo 1 > /sys/devices/system/cpu/sched_mc_power_savings i inne
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Laptop-mode-tools inaczej podchodzi do tych zagadnień ... też możesz, ale wielu przypadkach te ustawienia odnoszą sie jedynie do danej grupy urządzeń np. kart wifi intela, etc. najlepiej porównać działanie. Oczywiscie jeśli mocno przebudujesz skrypty lmt to już tak naprawde nie będzi lmt tylko Twoje rozwiązanie ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

cierzniak pisze:OK, to może ja opiszę spój przypadek na forum.
MacBook Pro 2011 13"

[...]
Tak z ciekawości, po co Ci Linux na MacBook'u? :P Ale skoro już go tam masz, to może zrobiłbyś jakieś testy porównawcze Phoronix Test Suite'em?
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 14:18 przez Galvatron, łącznie zmieniany 1 raz.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Pewnie po to aby lepiej zarządzał zasobami i do pracy [nauki] ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

Energią na pewno nie, ale pytanie co z wydajnością? Czy mając tak niewielki wachlarz sprzętu faktycznie optymalizacja jest tip-top, tak że Windows i Linux nie mają szans?


Jak już jesteśmy w klimatach OSX, to wczoraj intensywnie testowałem Unity. Compiz oczywiście zostawia Kwin'a w tyle, ale problemem jest ilość zawartych w nim błędów: Włączenie mipmap skutkuje "białymi oknami/miniturami/wirtualnymi pulpitami śmierci", podobnie jak włączenia animacji fokusu. Przypinanie okien do bieżącego pulpitu, w trybie "Scale", także nie działa jak trzeba - okno ląduje gdzieś w rogu i widać tylko jego dolny narożnik. 7300GT + ForceWare 304.37 (Nouveau nie udało mi się uruchomić). To ostatnie już poprawili w Compizie 0.9.8, ale reszty jeszcze nie. A w gałęzi 0.8.x wszystko tak pięknie działało... Nie pojmuję jak oni tego dokonali (powinni to nazwać "Bugpiz").
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: cierzniak »

Dobre pytanie co do zasadności linuxa na sprzęcie Apple :) Zastanawiam się, czy nie da się zejść poniżej pewnego poziomu z zapotrzebowaniem na energię. Brakuje na linuxie funkcjonalności multi-touch (3-4-5 palców), ale jeżeli np będę mógł go zabrać na wykłady na 5-6-7h to już warto. A nie potrzebuję ogromnego środowiska OS X do samego Office.
Dochodzi kwestia tych 16GB RAMu które Mac zapcha, odświeża niepotrzebnie i zuzywa kolejne Watty energii, a komenda 'purge' uruchomiona zaczym puści 16GB RAM to uwierz.. z 5 minut zwiechy.

Zastanawiałem się jakie są benchmarki na linuxy, sprawdzę Phoronixa.

Żałuję, że porzucono projekt GNOME2, bo to było środowisko dla mnie :)

PS. Windows przez BootCampa to już istna porażka :P Ciekawiej się pracuje na Linuxie
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

OSX tak źle zarządza pamięcią, że zakituje i 16GB, po czym się zatka?
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości