Szansa na prawidłowy przebieg procesu
jest odwrotnie proporcjonalna
do stopnia jego złożoności
Mądrość Murphiego
Do konwersji audio-video w Linuksie wykorzystuje się na dobrą sprawę dwa zestawy oprogramowania – FFmpeg i Mencoder. Oba są konsolowe, ale istnieje niezliczona liczba lepszych i gorszych graficznych nakładek. Niektórzy wykorzystują do konwersji program avidemux, ale to wytaczanie armaty na muchę. Dzisiejszy program będzie taką prostą, graficzną nakładką na ffmpeg. Jedną z wielu, ale to właśnie ta aplikacja najbardziej przypadła mi do gustu.
Sinthgunt
Prawdopodobnie autorzy tego programu przy wyborze nazwy skorzystali z algorytmu twórców składni Perla, tj. przepuścili kota po klawiaturze. Trudna do wymówienia nazwa na szczęście nie idzie w parze z trudną obsługą. Sinthgunt jest bardzo prosty w obsłudze. Konwersja pomiędzy formatami sprowadza się do wyboru pliku źródłowego (lub wielu plików, ponieważ Sinthgunt potrafi kolejkować zadania) oraz metody konwersji. I tu zaczyna się cała zabawa, gdyż twórcy przygotowali zestaw 100 ustawień dla typowych konwersji, w tym wiele dla różnych platform mobilnych (Blackberry, Creative Zen, Zune, PS3, PSP, IPhone, Android).
Wbudowany zestaw ustawień jest zdecydowanie siłą tego programu. Nie ogranicza się on do zmian formatu plików video. Są ustawienia służące do wyciągania ścieżki audio z materiału video, zmiany obrazków na animowane gify, konwersja do formatu webowego (WebM oraz flv), konwertowania materiału audio pomiędzy formatami, tworzenia audio CD z plików wav i wiele wiele innych.
Ciekawą funkcją jest możliwość zdefiniowania jako źródła pliku z serwisu webowego. Do ściągania wykorzystywany jest tu omawiany parę tygodni temu skrypt youtube-dl, tak więc jako źródło może być użyty każdy serwis wspierany przez ten program (YouTube, Metacafe, Google Video, Photobucket, Yahoo! Video)
Osoby lubiące mieć większy wpływ na proces konwersji będą zawiedzione, gdyż sinthgunt nie daje możliwości bezpośredniego doboru parametrów. Można tworzyć własne ustawienia poprzez edycję głównego pliku konfiguracyjnego (/usr/share/sinthgunt/presets.xml). Po więcej informacji odsyłam do dokumentacji na stronie programu oraz do dokumentacji ffmpeg.
Instalacja
Sinthgunt nie znajduje się w repozytoriach Ubuntu, jednakże autorzy przygotowali paczkę .deb do samodzielnej instalacji. Aby zainstalować program należy udać się na stronę pobierania i wybrac odpowiedni plik (sinthgunt_2.0.3-2_all.deb). Po pobraniu wystarczy dwa razy kliknąć na paczkę aby rozpocząć proces instalacji.
Sinthgunt rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL v3. Strona domowa.
Potrzebowałem kiedyś programu którym bym mógł wykadrować obraz by pozbyć się czarnych pasów tzw letterbox, ale nie znalazłem nic co dało by pożądany efekt, jeśli już udało się pozbyć pasów to obraz miał zaburzone proporcje. Nic na windę, Linuksa wtedy akurat nie używałem. Czy tym programikiem pozbędę się letteboxa bez większego kombinowania.
@dareczek
Nie, tym programem tego nie zrobisz.
To czego potrzebujesz, to coś do kadrowania. Openshot, avidemux, lives, KINO, vlmc czy dowolny inny edytor video. Akurat nie wiem czy te wszystkie mają taką opcję, ale warto spróbować. Trochę bawiłem się GLMixerem i tam się świetnie ustawia proporcje i kadrowanie, ale raz że trzeba sobie skompilować, dwa to jest edytor linearny.
Pod windowsem użyłbym virtualdub.
@Dwimenor
osobiście nie korzystałem z takiej funkcjonalności, ale zainteresuj się programem Handbrake – ogólnie przyjazny w użyciu i nie pozbawiony bardziej rozbudowanych opcji kontroli obrazu
przepraszam
komentarz jest do @dareczek
Dzięki wielkie.
Jak narazie nie znalazlem nic lepszego od avidemuxa na Linuksa. Ten program ma wszysko to co potrzebuje, scalanie plikow, konwertowanie dvd do avi, wyciaganie napisow z dvd, konwertowanie pomiedzy roznymi formatami, duzy dobor parametrow czy dodawanie efektow. Przy tym nie jest wcale jakis skomplikowany i mozna go polecic nawet mniej zaawansowanym.