Pobierz


Najnowsza wersja

Aby cieszyć się najnowszą wersją Ubuntu należy ją pobrać wprost ze strony ubuntu.com/download/desktop.
Do wyboru są zazwyczaj dwie wersje: LTS oraz zwykła (jeśli jest nowsza niż LTS).

  • LTS (Long Term Support) – z wydłużonym okresem wsparcia – wersja, która od dnia swojej premiery aktualizowana będzie przez 5 lat. Nacisk kładziony jest na stabilność i przewidywalność. Nowe wersje LTS wydawane są co 2 lata – istnieje możliwość aktualizacji systemu bezpośrednio ze starszej do nowszej wersji LTS.
  • zwykła – wersja o krótkim okresie wsparcia – aktualizowana przez 9 miesięcy po premierze. Nacisk kładziony jest na najnowsze wersje oprogramowania i nowe (niekiedy testowe) funkcje systemu. Zwykłe wersje systemu wydawane są co pół roku – istnieje możliwość aktualizacji do każdej kolejnej wersji sytemu.

Spolszczenie: system domyślnie ładuje się w języku angielskim, ale podczas uruchamiania można wybrać język polski i system już w trakcie instalacji będzie przetłumaczony w podstawowym stopniu. Pełne spolszczenie zostanie pobrane automatycznie podczas instalacji (jeśli będzie dostęp do internetu) albo można je pobrać później w ustawieniach systemowych.

Polskie remiksy Ubuntu

W 2014 roku, po wydaniu 12 remiksów, które w sumie powielono setki tysięcy razy (w gazetach, na torrentach, serwerach, własnoręcznie nagrywanych płytach i dyskach USB), które – mamy nadzieję – pomogły wielu początkującym użytkownikom (zwłaszcza w czasach, gdy dostęp do internetu nie był ani powszechny, ani szybki, ani tani…), zaprzestaliśmy wydawania kolejnych wersji.
Łatwość z jaką można obecnie skonfigurować Ubuntu, zainstalować dodatkowe pakiety (a przede wszystkim spolszczenie) w połączeniu z niemal powszechnym (i już nie tak drogim) dostępem do internetu sprawiły, że zapotrzebowanie na nasz remiks nie jest już tak duże.
Jeśli nie mamy racji i remiks dalej jest niezbędny – należy zgłosić to na naszym forum. Jeśli odzew będzie duży, to rozważymy przygotowanie kolejnych wersji. 🙂
Poniżej można znaleźć ostatnie wydanie naszego remiksu.

Wersja polska 14.04PL LTS
UWAGA – ta wersja remiksu Ubuntu od kwietnia 2019 nie jest już wspierana! Informacja poniżej pozostaje jedynie w formie pamiątki.

Ubuntu 14.04PL Triumfalna Turkawka. Podobnie jak poprzednie polskie edycje ta wersja to nic innego jak znane Ubuntu (tym razem w wersji 14.04 Trusty Tahr), spolszczone i okodekowane tak, jak to tylko możliwe (bez kłopotu odtworzysz na nim prawie każdy format muzyczny – w tym ten najbardziej interesujący, obejrzysz prawie każdy film DVD, posłuchasz internetowego radia).
Więcej na temat zmian znajdziesz w Czytelni: Triumfalna Turkawka – polski remiks Ubuntu 14.04 LTS – wydany!

Uwaga: w trakcie instalacji systemu (stosowna opcja w instalatorze) albo tuż po niej należy koniecznie zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje. Od momentu wydania remiksu zostało naprawionych wiele luk bezpieczeństwa.
Aby uniknąć pobierania dużej ilości danych i spędzania długiego czasu na instalacji aktualizacji – rozważ zainstalowanie najnowszej oryginalnej wersji Ubuntu, a potem samodzielnie dodaj wybrane elementy z naszego remiksu do swojego systemu (listę zmian względem oryginalnego Ubuntu znajdziesz w Czytelni – link kilka linijek wyżej).

Ubuntu 14.04.1PL Triumfalna Turkawka DVD/USB i386 (x86, wersja 32-bitowa) można pobrać:

UWAGA – ta wersja remiksu Ubuntu od kwietnia 2019 nie jest już wspierana! Pliki dostępne poniżej pozostają jedynie jako pamiątka.

Ubuntu 14.04.1PL Triumfalna Turkawka DVD/USB amd64 (x86_64, wersja 64-bitowa) można pobrać:

UWAGA – ta wersja remiksu Ubuntu od kwietnia 2019 nie jest już wspierana! Pliki dostępne poniżej pozostają jedynie jako pamiątka.

Po pobraniu przez BitTorrenta prosimy o jak najdłuższe pozostawianie uruchomionego klienta, aby ułatwić ściąganie następnym osobom, ponieważ podstawowe łącze jest dosyć słabe. W przypadku problemów w połączeniu z trackerem BitTorrenta można spróbować połączyć się np. przez program Transmission, który jest zdolny do pracy w trybie rozproszonym, lub skorzystać z serwerów lustrzanych FTP/HTTP.

Polskie wersje Ubuntu zostały przygotowane za pomocą skryptu Ubuntu Customization Kit, który znacznie ułatwia przerabianie obrazów instalacyjnych i dostosowywanie ich do własnych potrzeb. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polskiej wersji lub pomóc przy jej następnych wydaniach, odwiedź Forum Ubuntu PL.

Pozostałe wersje

Oryginalne obrazy ISO dla wszystkich architektur Ubuntu (x86, PowerPC, AMD64), w wersjach desktop (na biurko), server (do instalacji na serwerach) i alternate (instalacja nietypowa) są dostępne pod adresem ubuntu.com/download. Istnieją odpowiedniki tej strony dla Kubuntu (KDE), Edubuntu (Ubuntu z oprogramowaniem edukacyjnym), Xubuntu (Xfce), Lubuntu (LXDE) oraz innych odmian.

Wiele innych rodzajów obrazów z rodziny Ubuntu dostępnych przez BitTorrent, w tym np. obrazy dla VMWare, można znaleźć w serwisie LinuxTracker.

Gotowe płyty CD/DVD

Oryginalne wersje w postaci wytłoczonych płytek CD-ROM można było zamawiać w serwisie Shipit Ubuntu, jednak na początku 2011 roku, po ponad 5 latach działalności, po rozesłaniu milionów darmowych płyt do użytkowników na całym świecie, usługa ta została zamknięta. Dostęp do Ubuntu jest już tak prosty, że kontynuacja ShipIt oznaczałaby jedynie nieracjonalne wydawanie pieniędzy, które teraz przeznaczone będą bezpośrednio na rozwój systemu. Obecnie oryginalne tłoczone płyty można dostać jedynie za pośrednictwem sklepu Canonical, bądź oficjalnych dystrybutorów w kraju.

Oczywiście zgodnie z filozofią Ubuntu społeczność chętnie dzieli się swoim systemem. Prostym sposobem na zdobycie gotowych nośników jest kontakt z osobami z najbliższej okolicy, które oferują nagrywanie takich płyt. Ich ogłoszenia podzielone według miejscowości można znaleźć na forum Rozdajemy Ubuntu.