Rhythmbox to linuksowy odtwarzacz muzyczny przeznaczony dla środowiska graficznego GNOME na silniku Gstreamer. Większość z Was, miała z nim styczność w mniejszym lub też w większym stopniu, gdyż jest domyślnie instalowany w Ubuntu. Został on także pokrótce przedstawiony przez grymberg’a w artykule “Multimedialne Ubuntu: Odtwarzacze audio”. Nasuwa się jednak jedno pytanie: czy jesteś świadom wszystkich możliwości tego programu? Po dłuższym jego użytkowaniu zdajemy sobie sprawę z jego zaawansowanych funkcji, które dostarczają nam odpowiednie wtyczki.
Podstawowe możliwości
Rhythmbox posiada wszystkie podstawowe możliwości odtwarzacza. Przeglądanie/wertowanie według kategorii, tworzenie i zachowywanie playlisty, ocenianie utworów, gromadzenie statystyk o odtwarzanych utworach (najlepiej ocenione, najczęściej grane) oraz obsługa strumieni internetowych(radia i podcasty). Rhythmbox posiada 3 podstawowe interfejsy: domyślny (okno), mały display oraz party mode(pełny ekran).
Domyślny Interfejs
Mały Display
Party mode po prostu wyświetla odtwarzacz w trybie pełnoekranowym, robi naprawdę dobre wrażenie, jeśli dorzucisz do niego jeszcze wtyczki LIRC i/lub wizualizacje (czytaj niżej).
Audio CD (Fizyczne Płyty)
W momencie kiedy wrzucisz płytę audio do komputera, Rhythmbox odczyta jej zawartość i umożliwi odtworzenie utworów na niej zawartej. Oprócz tego, pobierze również jej okładkę z internetu (pod warunkiem, że odpowiednia wtyczka jest zainstalowana i uaktywniona). Możesz też zripować zawartość płyty do posiadanej biblioteki. Rhythmbox robi to całkiem szybko.
Wtyczki
Wtyczki dla Rhythmboksa są naprawdę znakomite i w znacznym stopniu rozszerzają możliwości programu, który bez nich byłby po prostu niekompletny. Może rzucilibyśmy na nie okiem?
Zarządzanie Wtyczkami
Wtyczki dostarczone wraz z programem są mistrzowskie. Oto ich lista wraz z krótkim opisem ich funkcji:
Magnatune
Ta wtyczka daje Ci dostęp do całego katalogu Magnatune (wiki), etyczny sklep muzyczny, przesłuchaj przykładowy strumień (który aktualnie jest CAŁĄ PIOSENKĄ), a następnie zapłać i zacznij ściągać cały album, albo kup CD. Mają wspaniały wybór i możesz słuchać utworów jak długo chcesz zanim kupisz album.
Python Console (Konsola Python)
Jedna z mniej pasjonujących wtyczek, dostarcza konsolę Python, domyślam się że dla skryptów. Prawdopodobnie dla developerów?
Last.fm
Kolejna wspaniała wtyczka, pozwala przekazywać („scrobble”) Twoją playlistę do popularnej społecznej witryny muzycznej Last.fm (wiki). W dodatku, odszukiwać, zarządzać muzyką i strumieniem radia odpowiadającym Twojemu gustowi muzycznemu.
DAAP Music Sharing (DAAP Udostępnianie Muzyki)
Tak jak w popularnej opcji iTunes, możesz dzielić się swoim muzycznym folderem i mieć dostęp do muzyki innych w Twojej sieci lokalnej. Wspaniała opcja i działa naprawdę dobrze. Jedyne co musisz zrobić, to włączyć wtyczkę a Rhythmbox samoczynnie zacznie skanować Twoją sieć w poszukiwaniu udostępnianych folderów z muzyką.
Portable Players- iPod (Przenośne Odtwarzacze iPod)
Nie posiadam żadnego iPoda (cóż, nie każdy jest fetyszystą iProduktów), więc naprawdę nie potrafię opisać tej wtyczki, ale daje ona wsparcie dla urządzeń iPod. Pozwala przesyłać i słuchać piosenek wprost z iPoda.
Song Lyrics (Teksty Piosenek)
Pobiera słowa piosenek z sieci. Teksty dla piosenek, które właśnie odtwarzasz pobierane są bardzo szybko i zostają wyświetlane w nowym oknie. Trochę nudne rozwiązanie, gdyż słowa piosenki ukazują się jako czysty tekst. Wtyczka jest jednak wciąż rozwijana, więc oczekuję, że w przyszłości będzie bardziej atrakcyjna.
Jamendo!
Uwielbiam tę wtyczkę. Jest naprawdę niesamowita, masz dostęp do całego katalogu Jamendo (wiki) muzycznej społeczności artystów, którzy tworzą wysokiej jakości muzykę i udostępniają ją całkowicie za darmo. Duża część utworów jest naprawdę niezła i po przesłuchaniu strumienia możesz pobrać je przez BitTorrent (poza Rhythmbox) używając wygodnego odnośnika. Okładka jest automatycznie pobierana, jeśli wtyczka Cover Art (Okładka Artystyczna) jest włączona.
Visualization
Żaden odtwarzacz nie jest kompletny bez tych szalonych kolorów, które tańczą w rytm odtwarzanej przez Ciebie muzyki. Obecnie Rhythmbox ma tylko jedną domyślną wizualizacje (jeśli chcesz więcej wizualizacji doinstaluj libvisual i libvisual-plugins), ale i tak miło jest popatrzeć. Wtyczka jest szczególnie przydatna podczas domowych imprez.
LIRC
Zarządzanie Rhythmboksem przy pomocy pilota na podczerwień. Brzmi naprawdę nieźle, ale niestety na dzień dzisiejszy nie mam możliwości przetestowania tej wtyczki. Może ktoś z Was już korzysta z tej funkcji i mógłby opisać ją dokładniej w komentarzach do tego artykułu?
Cover Art (Okładka Artystyczna)
„Pobieracz” okładek (Cover Art Fetcher). Działa w tle bez jakichkolwiek problemów i nie potrzebuje konfiguracji. Jest zdolny pobrać większość okładek do mojej kolekcji muzyki. Dyskretny, minimalistyczny, lekki i ma wspaniałe, blaknące przejście między okładkami.
Na koniec jeszcze jedna wtyczka, choć nieoficjalna i nie w pełni dopracowana.
Recommendations (Rekomendacje)
Jak już sama nazwa wskazuje, ta wtyczka rekomenduje/poleca nam podobne zespoły/artystów do tych, których właśnie słuchamy. Gdy klikamy na polecanego nam artystę, nasza przeglądarka internetowa automatycznie wyświetla stronę informacyjną (last.fm) o nim. Wtyczka jest wciąż w fazie rozwojowej, kolejnymi jej opcjami mają być między innymi: po kliknięciu na polecanego nam artystę Rhythmbox ma pokazać nam wszystkie jego utwory, znajdujące się w naszej kolekcji. Twórcą tego bardzo miłego dodatku do Rhythmboksa jest Lars Strojny. Więcej informacji, download i instrukcje pod adresem /usr/portage.de
Tak więc, oto masz mniej więcej kompletny przegląd możliwości Rhythmboksa. Bez wątpienia Rhythmbox jest moim ulubionym odtwarzaczem pod Linuksa i mam nadzieję, że przekonałem Cię do jego wypróbowania, lub jeśli już jesteś jego użytkownikiem, to może przedstawiłem Ci jego możliwości, o których wcześniej nie wiedziałeś.
Źródła wraz ze zrzutami: Recenzja Rhythmbox 0.10.0 oraz /usr/portage.de
Niestety jedyne czego mi brakuje to to że teksty słuchanych piosenek zamiast polskich znaków mają encje przez co czytanie rodzimych utworów jest dość utrudnione.
jak dla mnie to fajny odtwarzacz, ale bardzo by sie przydal w nim jakis equalizer (chyba ze jest gdzies we wtyczkach domyslnie nieinstalowanych (o ile takie istnieja – nie wiem)). i jeszcze fajnie jakby dorzucic lepsze sterowanie w applecie:)
[quote comment=”10134″]jak dla mnie to fajny odtwarzacz, ale bardzo by sie przydal w nim jakis equalizer (chyba ze jest gdzies we wtyczkach domyslnie nieinstalowanych (o ile takie istnieja – nie wiem)). i jeszcze fajnie jakby dorzucic lepsze sterowanie w applecie:)[/quote]
Prośba o equalizer została już zgłoszona, więc bądźmy dobrej myśli.
sorry, wordpress zamienia plusy na
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/rhythmbox/+bug/107969
Lubię Rhythmboxa za jego prostotę. Po przeczytaniu artykułu byłem w lekkim szoku – jak to się stało, że wcześniej nie zauważyłem tych wszystkich wtyczek? Odpowiedź na to pytanie okazała się zaskakująco prosta – w moim Dapperze Rhythmbox występował w wersji 0.9.3.1 i nie miał wtyczek:-). A poza tym okazaĸło się, że szczególnie interesująca mnie wtyczka Jamendo występuje od wersji 0.9.8. Na szczęście jakiś dobry człowiek przygotował paczkę z wersją 0.10.0 dla Dappera i umieścił ją na swoim blogu:
http://telperion.wordpress.com/2007/04/03/rhythmbox-0100-pacchetti-per-dapper/
jak autor uzyskał taki fajny wygląd jak na ostatnim screenie? :>
no i jeszcze szkoda ze Rhythmbox ma tak mało stacji radiowych, żeby miał ich tyle co Exaile to bym zrezygnował z tego drugiego :/
[quote comment=”10158″]jak autor uzyskał taki fajny wygląd jak na ostatnim screenie? :>[/quote]
T-ish-Brushed Pack ostatnia pozycja na stronie
No, no, chyba nie doceniałem Rhythmboxa. Całkiem duże możliwości ;]
Rhythmbox to mój domyślny odtwarzacz muzyki, a amaroka jeszcze nie wypróbowywałem :P…
[quote comment=”10176″]Rhythmbox to mój domyślny odtwarzacz muzyki, a amaroka jeszcze nie wypróbowywałem :P…[/quote]
Jestem w całkowicie odwrotnej sytuacji. Tzn. mój kontakt z Rhythmboxem skończył się na kilku minutach obcowania…
Dobry artykuł chyba nawróce się, już zainstalowałem Rhythmbox’a, jednak mam problem z wtyczką rekomendacje, nie wiem jak ją uruchomić. Skopiowałem folder trunk do plugonów, zresetowałem i nic:(
Do tej pory używałem banshee, tylko ze względu na rekomendacje, bo sam program nie przypadł mi do gustu, wolno chodzi, mało intuicyjny, ciężko cokolwiek uporządkować
[quote comment=”10187″]Dobry artykuł chyba nawróce się, już zainstalowałem Rhythmbox’a, jednak mam problem z wtyczką rekomendacje, nie wiem jak ją uruchomić. Skopiowałem folder trunk do plugonów, zresetowałem i nic:(
Do tej pory używałem banshee, tylko ze względu na rekomendacje, bo sam program nie przypadł mi do gustu, wolno chodzi, mało intuicyjny, ciężko cokolwiek uporządkować[/quote]
[quote]If you are using Debian or Ubuntu please install python-elementtree to make things work.[/quote]
Również byłem jednym z tych, którzy odrzucili rhythmboksa zaraz po instalacji systemu, jednak ten artykuł mnie do niego przekonał. Te domyślne aplikacje w GNOME są całkiem przyjemne.
Niektórzy ludzie nie znają nawet domyślnej przeglądarki GNOME, i myślą, że jest nią, nie jedyny w GTK (przynajmniej połowicznie), Firefox.
Epiphany to program również bardzo przyjemny i z przyzwoitą funkcjonalnością.
Podobnie, jak w Firefoksie, można tutaj instalować rozszerzenia, ale w sposób nieco inny – pobieramy archiwum i pliki wypakowujemy do odpowiedniego katalogu.
Rozszerzenia pisane są, jak na razie, w C i Pythonie, ale już niedługo do tej listy dojdzie C# i być może inne języki obsługiwane przez niezwykle nielubiane środowisko Mono (; .
Wolę Amaroka, ale jakbym używał Gnoma, pewnie Rhythmbox zagościłby na moim biurku 😉
mowcie co chcecie- i tak XMMS wymiata ;p
Amorak jest mocno rozbudowany ale jak dla mnie za dużo w nim szmerów bajerów. Prostota Rhythmbox’a urzekła mnie bardzo, tak jak kiedyś na 'okienkach’ urzekł mnie 'foobar2000′. Mam jeszcze lekki problem z kochaną trójeczką polskiego radia, ale od czego jest forum ;] ah, stacje http://www.soma.fm działają bez zarzutu. Najsłynniejszego radia w Polsce 'RM’ nie testowałem 😉
właśnie, uzywalem amaroka, ale zmeczyl mnie swoim nadmiarem wszystkiego. rhythmbox jest prosty i funkcjonalny, mam wiekszosc polskich stacji radiowych (www.nadaje.com), ale odkrylem ostatnio jamendo i przesluchuje godzinami.. heh, wczesniej faktycznie tego nie mialem, ale to wina sterej wersji rhythmboksa gdzie tego nie bylo.. Po prostu podoba mi sie i juz.. 🙂
a ja tam preferuje banshee, a rhytmbox też dobry kombajn muzyczny 😉
Pingback: mrUwczym okiem
[quote comment=”10160″]no i jeszcze szkoda ze Rhythmbox ma tak mało stacji radiowych, żeby miał ich tyle co Exaile to bym zrezygnował z tego drugiego :/[/quote]
Jak ktos sie bardzo uprze to moze skopiowac adresy stacji radiowych z amaroka 😉
Rhythmbox = 10 min…
XMMS = czas bliżej nie określony…. 😀
WITAM!
Choć nie przepadam graficznie (i nie tylko) za KDE to:
Niezastąpiony jest AMAROK jesli się posiada znaczną ilość muzyki. Nie wspomnę o możliwościach edycyjnych tytułuw, autorów itd. Mozna to robić na masową skalę 😉
Jedynie brak możliwości wyszukiwania stacji radiowej. Jest wszystko poukładane alfabetycznie ale jest tego tak dużo że czasem nie ma się szans znaleść szukaną stację. Może wprowadzą jeszcze?
Polecam.
AMAROK – TO JEST TO.
a ja wole amaroka bo w rythmboxie nie da sie zmienic sterownika dzwieku a przynajmniej w guj a tylko alse mam na 5.1 ustawiona bo inne to np 4.0 mikrofon albo jeszcze inacej
Dopiero od niedawna zacząłem korzystać intensywniej w 'Boxa. Dotychczas wystarczył mi xmms. Teraz wiem, że to bardzo dobry odtwarzacz. Ma właściwie wszystko co potrzebne (prócz wspomnianego EQ). Wydaje mi się jednak, że wtyczka „Last fm” mogłaby być jednak trochę bardziej dopracowana. chodzi mi to, żeby miała ona wszystkie funkcje odtwarzacza Last.fm. W tej chwili można jej używać do scroblowania, słuchania wybranych przez siebie stacji radia z last fm. … i to właściwie by było na tyle. Nie ma na przykład możliwości pominięcia aktualnie odtwarzanego utworu, otagowania go itp. Może to kwestia przyszłości, a może po prostu ja za bardzo narzekam, przecież inne odtwarzacze też nie mają tych funkcji.
A jak to wrzucić do tray’a? Z Banshee, Exaile nie ma problemów, a tu czapa, nie mogę znaleść tej funkcji
Mi brakuje obsługi globalnych klawiszy tak jak to pod Windows ma winamp foobar i aimp i inne 😉 bardzo by się przydało bo ja sobie ustawiam spacje + shift wstrzymanie i odtwarzanie i następny poprzedni czyli page up i down i naprawdę fajnie mi sie nawiguje a tak to musze latać myszką ;p dlatego to by się przydało bardzo !!!
[quote comment=”48883″]Mi brakuje obsługi globalnych klawiszy tak jak to pod Windows ma winamp foobar i aimp i inne 😉 bardzo by się przydało bo ja sobie ustawiam spacje + shift wstrzymanie i odtwarzanie i następny poprzedni czyli page up i down i naprawdę fajnie mi sie nawiguje a tak to musze latać myszką ;p dlatego to by się przydało bardzo !!![/quote]
ustaw jest sam, „man rhythmbox-client” i wszystko jasne 🙂
pozdrawiam