Dosłownie chwilę temu na serwerach Ubuntu pojawiły się oficjalnie obrazy iso z finalną wersją Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Aktualizacja strony ubuntu.com pewnie zajmie jeszcze trochę czasu. Dla niecierpliwych podajemy kilka serwerów:
- ftp://ftp.task.gda.pl/ubuntu-releases/9.04/
- http://ftp.vectranet.pl/ubuntu-releases/9.04/
- http://releases.ubuntu.com/releases/9.04/
Przypominamy także, że gdy wszystkie serwery z pakietami Ubuntu zostaną przygotowane na olbrzymie obciążenie, to w każdym systemie w menedżerze aktualizacji pojawi się informacja o możliwości wykonania aktualizacji do najnowszej wersji Ubuntu. Dłuższy artykuł na ten temat pojawi się wkrótce.
Ach, nie mogę się doczekać 🙂
genialnie
Chwilę temu? Obrazy płyt dostępne są od wczorajszego wieczora…
Już zasysam….
[quote comment=”37404″]Chwilę temu? Obrazy płyt dostępne są od wczorajszego wieczora…[/quote]
Nieprawda. Pliki na serwerach były już 20 kwietnia. Jednak dopiero dzisiaj koło południa oficjalnie je udostępniono. Koło południa zaczęto także udostępniać obrazy iso na torrentach.
nie wazne kiedy udostepnili… wlasnie ze juz sie sciaga… 😉
jeszcze ok 37 min :))))
o godzinie 13 obraz na pewno był już widoczny na serwerze ponieważ zacząłem wtedy go pobierać
Panowie nie poprawi się. Spytajcie się jakiegoś znajomego co to jest linux, albo podajcie jakoś nazwę dystrybucji to może co 10 osoba będzie wiedzieć co to, a co 30 może zna nazwę jakiejś dystry. To jest panowie rynek monopolistyczny. Od dziecka jest wpajane, że jest tylko windows. Szkoła, znajomi wszyscy mają windowsa i dla mnie to jest chore. Ludzie zostają na windowsie bo jest dużo oprogramowania(Gry i Programy). Programiści nie robią programów dla linuksa, bo jest za mało ludzi i pentla się zaciska. Niestety taka jest prawda. Nawet taki Mac OS ma ponad 10% udziału i też wychodzi na tyle gier co na palcach możemy policzyć, a my linuksowi userzy mam 1% wiec 10 razy mniej aplikacji niż userzy Mac’a i 89 razy mniej co urzytkownicy windowsa. Petla się zacisneła i Microsoft napewno dopilnuje aby się nie rozpuściła. Linux jest darmowy, ale i dlatego biedy. Nie ma nawet na reklamy. To są realia. W razie co jak by, ktoś źle komentował moją wypowiedz, ze wzgledu, że jedynie chwale Windowsa. To powiem, że mam Ubuntu już od pierwszej wersji i do ***** Microsftu już nie wrócę
oj nie denerwuj sie, nie zamykaj sie w sobie a juz tym bardziej nie zrob sobie nic
Vatras, głupoty piszesz….
Ja to widzę wręcz przeciwnie… Linuks ma coraz większą rzeszę zwolenników… Nie wiem, skad te glupie dane o 1%….
„a my linuksowi userzy mam 1% wiec 10 razy mniej aplikacji niż userzy Mac’a i 89 razy mniej co urzytkownicy windowsa.” LOL
A Microsoft? Jakoś dla mnie Windows i wyglądem i funkcjonalnością zmierza do tego, co oferuje dzisiaj np Ubuntu…
@Vatras: na szczęście z powodu visty wiele osób odeszło od wina. Za jakiś czas wsparcie dla xp się skończy i odejdzie jeszcze więcej osób. W ostatnim czasie 4 osoby z moich znajomych – a przynajmniej o tylu wiem – zainstalowały sobie linuxa. Niestety, mój kolega przeszedł teraz na Maca.
PS A „programy” pisze się z małej, tak samo „gry”.
Wszystko ładnie, pięknie, ale na laptopie z grafiką intela nie startuje Compiz! W RC działał!! Mam nadzieję, że szybko poprawią.
Lekce sobie to ważę jeszcze 18:00 min :)))
4 min to go!
Powiedzcie mi proszę czy to jest wersja PL? Czy mogę zaktualizować moje 8.10 pl (Iranka bodajże) do 9.10 Jaunty Jackalope? Czy może powinienem czekać na pojawienie się wersji przygotowanej przez Ubuntu PL? Pzdr.
To jest moja pierwsza przygoda z Linuxem i nie wiem czy czekać na nową czy zainstalować obecną proszę o podpowiedź
Ubuntu jest, Kubuntu jest, a Xubuntu nie. :/ Trudno – ściągnie się ubu i wywali gnome’a. ;]
Anton:
Nie ma sensu już ściągać wersji 8.10, zwłaszcza, że 9.04 już jest. Po prostu wejdź na http://www.ubuntu.com i tam dajesz Desktop Edition i Download 🙂
Potem tylko wypalasz na płytce, instalujesz i cieszysz się Linukseim 🙂
A strona http://www.ubuntu.com jest już zaktualizowana i można z niej przejść do pobierania Jaunty’ego.
[quote comment=”37417″]Powiedzcie mi proszę czy to jest wersja PL? Czy mogę zaktualizować moje 8.10 pl (Iranka bodajże) do 9.10 Jaunty Jackalope? Czy może powinienem czekać na pojawienie się wersji przygotowanej przez Ubuntu PL? Pzdr.[/quote]
To nie jest polska wersja – to jest „oryginalna” wersja. 😉
Jeśli chodzi o aktualizację – polskie wersje Ubuntu, to dalej Ubuntu, więc możesz spokojnie aktualizować do najnowszej wersji – dalej wszystko będzie po polsku.
Polskie płytki powstają tylko po to, aby już podczas instalacji był odpowiedni język, kodeki itp. Zawsze można to samo zainstalować w oryginalnej wersji.
Wszytko ładnie ale ten system ma dużą wadę, brak sterowników własnościowych dla kart ATI, co z tego że AMD od wersji 9.4 zaprzestało wspierać starsze karty, a w ubuntu jest nowszy xorg? Wkładanie nowego xorga było dużym błędem bo odstrzelili tymsamym kilka milionów ludzi…
Wraz z premierą Ubuntu ukazały się też ściągawki ułatwiające pracę z systemem. Zawierają przewodnik instalacji Ubuntu i wykaz podstawowych komend (w języku angielskim). Całość można pobrać w formacie PDF (2 pliki) ze strony:
http://maketecheasier.com/download-ubuntu-installation-guide-and-cheatsheet-now/2009/04/23
Może komuś się przyda? Np. do opracowania podobnego podręcznika dla polskich użytkowników.
Dzięki mario_7. Właśnie zacząłem pobieranie. Trochę powolny transfer ale rozumiem, że i zainteresowanie nową wersją spore:)
a jest tam polska wersja systemu?
[quote comment=”37425″]a jest tam polska wersja systemu?[/quote]
Pakiety polonizujące pobiorą się podczas instalacji (jeśli wybierzesz język polski i będziesz miał dostęp do internetu, rzecz jasna).
[quote comment=”37422″]Wszytko ładnie ale ten system ma dużą wadę, brak sterowników własnościowych dla kart ATI, co z tego że AMD od wersji 9.4 zaprzestało wspierać starsze karty, a w ubuntu jest nowszy xorg? Wkładanie nowego xorga było dużym błędem bo odstrzelili tymsamym kilka milionów ludzi…[/quote]
Wolisz opóźniać rozwój systemu, bo ta, czy inna firma jest zbyt leniwa, aby napisać sterownik? Nie takie problemy społeczność już przeszła, aby Linux był tym, czym jest dzisiaj.
Poza tym – jest duża szansa, że sterownik otwarty dla kart ATI rozwinie się na tyle, aby godnie zastąpić zamknięty – ATI cały czas udostępnia coraz więcej dokumentacji technicznych.
Ściągam właśnie update, jak na razie pobieram 7000B/s, więc przewidywany czas na ukończenie = 8 godzin -.- widać serwery nie wytrzymują obciążenia 😡
Jeśli obraz iso zostanie źle ścięgnisty, czyli sumy kontrolne nie będą zgadzać się lub padnie wam jakiś serwer i nie będziecie mogli dokończyć pobieranie pliku, aby nie ściągać pliku od nowa, to proponuję zajrzeć tutaj: http://ubuntu.pl/czytelnia/2008/12/20/pobrales-uszkodzony-plik-iso-ten-artykul-jest-dla-ciebie/
Właśnie przed chwilą, jak ścigałem Ubuntu padł jakiś serwer, aby nie marnować czasu, resztę obrazu iso pobrałem torrentem.
[quote comment=”37428″]Ściągam właśnie update, jak na razie pobieram 7000B/s, więc przewidywany czas na ukończenie = 8 godzin -.- widać serwery nie wytrzymują obciążenia :x[/quote]
A u mnie leci z prędkością 450KB/sek więc serwery są spoko 🙂
Co do tego ile osób używa Linuksa, to dokładnie nie wiem, ale przy każdej okazji zachęcam przyjaciół do Ubuntu 🙂
Jak zwykle sporo informacji na liście ubuntu:
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-announce/2009-April/000122.html
P.S. Poza tym jak macie jakieś zastrzerzenia, to postarajcie się, aby w kolejnych wersjach systemu było lepiej. Istnieje taka strona jak http://brainstorm.ubuntu.com/. Możecie tam zgłaszać swoje pomysły. Wystarczy o drobinę chęci oraz średnia znajomość angielskiego. Przecież Ubuntu jak każdy linux (mam nadzieję, żę każdy) dąży do bycia lepszym xD
Ciekawy byłem jak zareaguje Distrowatch:
1 Ubuntu 3468>
2 openSUSE 1249=
3 Easy Peasy 1245>
😀
Wie ktos jak wygląda obsługa Neostrady dla modemu Sagem fast 800 pod 9.04 ?
Otik – xubuntu juz jest. juz mi sie nawet jakis czas temu zdarzyl sciagnac obraz plyty.
nie tylko Xubuntu – są jeszcze:
Kubuntu http://kubuntu.org/news/9.04-release
Edubuntu http://edubuntu.org/news/9.04-release
Mythbuntu http://mythbuntu.org/9.04/release
Ubuntu Studio http://ubuntustudio.org/downloads
Ale Firefoksa 3.0.9 to już mogli dorzucić.
z ubuntu jestem od czasow wersji 6.06, serie 9.04 testuje od alpha 6, niedawno przeszedlem na EXT4 i powiem jedno „nie chcem innego systemu” start systemu na 5cio letnim kompie to 35 sekund (starsze wersje ponad minute). jedynie problem z drukarka do ktorej nie ma otwarych sterow a producent nie wydal nic na linuxa (canon i350..) ale tak dziala naprawde SUPER!!
na stronie http://programy.pcworld.pl/linux/programy/2954/Ubuntu.9.04.32.bit.html jest wersja na dvd czym ona się różni od cd z ubuntu com ?
Juz mam 😉 Pobralem caly obraz 9.04 iso w 4.5 minuty > miodzio, a wiec do dziela 😉
[quote comment=”37427″][quote comment=”37422″]Wszytko ładnie ale ten system ma dużą wadę, brak sterowników własnościowych dla kart ATI, co z tego że AMD od wersji 9.4 zaprzestało wspierać starsze karty, a w ubuntu jest nowszy xorg? Wkładanie nowego xorga było dużym błędem bo odstrzelili tymsamym kilka milionów ludzi…[/quote]
Wolisz opóźniać rozwój systemu, bo ta, czy inna firma jest zbyt leniwa, aby napisać sterownik? Nie takie problemy społeczność już przeszła, aby Linux był tym, czym jest dzisiaj.
Poza tym – jest duża szansa, że sterownik otwarty dla kart ATI rozwinie się na tyle, aby godnie zastąpić zamknięty – ATI cały czas udostępnia coraz więcej dokumentacji technicznych.[/quote]
Tak, myślę że canonical jest zbyt leniwa aby napisać odpowiedni instalator który wykryje sprzęt i zainstaluje odpowiednie oprogramowanie pod niego 😉 Otwarty sterownik ATI ma godnie zastąpić ten zamknięty? Za ile lat? 10, 16? Akurat to wydanie ubuntu dość dużo straciło przez taką politykę wymuszenia. LTS ma za dużo wad, chociaż, można 8.04 zamienić na 8.10 ?
[quote comment=”37444″][quote comment=”37427″][quote comment=”37422″]Wszytko ładnie ale ten system ma dużą wadę, brak sterowników własnościowych dla kart ATI, co z tego że AMD od wersji 9.4 zaprzestało wspierać starsze karty, a w ubuntu jest nowszy xorg? Wkładanie nowego xorga było dużym błędem bo odstrzelili tymsamym kilka milionów ludzi…[/quote]
Wolisz opóźniać rozwój systemu, bo ta, czy inna firma jest zbyt leniwa, aby napisać sterownik? Nie takie problemy społeczność już przeszła, aby Linux był tym, czym jest dzisiaj.
Poza tym – jest duża szansa, że sterownik otwarty dla kart ATI rozwinie się na tyle, aby godnie zastąpić zamknięty – ATI cały czas udostępnia coraz więcej dokumentacji technicznych.[/quote]
Tak, myślę że canonical jest zbyt leniwa aby napisać odpowiedni instalator który wykryje sprzęt i zainstaluje odpowiednie oprogramowanie pod niego 😉 Otwarty sterownik ATI ma godnie zastąpić ten zamknięty? Za ile lat? 10, 16? Akurat to wydanie ubuntu dość dużo straciło przez taką politykę wymuszenia. LTS ma za dużo wad, chociaż, można 8.04 zamienić na 8.10 ?[/quote]
A teraz niby co system robi? Po instalacji sugeruje zainstalowanie sterownika zamkniętego, jeśli taki istnieje… Mało?
Otwarty sterownik działa świetnie na większości starych kart ATI, a moim zdaniem na Radeonie Xpress 200M nawet lepiej niż fglrx.
Ubuntu 8.04 można zaktualizować do 8.10. Jak to zrobić znajdziesz na forum.
Małą myśl. Linux to nie tylko system operacyjny ale przede wszystkim filozofia, filozofia wolności oprogramowania, przepływu myśli oraz twórczości. Kiedy mówimy linux-e pamiętajmy też manifest GNU (http://www.gnu.org/home.pl.html).
Pozdrawiam.
Nie zrozumiałeś, system mógłby sugerować instalacje xorga i sterownika własnosciowego w wersji które ze sobą działały. A teraz mamy tylko do wyboru albo/albo. Jakby otwarty sterownik działał świetnie to nie byłoby potrzeby instalowania zamkniętego.
xorg, etc:
http://www.ubuntugeek.com/intel-graphics-performance-guide-for-ubuntu-904-jaunty-users.html
[quote comment=”37447″]Nie zrozumiałeś, system mógłby sugerować instalacje xorga i sterownika własnosciowego w wersji które ze sobą działały. A teraz mamy tylko do wyboru albo/albo. Jakby otwarty sterownik działał świetnie to nie byłoby potrzeby instalowania zamkniętego.[/quote]
W jakim celu? Cały system jest przygotowany na takiego xorga, a jego zmiana spowodowałaby zmianę mnóstwa innych pakietów. Od starszej wersji xorga są starsze systemy – proste.
Chcesz też powiedzieć, że będziesz się trzymał starych wersji kernela, bo ATI nie będzie uaktualniało ostatniego sterownika dla Twojej karty (a z zapowiedzi wynika, że nie będzie)?
Niestety, ATI jak zwykle się nie popisało i teraz część ludzi nie będzie zadowolona. Jednak, jeśli to na prawdę taki duży problem, to pewnie prędzej, czy później znajdą się pasjonaci, co wymyślą jakieś lekarstwo.
wszystko pieknie ladnie,a wlasciwie jak bym chciala jakiegos linuksa pod lapa do intrnetu czy ogladania filmow to jaki byscie proponowali??
Już narzekania? Ludzie, wbijcie sobie do głowy, że KAŻDY sprzęŧ, którego dokumentacja jest dostępna Linux obsługuje. To nie wina twórców, że istnieją debilne firmy, które nie udostępniają sterowników albo przynajmniej dokumentacji. Drukarka nie działała pod Linuksem, oddałem do sklepu i opieprzyłem sprzedawcę, że mi dziadostwo sprzedał (miała działać). To od Waszego wyboru zależy, czy coś będzie działać, czy nie.
noke: Oczywiście Ubuntu.
Oj głupi jak, co to aktualizacje 17 godzin temu uruchomiłem – do teraz się ściąga :P.
A co do sprzętu – ja tam narzekać nie mogę, lapka od DELL’a kupiłem, Kubuntu zainstalowałem – mikrofonik działa, kamerka działa, czytnik kart działa, przyciski multimedialne działają, nawet automatyczne wykrywanie WiFi w okolicy działa bez problemu – wszystko działa, ino trza wiedzieć co się kupuje ;).
Gdybym tylko znał tajemnicę, jak się te cholerne naklejki „Powered by Windows Vista” odkleja to byłoby już super.
Panowie jestem od niedawna na ubuntu 8.10 i jeszcze nie aktualizowałem nigdy wersji systemu. Czy jeśli zaktualizuje system poprzez podanie komendy „sudo update-manager -d” to stracą mi się zainstalowane programy, dane na dysku i co najważniejsze sterownik wi-fi z którym dość długo walczyłem????
Uzywam Linuxa od poczatku jego istnienia czyli od momentu kiedy byl na jednej dyskietce 5″.
Ostatnio zainstalowalem na laptopie EasyPeasy (zdaje sie ze to jest na bazie Ubuntu 8.04).
Na Pc eee dziala ok. Ale przyszedl moment ze musialem zmienic komputer w domu. Kupilem jak zawsze plyte jakas ASUS i AMD Dual Core 64. Troche pamieci. No i mam teraz problem. Mianowiscie zadna dystrybucja nie dziala do konca poprawinie! Fakt ze dosc dlugo sie nie zajmowalem wygladem desktopu ale jest tak: KDE to jest koszmar. Za duze. Gnome juz lepiej ale z kolei jesli zainstaluje cos z pakietow KDE to sie robi problem. Cos jest zapisywane w plikach konfiguracyjnych .kde . Poza tym mam wrazenie ze jak wezme 9.04 dla AMD64 to dziala niestabilnie. Poza tym np. realplayer mowi ze jest zla architektura i nie dziala. Wiem. Nie skomplilowali na wersje 64. Ale troche jestem zaskoczony slaba dosc stabilnoscia tego systemu. Fakt ze zawsze kompliowalem sobie to co mi bylo potrzebne. Niby tu tez mozna ale moze sie czuje zmeczony robieniem systemu przez 2 tygodnie?
Brak stabilnosci dotyczy glownie ekranu myszy i klawiatury. Zdaza sie ze nagle nie dziala klawiatura. Nie i juz. Jak poczekam np. 5 minut to sa szanse ze ruszy. Czy moze zainstalowac po prostu i386 ?
Oczywiście, że aktualizacja może stworzyć problemy, ale nie należy jej się bać. Warto aktualizować!
Nie śledziłem nigdy tego, ale chciałbym wiedzieć ile czasu może potrwać przygotowanie polskiej wersji dystrybucji 9.04? Siostrzeniec chciałby spróbować pracy z Linuksem, ale niestety nie ma stałego dostępu do Internetu, więc chciałbym mu ściągnąć od razu polską wersję.
Jaunty… kolejny krok na drodze odbicia użytkowników od windy, oczywiście tych sfrustrowanych… dziś rano powitała mnie ikonka aktualizacji do 9.04, póki co poczekam. Mój komputer po wywaleniu windy działa bez problemów na Inrerpidzie. Wiedziony doświadczeniami z niedoróbkami w Debian Lenny i jego częstymi awariami przy konfiguracjach typowo biurkowych, nie zainstaluje, żadnego upgrade (nawet do stabilnej wersji) dopóki nie upewnię się, że po operacji środowisko pracy i konfiguracje zostaną zachowane. Doprowadzenie Interpida do obecnego stanu, który spełnia wszystkie moje wymagania trwało około tygodnia, system stoi na ThinkPad T43 więc trochę serca wymagało dostosowanie tego i owego. Używam kompa do pracy i jego gotowość do boju jest najistotniejsza. Za czasów Lenny’ego chciało mi się jeszcze dłubać i szukać co nie działa, teraz nie mam na to czasu. Bardzo sobię chwalę Ubuntu i nie mam zamiaru go zmieniać na cokolwiek innego… nawet na OSX, choć spoglądam z nadzieją na AmigaOS 4.1. Jako stary Amigowiec mogę powiedzieć, że Amiga OS i Linux to dwa najlepsze systemy dające wręcz nie ograniczone możliwości rozbudowy i adaptacji.
To ja! Wasze Ubuntu. Bardzo was proszę o nadanie mi w polskim remiksie jakiejś nazwy nawiązującej do oryginalnego tytułu w wersji anielskiej. W wersji 8.10 nazwano mnie Intrygująca Iranka i prawie się popłakałem. Dziękuję Bardzo.
Pierwsza aktualizacja zakończona. Ubuntu Server bezproblemowo przeszedł z 8.10 na 9.04. 🙂 Została mi jeszcze ta najważniejsza aktualizacja: desktop. 😉 Ale tutaj raptem tylko z 9.04 RC na 9.04 Final. 😉
[quote comment=”37466″]To ja! Wasze Ubuntu. Bardzo was proszę o nadanie mi w polskim remiksie jakiejś nazwy nawiązującej do oryginalnego tytułu w wersji anielskiej. W wersji 8.10 nazwano mnie Intrygująca Iranka i prawie się popłakałem. Dziękuję Bardzo.[/quote]
Drogie Ubuntu!
Mamy cokolwiek mały wpływ na tłumaczenie Twojej nazwy na język polski (choć z radością muszę przyznać, że kilka polskich tłumaczeń powstało na naszym forum).
Oficjalne „tłumaczenie” nie jest ani proste, ani łatwe, ani też często ładne (czego chyba najbardziej jaskrawym przykładem była próba nazwania Cię „Kanciastym Trytotem”, na szczęście w porę zastąpionego przez nas Zakręconą Traszką). Twój właściciel bowiem lubi zaskakujące, ciekawie brzmiące skojarzenia. Ba, Twoja ostatnia nazwa jest ałkowicie nieprzetłumaczalna na język polski i już – równie dobrze można by próbować przetłumaczyć na angielski polskiego „bazyliszka”).
Wszyscy jednak próbują i z czasem uciera się nie tyle tłumaczenie wprost, ale polski odpowiednik oficjalnej nazwy. I, mam nadzieję, jesteś szczęśliwe razem z nami 🙂
Czym innym są jednak nazwy dla „naszych” płytek. (Wiem, wiem – zaraz powiesz: „co wolno wojewodzie….”, albo „konia kują, a żaba …..” itd.)
To jest tylko nasza własna zabawa i nic więcej.
A bawić się chyba możemy?
A tym razem więc zostałeś: Jurnym Jarząbkiem 🙂
Musisz przyznać, że nazwa ta odzwierciedla doskonale jak bardzo wierzymy w Twoje moce 😀
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę jeszcze więcej poczucia humoru.
Szczerze czy nie mogą tego rozsyłać w oparciu o torrent? Tylko wgrać Libtorrenta i zasysać, no ja ściągałem aktualizacje przy B/s!!! Szaleństwo! Powinniśmy napisać jakąś wspólną petycję do Canonical, niech się tym zajmą! A zyskają! Implementacja już w Ubuntu 10
Super 😀
lece update’owac Xubunciaka na zapasowym kompie 😀
Ktoś wspominał o procentowych udziałach systemów operacyjnych w rynku, tu są dane statystyczne jeśli kogoś to ciekawi:):
http://www.ranking.pl/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=21|FG
Ja tam wole te statystyki:
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp
Jaką wersję instalować 32 bit czy 64 bit???
A propos nazw.. dlaczego nie było żadnego zwierza na literkę „C”?
Zwierzak na C? Była. Ciasna Córogarlica.
JJ z serwera tepsy – w niecałe 10 minut !
Witajcie
To moje pierwsze Ubuntu a zarazem pierwszy Linux na blisko 3-letnim laptopie Fujitsu Siemens. Z góry przepraszam jeśli mój post zdenerwuje starych wyjadaczy Linuxa ale jestem na tym polu kompletnym świażakiem. Mam kilka takich spostrzeżeń i pytań:
1. Do tej pory byłem zniewolonym przez „jedyny słuszny koncern” uzytkownikiem „jedynego słusznego systemu”. Teraz wiem, że TYLKO Linux i nic innego – ze względu na szybkość, sterowniki, wsparcie, itd… Po jaką cholerę potrzebne komuś są te wszystkie graficzne wodotryski Visty czy przygotowanego Windowsa 7.
2. Nie wiem jak było u Was ale ja kilka dni temu ściągnąłem i zainstalowałem Ubuntu 9.04 RC i po 24 godzinach (dokładnie w dniu wydania finalnej wersji Ubuntu 9.04 mój świeżo zainstalowany system padł (zaczęły się wyświetlać paski zamiast obrazu). Pomógł format i wrzucenie wszystkiego od nowa już e wersji finalnej – jak na razie działa super. Czy ktoś z Was miał podobny problem? A może ja coś spieprzyłem instalując jakiś niepotrzebny dodatek.
3. Orientuje się może ktoś z Was czy istnieje w Ubuntu odpowiednik programu do edycji plików MS Publishera. Open Office otwiera wszystkie inne a tego akurat nie – pliki są mi potrzebne do pracy. Jeśliby nie było takiego programu to niech ktoś mi wyjaśni jak zainstalować MS Office z Publisherem w WINE – z góry dziękuję za wszelką pomoc.
4. A co do proponowanej nazwy polskiej wersji to myślę, że proponowane Jurny Jarząbek jest super i adekwatne do tego co widać pom zainstalowaniu najnowszego Ubuntu.
[quote comment=”37502″]Jaką wersję instalować 32 bit czy 64 bit???[/quote]
Na początek 32 bit. Jak się wdrożysz to będziesz wiedział. :’)
Kolejny shit tak jak w wersji 8.10 – po instalacji lub startu z CD jest czarny ekran bo nie wykrywa karty graficznej i w związku z tym nic nie można zrobić.
Miarka się przebrała-żegnam się z Linuxami na zawsze.Jak takie coś robić to lepiej nic nie robić-idźcie panowie na piwo lepiej a nie zajmujcie się kompami.
Pozdrawiam twórców.
Hehe, pewnie kolega ma też pretensje do producentów oleju napędowego, że mu jego benzyniak na nim nie jeździ…
Witam wszystkich.
Mam pytanie, czy został wydany już do tej wersji UBUDSL i czy działa z tą wersją. Ściągnąłem Ubuntu 9.04 RC i jeszcze nie było możliwości podłączenia internetu Netii na na kablach tejże firmy.
Więc pytam czy UBUDSL już działa z tą wersją bez problemów.
Dziękuję.
JEST! Wypaliłem płytke AMD-64 (a coo, idę na maxa) odpaliłem kompa i Malinka!
Bez dotykania!! wszystko chodzi (Gigabyte, ATI, net, drukarki, skaner) rozdzielczość sama się ustawiła, net zaskoczył sam, laserówka chodzi na natywnym bez problemu. Tylko dograć kodeki i OKee.
Nazwałem swoja płytkę „JOWIALNY JASZCZOMP” (nazwa na czasie i bardzo poprawna politycznie :->).
Jeśli do polskiego mixa JJ nie ma jeszcze nazwy, to proponuję:
: JEŻOWIEC; JESIOTR; JERZYK (taki ptaszek); JELEC (taka rybka karpiowata); JEDWABNIK; JELEŃ; JĘTKA; JASTRZĄB; JARZĄBEK; JEŻ; JASZCZURKA; JAGUAR; JAGNIĘ; JASKÓŁKA, oraz moje ulubione na J : JASZCZOMP; JENOT, oraz JAŹWIEC (czyli Borsuk po staropolsku).
– i część druga do wyboru:
: JUDZĄCY; JĘDRNY; JEDWABNY; JĄDRZYSTY; JAŚMINOWY; JASPISOWY; JASNY; JASKRAWY; JEDZĄCY; JĘKLIWY; JOWIALNY; JODŁUJĄCY; JAWAJSKI; JĄKAJĄCY; JURNY; JUCZNY; JUTRZNY (czyli poranny); JURAJSKI; JADOWITY; JAKOWYŚ; JODŁOWY; JARMARCZNY; JARSKI; JARY.
Jeśli się Wam nie podoba moja nazwa, to proponuję JUDZĄCEGO JAŹWIECA (windziarzy szlak trafi :->)
Pozdrawiam i idę się cieszyć nowym ubu 🙂
[quote comment=”37459″]Oj głupi jak, co to aktualizacje 17 godzin temu uruchomiłem – do teraz się ściąga :P.
A co do sprzętu – ja tam narzekać nie mogę, lapka od DELL’a kupiłem, Kubuntu zainstalowałem – mikrofonik działa, kamerka działa, czytnik kart działa, przyciski multimedialne działają, nawet automatyczne wykrywanie WiFi w okolicy działa bez problemu – wszystko działa, ino trza wiedzieć co się kupuje ;).
Gdybym tylko znał tajemnicę, jak się te cholerne naklejki „Powered by Windows Vista” odkleja to byłoby już super.[/quote]
Ja z acerka „odkleiłem” skalpelem, a potem przemyłem płynem i spirytusem na szmatce. Nawet ryski na srebnej farbce nie ma, tylko nieco jaśniejszy prostokąt.
A może ktoś wie, czy gdzieś można kupić „Tylko dla ubuntu” na takiej blaszce? 🙂
Elo
Potrzeba mi poważnej rady, która jest furtką dla mnie do korzystania z Ubuntu
Nie wiem od czego zacząć… hm może po kolei…. Używałem kiedyś Ubuntu, chyba 6 czy 7 , ale na stacjonarnym kompie i kiedyś jak mi się wysypał, to po formacie wgrałem XP. Mój problem polega na tym, że od dwóch lat pracuję tylko na laptopach (IBM) i prosiłbym o pomoc,
1. czy warto wgrać tą 9, ew. 8.1. Jestem posiadaczem IBM SL500 C2D 1.8Mhz 2GB ramu z intelowską wbudowaną grafiką.
2.Czy Ubuntu pójdzie na laptopie? Doczytałem się, że ktoś się męczył tydzień by wszystko grało na IBM T43… nie pojmuję języka programistycznego linuxa, więc się martwię, czy nie będę musiał kombinować… chyba,że bardzo będzie trzeba na co nie mam czasu i zostanie mi korzystanie w większości czasu z WINDy czego teraz chcę uniknąć
3. Czy mój modem zadziała. Mój net to PLAY z modemem HUAWEI e220 lub 160 (taki biały na USB :/ ) Ponoć były jakieś problemy, bo nie LInux nie wykrywał itego łącza. Czy coś się zmieniło?
4. Jeśli mi się wysypie co z moimi danymi na HDD ? Czy istnieje narzędzie BACKAPU w Ubuntu czy stracę wtedy posiadana WINDE?
5. No i wersje: czym się różni xbuntu od eepc i po co są robione wersje Polskie skoro przy orginalnym ponoć juz podczas instalcji wybrać język polski?
Głupie te pytania ale to mój jedyny komp i nie chcę sobie nadrabiać pracy…
Dlaczego chcę LINUXA bo WINDA to jak ktoś dobrze napisał na forum to monopol i trzeba z tym walczyć i zresztą mnie wkurza VISTA bo kiedyś pracowałem na PIII z XP SP2 z Autopatcherem i chodził szybciej niż VISTA a komputer mam 8 razy lepszy. MAC OS jest wersja na INTELA (zmodyfikowany oryginał ze złamaną licencją użytkownika oczywiście ale jest mała społeczność i żeby było to legalne bym musiał kupić MACOS.
Kończąc mówię. Chcę korzystać z tego softu ale potrzebuję naprowadzenia. Potem rzecz jasna podzielę się doświadczeniami z innymi użytkownikami forum Ubuntu
Dzięki za pomoc
[quote comment=”37410″]Panowie nie poprawi się. Spytajcie się jakiegoś znajomego co to jest linux, albo podajcie jakoś nazwę dystrybucji to może co 10 osoba będzie wiedzieć co to, a co 30 może zna nazwę jakiejś dystry. To jest panowie rynek monopolistyczny. Od dziecka jest wpajane, że jest tylko windows. Szkoła, znajomi wszyscy mają windowsa i dla mnie to jest chore. Ludzie zostają na windowsie bo jest dużo oprogramowania(Gry i Programy). Programiści nie robią programów dla linuksa, bo jest za mało ludzi i pentla się zaciska. Niestety taka jest prawda. Nawet taki Mac OS ma ponad 10% udziału i też wychodzi na tyle gier co na palcach możemy policzyć, a my linuksowi userzy mam 1% wiec 10 razy mniej aplikacji niż userzy Mac’a i 89 razy mniej co urzytkownicy windowsa. Petla się zacisneła i Microsoft napewno dopilnuje aby się nie rozpuściła. Linux jest darmowy, ale i dlatego biedy. Nie ma nawet na reklamy. To są realia. W razie co jak by, ktoś źle komentował moją wypowiedz, ze wzgledu, że jedynie chwale Windowsa. To powiem, że mam Ubuntu już od pierwszej wersji i do ***** Microsftu już nie wrócę[/quote]
Im badziej zacisniesz piesc tym wiecej ci z niej wycieknie…;)
No i niestety moja przygoda z Ubuntu musiała się zakończyć i wróciłem na Windę. Z jednego tylko powodu – modem Iplusa USB Option Icon 225. Siedziałem nad nim przez ostatni tydzień, sprawdziłem kilkadziesiąt wersji zainstalowania tego modemu w Ubuntu tak aby działał i LIPA. Nie może połączyć się z siecią. Mało tego co jakiś czas zrywa połączenie WiFi tak, że trzeba restartować system aby działało (mam 3 laptopa Fujitsu Siemens Amilo Pi 1505). Ponoć Ubuntu to system dla ludzi. I ja myślę że tak jest ale dopóki ludzie tworzący go nie przygotują paczki którą będzie można ściągnąć i w ten sposób zainstalować ten modem tak aby działał, doputy nie wrócę do Ubuntu (co stwierdzam z nieukrywaną przykrością). Nie znam się na kompilowaniu, programowaniu, jestem komputerowym laikiem dla którego to był pierwszy Linux w życiu. Mam taki postulat do tworzących system – może ktoś przygotuje paczkę która umożliwiłaby takiemu laikowi jak ja zainstalowanie i skonfigurowanie sprawnie działającego modemu Option w IPlusie. Gdyby ktoś to zrobił – proszę o kontakt przez forum a z wielką ochotą wywalę Windę i wrócę do Ubuntu.
Ktoś powiedział, że „raz się żyje” więc poszedłem po rozum do głowy i zainstalowałem znów Ubuntu jako główny system a Windę (w minimalnym zakresie) zainstalowałem tylko po to aby działał mi modem iPlusa wtedy gdy jestem poza domem. Czekam tylko kiedy ktoś stworzy sterownik pod Ubuntu który będzie obsługiwał ten Option Icon 225.
Ubuntu jednak rządzi – i nic tego nie zmieni.
wojassi,
1. Sam zdecyduj. Teoretycznie im nowsza wersja tym lepsza, ale niektórzy wolą starsze bo „to lub tamto”. 😉
2. Ubuntu nie ma kosmicznych wymagań co do sprzętu, pójdzie nawet na leciwym sprzęcie. Czy obsłuży Twój konkretny sprzęt – najlepiej sam sprawdź uruchamiając system bezpośrednio z CD (LiveCD). Możesz też poszukać w Google jak się sprawy mają. Np. http://www.linlap.com/wiki/Lenovo+Thinkpad+SL500
3. Na forum są poradniki, więc pewnie działa. 😉
4. Jeden system nie powinien wpłynąć na inny, chyba, że sam coś zepsujesz/skasujesz. O robieniu kopii systemu jest sporo na forum.
5. Poczytaj o tych wersjach, a zrozumiesz. Język polski jest dostępny, ale trzeba pobierać go z internetu podczas instalacji. Niektórzy chcą tego uniknąć. Są też inne powody powstawania polskich wersji – poczytaj w Czytelni czym różnią się one od „oryginałów”.
Tak czytam sobie posty i dorzucę jeszcze kilka swoich uwag. Śmiać mi się chce jak widzę wypowiedzi speców co to krzywią się, że livecd im nie działa na ich nowym złomie. Każdy kto choć trochę zna systemy linuxowe a w szczególności Ubuntu nie będzie miał problemów z odpaleniem. Jeżeli ktoś oczekuje systemu idiotoodpornego to jest w błędzie, linux to filozofia i cała obudowa do tego… nigdy nie będzie taki jak choćby OS X, no chyba, że użyszkodnik sam sobie ten system dostosuje do swoich potrzeb. Więc jeżeli ktoś oczekuje pingwina w ładnym kubraczku, który będzie wyglądał jak Windows to sorry. Przy pracy z windą nabywa się takich nawyków, że zdecydowanej większości użytkowników nie chce się myśleć… tylko kliknąć niech się samo zrobi, a jak wyskoczy komunikat to od razu panika. Ubuntu jest chyba jedyną z dystrybucji, która jest bardzo przyjazna dla użytkownika, już bardziej user friendly się nie da ;). Jeżeli chce się wymagać więcej od systemu, to trzeba się w niego wdrożyć i kilka rzeczy po drodze przyswoić. To samo dotyczy większości rozbudowanego oprogramowania, nie tylko systemów operacyjnych. Jeżeli nie ma materiałów, to jest przecież sieć… tylko poszukać. Żałosne są niektóre kometarze delikwentów, którzy są tak leniwi, że nie chce im się dokładnie przejrzeć całej strony ubuntu.pl. Wstyd! Jest przecież wszystko podane jak na talerzu, tylko znaleźć i przeczytać.
Co do cyrków z grafikami w najnowszej wersji, niestety wszystkiego nie da się przetestować, temat sterowników był już poruszany, część producentów jest bardzo oporna, wiadomo wielki biznes… trzeba będzie jeszcze chwilkę poczekać albo samemu się pomęczyć i przy okazji czegoś jeszcze nauczyć. Co do kart GSM i WiFi, temat nie nowy i też nie łatwy w ogarnięciu, szczególnie jeżeli trzeba samemu instalować/kompilować sterowniki. Na szczęście zarówno społeczność Debiana jak i Ubuntu na tyle prężnie działa, że do większości rzeczy prędzej czy później pojawi się brakujące oprogramowanie. Na szczęście aplikacja do zarządzania połączeniami sieciowymi jest na tyle przyjazna, powiedziałbym nawet bardziej przyjazna niż powiedzmy odpowiednik w makówce… nie wspominając już o dashboard’ach, które dostarczane są dla bilowego gniotu. Jeżeli ktoś z powodu modemu OPTIONa zmienia system na windę to wszystkiego dobrego na nowej drodze do botnetu, wysokich rachunków i ultra transferów. Zanim to zrobi niech spróbuje zainstalować modem HUYAWEI E220 na USB pod MAC OSX, wtedy będzie wiedział co to znaczy mieć problem. Szczególnie kiedy ktoś po drugiej stronie słuchawki odpowiedzialny za wsparcie produktu, którego jesteśmy posiadaczami… powie nam, że decyzją odgórną zakazano wsparcia dla użytkowników MACów. Więc… zapłaciłeś, to radź sobie teraz sam. No chyba, że winda w kompie też została nabyta na zasadzie wolnej dystrybucji, więc hulaj dusza! piekła nie ma!
Tak czy owak należy się cieszyć, że mamy nową wersję systemu, czas na update i zarwane nocki przy Jaunty 🙂
A ja mam pytanie…
Może i lamerskie ale postanowilem skonczyc przygode z Mircosoftem i zainteresowalem sie wlasnie ubuntu.
Mieszkam w UK, z internetem lacze sie przez Modem HSDPA na USB (pay as you go)…
Producent nie oferuje sterownikow do tego modemu dla linux, czy mozna je jakos zdobyc lub zastapic?
O odpowiedz prosze tu lub na [ciach]
#laybythesea: odpowiedź / pytanie na forum 😉
-> http://forum.ubuntu.pl
zapraszam!
Pingback: Skrypt, dzięki któremu skonfigurujesz Ubuntu 9.04 :: Czytelnia Ubuntu