W poprzednich artykułach pokazałam czego będą się mogli spodziewać przyszli użytkownicy Ubuntu 12.04 jeżeli chodzi o obsługę niewspieranych Radeonów oraz grafik NVIDIA. Dzisiaj chciałbym się skupić na ostatnim wiodącym producencie kart graficznych, czyli Intelu. Do testów wykorzystałem kartę graficzną Intel GMA 4500MHD wbudowaną w laptopa Lenovo ThinkPad SL510. Jest to ostatni i najlepszy układ z serii GMA.
Wraz z premierą procesorów SandyBridge na początku 2011 roku, Intel skupił się na rozwoju wysokowydajnych kart graficznych zintegrowanych z tymi procesorami, dał początek układom HD i zakończył rozwój GMA. W przeciwieństwie do swoich konkurentów Intel nie wydaje zamkniętych sterowników do swoich układów, za to zatrudnia spory zespół zajmujący się rozwojem otwartych sterowników. Dzięki temu szybko stały się one jednymi z najlepszych sterowników opensource dostępnych na Linuksa. Działają w oparciu o klasyczną Mesa3D i na razie Intel nie planuje migracji na Gallium3D. Testowany układ podobnie jak karty graficzne HD oraz GMA X4500HD, X4500, 4500, X3500, X3100, X3000 działa na sterowniku Mesa o nazwie i965. Grafiki GMA 3150, 3100, 3000, 950, 900 obsługiwane są przez starszy i915. Natomiast układy GMA 500, 600 nie są tworzone przez Intela, a jedynie licencjonowane, a przez to ich wsparcie pod Linuksem jest bardzo ograniczone. Zgodnie ze specyfikacją producenta testowana grafika GMA 4500MHD obsługuje OpenGL 2.1.
Pozostałe elementy laptopa to:
- Procesor: Intel Core 2 Duo T6570 @ 2.10GHz (2 Cores)
- Płyta główna: LENOVO 28479DG
- Chipset: Intel Mobile 4 MCH + ICH9M
- Pamięć: 3072MB DDR3
- Dysk: 320GB Western Digital WD3200BEVS-0
Sprawdziłem jak zmieniła się wydajność karty graficznej po dwóch latach prac nad sterownikiem przy pomocy Phoronix Test Suite 3.6.1 dla następujących konfiguracji systemów:
Ubuntu 10.04.3: Najnowsza stabilna odsłona Ubuntu LTS została wydana w kwietniu 2010 roku. Posiadała już pełne wsparcie dla testowanego układu, a implementacja OpenGL opierała się o Mesa 7.7.1.
Ubuntu 12.04 Alpha 1: Nadchodzące wydanie Ubuntu LTS, będące na razie w stadium alpha. System został zaktualizowany na 29.12.2011. Z tego też dnia zostały pobrane i skompilowane z drzewa git najważniejsze elementy otwartych sterowników, czyli lidbrm i Mesa3D. Po ustabilizowaniu te wersje sterowników będą najprawdopodobniej dołączone do stabilnego wydania Ubuntu. W procesie kompilacji odblokowałem opatentowane technologie S3TC i Floating Point Textures.
Do przetestowania karty graficznej zastosowałem zestaw benchmarków: Nexuiz, OpenArena, LightsMark, VDrift, Unigine Sanctuary.
Wyniki:
Już pierwszy test pokazał, że Intel nie próżnował. Mimo iż Nexuiz nie był płynny, to w najnowszym Ubuntu działał ponad 3 razy szybciej niż na LTS-ie sprzed dwóch lat.
OpenArean działa bardzo przyzwoicie na otwartym sterowniku do GMA. Na Ubuntu 12.04 będzie można spodziewać się 20% wzrostu wydajności tej gry.
Także LightsMark pokazuje znaczący wzrost wydajności otwartego sterownika. Na Mesa 7.12-devel działa prawie 2 razy wydajniej niż na Mesa 7.7.1.
Podobną sytuację mamy także w przypadku VDrift, który uzyskał ponad 60% przyśpieszenia.
Na koniec wisienka na torcie. Pomimo iż zgodnie ze specyfikacją GMA 4500MHD obsługuje jedynie OpneGL 2.1, to jednak deweloperzy Intela przenieśli do sterownika wystarczająco rozszerzeń OpenGL 3.0, żeby można na nim było uruchomić najbardziej wymagający silnik graficzny na Linuksa. Brawo!
Drużyna Intela jest niezwykle zaangażowana w rozwój otwartych sterowników i jest głównym motorem napędowym Mesa3D. Obecnie skupiają się głównie na sterownikach do kart z linii HD. Wygląda jednak na to, że nie zaniedbują także starszej generacji GMA, która zdaje się, że w Ubuntu 12.04 uzyska poważne przyśpieszenie. Jeszcze jeden prezent jest warty wspomnienia. W Ubuntu 12.04 najnowsze karty GMA, jak i wszystkie HD uzyskają możliwość przyśpieszenia sprzętowego przy odtwarzaniu filmów wykorzystując VA-API.
Wszystkie wyniki zostały zamieszczone na OpenBenchmarking.org. Napiszcie jakie jeszcze benchmarki chcielibyście zobaczyć pod nadchodzące Ubuntu 12.04.
Z listy życzeń proszę o porównanie otwartych z zamkniętymi w którymś z Radeonów na R600g. Gdyby istniały jeszcze jakieś ładne benchmarki przeglądarkowych WebGL i NaCL-OpenGL ES 2.0… to też bym chętnie zobaczył wyniki.
…pod wykresem z OpenAreny jest literatka (OpenArean)
Nie to żebym marudził, ale stęskniłem się za poniedzielnikiem 😛
A ja odwaliłem polkę… Właśnie były zmieniane komputery w szkolnej pracowni i poddałem nauczycielowi pomysł, aby postawić na nich Linuxy, a ponieważ byłem pewien, że układy graficzne Intela są wystarczająco dobrze wspierane (sądziłem, że compiz wraz z Unity będzie śmigał) zaproponowałem właśnie tego producenta. Dokładnie nie wiedziałem jaki uk. będzie (spodziewałem się Intel GMA 950, które działa ok).
Nadszedł ten dzień – instalacja Ubuntu i działa to o k r o p n i e. Jest to chipset Q35. I na ten moment nie da się na Ubuntu pracować. Jedyna nadzieja, że ppa ze sterownikami intel 500 zadziała (bo to chyba to…)
Wzrost wydajności? Świetnie! A kiedy taka prozaiczna sprawa jak zmiana jasności ekranu za pomocą klawiszy Fn+Fx? Tyle lat, tyle wydać, tyle dystrybucji i człowiek dalej musi kombinować z setpci, tworzyć skrypty. Wiadomo czy coś w tym kierunku ruszyło?
@Paweł: U mnie jest taki problem, że ekran migocze. U Ciebie też? Myślałem, że jestem praktycznie odosobniony 😉