Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 95 1


Wieści ze świata Open Source: 16 – 23 kwietnia 2013 r.

Kolejny spokojny tydzień za nami. Chyba wszyscy wyczekują nowego Ubuntu, którego premiera odbędzie się w najbliższy czwartek. Miałem nadzieję, że dzisiaj będzie dostępny już nowy linuksowy kernel, ale ze względu na dużą liczbę niewielkich problemów w nowym kodzie Linus Torvalds wydał wersję rc8 i przesunął premierę o tydzień.

Parallella – superkomputer dla mas, który zmieścisz w kieszeni

Dzięki sukcesowi Raspberry Pi na rynku pojawia się coraz więcej tanich mikrokomputerków. Firma Adapteva, przy pomocy Kickstartera, wprowadza właśnie na rynek miniaturowy… superkomputer. Parallela wyposażona jest w dwurdzeniowy procesor ARM A9 oraz 64-rdzeniowy koprocesor (Epiphany Multicore Accelerator), będący sercem tego komputera. Całość ma wydajność rzędu 90 gigaflopsów, co w przeliczeniu na domowe warunki odpowiada pojedynczemu CPU z zegarem 45 gigaherców. Superkomputer wyposażono dodatkowo w 1 gigabajt pamięci operacyjnej, czytnik kart microSD, dwa porty USB 2.0, kartę sieciową w standardzie 10/100/1000 oraz złącze HDMI. Wszystko upakowane ładnie na płycie głównej w rozmiarze 86 × 53 mm. Cena? 99 dolarów.

Zanim ktoś krzyknie, że za 99 zielonych można kupić coś, co dorównuje wydajnością podzespołom, jakie można znaleźć w domowych blaszakach, należy wyjaśnić kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim koprocesor zastosowany w Parallelli to nie to samo co typowy, domowy, wielordzeniowy CPU. Intel Core I7 osiąga podobną wydajność, mierzoną w ilościach zmiennoprzecinkowych operacji na sekundę. Koprocesor zastosowany przez Adaptevę ma 64 rdzenie, po 800MHz każdy i z racji swojej architektury dostosowany jest do jednoczesnego wykonywania bardzo dużej liczby działań, w dodatku przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej. O ile desktopowe procesory potrafią przy maksymalnej wydajności przyprawić elektrownię o zadyszkę, to Parallella zadowoli się pięciowatowym zasilaczem.

Należy także pamiętać, że aby w całości wykorzystać potencjał takiej maszyny, trzeba uzbroić się w odpowiednie oprogramowanie. Z Parallelli skorzystają przede wszystkim studenci kierunków ścisłych: inżynierowie, architektci, fizycy, biolodzy, chemicy i matematycy. Ze względu na otwartą architekturę i pełne wsparcie dla Linuksa (preinstalowane Ubuntu 12.04 LTS) jest to wspaniała platforma do nauki programowania superkomputerów. Raspberry Pi dało majsterkowiczom miniaturowy komputerek ogólnego przeznaczenia – Adapteva wprowadza pod strzechy obliczenia równoległe.

Źródła:
adapteva.com
zdnet.com
wikipedia (1, 2)

W skrócie

Canonical wycofuje ze sprzedaży płyty z obrazami instalacyjnymi Ubuntu nie-LTS. Nadal będzie można zamówić płytki z Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, ale już dla najnowszego Raring Ringtail nie będzie takiej opcji. Biorąc pod uwagę, że Raring i tak nie mieści się na standardową płytę CD-R(W) oraz znaczny wzrost popularności instalacji z USB, nie można się dziwić takiemu ruchowi. Chociaż z drugiej strony, kiedyś można było dostać płytki za darmo. Ale wtedy użytkowników Ubuntu nie liczyło się w dziesiątkach milionów.

Wydano wersję 2.0 popularnej biblioteki javascript jQuery. Poza zapowiedzianym porzuceniem wsparcia dla starszych wydań Internet Explorera (wersje 6, 7 i 8), zmniejszono rozmiar samej biblioteki (głównie za sprawą porzucenia starszych wersji IE), co przekłada się na większą wydajność kodu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Komentarz do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 95