Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 98 2


Wieści ze świata Open Source: 14 – 20 maja 2013 r.

Nowy serwer wyświetlania, opracowywany w Canonicalu – Mir – wszystkich trzyma w niepewności. Chociaż w obecnej fazie już działa i ma się całkiem dobrze, to jednak pozostaje wiele wątpliwości – jak będzie z kompatybilnością z pozostałym oprogramowaniem? Co z grami? Co z wydajnością? Podczas trwającego w zeszłym tygodniu Ubuntu Developer Summit udzielono niejako odpowiedzi na te, i wiele innych pytań

Ubuntu Developper Summit – co przyniesie Ubuntu 13.10 Saucy Salamander?

Następne wydanie Ubuntu nie będzie oznaczało rewolucji. Wygląda na to, iż Canonical wszelkie bomby szykuje na kolejne wydanie LTS – tak jak to było w przypadku 12.04. Nie obejdzie się jednak bez zmian. Na szczęście najbardziej kontrowersyjna z nich – serwer wyświetlania Mir – nie będzie wciskana na siłę, a jedynie jako alternatywa do testowania. Obecna wersja Unity, oznaczona numerem 7, będzie domyślną sesją w Ubuntu Saucy. Dodatkowo, na ekranie logowania będzie można wybrać Unity 8 (Unity Next), działające pod kontrolą serwera wyświetlania Mir.
Zaprezentowane wideo daje pewne nadzieje, że projekt nie okaże się kompletną klapą.

Sprzęt: MacBook Pro Retina z kartą graficzną Intel HD 4400. Rozdzielczość ekranu 2880×1800.

Wszystko jednak zależy od tego, jak i czy aplikacje pisane pod X-y będą współdziałały z Mirem. Teoretycznie Mir pozwala uruchomić pod sobą oddzielną sesję X.org (XMir), ale jak to będzie wyglądać w praktyce – nie wiadomo. Konieczność uruchamiania osobnej sesji graficznej, by w pełni korzystać z systemu, nie wydaje się zbyt dobrym rozwiązaniem. Ponadto w tej chwili, poza zmienianiem pulpitów i Dashem, nie zaprezentowano niczego ciekawego. W założeniu wersja dystrybuowana wraz z Ubuntu Saucy będzie pozwalać na dostęp do lokalnych plików, obsługę sieci, uruchomienie aplikacji przeznaczonych dla Ubuntu Phone (przynajmniej tych podstawowych, dostępnych domyślnie razem z urządzeniem) oraz przełączanie pulpitów.

Niewiele, jednak powtarzam jeszcze raz – to tylko wersja testowa. Jest też jeszcze jedna kwestia. Z ogólnego tonu wypowiedzi wynika, że obecnie Mir jest rozwijany przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych, zaś wersja desktopowa jest niejako w odstawce. Podczas pierwszej prezentacji Mira Canonical zapowiadał współpracę z Nvidią w celu przeniesienia na niego zamkniętych sterowników. Patrząc jak sprawy się rozwijają, mam dziwne przeczucie, że skończy się tylko na pustych obietnicach.

Mir pozostanie w cieniu, przynajmniej w kolejnym wydaniu Ubuntu. Przyjrzyjmy się jednak temu, co zwykły użytkownik zobaczy po instalacji nowego Ubuntu. Sporo osób komentowało pomysł zmiany domyślnej przeglądarki z Firefoksa na Chromium. Póki co, to jedynie propozycja i mimo wszystko nie wydaje mi się, aby została zrealizowana. Zastosowanie tej drugiej przeglądarki, która przynajmniej teoretycznie jest wydajniejsza, wiąże się jednak z problemami, które zauważył sam autor sugestii: brak możliwości przeniesienia rozszerzeń, brak współpracy z syntetyzatorami mowy, niska wydajność w sytuacji małej ilości dostępnej pamięci operacyjnej, brak wersji na architekturę PowerPC, brak wbudowanego czytnika PDF.

Unity 7 nie ulegnie większym zmianom. Dodane zostaną Smart Scopes – dodatkowe źródła wyszukiwania zasobów online poprzez Dash. W samym Dashu będzie można bezpośrednio zapłacić za internetowe zakupy. Zapowiadana możliwość globalnego wyłączenia AppMenu (dawniej: Global Menu) w oknach, które nie są zmaksymalizowane, została usunięta. Szkoda – przecież mogła to być dodatkowa opcja, nawet domyślnie wyłączona.

Ubuntu Saucy powinno obsługiwać technologię Nvidia Optimus, a to dzięki zmianom wprowadzonym w ostatnich wydaniach jądra Linux. Ponadto mogą się pojawić specjalne patche dla Compiza, poprawiające wydajność tego menadżera okien, chociaż to nie jest pewne. Za rok Unity ma być przecież w całości przepisane na Qt i nie korzystać z Compiza.

 

Źródła:
Ubuntu Saucy blueprints
Propozycja uczynienia Chromeium domyślną przeglądarką
Instrukcja instalacji i uruchamiania Mira

W skrócie

W nowym wydaniu Firefoksa, oznaczonym numerem 21, znajdziemy nowe Social API (umożliwiające portalom społecznościowym lepszą integrację z przeglądarką), poprawki wydajności przy renderowaniu grafiki oraz poprawki bezpieczeństwa i kompatybilności z HTML5. Ponadto przeglądarka ma teraz lepiej informować użytkownika o tym, co zostanie skasowane, a co zachowane podczas czyszczenia historii, a także będzie podpowiadać, jak można zwiększyć wydajność programu (np. zaproponuje ograniczenie ilości kart otwieranych podczas startu).

Jak podaje portal Phoronix, Logitech przymierza się do wejścia na rynek linuksowy. Na stronach tego producenta sprzętu produkty poprawnie działające pod Linuksem zostały specjalnie oznaczone, ponadto dodano wyszukiwarkę takich wyrobów. Na razie wybór jest niewielki (jedna mysz komputerowa), ale być może Logitech przymierza się do czegoś poważniejszego.

Pojawił się exploit umożliwiający zwykłym użytkownikom uzyskanie uprawnień roota w dystrybucjach wyposażonych w kernele Linux od 2.6.37 do 3.8.9. Odpowiedni patch jest już dostępny. Wszystkie wydania Ubuntu z aktywnym wsparciem technicznym (w wersji desktop 12.04, 12.10 i 13.04) już zaszczepiono. Stabilna wersja Debiana (Wheeze) jest na razie podatna na ten exploit. Poprawki są dostępne w repozytoriach i niebawem powinny się ukazać w formie domyślnej aktualizacji.

Korekta: admo


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 98