20 października 2022 wydano Ubuntu 22.10 o nazwie kodowej Kinetic Kudu (Kinetyczny Kudu). Jest to wersja z krótkim okresem wsparcia (9 miesięcy, do lipca 2023). Jak zwykle przy takich wydaniach – dodano sporo nowości, które – jeśli się sprawdzą – zostaną włączone do kolejnego wydania LTS.
Z najbardziej widocznych zmian warto wspomnieć o GNOME 43 z GTK4 i nowym wyglądzie aplikacji takich jak Nautilus. Ponadto menu z ustawieniami systemowymi (to w prawym górnym rogu) doczekało się przycisków, które pozwalają szybko zmieniać niektóre opcje.
PulseAudio zostało zastąpione przez PipeWire – co przekłada się na lepsze wsparcie urządzeń audio przez Bluetooth (obsługa mikrofonu w słuchawkach Bluetooth, kodeki AptX i LDAC).
Domyślna przeglądarka grafiki (w końcu) potrafić otwierać obrazki w formacie webp.
Domyślnym edytorem tekstu został… Edytor Tekstu (poczciwy gedit jest dostępny w repozytoriach).
GNOME Terminal jest wciąż domyślnym terminalem, ale GNOME Console można już pobrać z repozytorium.
Aplikacja To Do nie jest już domyślnie instalowana, można ją znaleźć w repozytoriach jako Endeavour.
GNOME Books nie jest już dostępna – zalecany zamiennik – Foliate.
Polepszono integrację z windowsowym logowaniem domenowym.
Wiele pakietów dostępnych jest w nowych wersjach:
- Kernel Linux 5.19
- Firefox 106
- Thunderbird 102
- BlueZ 5.65
- CUPS 2.4
- NetworkManager 1.40
- Qemu v7.0.0
- itd.
Wiele zmian dotyczy wsparcia dla Raspbery Pi – w tym lepsze wsparcie dla „wbudowanych” wyświetlaczy (możliwość uruchamiania graficznych aplikacji poza standardową sesją środowiska graficznego).
Dodano usługę debuginfod, która pozwala automatycznie pobierać potrzebne symbole debugowe podczas debugowania aplikacji.
Jeśli chodzi o znane problemy, to nie obyło się bez kilku:
- Instalacja z systemem plików ZFS oraz szyfrowaniem jest niedostępna ze względu na błąd, który powoduje, że po takiej instalacji systemy plików nie montują się automatycznie. Obejście: zainstalować w ten sposób wersję 22.04 i zaktualizować system do wersji 22.10.
- Narzędzie dkms nie potrafi podpisać modułu, który buduje, gdy włączony jest Secure Boot – w szczególności chodzi o moduł broadcom (bcmwl) do kart WiFi z czipem tego producenta. Obejście problemu opisano tutaj: DKMS package support (extra drivers) does not work in Ubuntu 22.10 install media
- Sporo znanych błędów zawiązanych z Raspberry Pi opisano w notatkach z wydania: Kinetic Kudu Release Notes
Obrazy instalacyjne można pobrać ze strony Ubuntu:
Dla czego jest problem z uruchomieniem przeglądarki Chromium Browser z paska zadać jednym kliknięciem? Klikam kilka razy a kiedy w końcu się uruchomi to muszę wszystkie pozamykać i dopiero od nowa uruchomić. Nie interesują mnie żadne szczegóły o których piszecie a prostota na zasadzie klikam i mam.
Najwyraźniej jest jakiś bug. Może to ten:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/apparmor/+bug/1992930
Albo ten:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/snapd/+bug/1991691
Jeśli masz kernel 5.19.0-18 lub starszy albo 5.19.0-21 lub nowszy i dalej jest ten błąd, to raczej coś innego.
Tak czy inaczej – z problemami zapraszam na forum.
pewnie chromium browser masz zainstalowane przez snap. Usuń i zainstaluj z *.deb
https://ubunlog.com/pl/como-instalar-un-programa-en-ubuntu/
Jestem osobiście bardzo zadowolony, że Ubuntu tak prężnie się rozwija. To jest chyba jedyny system, który w wersji desktop, tak szybko reaguje na zgłoszenia awarii, które wiadomo, zawsze gdzieś kiedyś wystąpią. Tu też występują…raz, góra dwa razy i koniec. Szacunek.