Ubuntu 23.10 to wersja pośrednia z krótkim okresem wsparcia (do lipca 2024) – ostatnia przed kolejnym wydaniem LTS w kwietniu przyszłego roku. Nazwa kodowa „Mantic Minotaur” w wolnym tłumaczeniu oznacza „wieszczy minotaur”. Wydanie zostało opublikowane 12 października 2023.
Z najważniejszy zmian warto wspomnieć o nowym GNOME 45, które w końcu doczekało się wskaźnika obszaru roboczego oraz możliwości przyciągania okien do rogów ekranu (w taki sposób, ze każde zajmuje ćwiartkę ekranu).
Znaczącego odświeżenia doczekał się sklep z aplikacjami – znany teraz jako App Center. Obsługuje zarówno paczki deb, jak i snap. W przypadku tych drugich może pokazywać o wiele więcej informacji a aplikacjach (które snap przechowuje w metainformacjach pakietów). W sklepie dodano system oceniania oprogramowania, a w przyszłości mają być dodane funkcje takie jak „najpopularniejsze pakiety” czy „ostatnio zaktualizowane”.
Pojawiła się osobna aplikacja do aktualizacji oprogramowania układowego (firmware) urządzeń.
Dodano eksperymentalną funkcję szyfrowania dysku z wykorzystaniem TPM (Trusted Platform Module) – na wspieranych urządzeniach umożliwia zaszyfrowanie całego dysku i bezpieczne odszyfrowywanie go bez konieczności podawania hasła. Obecnie funkcja ta nie umożliwia ładowania zewnętrznych (w tym własnościowych) modułów kernela (np. sterowników NVIDIA) – ma się to zmienić w przyszłości.
Trochę mniej widoczna zmiana – za konfigurację sieci od teraz odpowiada Netplan – rozwiązanie znane z edycji serwerowych Ubuntu.
Instalator systemu domyślnie będzie sugerował instalację minimalną (bez dodatkowego oprogramowania, np. LibreOffice) – można oczywiście wybrać instalację pełną. Ponadto do instalatora powróciło eksperymentalne wsparcie dla systemu plików ZFS.
Nowe Ubuntu wspiera płytkę Raspberry Pi 5, która ma się pojawić pod koniec października.
Ulepszono sposób zarządzania repozytoriami PPA – od teraz ich konfiguracja, ściśle powiązana z podpisem cyfrowym, będzie przechowywana w plikach .sources.
Kernel 6.5 przynosi jak zwykle lepsze wsparcie dla nowego sprzętu, w tym interfejsy do lepszego zarządzania energią dla urządzeń od Intela.
Na koniec warto wspomnieć o znanych problemach:
- Sesja Live w nowym instalatorze nie ma tłumaczenia.
- Wsparcie dla czytnika ekranowego w nowym instalatorze jest jeszcze niekompletne.
- Ikony aplikacji nie wykorzystują prawidłowego motywu wysokiego kontrastu, gdy ten jest włączony.
- Szyfrowanie dysku z wykorzystaniem TPM jest niekompatybilne z szyfrowaniem dysku z wykorzystaniem rozwiązania Absolute Software.
- Szyfrowanie dysku z wykorzystaniem TPM wykorzystuje specjalną paczkę snap z kernelem, która może nie zawierać niektórych modułów (np. do obsługi RAID).
Więcej informacji o nowym wydaniu:
- https://ubuntu.com/blog/ubuntu-desktop-23-10-mantic-minotaur-deep-dive
- https://discourse.ubuntu.com/t/mantic-minotaur-release-notes/35534
- https://canonical.com/blog/canonical-releases-ubuntu-23-10-mantic-minotaur
Skąd pobrać Ubuntu 23.10: