Ubuntu 24.04 LTS wydane – Ubuntu jest już z nami od 20 lat! 14


Noble Numbat (w wolnym tłumaczeniu „szlachetny mrówkożer”) jest maskotką Ubuntu 24.04 LTS – wersji wyjątkowej, gdyż jej wydaniem świętujemy dwudziestolecie Ubuntu! Skrót LTS oznacza, że ta wersja Ubuntu ma 5 lat wsparcia (z możliwością wydłużenia go do 10, a nawet 12 lat). Zmian jest sporo – widocznych na pierwszy rzut oka, jak choćby w instalatorze, ale również ukrytych – w zabezpieczeniach systemu.

Wszystko zaczęło się 20 lat temu… Aż się łezka w oku kręci 😉

Ubuntu 24.04, podobnie jak inne wersje LTS, zbiera rozwiązania wypracowane i dopracowane podczas rozwoju wersji z krótkim okresem wsparcia z poprzedzających dwóch lat. Zatem wszystkie nowości należy rozumieć w kontekście porównania z poprzednią wersją LTS, czyli Ubuntu 22.04.

Jeśli chodzi o okres wsparcia – LTS (long-term support) oznacza 5 lat aktualizacji, czyli do kwietnia 2029. Kolejne 5 lat aktualizacji bezpieczeństwa dostępne jest dla subskrybentów Ubuntu Pro (bezpłatne dla użytkowników indywidualnych), kolejne 2 lata aktualizacji można dokupić dodatkowo (to rozwiązanie kierowane do firm, które z jakiegoś powodu po 10 latach wciąż nie mogą sobie pozwolić na aktualizację systemu do nowszej wersji).

Wracając do zmian – na pierwszy plan wysuwa się nowy instalator systemu, rozwijany od wersji 23.04 – od strony wyglądu jest to nowy twór, zaś od środka jest to sprawdzone rozwiązanie bazujące na Subiquity – znane z edycji serwerowych, stąd m.in. wspiera proces automatycznej instalacji (poprzez wskazanie lokalnego lub zdalnego piku z odpowiednią konfiguracją). Ponadto dodano opcję instalacji na partycji typu ZFS (również z szyfrowaniem), oraz sprzętowo wspierane szyfrowanie całego dysku wykorzystujące TPM (na ten moment bez wsparcia dla własnościowych modułów, np. NVIDIA, ale prace nad takim wsparciem trwają).

Nowy sklep z aplikacjami App Center, po raz pierwszy dodany w Ubuntu 23.10 – pozwala wyszukiwać zarówno pakiety deb, jak i (a może przede wszystkim) paczki snap. Informacje o aplikacjach wyświetlane są w bardziej przystępnej i przyjemnej dla oka formie. Zupełną nowością w tym wydaniu jest dodanie zakładki z grami. Aktualizacje oprogramowania układowego (firmware) zostały wydzielone do osobnej aplikacji.

Środowisko GNOME w wersji 46, oczywiście „podrasowane” na potrzeby Ubuntu – m.in. poprzez poprawę wydajności na kartach graficznych Intela oraz płytkach Raspberry Pi, ale również poprzez dodanie rozszerzenia do rozmieszczania/przyciągania okien na ćwiartkach ekranu.

Za konfigurację sieci odpowiada wydany niedawno Netplan v1.0, do czego przygotowywano się już w Ubuntu 23.10.

Polepszono integrację z Active Directory, co przyda się pewnie w rozwiązaniach korporacyjnych.

Zmianie uległ sposób zarządzania repozytoriami systemowymi – będą to teraz pliki .sources zgodne z formatem deb822. Co za tym idzie repozytoria systemowe będą teraz umieszczone nie w /etc/apt/sources.list, ale w pliku /etc/apt/sources.list.d/ubuntu.sources.

Jeśli chodzi o inne zmiany związane z repozytoriami – pakiety proposed (czyli testowe) będą udostępniane z niższym priorytetem, co tym, którzy w ogóle będą chcieli z nich korzystać, pozwoli na selektywne wybieranie paczek, które mają być instalowane w wersjach potencjalnie niestabilnych.

W systemie dodano restrykcje do nieuprzywilejowanych przestrzeni nazw użytkownika (unprivileged user namespace) – rozwiązania wykorzystywanego przez różne „piaskownice” (np. w przeglądarkach). Od teraz takie aplikacje, aby korzystać ze wspomnianego rozwiązania będą potrzebowały odpowiedniego profilu AppArmor – sprawdzone popularne aplikacje będą go oczywiście miały od zaraz, ale mniej znane aplikacje mogę wymagać trochę dodatkowej konfiguracji do prawidłowego działania.

Z innych zmian, o których warto wspomnieć:

  • Rozwiązano problem roku 2038 na platformie armhf.
  • Kernel Linux w wersji 6.8.
  • GCC 14, Python 3.12, OpenJDK 21, LLVM 18, Rust 1.75, Golang 1.22, .NET 8.
  • Domyślnie zainstalowane są narzędzia do badania wydajności systemu.
  • Usługi, które tego wymagają, będą automatycznie restartowane po aktualizacji zależnych pakietów.
  • irqbalance nie jest domyślnie zainstalowany.
  • Ulepszono menedżer profili zasilania.
  • Zaktualizowano bibliotekę do obsługi czytników linii papilarnych.
  • Domyślnie Ubuntu instalowane jest w wersji minimalnej (czyli bez LibreOffice, Tunderbird itp.) – można oczywiście to zmienić w instalatorze.
  • Dodano nowszą wersję czcionki Ubuntu.

Warto wspomnieć też o znanych problemach:

  • Sesja Live Ubuntu uruchomiona z nowego instalatora nie jest przetłumaczona (tj. jest w języku angielskim). Polskie pakiety językowe zostaną pobrane podczas instalacji (jeśli będzie dostęp do internetu).
  • Aktualizacje systemu z poprzednich wersji Ubuntu nie są jeszcze dostępne ze względu na oczekiwane poprawki krytycznych błędów. Dostępne będą w późniejszym terminie.
  • Nowy instalator wspiera czytnik ekranowy, ale wsparcie jest jeszcze niekompletne.
  • Instalacje OEM nie są jeszcze dostępne.
  • Ikony aplikacji nie korzystają z opcji motywu z wysokim kontrastem, gdy ten jest włączony.
  • Aplikacje GTK4 (w tym pulpit) wyświetlają się nieprawidłowo (z artefaktami) na maszynach wirtualnych VirtualBox oraz VMWare gdy włączona jest akceleracja 3D. Podobny problem można zaobserwować, gdy w użyciu są stare moduły Nvidia (wersja 470).
  • W sesji Xorg, gdy używane są sterowniki NVIDIA, nastąpiła tymczasowa regresja wydajności.
  • Uruchamianie nowego instalatora z sieci (netboot) powoduje jego nagłe zakończenie – zostanie to wkrótce naprawione (w wersji 24.04.1 lub wcześniej).
  • Pełne szyfrowanie dysku z wykorzystaniem TPM jest niekompatybilne z rozwiązaniem Absolute wykorzystywanym na niektórych urządzeniach. Należy wyłączyć Absolute w BIOS-ie, aby uniknąć konfliktu.

Skąd pobrać nowe Ubuntu? Jeśli chodzi o nową instalację – pliki ISO można pobrać stąd:
https://ubuntu.com/download/desktop

https://releases.ubuntu.com/noble/
Poradnik do nowego instalatora można znaleźć tutaj (j. angielski):
https://ubuntu.com/tutorials/install-ubuntu-desktop
Aktualizacja z Ubuntu 23.10 dostępna będzie wkrótce (patrz: znane problemy).
Aktualizacja z Ubuntu 22.04 dostępna będzie tradycyjnie po wydaniu pierwszej wersji poprawkowej, tj. 24.04.1.

Więcej informacji o nowym wydaniu:


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 komentarzy do “Ubuntu 24.04 LTS wydane – Ubuntu jest już z nami od 20 lat!

  • Tomek

    Aktualizacje systemu z poprzednich wersji Ubuntu nie są jeszcze dostępne ze względu na oczekiwane poprawki krytycznych błędów. Dostępne będą w późniejszym terminie.

    Ten punkt powinien być na czerwono, wielkimi literami i na początku artykułu.

    • mario_7 Autor wpisu

      I tak, i nie. Te błędy mogą ale nie muszą wystąpić – zależy od konfiguracji obecnego systemu. Stąd aktualizacje systemów do najnowszej wersji nie są automatycznie proponowane. Ale oczywiście jeśli użytkownik chce, to może ją wymusić. A jeśli ją wymusza, to bierze odpowiedzialność za to co robi i potencjalne konsekwencje. 😉

      Dla jasności – nie chodzi o błędy bezpieczeństwa, a o potencjalne problemy z aktualizacją wybranych pakietów.

      Instalując system od zera problemów z aktualizacją pakietów nie będzie.

      • Stanislaw

        Niczego nie wymuszalem system sam podpowiadal mozliwosc dokonania upgrade. Za pierwszym razem sie nie udalo wiec odczekalem kilka dni i sprobowalem ponownie. I pojawil sie problem system wybrany w Grub nie startuje to znaczy cos tam mieli na dysku ale zwisa i tyle. Probowalem w Grubie opcji dla Ubuntu z nowsza wersja Linuxa i opcji „recover”. Po przejsciu prawie wszystkich opcji recover wybralem dalszy ciag bootowania i sie uruchomil. Ciekawe co sie stanie przy nastepnym starcie?
        Sprawdzilem czy sa aktualizacje ale nie ma na ta chwile.

        • mario_7 Autor wpisu

          Być może to kwestia sterownika do grafiki. Ale najlepiej spojrzeć w logi – zapraszam na forum – tam zapewna znajdą się chętni do pomocy.

          • Stanislaw

            Zastosowalem obejscie problemu czekajac na poprawki:
            -w Grub wybieram Opcje dla Ubuntu
            -dalej wybieram Recovery
            -na ekranie Recovery wybieram dalsze bootowanie
            -system sie uruchamia i dziala
            Upgrade z Ubuntu 22.04. Komputer Dell Optiplex 755 na dysku Windows XP a na partycji sda6 Ubuntu.

          • Stanislaw

            [UFW BLOCK] IN=enp0s25 OUT= MAC=01:00:5e:00:00:01:40:ee:15:ce:f9:e4:08:00 SRC=0.0.0.0 DST=224.0.0.1 LEN=32 TOS=0x00 PREC=0xC0 TTL=1 ID=0 DF PROTO=2
            Na czerwono w logach systemowych.

    • Stanislaw

      Z mojego dotychczasowego doswiadczenia wyglada na to, ze Ubuntu probuje startowac jako system serwerowy pomimo, ze jest zainstalowany na poprzednim systemie desktopowym 22.04. Pierwszy start pomija Grub dopiero po restarcie pojawia sie Grub. Opcja Recover pozwala na dostep do dysku sda6 gdzie lezal stary system i sa zainstalowane nowe moduly i jadro Linuxa. Obsluga graficzna to KDE Plazma ktora sie zaktualizowala. Dla zwyklego uzytkownika bedzie to problem nie do obejscia. Przed emerytura pracowalem z serwerami AIX, Netware i FreeBSD i mialem system desktopowy rowniez na FreeBSD tak, ze nie znam Linuxa od podszewki 🙂 i czekam na poprawki.

      • Stanislaw

        Niestety system jest w zasadzie nieprzygotowany do emisji. To jest testowanie systemu na uzytkownikach obserwujac ilosci poprawek ktore co kilka dni sie pojawiaja do wgrania. Takich rzeczy sie nie robi chyba ze czasy sie zmienily na tyle i mentalnosc tworcow ze uzytkownik to zwierze laboratoryjne na ktorym mozna testowac wszystko bez zadnych skrupulow.

        • Stanislaw

          Jesli ktos ma troche oprogramowania uzytkowego to niech jeszcze nie instaluje nowej wersji. Zle dziala Libre Office, Arduino IDE nie widzi portow USB2Serial i nic nie moge zrobic bo nie wgram oprogramowania do modulu Arduino.
          To jest pomylka zeby chwalic sie nowym wydaniem ktore sprawia tyle klopotow i proponowac upgrade z wersji 22.04.
          Teraz jest juz 3 wersja linuxa na ktorej to stoi. Teoretycznie robicie dobra robote i macie dobre checi ale dobrymi checiami to pieklo jest wybrukowane.