Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 106. 5


Wieści ze świata OpenSource: 15 – 22 października 2013 r.

W dzisiejszym Poniedzielniku używam wielkich słów: rok 2013 był rokiem Linuksa. Wiem, że powtarzają się one przynajmniej od 5 lat, ale jak by na to nie patrzeć Linux ma bardzo duży udział w każdym rynku poza desktopami.
W mijającym tygodniu niewiele się działo, gdyż wszystko przyćmiła premiera Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Chociaż sam system nie jest jakimś wielkim krokiem do przodu w porównaniu do Raring Ringtail (przełącznik klawiatury? naprawdę?), to przynajmniej Canonical wstrzymał się z wciskaniem niestabilnych rozwiązań na siłę. Saucy to Raring ze zaktualizowanymi repozytoriami. I bardzo dobrze. Potrzebna jest pewna stabilizacja w świecie Ubuntu.

Sterowniki radeon dostają potężnego kopa

Faktem jest, że otwarte sterowniki dla kart graficznych NVIDII i AMD średnio się sprawdzają podczas grania w gry komputerowe. Faktem jest też, że zamknięte sterowniki AMD nie są najwyższych lotów, co ostatnio potwierdziło się więcej niż raz. Najpierw deweloperzy projektu Dolphin (emulator GameCube oraz Wii) mocno je skrytykowali za błędy i brak reakcji AMD na zgłoszenia. W zeszłym tygodniu Leszek Godlewski, programista odpowiedzialny za linuksowy port gry Painkiller: Hell & Damnation, zalecił stosowanie otwartych sterowników radeon do uruchamiania tego tytułu na kartach AMD (co można właściwie rozciągnąć na wszystkie produkcje korzystające z Unreal Engine 3). Zamknięty sterownik Catalyst powinien oferować wyższą wydajność, ale jednocześnie jest znacznie mniej stabilny i zawiera kilka błędów, uniemożliwiających uruchomienie Painkillera na niektórych kartach graficznych.
Użytkownicy kart NVIDIA nie mają zbytnio wyboru i najlepiej zrobią pozostając przy własnościowym sterowniku, który nie sprawia takich problemów.

Wszystkich posiadaczy kart graficznych AMD zapewne ucieszy fakt, że zbliżające się wydanie kernela 3.12 znacząco poprawia wydajność otwartych sterowników. Ile to jest „znacząco”? Od 30 do 90%, w zależności od benchmarku oraz karty graficznej. A wszystko to za sprawą małego patcha, niezwiązanego niemal wcale z kodem samego sterownika.
Nowoczesne procesory potrafią zmieniać w locie częstotliwość swojej pracy. Kiedy nie ma takiej potrzeby, CPU ogranicza swoją pracę, a co za tym idzie – zużycie energii elektrycznej. Częstotliwością pracy procesora w Linuksie steruje moduł CPUfreq, zaś najczęściej stosowaną polityką jest ondemand (na żądanie). Parametry procesora były ustawiane na podstawie obciążenia systemu (system load), jednak stosowany do tej pory algorytm najczęściej wybierał albo maksymalne, albo minimalne tempo pracy. Nowa wersja częściej wybiera środkowe parametry i znacznie zmniejsza ilość zmian. Procesor dłużej pracuje na tych samych (wysokich) parametrach, jeżeli obciążenie systemu daje ku temu powody. Redukuje to wąskie gardło w sytuacji, gdy dodatkowa moc obliczeniowa jest potrzebna w tej chwili, a nie za kilka milisekund, potrzebnych na „rozpędzenie” procesora.

Zmiana ta najbardziej odbija się na wydajności w grach 3D, gdy używany jest otwarty sterownik radeon. Nouveau,  dla kart NVIDII, też do pewnego stopnia zyskuje na tej łatce, ale efekt nie jest aż tak spektakularny. W przypadku sterowników dla kart Intela nie ma żadnej różnicy.

Źródła:
Phoronix.com (1, 2, 3, 4, 5, 6)

Wolna i otwarta klasyka

Musopen, prawdopodobnie największe repozytorium muzyki poważnej dostępnej na wolnych licencjach, właśnie zakończyło sukcesem swoją kolejną zbiórkę pieniędzy. Tym razem udało się sfinansować przeniesienie do domeny publicznej twórczości Fryderyka Chopina.

Chociaż od śmierci wielu najznakomitszych kompozytorów minęło już wystarczająco wiele czasu, aby ich dzieła przeszły do domeny publicznej, to w wielu przypadkach dostępne są jedynie albo niskiej jakości nagrania koncertowe, albo zastrzeżone prawami autorskimi nagrania wykonane przez wytwórnie muzyczne. Czy muzyka, która ukształtowała brzmienie XX wieku, powinna zbierać kurz na półkach, zapomniana przez wszystkich, bo nie ma silnego marketingu? Zbliżamy się do drugiej połowy drugiej dekady XXI wieku i mamy środki, aby temu zaradzić. Mamy Internet.

Musopen.org postawiło sobie za cel udostępnić muzykę za darmo. Nie tylko szeroko pojętą muzykę klasyczną – chociaż to, jak działają prawa autorskie, pozostawia wąskie pole manewru. Udostępnienie w domenie publicznej nagrań, zapisów nutowych i dodatkowych materiałów to nie tylko możliwość zgrania ich sobie do prywatnej kolekcji. Szukasz podkładu muzycznego do swojej gry indie? A może kręcisz film na podwórkowy festiwal filmowy? Największe wytwórnie filmowe tak właśnie zaczynały. Dwa dni temu zakończyła się zbiórka pieniędzy na opłacenie pianistów, którzy wykonają kompozycje Fryderyka Chopina. Nagrania zostaną następnie udostępnione w postaci plików mp3/m4a/flac (24 bit/192kHz). Zebrane fundusze pozwolą na nagranie 245 utworów (około 15 płyt CD). Dodatkowo udostępnione zostaną nagrania filmowe z sesji nagraniowych, ebook „Classical Music – An Introduction”, aplikacja mobilna „Chopin: A Life In Music” oraz książka „Chopin – The Listener’s Companion”.

Nie przepadasz za Chopinem? Nadal trwa zbiórka pieniędzy na sfinansowanie nagrań dzieł Jana Sebastiana Bacha.

Źródła
Musopen.org
Kickstarter (Chopin/Bach)

W skrócie

Ubuntu ma już 9 lat. Kolejne wydanie – Ubuntu 14.04 LTS – będzie nosić nazwę Trusty Tahr (Ufny Hemitragus).

Humble Bundle (with Android) 7 oddaje do dyspozycji graczy Worms Reloaded/Worms 2: Armageddon, The Bard’s Tale, Ticket to Ride, Anodyne, Greed Corp oraz Incredipede.

Najnowszy okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych – USS Zumwalt – działa pod kontrolą Linuksa. A Oracle twierdzi, że otwarte oprogramowanie nie nadaje się do „poważnych” zastosowań.

Pojawiło się pierwsze stabilne wydanie NFTables, narzędzia mającego zastąpić wysłużone IPTables. Celem jest przede wszystkim uproszczenie i zunifikowanie pisania reguł dla obecnego w kernelu firewalla Netfilter. NFTables trafi do kernela najwcześniej w wydaniu 3.13.

korekta: ionash.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 106.