O Ubuntu
Co to jest Ubuntu?

Debian ma opinię systemu wyjątkowo stabilnego. Oparty jest na sprawdzonych i stabilnych pakietach. Jest to z jednej strony jego zaleta, z drugiej jednak bywa, że czas jaki upływa od powstania nowej technologii czy narzędzia, a jej ostatecznym przetestowaniem i włączeniem do głównych pakietów jest bardzo długi. Dwie ostatnie stabilne wersje Debiana zostały wydane w odstępie trzech lat!

Złoty środek stara się znaleźć firma Canonical Ltd. Pakiety testowe Debiana są "zamrażane" przez developerów Ubuntu, dostosowywane do dystrybucji, dołączane jest najnowsze środowisko graficzne i prosta, użyteczna konfiguracja. Razem tworzy to kolejne, wydawane co pół roku, wersje Ubuntu Linux. Ukazały się już stabilne wersje: Warthy Warthog (Ubuntu 4.10 - numer wersji wskazuje na rok i miesiąc wydania), Hoary Hedgehog (Ubuntu 5.04), Breezy Badger (Ubuntu 5.10), Dapper Drake (Ubuntu 6.06), Edgy Eft (Ubuntu 6.10), Feisty Fawn (Ubuntu 7.04), Gutsy Gibbon (Ubuntu 7.10), Hardy Heron (Ubuntu 8.04), Intrepid Ibex (Ubuntu 8.10), Jaunty Jackalope (Ubuntu 9.04), Karmic Koala (Ubuntu 9.10), Lucid Lynx (Ubuntu 10.04), Maverick Meerkat (Ubuntu 10.10), Natty Narwhal (Ubuntu 11.04), Oneiric Ocelot (Ubuntu 11.10), Precise Pangolin (Ubuntu 12.04).

Obecnie dostępne są też polskie remiksy Ubuntu: Lśniący Lamparcik (bazuje na Ubuntu 10.04), Niebiańska Nimfa (bazuje na Ubuntu 11.04) i Przyjazny Puchacz (bazuje na Ubuntu 12.04). W przeszłości wydaliśmy remiksy o nazwach: Elokwentny Emu, Frywolny Fulmar, Grymaśny Gąsiorek, Hoża Hawajka, Intrygująca Iranka, Jurny Jarząbek, Karmelkowy Koliberek i Malinowa Mandarynka. Jak nietrudno zauważyć polskim nazwom zawsze towarzyszy jakiś ptaszek (tak, tak - iranka i hawajka to ptaki).

Instalacyjny dysk CD, DVD lub USB zawiera wyłącznie Wolne Oprogramowanie: może być bezpłatnie ściągnięty z licznych mirrorów, można go instalować na dowolnej ilości stacji roboczych i przekazywać innym użytkownikom kopie tak często i w takich ilościach jak to tylko możliwe.


Instalacja

Wersja Desktop to płytka typu liveCD pozwalająca na przetestowanie Ubuntu jeszcze przed instalacją. Po "zbootowaniu" komputera z płytki dostajemy do użytku w pełni funkcjonalny system: możemy sprawdzić działanie sprzętu, jego zgodność z systemem lub wypróbować aplikacje. Następnie możemy uruchomić prosty instalator. Wszystko to jednak wymaga przede wszystkim odpowiednio dużej ilości RAM-u (minimum to 256MB - jednak można przyjąć, że jest to ilość zaledwie pozwalające uruchomić sesję live).Dla słabszych komputerów jest zalecana wersja alternate: z tekstowym instalatorem. Ze względu na ograniczoną ilość pakietów i brak możliwości ich wyboru w trakcie instalacji nie powinno to sprawić żadnemu użytkownikowi kłopotów. Jedyny moment wymagający zwiększenia uwagi to przydzielanie partycji: domyślnie Ubuntu proponuje usunięcie całej zawartości twardego dysku. W trakcie instalacji, z repozytoriów, pobierane są pakiety lokalizacyjne stosownie do wskazanego domyślnego języka.

Po zakończeniu instalacji mamy do użytku (w przypadku najnowszej wersji) m.in.:
  • jądro 3.2.0
  • X.org 7.6
  • środowisko Unity (oraz GNOME 3.4)
  • Firefox 15
  • LibreOffice 3.5.x
  • Thunderbird 15
System

Ze względu na dążenie do maksymalnej wydajności i łatwości użytkowania dystrybucja Ubuntu zawiera domyślnie ograniczoną ilość oprogramowania. Twórcy jednak nie ograniczają użytkownika do korzystania wyłącznie z pakietów zawartych na płycie instalacyjnej.

Z licznych repozytoriów można doinstalować niemal wszystko co obecnie jest dostępne dla Linuksa. Domyślne repozytorium Ubuntu podzielone jest na 4 części:
  • Main - aplikacje o otwartym kodzie źródłowym szczególnie ważne i potrzebne, wspierane przez developerów Ubuntu
  • Restricted - programy dodatkowe, niewspierane przez Ubuntu, nieoparte na wolnej licencji
  • Universe - także niewspierane do końca pakiety Open Source
  • Multiverse - niewspierane i niewolne oprogramowanie
Dla lepszego wykorzystania Ubuntu można dołączyć dowolne repozytoria i korzystać z zawartego w nich oprogramowania. Jednak Canonical i developerzy Ubuntu nie gwarantują poprawności ich działania.

Skąd wziąć Ubuntu?

Ubuntu można ściągnąć i z jednego z licznych mirrorów: www.ubuntu.com/download, można przegrać płytkę od kolegi - nie obowiązują tu żadne ograniczenia w kopiowaniu, a także kupić na jednej z licznych aukcji internetowych. Z radością możemy zarekomendować także polski remiks Ubuntu.

Jak uzyskać pomoc?

Można, oczywiście, wykupić pakiet pomocy technicznej w firmie Canonical - www.ubuntulinux.org/support/, lub skorzystać z bezpłatnej pomocy społeczności Ubuntu. Oficjalne forum dyskusyjne - www.ubuntuforums.org lub polskie - ubuntu.pl/forum. Pytania i problemy zgłaszane na forach są rozwiązywane szybko i skutecznie, choć ani firma Canonical, ani twórcy tego serwisu nie dają jakiejkolwiek gwarancji na użyteczność tak uzyskanych porad. Odpowiedzi na większość pytań zawarte są w Nieoficjalnym Przewodniku po Ubuntu. przewodnik.ubuntu.pl

Jak pomóc?

Przyłącz się do społeczności Ubuntu, skopiuj i przekaż znajomym płytki instalacyjne, pomóż innym w instalacji i konfiguracji systemu. Masz ciekawe doświadczenia z Ubuntu, posiadasz wiedzę o tajnikach systemu, opisz to w dziale FAQ na ubuntu.pl/forum lub zgłoś projekt artykułu do administratorów tego serwisu.
Najlepsze miejsce,
w którym znajdziesz
odpowiedzi na
nurtujące Cię
pytania.


Wolne i Otwarte Oprogramowanie w Szkole
Logo Ubuntu, Ubuntu i Canonical to zarejestrowane znaki towarowe Canonical Ltd.
Projekt graficzny: Redhand.pl