NVIDIA GeForce 8: Linux vs. Windows 7


Nvidia generalnie jest uznawana za firmę, której sterowniki są porównywalne pod względem wydajności na systemach Linux i Windows. W odróżnieniu od fglrx, gdzie znanym problemem jest niższa wydajność nawet o 50% w porównaniu z windowsowymi sterownikami Catalyst. Natomiast możliwości Nvidia są takie same na obu systemach, jak i czasem nie lepsze na pingwinie. To także jest prawdą w przypadku sterowników dla systemu Solaris, gdyż bastion wydajności może w większości być przypisany do wspólnej podstawy sterownika dla wszystkich platform wspieranych przez Nvidie (Windows, Linux, Solaris, i FreeBSD). Jednakże, przy serii GeForce 8 napotkaliśmy na pewien niespotykany problem, gdzie możliwości tych kart były ograniczane na systemach Linux i Solaris. W tym artykule mamy dodatkowe informacje na temat limitowanej wydajności, oraz wyniki testów porównawczych dla Windows XP i Linux.

Krótki opis wsparcia dla serii GeForce 8 pod Linuksem. GeForce 8800GTX został wypuszczony wczesnym listopadem wraz ze sterownikiem 1.0-9742. Wsparcie dla GeForce 8 jest kontynuowane w sterowniku Nvidia 100.14.09 wraz z dodatkową obsługą dla serii 8300, 8400, 8500 i 8600. Jednakże do tego czasu bywało różnie ze wsparciem. Przynajmniej jest ono pod Linuksem (w odróżnieniu od Radeon HD 2000 „R600”), jednak zdarzają się różnego rodzaju problemy, jak przypadkowe „zwiechy” na czarnym ekranie, czy zła obsługa SLI. Instalacja ostatniej wersji sterownika (100.14.11) powinna rozwiązać te i tym podobne problemy. Poza tymi niedociągnięciami można zauważyć znaczącą różnicę pomiędzy wydajnością serii GeForce 8 dla Windowsa i Linuksa, w przeciwieństwie do poprzedniej generacji.

Po otrzymaniu wiadomość, że może istnieć spora różnica w osiągach serii GeForce 8 na alternatywnych systemach, zaczęliśmy zagłębiać się bardziej w ten temat i stwierdziliśmy, że problem leży w ostatnich sterownikach dla Linuksa. Aby dowiedzieć się więcej zabraliśmy się za przeprowadzenie testów przy pomocy kilku benchmarków. W tym celu użyliśmy kilku znanych gier działających na obu platformach: Enemy Territory, Doom 3 i Quake 4. Karty graficzne jakie zostały użyte w testach to: GeForce 8500GT 256MB z taktowaniem 500/800MHz (GPU/MEM) i GeForce 8600GT 256MB z 600/1400MHz, wraz z kartą GeForce 6600GT 128MB PCI-E x16 która reprezentuje starszy typ GPU z rozwiniętymi sterownikami do niego.

foto1

Inne podzespoły, które zostały wykorzystane to procesory quad-core Intel Xeon E5320 „Clovertown”, 8 x 512MB Kingston DDR2-533 FB-DIMM pamięci operacyjnej, płyta główna Tyan Tempest i5000X, oraz dysk twardy Seagate 80GB 7200RPM SATA 2.0. Systemy operacyjne to Fedora 7, z jądrem 2.6.21-1.3228.fc7 i sterownikiem graficznym NVIDIA 100.14.11, oraz Windows XP Service Pack 2 wraz ze sterownikiem ForceWare 94.24 WHQL do obsługo serii GeForce 6 i ForceWare 158.22 WHQL do obsługi serii GeForce 8.

foto2

foto3

foto4

foto5

foto6

foto7

foto8

Jak widać na wykresach, pomiędzy wydajnością serii GeForce 8 na Windowsie a Linuksie jest znacząca przepaść, której nie widać przy GeForce 6600GT. Wyniki pokazują, że GeForce 6600GT na obu systemach był w granicach błędu benchmarków, jednak przy GeForce 8600GT różnica była już znacząca, bo aż 30 klatek mniej na Linuksie, również w przypadku GeForce 8500GT widać spory spadek wydajności. To zagadnienie jest wciąż zgłębiane. Podczas nieoficjalnych testów które przeprowadziliśmy miesiąc temu nie spotkaliśmy tyle problemów co tym razem. Jednakże, nawet z tymi nieprawidłowościami Nvidia GeForce 8 pozostaje najlepszą opcją (przynajmniej do czasu wydania nowego sterownika dla ATI) dla użytkowników Linuksa którzy szukają najlepszej wydajności, jednak te poważne ubytki wydajności nie mogą przejść niezauważone. Możemy mieć tylko nadzieję, że kwestia sterowników dla serii GeForce 8 zostanie rozwiązana w niedalekiej przyszłości.

Tłumaczenie za zgodą autora. Na podstawie: NVIDIA GeForce 8: Linux vs. Windows

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy do “NVIDIA GeForce 8: Linux vs. Windows

  • sebiko

    Faktycznie jest różnica. Aktualnie mam GeForca 8600 GT, wcześniej miałem 6600 GT a wzrostu wydajnosci jakoś nie zauważyłem 🙂

  • Drahenfels

    Mam pytanko, otoz jestem szczesliwym posiadaczem karty graficznej nVidia GeForce GTX 280 😛
    czy ktos z was posiada taka sama karte i czy sa jakies problemy ze sterownikami pod Linuxa.
    Pzyznam sie ze wogole nie mialem stycznosci z linuxem ale chcialbym wyprobowac ten system.
    Pozrawiam i dziekuje z gory.

  • mario_7

    [quote comment=””]Mam pytanko, otoz jestem szczesliwym posiadaczem karty graficznej nVidia GeForce GTX 280 😛
    czy ktos z was posiada taka sama karte i czy sa jakies problemy ze sterownikami pod Linuxa.
    Pzyznam sie ze wogole nie mialem stycznosci z linuxem ale chcialbym wyprobowac ten system.
    Pozrawiam i dziekuje z gory.[/quote]
    Od jakiegoś czasu sterownik w wersji beta obsługiwał te karty, ale niedawno pojawiła się finalna wersja sterownika i teraz to wsparcie jest już oficjalne, więc będzie działać – musisz jedynie zadbać o najnowszą wersję sterownika – 177.80