Integracja Ubuntu z Androidem dzięki GSConnect (KDE Connect)


GSConnect - zrzut ekranu - ze strony https://github.com/andyholmes/gnome-shell-extension-gsconnect/wiki

Może nie wszyscy wiedzą, ale Ubuntu może bardzo sprawnie komunikować się ze smartfonami z Androidem (oraz Sailfish OS) – zarówno w kwestiach powiadomień, wysyłania SMS-ów, wymiany plików, sterowania multimediami i wielu więcej, oczywiście bezprzewodowo (przez WiFi). Umożliwia to aplikacja KDE Connect, którą należy zainstalować na smartfonie, z kolei w Ubuntu (ze środowiskiem GNOME) potrzebne będzie rozszerzenie GSConnect.

Co dokładnie umożliwia wspomniany zestaw oprogramowania?

  • Przekierowanie powiadomień ze smartfonu do komputera i odwrotnie.
  • Sterowanie multimediami i głośnością (w obie strony).
  • Odbieranie i wysyłanie wiadomości SMS z Ubuntu.
  • Przesyłanie plików między urządzeniami.
  • Synchronizacja schowka (w jednym lub w obu kierunkach).
  • Podgląd naładowania akumulatora smartfonu.
  • Funkcja „znajdź telefon” (telefon dzwoni na żądanie).
  • Smartfon może sterować prezentacjami na komputerze.
  • Smartfon może stać się bezprzewodowym touchpadem i klawiaturą dla Ubuntu.
  • Smartfon może wykonywać wcześniej zdefiniowane polecenia w Ubuntu.

To wszystko możliwe bezprzewodowo w lokalnej sieci WiFi.

Jeśli chodzi o instalację i konfigurację – zacznijmy od Androida. W smartfonie należy zainstalować aplikację KDE Connect (nazwa jest nieco myląca, ta aplikacja działa też z innymi środowiskami graficznymi, aczkolwiek pierwotnie była zaprojektowana dla KDE właśnie). Można ją znaleźć w sklepie Google Play bądź F-Droid (F-Droid to repozytorium z oprogramowaniem open source dla Androida).

Jeśli chodzi o Ubuntu… W przypadku środowiska KDE – jeśli pakiet kdeconnect nie jest zainstalowany, to należy go zainstalować. W przypadku środowiska opartego na Gtk, ale innego niż GNOME (np. Cinnamon, Unity itp.) – należy skorzystać z indicator-kdeconnect. Natomiast dla GNOME Shell (czyli domyślnego środowiska w Ubuntu 18.04) potrzebne będzie coś specjalnego…

GSConnect na stronie GNOME SHell Extensions

Na wstępie – aby móc instalować rozszerzenia dla GNOME Shell z poziomu przeglądarki internetowej – niezbędna jest instalacja dodatku „Integracja z GNOME Shell” dla Google Chrome lub Mozilla Firefox. Następnie potrzebne będzie rozszerzenie GSConnect – aby zainstalować je automatycznie wystarczy kliknąć w przycisk OFF. Aby pobrać je ręcznie – należy podać wersję środowiska GNOME – można ją sprawdzić poleceniem

gnome-shell --version

Niestety na stronie GNOME Shell Extensions aktualizacje pojawiają się z opóźnieniem. Aby zaktualizować GSConnect ręcznie do najnowszej wersji należy pobrać archiwum gsconnect@andyholmes.github.io.zip ze strony domowej projektu. Archiwum należy rozpakować i pliki umieścić w katalogu ~/.local/share/gnome-shell/extensions/gsconnect@andyholmes.github.io/ po czym należy się wylogować i zalogować ponownie do systemu aby nowsza wersja rozszerzenia została załadowana.

Gdy rozszerzenie będzie już aktywne – powinno się pojawić na panelu w prawym górnym rogu pod nazwą „Urządzenia mobilne”. Z kolei w smartfonie aplikacja KDE Connect powinna wykryć obecność innego urządzenia do powiązania. Należy utworzyć powiązanie i potwierdzić je na obu urządzeniach.

KDE Connect w Androidzie powiadomi o tym, że do działania niektórych funkcji będą potrzebne dodatkowe uprawnienia – należy je nadać. Teraz Pozostaje już tylko skonfigurować urządzenia po obu stronach – włączyć/wyłączyć pożądane funkcje (domyślnie chyba wszystko, poza synchronizacją schowka, jest włączone).

Ustawienia GSConnect w Ubuntu

Niestety jeszcze nie każda funkcja działa do końca prawidłowo. Problemy dotyczą głównie historii wiadomości, która w przypadku niektórych aplikacji do SMS-ów w Androidzie nie jest przechowywana w standardowym miejscu i nie da się jej w prosty sposób zsynchronizować z Ubuntu. M.in. smartfony firmy Samsung z aplikacją Wiadomości dotknięte są tą przypadłością. Więcej o tych i innych znanych problemach na wiki projektu.

Mimo kilku niedociągnięć, które pewnie wkrótce zostaną poprawione, aplikacja daje całkiem sporo i jest bardzo przydatna.

PS

Lista powiadomień w GNOME pojawia się po kliknięciu w datę/zegar na górnym panelu.


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.