Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 39 4


Wieści ze świata Open Source: 28 lutego – 5 marca 2012.

Ledwo skończył się Mobile World Congress 2012 w Barcelonie, a już na horyzoncie widać targi Centrum der Büro und Informationstechnik (CeBIt). Jeżeli ktoś uważa, że Open Source ma za małą reklamę, to być może powinien się bardziej zainteresować tematem.

CeBIT 2012 i Open Source

Argument „Linux nie ma dobrego marketingu” regularnie przewija się przez wątek „Czego jeszcze według was brakuje w Linuksie?” na naszym forum. Nie wiem jak Wy, ale mnie bilbordy na ulicach reklamujące jakiekolwiek oprogramowanie wydają się co najmniej dziwne. Wystarczy, że przez pół semestru reklama „najszybszej i najbezpieczniejszej przeglądarki internetowej” witała mnie co rano w czasie dojazdu na uczelnię.

Nie zmienia to faktu, że OS od paru lat reklamuje się i to intensywnie. Od czterech lat wiele firm i organizacji z tego sektora wystawia swoje produkty na targach CeBIT w Hanowerze. Nie zapominajmy, że jest to największa i najbardziej medialna tego typu impreza na świecie. Inna sprawa, że prezentowane rozwiązania dotyczą zazwyczaj profesjonalnych  i bardzo specyficznych zastosowań korporacyjnych. Znajdziemy tu wszelkiego rodzaju systemy zarządzania dokumentacją i treścią na potrzeby wewnętrzne, oprogramowanie do zautomatyzowanego obiegu dokumentów, systemy chmurowe do pracy grupowej dla pracowników, kompleksowe rozwiązania ERP, zintegrowane systemy zarządzania maszynami wirtualnymi i wiele, wiele innych. Większość wystawców pochodzi z Niemiec i tam też kieruje swoją ofertę biznesową. Wielu z nich nawet nie przetłumaczyło swojej strony na język angielski.

Na tegorocznym CeBIT obecna będzie także The Document Fundation. Głównym punktem programu jest przedstawienie efektów 18 miesięcy pracy, czyli niedawno wydanego pakietu biurowego LibreOffice 3.5.

Producent Ubuntu, firma Canonical, nie bierze udziału w targach. Najwidoczniej większość wysiłku włożono w organizację stanowiska na Mobile World Congress, gdzie prezentowano opisywany w poprzednim Poniedzielniku system Ubuntu for Android. Stanowisko było podobnie silnie oblegane, w pierwszych dwóch dniach odwiedziło je ponad cztery tysiące ludzi.

Źródła i więcej informacji
h-online: CeBIT 2012: Open Source and Linux
OpenSourcePark
Blog Canonical: Ubuntu for Android success at Mobile World Congress

Ubuntu 12.04 Beta 1

Zgodnie z harmonogramem Canonical wydało pierwszą betę kolejnego Ubuntu LTS. Dodano rzeczy, które miały być dodane i praktycznie nic więcej. Jeżeli jakiś „ficzer” nie pojawił się w tej wersji, to najprawdopodobniej nie pojawi się też w wydaniu finalnym. Do ciekawszych rzeczy należy zaliczyć włączenie do pulpitu Unity systemu HUD (aktywowany klawiszem ALT) oraz nakładki ze skrótami klawiszowymi (klawisz SUPER / WINDOWS). Do menadżera plików nautilus z powrotem trafiły zakładki folderów.

Osoby nietrawiące interfejsu Unity na pewno się ucieszą, że dopracowano alternatywę (GNOME fallback session). Całość opiera się o klasyczny pulpit GNOME 2 z działającym Compizem. Niestety, trzeba ręcznie doinstalować paczki z tym oprogramowaniem aby taka opcja pojawiła się w menu wyboru sesji na ekranie logowania lightdm (Unity greeter). W międzyczasie wydano MyUnity 3 pozwalające nieco okiełznać wynalazek Canonical. Warto zajrzeć jeżeli decydujesz się na pracę z tym środowiskiem. Tym bardziej, że program trafił do oficjalnych repozytoriów Ubuntu Precise.

LibreOffice zostało zaktualizowane do najnowszej wersji 3.5. Domyślnym odtwarzaczem muzyki jest Rhythmbox, w którym na powrót pojawił się plugin integracji z Ubuntu One Music Store. Interfejs chmury Ubuntu One został też znacznie poprawiony (łatwiej jest teraz dodawać i usuwać foldery do synchronizacji).

W repozytoriach znalazły się też dwa duże pakiety oprogramowania – Calligra Office (pakiet biurowy) oraz OwnCloud3 (prosty w obsłudze serwer chmurowy).

Pełna lista zmian wraz z linkami do pobrania obrazów instalacyjnych dostępna jest tutaj.

W skrócie

RaspberryPI trafiło do sprzedaży bezpośredniej. Cały nakład (10.000 egzemplarzy) rozszedł się w przeciągu dwóch godzin.

Instalować system 32bitowy czy 64bitowy? Jeżeli masz procesor 64bitowy to bierz system 64bitowy. Ubuntu 64bit na takim sprzęcie jest znacznie szybsze niż wersja 32bitowa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 39

  • lukas

    [quote post=”17010″]Jeżeli jakiś „ficzer” nie pojawił się w tej wersji, to najprawdopodobniej nie pojawi się też w wydaniu finalnym.[/quote]

    Nic nowego 😉 Canonical powinno opatentować sposób tworzenia koła na nowo… Chłopaki z elementary odpuścili, dali sobie cały rok i efekty są. A tyle razy ludzie marudzili, że 6 miesięcy na nowe distro to mało, że za szybko, że nie ma czasu się oswoić itd.