Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot 16


Telefon i tablet z UbuntuMark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical odpowiedzialnej za rozwój systemu Ubuntu, ogłosił na łamach serwisu Ubuntu Insights, że Canonical porzuca rozwój środowiska Unity8 oraz nie planuje dalszego rozwoju projektu Ubuntu Phone.

Ruch taki spowodowany jest chłodnymi kalkulacjami. Mimo, że Mark jest zwolennikiem rozwiązań konwergentnych (w szczególności: telefon na swoim ekranie wyświetla interfejs przystosowany do dotyku, a po podłączeniu do dużego monitora przekształca się płynnie w typowy system biurkowy), to jednak podjęte próby stworzenia wolnego oprogramowania w tym kierunku nie przyniosły oczekiwanych skutków.

Unity8 miało być rewolucyjnym środowiskiem graficznym, które wizualnie automatycznie przystosowywałoby się do każdego urządzenia na którym byłoby uruchomione – telefon, tablet, komputer – na każdym z tych urządzeń wyglądałoby dobrze i byłoby wygodne w obsłudze (bez konieczności dodatkowej konfiguracji). W dodatku aplikacje miały być tak przystosowane, aby automatycznie zmieniać tryb wyświetlania w zależności od tego na jakim urządzeniu lub ekranie są używane.

W ramach Ubuntu Phone (Ubuntu Touch) wydanych zostało kilka urządzeń – smartfonów i tabletów – z mobilną wersją Ubuntu, która poza typowymi zadaniami dla tych urządzeń pozwalała już skorzystać z namiastki tego, czym miało być Unity8. Urządzenia te można podłączyć do telewizora bądź innego ekranu (również bezprzewodowo) aby swobodnie korzystać z nich jak z typowych komputerów.

Według Shuttlewortha społeczność open source widziała poczynania Canonical jako zbędną fragmentację rynku (a nie innowację, jak widział to Mark), a przemysł technologiczny nie zainteresował się tymi rozwiązaniami w wystarczającym stopniu, aby zapewnić im rację bytu. Większość firm wolała wybrać gorsze, zamknięte implementacje (ale znanych im producentów) lub własne twory, zamiast oprogramowania open source nad którym pracowali programiści z Canonical.

Tym samym, będąc zadowolonym z dotychczasowych osiągnięć, ale biorąc pod uwagę, że to rynek oraz społeczność decydują które projekty się przyjmą, a które nie, została podjęta decyzja o zaprzestaniu rozwoju nietrafionych pomysłów.

Nie oznacza to jednak, że Ubuntu nie będzie dalej rozwijane czy wspierane. Wręcz przeciwnie, będzie. Wszystkie wersje Ubuntu które zostały wydane będą wspierane zgodnie z ich harmonogramem. Kolejne wersje Ubuntu będą wydawane zgodnie z planem, lecz nastąpią zmiany. Ubuntu 18.04 planowane na kwiecień 2018 roku (będzie to kolejna wersja LTS) pojawi się ze środowiskiem GNOME zamiast Unity. Zmieni się też główny kierunek rozwoju Ubuntu – będą to rozwiązania serwerowe (w szczególności chmurowe) oraz IoT (internet of things) – w tych obszarach Canonical notuje stały wzrost i tam Ubuntu jest doceniane i ciepło przyjmowane. Oczywiście Ubuntu na komputery biurkowe dalej będzie rozwijane, gdyż na tym polu Canonical też odnosi sukcesy.

Poniższy film prezentuje czym mało być Unity8:


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 komentarzy do “Ubuntu 18.04 nie z Unity lecz z GNOME, projekt Ubuntu Phone kończy swój żywot

   • lol

    @kszyhus Co Ty chlopie opowiadasz ?! Sporo ludzi, ktorzy uzywali gnome czy innego srodowiska przed unity, pozbywalo sie tego fajansu od razu po instalacji…

 • asd

  Ten facet jest niepoważny do kwadratu. I on się dziwi, ze producenci nie byli zainteresowani Ubuntu Phone? Widać wiedzieli, ze projekt zostanie porzucony bi system jest bez przyszłości…mieli racje, niestety. Ja glupi debil nawet chciałem wprowadzać sobie Meizu z Ubuntu na pokładzie.

  Żeby nie korzystać z cholernego guglowskiego andruta to co pozostaje? Sailfish (rozwój stanął w miejscu) i Tizen – oby chociaż Tizen dalej się rozwijal

  Narazie zostaje na Windows Mobile – o ironio, najbezpieczniejszy system.

 • MarcinG

  Ja osobiście używam serwerowych wersji linuxa, ale żonie jak instalowałem Ubuntu, to pierwszą rzeczą jaką robiłem było wyrżnięcie unity i instalacja gnoma. No żesz chorym człowiekiem trzeba być żeby takie coś wymyślić. No i zamykanie okien z lewej strony… psychiatra się kłania. Sorki, ale przesiadam się pomiędzy różnymi komputerami, używam ich od 1994 roku, wtedy okienkowy w PL był tylko windows, i po 30 latach nie będe kombinował z guzikami po lewej bo się komuś coś przyśniło…

  • V.

   „No i zamykanie okien z lewej strony… psychiatra się kłania” Ekhem… Ten tego… 😉 Zasadniczo to okienka zawsze się zamykało po lewej, tylko MS robiąc Windowsa 95 zrobił po swojemu i przeniósł guziczek na prawo. W brew logice i ergonomii z resztą, bo gromadząc w jednym miejscu przyciski o przeciwnych znaczeniach łatwiej o pomyłkę.

  • Flik

   Też długo nie chciałem korzystać z Unity, chyba dopiero 3 wersje Ubuntu później od jego wprowadzenia. Postanowiłem dać mu szansę i spróbować poużywać go przez miesiąc i zostało do dziś, teraz już się do niego tak przyzwyczaiłem, że nie chce go zmieniać. Przyciski po lewej są też ok, używam dwóch systemów (U14.04 i W7) i nie mam z tym problemów.

   Ciesze się z tego, że społeczność nie zamierza porzucić Unity 8 i chce go dalej rozwijać. Mam nadzieję, że ten projekt wypali:
   https://github.com/unity8org/unity8org

  •  Gnome³

   Nie widzę najmniejszego sensu instalować Unity tylko po to aby zaraz po instalacji to usuwać. Czy nie lepiej od razu za 1 razem razu zainstalować z Gnome ?

 • Andy

  Używam Ubuntu od 6 wersji. Od wersji 12 przeszedłem na KDE bo unity to jakiś masochizm był.. Cieszę się ,że wrócą do gnoma choć Mate też dawało radę. Choć raczej nie porzucę teraz KDE bo mi pasuje, to może w którejś wersji sprawdzę Gnome. Pozdrowienia dla ubunciaków.

 • Łukasz

  Szkoda, że im nie wyszło. Używałem Unity i mi się podobało. Od roku jednak przeszedłem na Antergosa z KDE i jestem zadowolony, ale czekałem na Unity 8 aż będzie gotowy żeby go wypróbować. Jednym słowem szkoda.

 • Corsseir

  Ciekawe ile jeszcze dobrych projektów upadnie przez aspołecznych członków tej najbardziej toksycznych ze znanych mi społeczności.

 • dzonsie

  Nie rozumiem tego przywiązania do gnome, kde, czy unity. Mnie tam wszystko jedno jeśli soft w którym działam działa stabilnie. Nie spotkałem dystrybucji w której by nie działał…

 • gilban

  Samo Ubity pod Laptopa czy komputer stacjonarny mi się nie podoba.

  Jednak cieszył bym się gdyby wyszła jakaś alternatywa pozwalająca zainstalować system (linuxa) na tanim tablecie z Windows z Atomem w miejsce samego Windowsa, który jest na nim kaleką. I była by to jakaś alternatywa dla Androida i kulawego Windowsa na tablecie.

  Ja szczerze pragnąłem sobie kupić tablet z Ubuntu na pokładzie i miałem nadzieję, że ten dzień nadejdzie. Jednak widzę że się nie doczekam, szkoda. Zrobiło się to samo co z Amigą za czasów Commodore, tylko jeszcze w gorszym wydaniu. Czyli brak wizji na przyszłość i słaby marketing.